پیام خوزستان

آخرين مطالب

کمبود فضای ورزشی مناسب مانعی در گرایش بانوان به ورزش است ورزشي

کمبود فضای ورزشی مناسب مانعی در گرایش بانوان به ورزش است

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - اهواز - فراهم آوردن فضاهای امن به دور از هر دغدغه برای فعالیت‌ های مختلف ورزشی، تفریحی و سرگرمی بانوان که در سلامت خانواده ها نقش به سزایی دارند، از مهمترین وظایف جامعه و دولت ها است.
  حدود نیمی از جمعیت خوزستان را بانوان تشکیل می ‌دهند و می ‌توان گفت نیمی دیگر هم توسط همین بانوان تربیت می ‌شوند، پس نقش یک زن بسیار با اهمیت است و باید از نظر جسمانی سالم باشد تا بتواند خیلی راحت ‌تر نقش خود را در جامعه و زندگی ایفا کند.
با ترویج زندگی شهرنشینی خانه های مردم از ویلایی به آپارتمان تبدیل شده که این موضوع باعث کاسته شدن میل بانوان به ورزش شده است. با وجود اینکه باید به ورزش بانوان و دختران توجه ویژه ‌ای شود اما متاسفانه نگاه ها به این موضوع در جامعه ضعیف است در حالی که با جدی گرفته شدن ورزش در میان بانوان شاهد تربیت فرزندانی سالم خواهیم بود.
اهمیت ‌دادن به مباحث بانوان در واقع ارزش نهادن به سلامت خانواده و جامعه است و ایجاد فضاهای ورزشی مربوط به بانوان و ارتقای سرانه فضای ورزشی راهکارهایی هستند که نیاز به پیگیری مستمر دارند.
بانوان خوزستانی و به ویژه اهوازی از بوستان ‌ها بی ‌نصیب مانده‌ اند و سهم آنان جز نظاره ‌گر بودن کودکان خودن بر وسایل ورزشی چیز دیگری نیست؛ لذا ایجاد بوستان‌ های ویژه بانوان در شهرها مثل اهواز با توجه به شرایط‌ فرهنگی و اقلیمی خاص این شهرستان ضروری است و برای تحقق این مهم باید مسئولان چاره‌ اندیشی کنند.
احساس آرامش یکی از مزایای احداث بوستان اختصاصی برای بانوان است و آزادی در پوشش و انجام ورزش‌های متنوع در طبیعت و استفاده از امکانات و تجهیزات خاص بانوان، افزایش میزان سلامت جسمی و روانی زنان را دو چندان می‌سازد.
مشکلات ورزش بانوان خوزستانی تنها منوط به نبود بوستان‌ ها و فضای تفریحی مناسب نیست بلکه کمبود سالن‌ ورزشی مختص بانوان در این استان و کلانشهر اهواز نیز به وضوح مشاهده می شود.
امکانات و تجهیزات ورزشی در کشور و به تبع آن در خوزستان به صورت مساوی بین زنان و مردان تقسیم نشده و یا ساعات مرده به ورزش کردن بانوان اختصاص داده می شود که این امر موجب شده بسیاری از زنان که امکان ورزش در خانه یا آپارتمان را ندارند هیچ رغبتی به امر ورزش نداشته باشند.
جامعه ما امروز با آسیب‌ های متعددی مانند مشکلات روحی، افسردگی، کم‌ تحرکی در میان دختران و زنان روبه رو است که بهترین فرصت برای حل این گونه مسایل ورزش کردن است و ارگان هایی همچون اداره ورزش و جوانان و شهرداری می توانند نقش پر رنگی در به حرکت درآوردن چرخ ورزش بانوان خوزستان داشته باشد.
علاوه بر نبود سالن های ورزشی مختص بانوان، نبودامکانات ورزشی مناسب، نبود مربی متخصص و نامناسب بودن فضای ورزشی باشگاه‌ های خوزستان از دلایل دیگر بی ‌میلی بانوان به ورزش است. متاسفانه باشگاه ‌های موجود در خوزستان تنها به فکر درآمدزایی هستند و نبود مربیان متخصص در این باشگاه ها موجب شده تا بانوان کمتر به این اماکن مراجعه کنند.
توجه به ورزش بانوان و برنامه ریزی مناسب در این زمینه همیشه در جلسات مختلف ورزشی از جمله شورای ورزش خوزستان و مجمع های انتخاب روسای هیات های ورزشی مطرح و بر اجرای آن تاکید شده اما باید گفت اقدامات انجام شده در این بخش کافی نبوده، به گونه ای که هنوز ورزشکاران خانم در این استان در تامین حداقل ها با مشکل روبه رو هستند.
خوزستان قهرمانان ورزشی بسیاری درحوزه بانوان دارد که باید ازوجود آنها در عرصه پیشرفت ورزش استان بهره مند شد لذا وجود یک مجموعه ورزشی مخصوص بانوان در خوزستان احساس می شود.
برای ارتقای سرانه ورزش بانوان خوزستان باید تدبیری اساسی توسط مسئولان اندیشیده شود و به ریشه‌ یابی تخصصی ‌تر نسبت به برطرف کردن مشکلات آنها پرداخته شود.
مسئول ورزش بانوان اداره کل ورزش و بانوان خوزستان به خبرنگار ایرنا گفت: امسال مصوب شد که تمام سالن ها در خوزستان که به نام بانوان ساخته شده به این قشر اختصاص داده، و مدیریت آنها بر عهده خانم ها باشد و درآمد آن به ورزش بانوان تعلق گیرد.
نگار افشین به مجموعه ورزشی حجاب اهواز اشاره کرد و افزود: با بهره برداری ازاین سالن بسیاری از مشکلات ورزش بانوان خوزستان حل خواهد شد، قرار است این مجموعه پس از تعمیر و بازسازی به زودی بهره برداری شود.
** ورزش بانوان در بحث تجهیزات با مشکل روبه رو است
افشین افزود: ورزش بانوان برخلاف آقایان در خوزستان حامی مالی چندانی ندارد و ارگان ها از این قشرحمایت نمی کنند و این موضوع یک مشکل اساسی برای بانوان ورزشکار است لذا تقاضا داریم که با کمک استاندار این مورد برطرف شود.
وی ادامه داد: انتظار داریم استاندار خوزستان، شرکت ها و نهادهای استان را ملزم به سرمایه گذاری در ورزش بانوان کند؛ شاید یک تیم فوتبال بانوان به اندازه قرارداد یک بازیکن فوتبال در لیگ برتر هزینه نداشته باشد اما متاسفانه میل و رغبتی در بین ارگان ها برای تیم داری در بخش بانوان وجود ندارد.
مسئول ورزش بانوان اداره کل ورزش و بانوان خوزستان گفت: تیم های ملوان و سپاهان به طور خودجوش در بخش بانوان فعالیت می کنند در حالی که بانوان خوزستانی بهترین های تیم ملی هستند؛ چرا نباید در لیگ فوتبال بانوان تیم داری کنیم و رقییه جلال نسب خانم گل آسیا برای استان های دیگر بازی کند.
وی بیان کرد: اگر از ورزش بانوان حمایت نکنیم آسیب های اجتماعی در جامعه بیشتر می شود و به جای هزینه در ورزش باید هزینه را صرف بیماری ها و آسیب های اجتماعی کنیم.
افشین افزود: پس از هشت سال جنگ تحمیلی، آسیب های جدی بر خوزستان وارد شد به گونه ای که امروز افسردگی در بین زنان ما بیداد می کند و آمار خودکشی در بین زنان رو به افزایش است؛پس از پژوهشی که انجام دادیم به این نتیجه رسیدیم که برنامه های مختلفی برای زنان باردار، دخترانی که بیماری خاص دارند و حتی برای سالمندان در شهرستان های استان برگزار کنیم که امیدوارم آسیب های اجتماعی را کاهش دهیم.
وی بیان کرد: یک دست صدا ندارد و انتظار داریم که تمام مسئولان استان پای کار آیند؛ خوزستان با تمام ثروت و داشته هایی که دارد می تواند کل کشور را تغذیه کند اما بانوان این استان از این ثروت محروم هستند، امیدوارم روزی برسد که دختران مان بیشتر مورد توجه قرار گیرند.
به نظر می رسد مسئولان ورزشی خوزستان باید تلاش بیشتری برای فراهم کردن زمینه های مناسب ورزشی برای بانوان انجام دهند تا تمامی بانوان استان به عنوان بخش عظیمی از جامعه، شرایط مناسبی برای ارتقای سلامت خود و فرزندان این جامعه داشته باشند.
9879/ 6037

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تمرینات تیم استقلال خوزستان برای پنج روز تعطیل شد

بانوی رزمی کار خوزستانی که با کتف آسیب دیده، طلا گرفت

واکنش سرپرست ذوالفقار کاشان به اظهارات سرمربی تیم فوتبال استقلال شوش

مدیرعامل باشگاه: سرمربیگری فیروز کریمی در استقلال خوزستان منتفی است‌

سومی پالایش آبادان در لیگ برتر تنیس‌روی‌میز نوجوانان - جوانان کشور

استراحت 5 روزه افشین قطبی به شاگردانش

برگزاری اولین مسابقات پیشکسوتان بدمینتون آقایان منطقه آزاد اروند

تساوی نفت آبادان و شکست استقلال خوزستان در هفته بیست و دوم لیگ برتر

مربی استقلال خوزستان: شانس کمی برای بقا داریم ولی مبارزه ادامه دارد

یک خوزستانی عنوان سوم برترین مربی سال کشتی کشور را کسب کرد

تمرینات تیم فولاد خوزستان به مدت هفت روز تعطیل شد

هوادارنماهای دیدار فولاد و سپاهان شناسایی شدند

سومی خوزستان در مسابقات التیمیت فریزبی بانوان کشور

از کتک‌کاری تا پرتاب فلاسک چای در دیدار استقلال شوش و کاشان

شناسایی و تحویل هوادارنماهای دیدار فولاد - سپاهان به دستگاه‌های ذیربط

شطرنج باز آبادانی قهرمان جام اروند شد

اعضای هیات رییسه هیات فوتبال خوزستان مشخص شدند

شهرداری ماهشهر برابر حریفش تیم خونه به خونه متوقف شد

تاج: داوران فوتبال ما پاک قضاوت می کنند

24 طرح نیمه تمام ورزشی در خوزستان به مزایده گذاشته می شود

استقلال خوزستان دربازی برابر ذوب آهن 2بازیکن محروم دارد

برگزاری مراسم تجلیل از قهرمانان لیگ‌های فوتبال خوزستان با حضور تاج

تساوی نمایندگان خوزستان در لیگ یک فوتبال کشور

درخشش خوزستانی‌‌ها در مسابقات کونگ‌فو جهان

12 مدال حاصل تلاش فرنگی‌کاران خوزستانی در انتخابی تیم‌ملی نوجوانان

اعضای هیات رییسه هیات فوتبال خوزستان معرفی شدند

تاج: سرمربی تیم‌ملی برای فیفا دی دوم انتخاب می‌شود/برگزاری فینال جام‌حذفی در خرمشهر یا استان دیگر

حیدری: خوزستان تا تیرماه 98 صاحب 100 زمین چمن مصنوعی می‌شود

طالقانی:‌ از داوران خوزستانی به خوبی در فوتبال کشور استفاده شود

تاج: داوری فوتبال جریان یافته نیست/بازداشت بیش از 10 نفر با موضوع شرط‌بندی

پایان مسابقات اسنوکر کشور در خوزستان

جشنواره اسب اصیل عرب با معرفی برترین ها در دزفول پایان یافت

سپاهان به خاطر اشتباهات داوری هشت امتیاز از دست داده است

قطبی: تیم فولاد مستحق پیروزی در این بازی بود

هفته سوم از دور رفت لیگ برتر گلف کشور برگزار شد

مبعلی: فوتبال حرفه ای من مدیون تیم فولاد است

بیلیارد بازان ایرانی و قطری به صورت مشترک تمرین می کنند

قره گوزلو قهرمان رقابت های اسنوکر کشوری شد

هفته چهارم مسابقات کورس اسب کشور در اهواز برگزار شد

قلعه‌نویی: چهار داور را هیچوقت نمی‌بخشم/ چند داور قدیمی با پنج سوت، پدر یک تیم را در می‌آورند

قطبی: حقمان خورده شد/ فولاد برای موفق شدن باید مثل ایران در جنگ با صدام شود

مثل شیر به بازی برگشتیم/باکلاس بودیم/ برای قلعه‌نویی احترام قائلم

ورزشگاه فولاد خوزستان با انجام بازی فولاد و سپاهان افتتاح شد

تیم فولاد در ورزشگاه جدید خود مقابل سپاهان متوقف شد

حضور 23 هزار تماشاگر در ورزشگاه فولاد آره‌نا

فولاد با امتیاز از آره‌نا خارج شد

نفرات راه یافته به نیمه نهایی مسابقات اسنوکر کشوری مشخص شدند

برنامه‌های متنوع باشگاه فولاد برای هواداران در آره‌نا

انتقال هواداران فولاد خوزستان از سطح شهر با 90 دستگاه اتوبوس

تیم نفت مسجدسلیمان برابر سایپا شکست خورد