پیام خوزستان

آخرين مطالب

کمبود فضای ورزشی مناسب مانعی در گرایش بانوان به ورزش است ورزشي

کمبود فضای ورزشی مناسب مانعی در گرایش بانوان به ورزش است

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - اهواز - فراهم آوردن فضاهای امن به دور از هر دغدغه برای فعالیت‌ های مختلف ورزشی، تفریحی و سرگرمی بانوان که در سلامت خانواده ها نقش به سزایی دارند، از مهمترین وظایف جامعه و دولت ها است.
  حدود نیمی از جمعیت خوزستان را بانوان تشکیل می ‌دهند و می ‌توان گفت نیمی دیگر هم توسط همین بانوان تربیت می ‌شوند، پس نقش یک زن بسیار با اهمیت است و باید از نظر جسمانی سالم باشد تا بتواند خیلی راحت ‌تر نقش خود را در جامعه و زندگی ایفا کند.
با ترویج زندگی شهرنشینی خانه های مردم از ویلایی به آپارتمان تبدیل شده که این موضوع باعث کاسته شدن میل بانوان به ورزش شده است. با وجود اینکه باید به ورزش بانوان و دختران توجه ویژه ‌ای شود اما متاسفانه نگاه ها به این موضوع در جامعه ضعیف است در حالی که با جدی گرفته شدن ورزش در میان بانوان شاهد تربیت فرزندانی سالم خواهیم بود.
اهمیت ‌دادن به مباحث بانوان در واقع ارزش نهادن به سلامت خانواده و جامعه است و ایجاد فضاهای ورزشی مربوط به بانوان و ارتقای سرانه فضای ورزشی راهکارهایی هستند که نیاز به پیگیری مستمر دارند.
بانوان خوزستانی و به ویژه اهوازی از بوستان ‌ها بی ‌نصیب مانده‌ اند و سهم آنان جز نظاره ‌گر بودن کودکان خودن بر وسایل ورزشی چیز دیگری نیست؛ لذا ایجاد بوستان‌ های ویژه بانوان در شهرها مثل اهواز با توجه به شرایط‌ فرهنگی و اقلیمی خاص این شهرستان ضروری است و برای تحقق این مهم باید مسئولان چاره‌ اندیشی کنند.
احساس آرامش یکی از مزایای احداث بوستان اختصاصی برای بانوان است و آزادی در پوشش و انجام ورزش‌های متنوع در طبیعت و استفاده از امکانات و تجهیزات خاص بانوان، افزایش میزان سلامت جسمی و روانی زنان را دو چندان می‌سازد.
مشکلات ورزش بانوان خوزستانی تنها منوط به نبود بوستان‌ ها و فضای تفریحی مناسب نیست بلکه کمبود سالن‌ ورزشی مختص بانوان در این استان و کلانشهر اهواز نیز به وضوح مشاهده می شود.
امکانات و تجهیزات ورزشی در کشور و به تبع آن در خوزستان به صورت مساوی بین زنان و مردان تقسیم نشده و یا ساعات مرده به ورزش کردن بانوان اختصاص داده می شود که این امر موجب شده بسیاری از زنان که امکان ورزش در خانه یا آپارتمان را ندارند هیچ رغبتی به امر ورزش نداشته باشند.
جامعه ما امروز با آسیب‌ های متعددی مانند مشکلات روحی، افسردگی، کم‌ تحرکی در میان دختران و زنان روبه رو است که بهترین فرصت برای حل این گونه مسایل ورزش کردن است و ارگان هایی همچون اداره ورزش و جوانان و شهرداری می توانند نقش پر رنگی در به حرکت درآوردن چرخ ورزش بانوان خوزستان داشته باشد.
علاوه بر نبود سالن های ورزشی مختص بانوان، نبودامکانات ورزشی مناسب، نبود مربی متخصص و نامناسب بودن فضای ورزشی باشگاه‌ های خوزستان از دلایل دیگر بی ‌میلی بانوان به ورزش است. متاسفانه باشگاه ‌های موجود در خوزستان تنها به فکر درآمدزایی هستند و نبود مربیان متخصص در این باشگاه ها موجب شده تا بانوان کمتر به این اماکن مراجعه کنند.
توجه به ورزش بانوان و برنامه ریزی مناسب در این زمینه همیشه در جلسات مختلف ورزشی از جمله شورای ورزش خوزستان و مجمع های انتخاب روسای هیات های ورزشی مطرح و بر اجرای آن تاکید شده اما باید گفت اقدامات انجام شده در این بخش کافی نبوده، به گونه ای که هنوز ورزشکاران خانم در این استان در تامین حداقل ها با مشکل روبه رو هستند.
خوزستان قهرمانان ورزشی بسیاری درحوزه بانوان دارد که باید ازوجود آنها در عرصه پیشرفت ورزش استان بهره مند شد لذا وجود یک مجموعه ورزشی مخصوص بانوان در خوزستان احساس می شود.
برای ارتقای سرانه ورزش بانوان خوزستان باید تدبیری اساسی توسط مسئولان اندیشیده شود و به ریشه‌ یابی تخصصی ‌تر نسبت به برطرف کردن مشکلات آنها پرداخته شود.
مسئول ورزش بانوان اداره کل ورزش و بانوان خوزستان به خبرنگار ایرنا گفت: امسال مصوب شد که تمام سالن ها در خوزستان که به نام بانوان ساخته شده به این قشر اختصاص داده، و مدیریت آنها بر عهده خانم ها باشد و درآمد آن به ورزش بانوان تعلق گیرد.
نگار افشین به مجموعه ورزشی حجاب اهواز اشاره کرد و افزود: با بهره برداری ازاین سالن بسیاری از مشکلات ورزش بانوان خوزستان حل خواهد شد، قرار است این مجموعه پس از تعمیر و بازسازی به زودی بهره برداری شود.
** ورزش بانوان در بحث تجهیزات با مشکل روبه رو است
افشین افزود: ورزش بانوان برخلاف آقایان در خوزستان حامی مالی چندانی ندارد و ارگان ها از این قشرحمایت نمی کنند و این موضوع یک مشکل اساسی برای بانوان ورزشکار است لذا تقاضا داریم که با کمک استاندار این مورد برطرف شود.
وی ادامه داد: انتظار داریم استاندار خوزستان، شرکت ها و نهادهای استان را ملزم به سرمایه گذاری در ورزش بانوان کند؛ شاید یک تیم فوتبال بانوان به اندازه قرارداد یک بازیکن فوتبال در لیگ برتر هزینه نداشته باشد اما متاسفانه میل و رغبتی در بین ارگان ها برای تیم داری در بخش بانوان وجود ندارد.
مسئول ورزش بانوان اداره کل ورزش و بانوان خوزستان گفت: تیم های ملوان و سپاهان به طور خودجوش در بخش بانوان فعالیت می کنند در حالی که بانوان خوزستانی بهترین های تیم ملی هستند؛ چرا نباید در لیگ فوتبال بانوان تیم داری کنیم و رقییه جلال نسب خانم گل آسیا برای استان های دیگر بازی کند.
وی بیان کرد: اگر از ورزش بانوان حمایت نکنیم آسیب های اجتماعی در جامعه بیشتر می شود و به جای هزینه در ورزش باید هزینه را صرف بیماری ها و آسیب های اجتماعی کنیم.
افشین افزود: پس از هشت سال جنگ تحمیلی، آسیب های جدی بر خوزستان وارد شد به گونه ای که امروز افسردگی در بین زنان ما بیداد می کند و آمار خودکشی در بین زنان رو به افزایش است؛پس از پژوهشی که انجام دادیم به این نتیجه رسیدیم که برنامه های مختلفی برای زنان باردار، دخترانی که بیماری خاص دارند و حتی برای سالمندان در شهرستان های استان برگزار کنیم که امیدوارم آسیب های اجتماعی را کاهش دهیم.
وی بیان کرد: یک دست صدا ندارد و انتظار داریم که تمام مسئولان استان پای کار آیند؛ خوزستان با تمام ثروت و داشته هایی که دارد می تواند کل کشور را تغذیه کند اما بانوان این استان از این ثروت محروم هستند، امیدوارم روزی برسد که دختران مان بیشتر مورد توجه قرار گیرند.
به نظر می رسد مسئولان ورزشی خوزستان باید تلاش بیشتری برای فراهم کردن زمینه های مناسب ورزشی برای بانوان انجام دهند تا تمامی بانوان استان به عنوان بخش عظیمی از جامعه، شرایط مناسبی برای ارتقای سلامت خود و فرزندان این جامعه داشته باشند.
9879/ 6037

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

هدایت استقلال خوزستان به باقری‌نیا سپرده شد

رهبر انقلاب: ‌می‌دانم ملت با شوق در انتخابات حضور می‌یابند

عاشوری به فولاد خوزستان بازگشت

هافبک تیم فوتبال نساجی دوباره شاگرد نکونام شد

پیوستن روح‌الله سیف‌الهی به فولاد

نشان برنز مسابقات بین‌المللی بر گردن شطرنج‌باز خوزستانی

کولیبالی: تیم فولاد با حمایت هواداران، می تواند به اهداف خود برسد

مدیر عامل باشگاه ورزشی صنعت نفت آبادان ابقا شد

موسی کولیبالی: فولاد با سایر تیم‌ها فرق دارد

در باشگاه نفت‌مسجدسلیمان چه می‌گذرد؟/پیوستن کولیبالی به فولاد

پایان دور رفت لیگ فوتبال جوانان خوزستان با صدرنشینی بهبهان

انتخاب سرمربی نفت‌ آبادان تا پایان هفته از بین گزینه‌‌های داخلی و خارجی

باشگاه فولاد خوزستان از «بلبلی» شکایت می کند

ابقای عیسی‌زاده در پست مدیرعاملی باشگاه نفت آبادان

تلاش خوزستانی‌ها برای کسب جواز مسابقات پارا دو و میدانی جهان

محمد طیبی به تیم نفت مسجدسلیمان پیوست

یک خوزستانی عضو فدراسیون تنیس روی میز کشور شد

بی‌تفاوتی نسبت به تخلف بلبلی رواج فساد در فوتبال است

نفت، کولیبالی را به فولاد نداد/پیوستن طیبی به مسجدسلیمان

پیمان حسنی، سرپرست دبیری فدراسیون تنیس‌روی‌میز شد

باشگاه کارون اروند خرمشهر محکوم شد

برگزاری مسابقات مچ‌اندازی خوزستان

انتقاد فدراسیون فوتبال از وضعیت ورزشگاه اروندان خرمشهر/بالاخره متولی کیست؟

دعوت وزنه‌برداران خوزستانی به اردوی تیم‌ملی نوجوانان

مدیرعامل باشگاه استقلال خوزستان استعفا داد

در باشگاه استقلال خوزستان چه می‌گذرد؟/مدیرعامل استعفا کرد

تقدیر مجلس از سپاه برای سرنگونی پهپاد آمریکایی

کنایه کواکبیان به ولایتی: کار را به جوان‌تر‌ها بده

بلبلی به استقلال پیوست/‌اشتباهات کار دست باشگاه حرفه‌ای فولاد داد!

قهرمانی ستارگان جنوب در مسابقات والیبال چهار نفره بانوان خوزستان

نشان برنز مسابقات دارت کشور برگردن ورزشکار خوزستانی

دیگر نگویید خوزستان مهد فوتبال است!/باشگاه‌های‌مان در خواب خرگوشی هستند

تیم فوتبال نفت‌مسجدسلیمان همچنان در بلاتکلیفی

فروش امتیاز تیم فوتبال کارون اروند تکذیب شد

نتایج لیگ برتر تیراندازی بانوان خوزستان تا پایان هفته پنجم

صف نمایندگان برای دیدار با زنجانی در زندان!

معرفی برترین‌های تور تنیس‌روی‌میز جوانان خوزستان

3مدال دستاورد دختران خوزستانی در مسابقات دو و میدانی کم‌بینایان کشور

انتخاب بوکسور خوزستانی برای مسابقات جهانی

تاکنون قرارداد بازیکنان فولاد در هیات فوتبال خوزستان ثبت نشده است

فرنگی‌کاران جوان خوزستانی در اردوی پایانی مسابقات آسیایی

پایان اولین رنکینگ اسنوکر زیر 21 سال خوزستان

پیروزی شاگردان نکونام در دیدار تدارکاتی

توافق باشگاه نفت‌مسجدسلیمان با تارتار

حضور یک بازنشسته در هیا‌ت‌مدیره استقلال خوزستان/نقض قانون؟

پایان اردوی تیم فوتسال ملی‌حفاری در بروجن با 2 بازی تدارکاتی

مربی دروازه‌بان‌های فولاد معرفی شد

معرفی برترین‌ المپیاد استعدادهای برتر بسکتبال دختران خوزستان

فراخوانده شدن خوزستانی‌ها به اردوی تیم ملی جودو نوجوانان

دعوت 2 جوان خوزستانی به اردوی تیم‌ملی واترپلو