پیام خوزستان

آخرين مطالب

مدیرکل بنیاد مسکن خوزستان:

54 روستای خوزستان در حریم بستر رودخانه قرار دارند/لزوم جابجایی سياسي

54 روستای خوزستان در حریم بستر رودخانه قرار دارند/لزوم جابجایی

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - اهواز ـ مدیرکل بنیاد مسکن خوزستان گفت: 54 روستای استان در حریم بستر رودخانه قرار دارند که یا باید جابجا شوند و یا استحکام‌های لازم برای آنها تهیه شود.

به گزارش خبرنگار مهر ، مسعود انصاریان عصر امروز سه شنبه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: بنیاد مسکن 21 فرروردین سال 58 به فرمان امام راحل تأسیس شد در حالی که انقلاب 22 بهمن 57 به پیروزی رسید؛ بنیاد مسکن جزو اولین نهادهای انقلابی تأسیس شده است.
وی افزود: بنیاد کار خود را با ساخت مسکن و کمک به محرومان شروع کرد و واگذاری زمین، صدور اسناد مالکیتی و اجرای طرح هادی با همکاری سازمان های ذیربط در تأمین زیرساخت های آب، برق، گاز و راه نیز از دیگر وظایف این بنیاد است.
مدیرکل بنیاد مسکن خوزستان تصریح کرد: بنیاد مسکن به عنوان یک بازوی قوی در کنار دولت برای ورود به بحران ها و بازسازی های مختلف است؛ بنیاد در بازسازی مناطق زلزله زده و حتی دوران بازسازی بعد از جنگ حضور داشت.
انصاریان با اشاره به بازسازی 55 هزار واحد مسکونی در سطح روستاهای خوزستان طی دوران بازسازی بعد از جنگ ادامه داد: در سرشماری عمومی نفوس مسکن سال 1355 خوزستان درصد کمی از روستاهای خوزستان دارای آب، برق، راه و یا مسکن مناسب بودند و اصلا قابل مقایسه با زمان فعلی نیست؛ کارهای بسیار عظیمی انجام شده هرچند که آنها را کافی نمی دانیم و باید کار بیشتری انجام شود.
وی با بیان اینکه هدف و برنامه بنیاد مسکن توسعه فعالیت ها و خدمات رسانی بیشتر به روستاها است، گفت: از چهار هزار و 153 روستای استان طی این سال ها برای دو هزار و 73 روستای بالای 20 خانوار طرح هادی مصوب کردیم.
مدیرکل بنیاد مسکن خوزستان با اشاره به تهیه طرح هادی برای 107 روستای زیر 20 خانوار اضافه کرد: بازنگری طرح ها و تهیه طرح برای روستاهای زیر 20 خانوار از جمله کارهای در دست اقدام این بنیاد است چون روستاهای دارای طرح هادی در لیست تأمین اعتبار بودجه قرار می گیرند.
انصاریان عنوان کرد: تاکنون برای بهسازی یک هزار و 243 روستا که عمدتا روستاهای بزرگ استان هستند برنامه ریزی و با اجرای طرح 60 تا 70 درصد از هر روستا را بهسازی کرده ایم.
انجام عملیات بهسازی در 129 روستا
وی با اشاره به اتمام بهسازی 129 روستا یادآور شد: عدم تأمین اعتبارات باعث شده که اجرای طرح هادی در برخی روستاها به 100 درصد نرسد؛ باید هشت درصد اعتبارات عمرانی هر شهرستان به کار بهسازی روستاها اختصاص یابد که برخی از شهرستان ها طی سال های اخیر هشت درصد را تخصیص ندادند، البته شهرستان هایی هم داریم که بیشتر از این درصد تخصیص داده اند.
مدیرکل بنیاد مسکن خوزستان گفت: دو ماه و نیم است که گرفتار پیشگیری از سیل بودیم و تعدادی از ماشین آلات از روستاها خارج و به حاشیه رودخانه ها اعزام شده تا جلوی آبگیری گرفته شود و بعد از عبور این بحران روند کمک رسانی به روستاها برای بازسازی و بهسازی ادامه پیدا می کند.
انصاریان با اشاره به اینکه برآورد و تخمین واحدهای مسکونی موجود در روستاهای استان 250 هزار نفر است، تصریح کرد: واگذاری یا صدور اسناد مالکیت واحدهای مسکونی روستایی یکی دیگر از وظایف این نهاد است که با همکاری اداره کل ثبت اسناد و املاک اجرا می شود؛ از حدود 210 هزار واحد مسکونی روستایی موجود در روستاهای بالای 20 خانوار در سطح خوزستان حدود 166 هزار و 454 فقره صادر کردیم.
وی با اشاره به اینکه یکی از مزایای طرح هادی امکان صدور سند مالکیت روستایی است، ادامه داد: بالای 50 درصد از روستاهای استان یا طرح هادی آنها اجرا شده و یا در دست اجراست.
مدیرکل بنیاد مسکن خوزستان با اشاره به واگذاری 9 هزار و 512 قطعه زمین به روستاییان اظهار کرد: در بخش بازسازی مسکن روستایی و وام های اعطایی نیز از این 210 هزار واحد مسکونی حدود 87 هزار واحد مسکونی را تشکیل پرونده معرفی به بانک ها انجام دادیم که 70 هزار واحد انعقاد قرارداد شده، 60 هزار واحد تمام شده و هفت هزار تا هم در دست اجرا است.
انصاریان یادآور شد: امسال سهمیه خوزستان هشت هزار و 500 فقره وام است که مبلغ آن از 18 میلیون به 25 میلون تومان به ازای هر واحد افزایش پیدا کرده که با کارمزد 5 درصد در اختیار متقاضیان قرار می گیرد.
وی با اشاره اینکه 67 خانوار دارای دو معلول در سطح روستاهای استان با کمک بهزیستی شناسایی شده اظهار کرد: ساخت 46 واحد تمام شده که 18 میلیون وام بلاعوض از بنیاد جانبازان و بهزیستی دریافت کردند؛ علاوه بر 25 میلیون تومان وامی که از ما گرفتند.
ساخت 1216 واحد مسکونی در حوزه مسکن شهری خوزستان
مدیرکل بنیاد مسکن خوزستان خبر داد: در حوزه مسکن شهری از ابتدا تا به امروز هشت هزار و 819 واحد مسکونی را در سطح شهرهای استان ساخته اکنون هم 295 واحد در دست اجرا داریم. همچنین برای مسکن محرومان یک هزار و 216 واحد توسط بنیاد مسکن ساخته و اکنون هم 40 واحد در دست کار است.
انصاریان با اشاره به اینکه ساخت مسکن مهر شهرهای زیر 25 هزار نفر نیز برعهده بنیاد مسکن است، بیان کرد: در 42 شهر خوزستان 14 هزار و 547 سهمیه داشتیم که از این میزان 12 هزار و 854 واحد به اتمام رسیده و تحویل داده شده است.
وی عنوان کرد: در زمینه تهیه طرح هادی برای روستاهایی که دارای پتانسیل گردشگری هستند، بر اساس تفاهمنامه ای که با میراث فرهنگی و گردشگری داریم در استان خوزستان هفت روستای پامنار دزفول، اسلام آباد دزفول، رباط باغملک، دهلاویه دشت آزادگان، سربازار چلو اندیکا، شیخ خماط چغازنبیل شوش، خائیز بهبهان مصوب شده است؛ طرح برای این روستاها در حال تدوین است که با اعتبارات خاص و ویژه از مرکز می گیریم و با همکاری میراث فرهنگی و گردشگری طرح هادی در این روستاها اجرا می شود.
مدیرکل بنیاد مسکن خوزستان با اشاره به اینکه تأمین زیرساخت ها به عنوان شرط اولیه جذب گردشگر بیشتر در استان است، اظهار کرد: برای ساخت خانه مسافر در این روستاهای گردشگری منتخب به افراد علاقمند تسهیلات ارائه می دهیم.
انصاریان با اشاره به اینکه طبق قانون متولی تهیه طرح های هادی بنیاد مسکن انقلاب است، ادامه داد: در استان خوزستان آن طور که باید روستای تاریخی و بافت باارزش نداریم ولی در استان های دیگر یزد، مازندران، ایلام، قزوین، آذربایجان، کرمان و فارس بافت ارزشمند چند هزار ساله بسیاری وجود دارد.
وی با اشاره به کارهای خوب انجام شده در برخی روستاهای واجد شرایط گردشگری افزود: مثلا در روستای معاف پارک گردشگری ساحلی ساخته شده که مردم آبادان و خرمشهر آخر هفته برای تفریح به این روستا می روند و باعث اشتغالزایی برای روستاییان شده است.
بهسازی 101 روستا در آبادان و خرمشهر با کمک منطقه آزاد اروند
مدیرکل بنیاد مسکن خوزستان خبر داد: بر اساس انعقاد تفاهمنامه با سازمان منطقه آزاد اروند کارهای عمرانی از جمله زیرسازی، آسفالت، جدول و بهسازی برای 101 روستای آبادان و خرمشهر اجرا و نزدیک 60 تا 70 درصد آنها به صورت کامل انجام شده است.
انصاریان با اشاره به راه اندازی 6 زمین ورزشی در روستاها عنوان کرد: برای اولین بار در کشور برای دو روستا شبکه جمع آوری و تصفیه فاضلاب را انجام دادیم؛ آلبوناعی تمام شده و روستای مسلاوی نیز با 80 درصد در حال اجراست که آب خروجی از سیستم های تصفیه نیز بر اساس آزمایشات برای کشاورزی قابل استفاده است.
وی با اشاره به توزیع قیر یارانه ای در روستاها گفت: تا سال گذشته حدود 4 و نیم میلیون مترمربع را در سطح روستاها آسفالت کردیم که 429 روستا بهره مند شدند.
مدیرکل بنیاد مسکن خوزستان با اشاره به توزیع 52 هزار و 465 تُن قیر طی چند سال اخیر ادامه داد: همچنین چهار هزار تُن قیر برای 68 روستا را نیز در سال جاری داشتیم.
انصاریان اظهار کرد: با دهیاری ها و مدیرکل امور روستایی استانداری جلسات متعددی برای توسعه همکاری داریم چون در وضعیت فعلی با این منابع مالی محدود نیازمند هم افزایی دستگاه های متولی هستیم.
وی با اشاره به اینکه در تمام حوضه های آبریز خوزستان مشکل سیلاب را داریم، گفت: تعداد واحدهای آسیب دیده در سیل اخیر 192 واحد مسکونی در حدود 18 روستای 6 شهرستان است؛ 32 واحد نیاز به بازسازی کامل دارند و 160 واحد نیز تعمیری هستند.
مدیرکل بنیاد مسکن خوزستان اضافه کرد: برآورد اعتباری برای این واحدها حدود دو میلیارد و 700 میلیون تومان نیاز است که این نیاز به دفتر مرکزی و استانداری منعکس شده و در حال تأمین اعتبار هستیم؛ همچنین آمادگی تشکیل پرونده مردم ساکن در این واحدها برای دریافت تسهیلات و کمک بلاعوض را داریم.
54 روستای خوزستان در حریم بستر رودخانه قرار دارند
انصاریان خبر داد: نامه ای اخیرا به استاندار دادیم که 54 روستا در سطح استان خوزستان در حریم بستر رودخانه قرار دارند که یا باید جابجا شوند و یا استحکام‌های لازم برای آنها تهیه شود؛ یکی از آنها دراویزه در شهرستان باوی هست که وضعیت فوق العاده خطرناک دارد و تعدادی از واحدها تخلیه شده است.
وی ادامه داد: روستای ام الحجار و ام الغزلان را در بخش دارخوین داریم که باید دیوار ساحلی اجرا شود.
مدیرکل بنیاد مسکن خوزستان گفت: برخی از روستاها که عموما کشاورزی و دامدادری و در عین حال بزرگ هستند و جابجایی آنها به این سادگی نیست و هزاران میلیارد اعتبار نیاز دارند و این اعلام خطر را کردیم و آمادگی داریم در حد خودمان کمک کنیم ولی نیاز به عزم ملی دارند.
انصاریان یادآور شد: بر اساس نقشه های دریافتی از امور آب این روستاها نیاز به مطالعه در خصوص موقعیت، توان تولیدی، تاریخ سکونت و شاخص های مشابه دارند تا تعیین تکلیف شوند که اگر در آینده سیل یا آبی آمد با بارندگی زیاد دچار آسیب نشوند.
وی با اشاره به اینکه بنیاد مسکن به صورت 100 درصدی در راستای وظایف خود برای جابجایی و یا استحکام سازی این روستاها آمادگی دارد، تصریح کرد: اثرات جانبی برای جابجایی روستا باید از قبل مورد بررسی قرار بگیرد و در عین حال دستگاه های بسیاری باید پای کار بیایند و زیرساخت های دیگر مثل برق، آب، گاز، تلفن، مدرسه و راه آنها نیز باید فراهم شود.
مدیرکل بنیاد مسکن خوزستان با اشاره به اینکه واحدهای مسکونی که در حریم بستر رودخانه باشند از وام بهره مند نمی شوند، گفت: پنج سال پیش این حریم و بستر مصوب و ابلاغ شده که تا امروز به اهالی روستاهای در حریم وام ندادیم و موارد را به صورت حضوری و مکتوب به جهاد، سازمان ها و مسئولان ذیربط اعلام کردیم و سوابق تمام مکاتبات موجود است.
وی در ادامه سخنان خود با اشاره عدم لایروبی رودخانه، تغییر مسیر رودخانه و عدم پایش سیل بندها را دلایل اصلی با مشکل مواجه شدن در سیلاب اخیر خوزستان دانست و گفت: ترمیم و نگهداری از سیل بندها طی سال های اخیر انجام نشده و همچنین در یکی از روستاها سیل بند را تسطیح و برنجکاری کرده بودند؛ حتی برخی نقاط قبل از بارندگی سیل بند را شکافته بودند و وقتی نفوذ انجام شده باشد با بارندگی شدید بست آن سیل بند سخت می شود.
وی اظهار کرد: قبل از آبگیری سد کارون سه روستاهای زیادی بودند که بزرگترین آنها باجول بود و خود بنیاد مسکن با کمک فرماندار وقت ایذه 53 روستا را جابجا کردیم و کسی هم متوجه نشد.
مدیرکل بنیاد مسکن خوزستان افزود: آن موقع دهدز روستا بود و زمین کنارش را از منابع طبیعی تحویل و بعد از تفکیک به این خانوارها تحویل دادیم؛ آن زمان مبلغ وام بنیاد 240 هزار تومان بود.
انصاریان بیان کرد: اهالی روستاهایی که اکنون در حوزه شهرستان ایذه با بارج جابجا می شوند خودشان حاضر به جابجایی روستا نیستند.
وی عنوان کرد: در اهواز نیز پهنه خطر در منبع آب داریم که سال 83 با کمک استانداری وقت 224 واحد مسکونی در سپیدار ساختیم که بعد از تحویل خانه ها آن را تخریب و به فضای سبز تبدیل کنیم چون از لحاظ زمین سازی اصلا قابل ساخت و ساز نیست.
مدیرکل بنیاد مسکن خوزستان در پایان گفت: در اطراف اهواز سکونتگاه های غیررسمی وجود دارد که در محدوده شهر قرار دارند که با نظر وزیر مسکن و شهرسازی و تقاضاهای استاندار هفته پیش جلسه ای را با مرکز داشتیم برای همین بافت های فرسوده که بنیاد مسکن ورود کند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

فرماندار جدید گتوند معرفی شد

معاون استاندارخوزستان: استعفا نداده ام

سرپرست فرمانداری دشت آزادگان پس از 2 هفته استعفا کرد

نماینده شوش: اسکان موقت مردم خوزستان در کانکس انجام شود

پیام تبریک آیت‌الله شفیعی به سردار سلامی

نماینده ماهشهر: انفعال در بحران‌های زنجیره‌ای خوزستان قابل بخشش نیست

اعطای معافیت های مالیاتی به بنگاه های اقتصادی سیل زده خوزستان

واژگونی تریلی در امیدیه 2 نفر را به کام مرگ کشاند

تیراژ کل روزنامه‌های ما زیر یک میلیون است

فروشندگان مواد مخدر در دام پلیس آبادان افتادند

احداث 62.5 کیلومتر دایک برای حفاظت از اهواز در برابر سیل

سیلاب به کانون های ریزگرد آبادان منحرف می شود

خط آهن اهواز-خرمشهر مرمت و بازگشایی شد

دستگیری سارق گوشی موبایل در اهواز

قطع برداشت آب غدیر درمناطق روستایی تحت پوشش تاسیسات منصوری خرمشهر

عزل شهردار چوئبده و معرفی سرپرست جدید

زنگ سلامت در خرمشهر نواخته شد

بیماری همه‌گیر میان سیل‌زدگان جنوب خوزستان مشاهده نشده است

نخستین دستگاه هوشمند بازیافت زباله در خرمشهر به بهره‌برداری رسید

تیم های سحر هلال احمر 5 استان در خوزستان خدمت رسانی می کنند

آیت الله کعبی انتصاب سردار سلامی را تبریک گفت

سیل بدون کارت دعوت به مراسم ازدواج آمد/ بذر عشق در سیلاب جوانه زد

جوانان خرمشهری برای کمک به تقویت خاکریز سه راه حسینیه بشتابند

فقط5 درصدمزارع گندم دچار خسارت ١٠٠ درصدی شد/تولید بیش از مصرف است

استاندار خوزستان: در سیلاب اخیر اولویت ما تلاش برای کاهش تلفات جانی بود

قدردانی رئیس جمهور از استاندار خوزستان در مدیریت بحران سیل

گزارش تصویری / نشست خبری کانالهای شبکه های محازی با استاندار خوزستان

تعطیلی مدارس نوبت صبح در 4 شهر استان بر اساس گزارش هواشناسی مبنی بر بروز پدیده گرد و غبار

گزارش تصویری / بازدید استاندار از وضعیت جاده آبادان و شادگان

گزارش تصویری / بازدید هوایی استاندار خوزستان و سردار شاهوار پور از جاده خرمشهر و دیگر نقاط استان

گزارش تصویری / جلسه ستاد مدیریت بحران در فرمانداری خرمشهر به مدیریت استاندار خوزستان برگزار شد

استاندار خوزستان: باید از شادگان، خرمشهر و آبادان مراقبت کنیم

گزارش تصویری / جلسه ستاد مدیریت بحران در شهرستان شادگان با حضور استاندار خوزستان

وزیر ورزش و جوانان : هیچ الزامی به تخلیه مکان های اسکان سیل زدگان نیست

معاون جدید عمرانی استانداری خوزستان معارفه شد

گزارش تصویری/ بازدید استاندار خوزستان از کانال کوت عمیر و کانال ریزگردها

استاندار خوزستان:تبعات سیل تا چند روز آینده مناطق جنوبی خوزستان را ترک می‌کند

پیام تسلیت استاندارخوزستان در پی درگذشت دو تن از جهادگران عرصه خدمت رسانی به سیل زدگان

وزیر ورزش و جوانان وارد خوزستان شد

بلایای طبیعی نیز خدشه ای به اتحاد و همدلی مردم وارد نمی کند

واعظی: دولت کنار سیل زدگان خواهد ماند

نارضایتی مردم آبادان از وضع آب و فاضلاب/ ناکارآمدی وزارت نیرو

انفجار تریلی در خرمشهر به قطع برق شهر انجامید

تعلل برخی ادارات آبادان سبب معطلی انجام آسفالت معابر شده است

محور ریلی خرمشهر - اهواز مسدود شد

دستگیری سارق مسلح و کشف سلاح جنگی در آبادان

بخش‌هایی از جاده خرمشهر - اهواز به زیر آب رفت

فراهم نشدن زیرساخت های اولیه عامل مهم کندی آسفالت معابر آبادان

جاده دارخوین به شادگان مسدود شد

خوزستانی‌ها صبح دوشنبه را گرد و غباری آغاز می‌کنند