پیام خوزستان

آخرين مطالب

مدیرکل بنیاد مسکن خوزستان:

54 روستای خوزستان در حریم بستر رودخانه قرار دارند/لزوم جابجایی سياسي

54 روستای خوزستان در حریم بستر رودخانه قرار دارند/لزوم جابجایی

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - اهواز ـ مدیرکل بنیاد مسکن خوزستان گفت: 54 روستای استان در حریم بستر رودخانه قرار دارند که یا باید جابجا شوند و یا استحکام‌های لازم برای آنها تهیه شود.

به گزارش خبرنگار مهر ، مسعود انصاریان عصر امروز سه شنبه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: بنیاد مسکن 21 فرروردین سال 58 به فرمان امام راحل تأسیس شد در حالی که انقلاب 22 بهمن 57 به پیروزی رسید؛ بنیاد مسکن جزو اولین نهادهای انقلابی تأسیس شده است.
وی افزود: بنیاد کار خود را با ساخت مسکن و کمک به محرومان شروع کرد و واگذاری زمین، صدور اسناد مالکیتی و اجرای طرح هادی با همکاری سازمان های ذیربط در تأمین زیرساخت های آب، برق، گاز و راه نیز از دیگر وظایف این بنیاد است.
مدیرکل بنیاد مسکن خوزستان تصریح کرد: بنیاد مسکن به عنوان یک بازوی قوی در کنار دولت برای ورود به بحران ها و بازسازی های مختلف است؛ بنیاد در بازسازی مناطق زلزله زده و حتی دوران بازسازی بعد از جنگ حضور داشت.
انصاریان با اشاره به بازسازی 55 هزار واحد مسکونی در سطح روستاهای خوزستان طی دوران بازسازی بعد از جنگ ادامه داد: در سرشماری عمومی نفوس مسکن سال 1355 خوزستان درصد کمی از روستاهای خوزستان دارای آب، برق، راه و یا مسکن مناسب بودند و اصلا قابل مقایسه با زمان فعلی نیست؛ کارهای بسیار عظیمی انجام شده هرچند که آنها را کافی نمی دانیم و باید کار بیشتری انجام شود.
وی با بیان اینکه هدف و برنامه بنیاد مسکن توسعه فعالیت ها و خدمات رسانی بیشتر به روستاها است، گفت: از چهار هزار و 153 روستای استان طی این سال ها برای دو هزار و 73 روستای بالای 20 خانوار طرح هادی مصوب کردیم.
مدیرکل بنیاد مسکن خوزستان با اشاره به تهیه طرح هادی برای 107 روستای زیر 20 خانوار اضافه کرد: بازنگری طرح ها و تهیه طرح برای روستاهای زیر 20 خانوار از جمله کارهای در دست اقدام این بنیاد است چون روستاهای دارای طرح هادی در لیست تأمین اعتبار بودجه قرار می گیرند.
انصاریان عنوان کرد: تاکنون برای بهسازی یک هزار و 243 روستا که عمدتا روستاهای بزرگ استان هستند برنامه ریزی و با اجرای طرح 60 تا 70 درصد از هر روستا را بهسازی کرده ایم.
انجام عملیات بهسازی در 129 روستا
وی با اشاره به اتمام بهسازی 129 روستا یادآور شد: عدم تأمین اعتبارات باعث شده که اجرای طرح هادی در برخی روستاها به 100 درصد نرسد؛ باید هشت درصد اعتبارات عمرانی هر شهرستان به کار بهسازی روستاها اختصاص یابد که برخی از شهرستان ها طی سال های اخیر هشت درصد را تخصیص ندادند، البته شهرستان هایی هم داریم که بیشتر از این درصد تخصیص داده اند.
مدیرکل بنیاد مسکن خوزستان گفت: دو ماه و نیم است که گرفتار پیشگیری از سیل بودیم و تعدادی از ماشین آلات از روستاها خارج و به حاشیه رودخانه ها اعزام شده تا جلوی آبگیری گرفته شود و بعد از عبور این بحران روند کمک رسانی به روستاها برای بازسازی و بهسازی ادامه پیدا می کند.
انصاریان با اشاره به اینکه برآورد و تخمین واحدهای مسکونی موجود در روستاهای استان 250 هزار نفر است، تصریح کرد: واگذاری یا صدور اسناد مالکیت واحدهای مسکونی روستایی یکی دیگر از وظایف این نهاد است که با همکاری اداره کل ثبت اسناد و املاک اجرا می شود؛ از حدود 210 هزار واحد مسکونی روستایی موجود در روستاهای بالای 20 خانوار در سطح خوزستان حدود 166 هزار و 454 فقره صادر کردیم.
وی با اشاره به اینکه یکی از مزایای طرح هادی امکان صدور سند مالکیت روستایی است، ادامه داد: بالای 50 درصد از روستاهای استان یا طرح هادی آنها اجرا شده و یا در دست اجراست.
مدیرکل بنیاد مسکن خوزستان با اشاره به واگذاری 9 هزار و 512 قطعه زمین به روستاییان اظهار کرد: در بخش بازسازی مسکن روستایی و وام های اعطایی نیز از این 210 هزار واحد مسکونی حدود 87 هزار واحد مسکونی را تشکیل پرونده معرفی به بانک ها انجام دادیم که 70 هزار واحد انعقاد قرارداد شده، 60 هزار واحد تمام شده و هفت هزار تا هم در دست اجرا است.
انصاریان یادآور شد: امسال سهمیه خوزستان هشت هزار و 500 فقره وام است که مبلغ آن از 18 میلیون به 25 میلون تومان به ازای هر واحد افزایش پیدا کرده که با کارمزد 5 درصد در اختیار متقاضیان قرار می گیرد.
وی با اشاره اینکه 67 خانوار دارای دو معلول در سطح روستاهای استان با کمک بهزیستی شناسایی شده اظهار کرد: ساخت 46 واحد تمام شده که 18 میلیون وام بلاعوض از بنیاد جانبازان و بهزیستی دریافت کردند؛ علاوه بر 25 میلیون تومان وامی که از ما گرفتند.
ساخت 1216 واحد مسکونی در حوزه مسکن شهری خوزستان
مدیرکل بنیاد مسکن خوزستان خبر داد: در حوزه مسکن شهری از ابتدا تا به امروز هشت هزار و 819 واحد مسکونی را در سطح شهرهای استان ساخته اکنون هم 295 واحد در دست اجرا داریم. همچنین برای مسکن محرومان یک هزار و 216 واحد توسط بنیاد مسکن ساخته و اکنون هم 40 واحد در دست کار است.
انصاریان با اشاره به اینکه ساخت مسکن مهر شهرهای زیر 25 هزار نفر نیز برعهده بنیاد مسکن است، بیان کرد: در 42 شهر خوزستان 14 هزار و 547 سهمیه داشتیم که از این میزان 12 هزار و 854 واحد به اتمام رسیده و تحویل داده شده است.
وی عنوان کرد: در زمینه تهیه طرح هادی برای روستاهایی که دارای پتانسیل گردشگری هستند، بر اساس تفاهمنامه ای که با میراث فرهنگی و گردشگری داریم در استان خوزستان هفت روستای پامنار دزفول، اسلام آباد دزفول، رباط باغملک، دهلاویه دشت آزادگان، سربازار چلو اندیکا، شیخ خماط چغازنبیل شوش، خائیز بهبهان مصوب شده است؛ طرح برای این روستاها در حال تدوین است که با اعتبارات خاص و ویژه از مرکز می گیریم و با همکاری میراث فرهنگی و گردشگری طرح هادی در این روستاها اجرا می شود.
مدیرکل بنیاد مسکن خوزستان با اشاره به اینکه تأمین زیرساخت ها به عنوان شرط اولیه جذب گردشگر بیشتر در استان است، اظهار کرد: برای ساخت خانه مسافر در این روستاهای گردشگری منتخب به افراد علاقمند تسهیلات ارائه می دهیم.
انصاریان با اشاره به اینکه طبق قانون متولی تهیه طرح های هادی بنیاد مسکن انقلاب است، ادامه داد: در استان خوزستان آن طور که باید روستای تاریخی و بافت باارزش نداریم ولی در استان های دیگر یزد، مازندران، ایلام، قزوین، آذربایجان، کرمان و فارس بافت ارزشمند چند هزار ساله بسیاری وجود دارد.
وی با اشاره به کارهای خوب انجام شده در برخی روستاهای واجد شرایط گردشگری افزود: مثلا در روستای معاف پارک گردشگری ساحلی ساخته شده که مردم آبادان و خرمشهر آخر هفته برای تفریح به این روستا می روند و باعث اشتغالزایی برای روستاییان شده است.
بهسازی 101 روستا در آبادان و خرمشهر با کمک منطقه آزاد اروند
مدیرکل بنیاد مسکن خوزستان خبر داد: بر اساس انعقاد تفاهمنامه با سازمان منطقه آزاد اروند کارهای عمرانی از جمله زیرسازی، آسفالت، جدول و بهسازی برای 101 روستای آبادان و خرمشهر اجرا و نزدیک 60 تا 70 درصد آنها به صورت کامل انجام شده است.
انصاریان با اشاره به راه اندازی 6 زمین ورزشی در روستاها عنوان کرد: برای اولین بار در کشور برای دو روستا شبکه جمع آوری و تصفیه فاضلاب را انجام دادیم؛ آلبوناعی تمام شده و روستای مسلاوی نیز با 80 درصد در حال اجراست که آب خروجی از سیستم های تصفیه نیز بر اساس آزمایشات برای کشاورزی قابل استفاده است.
وی با اشاره به توزیع قیر یارانه ای در روستاها گفت: تا سال گذشته حدود 4 و نیم میلیون مترمربع را در سطح روستاها آسفالت کردیم که 429 روستا بهره مند شدند.
مدیرکل بنیاد مسکن خوزستان با اشاره به توزیع 52 هزار و 465 تُن قیر طی چند سال اخیر ادامه داد: همچنین چهار هزار تُن قیر برای 68 روستا را نیز در سال جاری داشتیم.
انصاریان اظهار کرد: با دهیاری ها و مدیرکل امور روستایی استانداری جلسات متعددی برای توسعه همکاری داریم چون در وضعیت فعلی با این منابع مالی محدود نیازمند هم افزایی دستگاه های متولی هستیم.
وی با اشاره به اینکه در تمام حوضه های آبریز خوزستان مشکل سیلاب را داریم، گفت: تعداد واحدهای آسیب دیده در سیل اخیر 192 واحد مسکونی در حدود 18 روستای 6 شهرستان است؛ 32 واحد نیاز به بازسازی کامل دارند و 160 واحد نیز تعمیری هستند.
مدیرکل بنیاد مسکن خوزستان اضافه کرد: برآورد اعتباری برای این واحدها حدود دو میلیارد و 700 میلیون تومان نیاز است که این نیاز به دفتر مرکزی و استانداری منعکس شده و در حال تأمین اعتبار هستیم؛ همچنین آمادگی تشکیل پرونده مردم ساکن در این واحدها برای دریافت تسهیلات و کمک بلاعوض را داریم.
54 روستای خوزستان در حریم بستر رودخانه قرار دارند
انصاریان خبر داد: نامه ای اخیرا به استاندار دادیم که 54 روستا در سطح استان خوزستان در حریم بستر رودخانه قرار دارند که یا باید جابجا شوند و یا استحکام‌های لازم برای آنها تهیه شود؛ یکی از آنها دراویزه در شهرستان باوی هست که وضعیت فوق العاده خطرناک دارد و تعدادی از واحدها تخلیه شده است.
وی ادامه داد: روستای ام الحجار و ام الغزلان را در بخش دارخوین داریم که باید دیوار ساحلی اجرا شود.
مدیرکل بنیاد مسکن خوزستان گفت: برخی از روستاها که عموما کشاورزی و دامدادری و در عین حال بزرگ هستند و جابجایی آنها به این سادگی نیست و هزاران میلیارد اعتبار نیاز دارند و این اعلام خطر را کردیم و آمادگی داریم در حد خودمان کمک کنیم ولی نیاز به عزم ملی دارند.
انصاریان یادآور شد: بر اساس نقشه های دریافتی از امور آب این روستاها نیاز به مطالعه در خصوص موقعیت، توان تولیدی، تاریخ سکونت و شاخص های مشابه دارند تا تعیین تکلیف شوند که اگر در آینده سیل یا آبی آمد با بارندگی زیاد دچار آسیب نشوند.
وی با اشاره به اینکه بنیاد مسکن به صورت 100 درصدی در راستای وظایف خود برای جابجایی و یا استحکام سازی این روستاها آمادگی دارد، تصریح کرد: اثرات جانبی برای جابجایی روستا باید از قبل مورد بررسی قرار بگیرد و در عین حال دستگاه های بسیاری باید پای کار بیایند و زیرساخت های دیگر مثل برق، آب، گاز، تلفن، مدرسه و راه آنها نیز باید فراهم شود.
مدیرکل بنیاد مسکن خوزستان با اشاره به اینکه واحدهای مسکونی که در حریم بستر رودخانه باشند از وام بهره مند نمی شوند، گفت: پنج سال پیش این حریم و بستر مصوب و ابلاغ شده که تا امروز به اهالی روستاهای در حریم وام ندادیم و موارد را به صورت حضوری و مکتوب به جهاد، سازمان ها و مسئولان ذیربط اعلام کردیم و سوابق تمام مکاتبات موجود است.
وی در ادامه سخنان خود با اشاره عدم لایروبی رودخانه، تغییر مسیر رودخانه و عدم پایش سیل بندها را دلایل اصلی با مشکل مواجه شدن در سیلاب اخیر خوزستان دانست و گفت: ترمیم و نگهداری از سیل بندها طی سال های اخیر انجام نشده و همچنین در یکی از روستاها سیل بند را تسطیح و برنجکاری کرده بودند؛ حتی برخی نقاط قبل از بارندگی سیل بند را شکافته بودند و وقتی نفوذ انجام شده باشد با بارندگی شدید بست آن سیل بند سخت می شود.
وی اظهار کرد: قبل از آبگیری سد کارون سه روستاهای زیادی بودند که بزرگترین آنها باجول بود و خود بنیاد مسکن با کمک فرماندار وقت ایذه 53 روستا را جابجا کردیم و کسی هم متوجه نشد.
مدیرکل بنیاد مسکن خوزستان افزود: آن موقع دهدز روستا بود و زمین کنارش را از منابع طبیعی تحویل و بعد از تفکیک به این خانوارها تحویل دادیم؛ آن زمان مبلغ وام بنیاد 240 هزار تومان بود.
انصاریان بیان کرد: اهالی روستاهایی که اکنون در حوزه شهرستان ایذه با بارج جابجا می شوند خودشان حاضر به جابجایی روستا نیستند.
وی عنوان کرد: در اهواز نیز پهنه خطر در منبع آب داریم که سال 83 با کمک استانداری وقت 224 واحد مسکونی در سپیدار ساختیم که بعد از تحویل خانه ها آن را تخریب و به فضای سبز تبدیل کنیم چون از لحاظ زمین سازی اصلا قابل ساخت و ساز نیست.
مدیرکل بنیاد مسکن خوزستان در پایان گفت: در اطراف اهواز سکونتگاه های غیررسمی وجود دارد که در محدوده شهر قرار دارند که با نظر وزیر مسکن و شهرسازی و تقاضاهای استاندار هفته پیش جلسه ای را با مرکز داشتیم برای همین بافت های فرسوده که بنیاد مسکن ورود کند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ملاقات کروبی با چند تن از روحانیون اصلاح‌طلب

فرمانده کل سپاه: نفوذی‌ها در سیستم اداری کشور، برای مردم مشکل ایجاد می‌کنند

راهپیمایی 22 بهمن دشمنان را سرخورده و مایوس کرد

آیینهای عبادی سیاسی نماز جمعه در شهرهای خوزستان برگزار شد

آیت‌الله موسوی جزایری: تا جایی که بتوانم در خدمت مردم و رهبری خواهم بود

معابر شهری شادگان آسفالت می شوند

بارش شدید باران در روز شنبه در خوزستان

فرهاد کاظمی: مگر زمان صدام است که دستبند بزنند؟

مردم با حضور گسترده در راهپیمایی 22 بهمن حماسه خلق کردند

آیت الله جزایری ازخداحافظی با نمایندگی ولی فقیه در خوزستان حرف زد

شکایت مدیرعامل باشگاه کارون از فرهاد کاظمی

آمریکا خواهان آزادی میر، رهنورد و کروبی شد!

تکلیف شهردار چمران هرچه سریع‌تر مشخص شود

آغاز عملیات اجرایی آب‌رسانی به روستاهای شهرستان اندیمشک

استاندار خوزستان شهادت جمعی از مرزبانان کشورمان را تسلیت گفت

بازگشت پرسپولیس به صدر با شکست استقلال/ علیپور همسایه کی‌روش شد!

نتیجه بازی برای پرسپولیس مهمتر بود/تلاش می کنیم درلیگ برتر بمانیم

آماده باش دستگاه‌ها در خوزستان/ لزوم مدیریت خروجی سدها

آغاز بهره برداری از مرکز جامع خدمات سلامت شهدای خرمشهر

داور با پرسپولیس مهربان بود/ بازیکنان جوان را تحسین می‌کنم

نفت ول کن تساوی ها نیست/بازیکن قرقیزی رونمایی نشد

امروز بدشانس بودیم /بازیکنان جانشین لیاقت خود را نشان دادند

بازی کردن در آبادان سخت است /تا روز آخر برای قهرمانی می‌جنگیم

لزوم آسیب شناسی برای رفع کمبودهای بهداشتی درمانی در خوزستان

آغاز بهره برداری از طرح گازرسانی در آخرین روستاهای خرمشهر

افتتاح پروژه‌های بهداشتی و درمانی آبادان با حضور وزیر بهداشت و استاندار خوزستان

گزارش تصویری / بهره برداری از پروژه های سلامت در استان با حضور وزیر بهداشت و استاندار خوزستان

زدوبند 280 میلیون یورویی در شرکت «هفت‌تپه»

عامل حمله تروریستی اتوبوس سپاه را بشناسید

نامه روحانی به رهبری درباره بیانیه 40 سالگی انقلاب

تحصن سراسری علیه تصویب FATF

رهاسازی چند قطعه سمندر لرستانی در اندیمشک

پروژه بیمارستان شادگان در آینده نزدیک اجرایی می شود

گاز رسانی به 4 روستای اندیمشک آغاز شد

پزشکان متخصص در بیمارستان های ماهشهر مستقر می شوند

لزوم جذب نیروهای مورد نیاز بخش های بهداشتی و درمانی شادگان

خوزستان جمعه و شنبه بارانی است

4 طرح درمانی و آموزشی در آبادان به بهره برداری رسید

بهره مندی یک هزار نفر از خدمات بهداشتی و درمانی در دهلاویه

بازگشت پرسپولیس به صدر با شکست استقلال

سه پروژه بهداشتی و درمانی ماهشهر با حضور وزیر بهداشت و استاندار خوزستان افتتاح شد

افتتاح دو پروژه بهداشتی و درمانی شادگان با حضور وزیر بهداشت و استاندار خوزستان

بانک خون بیمارستان شهید معرفی‌زاده شادگان با حضور وزیر بهداشت و استاندار خوزستان به بهره‌برداری رسید

هشدار مدیرکل مدیریت بحران خوزستان نسبت به آبگرفتگی معابر و مناطق در معرض خطر سیلاب

نقشه آمریکا برای اخلال در برنامه موشکی ایران

امام جمعه اهواز: در انگلیس بستری نشده‌ام

بادکنک آرزوها در بوشهر به پرواز در می آید

کشف راز یک قتل در شهرستان دزفول/ قاتل دستگیر شد

خصوصی سازی بیمارستان های دولتی به نتیجه نمی رسد

سی و چهارمین جشنواره موسیقی فجر کار خود را در اروند آغاز کرد