پیام خوزستان

آخرين مطالب

مدیرکل دفتر پیش‌دبستانی آموزش و پرورش عنوان کرد:

لزوم توجه به توسعه پیش‌دبستانی/تلاش برای تصویب طرح صدور ID کارت برای مربیان پیش‌دبستانی علمي

لزوم توجه به توسعه پیش‌دبستانی/تلاش برای تصویب طرح صدور ID کارت برای مربیان پیش‌دبستانی

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - مدیرکل دفتر پیش‌دبستانی وزارت آموزش و پرورش با تاکید بر لزوم توجه به توسعه پیش دبستانی در کشور، از تلاش برای تصویب طرح صدور ID کارت برای مربیان پیش‌دبستانی خبرداد.
به گزارش ایسنا - منطقه خوزستان، رخساره فضلی در نخستین همایش ملی یافته‌های پژوهشی در حوزه پیش دبستانی که امروز، دوشنبه (6 اسفندماه) در اهواز برگزار شد، اظهار کرد: نرخ جذب کودکان در مقطع پیش دبستانی در 5 سال گذشته از 38 به 72 درصد و در خوزستان از 28 به 100 درصد رسیده است. امروز پیش دبستانی در تاریخ تعلیم و تربیت کشور ما در یک جایگاه خاص قرار گرفته است که یا به سلامت از آن عبور می‌کنیم و برای همیشه ماندگار خواهیم شد و یا کیفیت را مورد غفلت قرار خواهیم داد و سایر دستاوردها را نیز از دست خواهیم داد.
وی افزود: گاهی می‌بینیم نگاه به پیش‌دبستانی، کم و کوچک انگار است. در سیاست کلان کشور، سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری بالاتر از قانون قرار دارند. در این سیاست‌ها بر این مساله تاکید شده است که پیش دبستانی امر حاکمیتی است و امور حاکمیتی اموری هستند که موجب اقتدار حاکمیت کشور می‌شوند.
مدیرکل دفتر پیش‌دبستانی وزارت آموزش و پرورش گفت: بخش زیادی از پیش دبستانی ما غیردولتی است اما آیا همه مردم این توانایی را دارند که فرزندان خود را در بخش غیردولتی به پیش دبستانی بفرستند؟ قطعا نه اما چون امر حاکمیتی است دولت باید در برخی بخش‌ها وارد شود و باید تا حدی این امکان به صورت رایگان در اختیار مردم قرار گیرد.
فضلی تصریح کرد: آموزه‌های قرآنی، تربیت بدنی و مهارت‌های اجتماعی، محور فعالیت‌هایی هستند که سند تحول در مقطع پیش‌دبستانی بر آن تاکید کرده است اما متاسفانه گاهی شاهد هستیم که آموزش‌های دبستان وارد پیش دبستان شده است. طی این سال‌ها بخشنامه‌های زیادی برای پیش‌دبستانی فرستاده شده که سیاست‌های ما در آن تبیین شده است. در خوزستان در حوزه توسعه کمی پیشرفت مناسبی داشته‌ایم اما این پوشش 100 درصدی نرخ ناخالص است. یعنی تعداد نوآموزان حاضر در پیش‌دبستانی نسبت به گروه سنی یک سال قبل از دبستان، به عدد 85 درصد خالص در استان رسیده است.
وی افزود: از سال 95 پیش دبستانی ردیف اعتبار مستقل دارد که این مساله مصوب مجلس است؛ به این معنا که این دوره به عنوان امر حاکمیتی در قانون بودجه سالانه دیده می‌شود. در برنامه کیفی ما نیز دو برنامه در نظر داریم که یکی به تجهیزات و منابع و دیگری به نیروی انسانی مربوط می‌شود.
مدیرکل دفتر پیش‌دبستانی وزارت آموزش و پرورش گفت: آموزش و پرورش پیش دبستانی امروز در حوزه کلان کشور به عنوان یک دوره رسمی پذیرفته شده و این قانون کشور است. دوره پیش دبستانی طبق مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش به صورت دولتی یعنی مشارکت مردم و غیردولتی است. در مناطق روستایی، مرزی، دوزبانه، عشایر، حاشیه شهرها و.. پیش دبستانی دولتی است که تنها در سه مورد از موارد ذکر شده پیش دبستانی به صورت 100 درصد دولتی و در بقیه موارد با حمایت دولت است.
فضلی تصریح کرد: اولین گامی که برای برنامه‌ریزی برداشتیم انجام آمایش سرزمین بود. وضعیت پیش دبستانی در کل کشور را بررسی کردیم. نرخ پوشش پیش دبستانی در سیستان و بلوچستان در سال 92 کمتر از 10 درصد بود اما امروز 85 درصد است. در خراسان شمالی نرخ پوشش هفت درصد بوده است اما اکنون نزدیک به 90 دصد است. نرخ پوشش ناخالص پیش دبستانی در خوزستان نیز از 27 به حدود 100 درصد رسیده است. نرخ پوشش خالص نیز 83.6 درصد است.
وی گفت: اگر امروز در شرایط سخت اقتصادی و جنگ اقتصادی امیدوار هستیم که شرایط را پشت سر بگذاریم، درواقع ما به نیروی انسانی تکیه می‌کنیم. جایی که محرومیت بالا است، دولت حضور جدی پیدا می‌کند. عملکرد ما طی 5 سال به گونه‌ای بوده است که سال گذشته نرخ پوشش به 968 هزار رسید و امروز تا الان نرخ پوشش ما به بیش از یک میلیون و 200 هزار نفر رسیده است. کمتر از 10 درصد از سهم کل پیش دبستانی در کشور در خوزستان است. نرخ پوشش سال گذشته در کشور به 70 درصد رسید و امسال به 72 درصد رسیده است. نرخ پوشش روستایی پیش‌دبستانی نیز در کشور از 19 درصد به 50 درصد رسیده است.
مدیرکل دفتر پیش‌دبستانی وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: حدود 10 هزار کلاس چند پایه با جمعیت حدود 7 هزار نفر در کشور وجود دارد که معلمان زیادی نیز در کلاس‌های چندپایه پذیرای نوآموزان پیش دبستانی بودند.
فضلی افزود: در سال‌های 85 - 86 تقریبا بیش از 90 درصد پیش دبستانی دولتی بود که به دلیل شرایط خاص ایجاد شده و کاهش میزان پوشش دولتی در سال 90 - 91 این عدد به صفر رسید. از سال 92 - 93 دوباره کار خود را آغاز کردیم تا توازن و تعادلی در این حوزه ایجاد شود. حالا با حمایت دولت، 13 هزار نفر تحت پوشش هستند. امسال پیش‌بینی می‌کنیم 250 هزار نفر تحت پوشش قرار گیرند.
وی گفت: میانگین افزایش نرخ پوشش پیش دبستانی طی 5 سال در کشور 32 درصد بوده است. خراسان شمالی، خوزستان، ایلام، سیستان و بلوچستان و کرمان، 5 استانی هستند که بیشترین افزایش تعداد پیش دبستانی را در آن‌ها داشته‌ایم. از اینجا به بعد خواهش می‌کنم به طور جدی وارد بحث کیفیت شوید. در این زمینه 8 محور را برای کیفیت بخشی به آموزش پیش دبستانی، پیش‌بینی کرده‌ایم.
مدیرکل دفتر پیش‌دبستانی وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: امیدوارم دستاورد این همایش این باشد که خوراکی برای نوآموزان دوزبانه تهیه شود که ببینیم چگونه به این نوآموزان زبان فارسی را با احترام به زبان مادری آن‌ها آموزش دهیم. ما به هیچ عنوان حق نداریم هویت آن‌ها را مخدوش کنیم و زبان مادری را از آن‌ها بگیریم. باید به دانش‌آموزان احترام بگذاریم و اهداف دیگر را محقق کنیم.
فضلی درخصوص رسمی شدن مربیان پیش دبستانی گفت: درحال حاضر 63 هزار مربی پیش دبستانی در کشور وجود دارد. اگر بگویم این افراد باید همه با هم رسمی شوند، قطعا دولت با آن مخالفت می‌کند. در قدم اول باید مربیان ID کارت و هویت داشته باشند. امیدواریم این طرح به زودی مصوب شود. در این طرح مربیان پیش دبستانی باید در سامانه LPMS ثبت‌نام کنند و این ثبت‌نام باید به تایید مدیر مدرسه برسد. بعد از آن ما دوره‌های آنلاین آموزشی برای این افراد برگزار می‌کنیم. ما در خصوص مربیان پیش دبستانی به بانک اطلاعاتی نیاز داریم.
وی تصریح کرد: با تلاش‌های فراوان توانستیم سن سنجش را یک سال کاهش دهیم. در حال حاضر تنها نوآموزان پیش دبستانی سنجش می‌شوند که نام آن‌ها در سامانه "سناد" ثبت شده باشد. ممکن است نوآموزی در این سنجش‌ها دیرآموز تشخیص داده شود (افراد دارای بهره هوشی بین 70 تا 84 دیرآموز محسوب می‌شوند). از نظر علمی اثبات شده است یک مهدکودک مناسب می‌تواند تا 10 نمره بهره هوشی فرد را افزایش دهد، در این صورت نوآموزی با بهره هوشی 80 مشکلش در مهدکودک حل می‌شود.
مدیرکل دفتر پیش‌دبستانی وزارت آموزش و پرورش گفت: دنیا امروز به اهمیت پیش دبستانی پی برده است. سرمایه‌گذاری پولی در پیش دبستانی 11 درصد سود دارد، یعنی سرمایه‌گذاری در این زمینه بازدهی اقتصادی دارد. آموزش و پرورش باید به یک اولویت ملی تبدیل شود. اگر قرار است ما در برابر مشکلات و هجوم‌ها مقاومت کنیم، باید به آموزش و پرورش و در آموزش و پرورش به پیش دبستانی توجه کنیم.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سیلاب کانون ریزگردها در آبادان را سیراب کرد

تعطیلی مدارس شادگان در نوبت عصر

جذب 300 سرباز معلم در آموزش و پرورش خوزستان

120 مدرسه خوزستان زیر آب رفته‌اند/سالانه 7 هزار فرهنگی خوزستان متقاضی خروج از استان هستند

برگزاری بزرگداشت قیصر امین‌پور در دانشگاه جندی شاپور دزفول

برگزاری همایش ملی "نهادینه‌سازی کارآفرینی در توسعه پایدار" در دانشگاه کشاورزی خوزستان

54 هزار دانش‌آموز خوزستانی سیل‌زده هستند

خرید 35 میلیارد ریال تجهیزات پزشکی در جنوب غرب خوزستان

امشب آخرین مهلت انتخاب رشته دکتری

برگزاری اولین همایش ملی تحقیقات نوین در مهندسی برق در دانشگاه آزاد دزفول

پویش همزادم درخت در قلعه تل برگزار شد

مدارس 4 شهر خوزستان تعطیل اعلام شد

تحقیقات میدانی حوضه‌های آبی کشور برای بررسی سیل انجام می شود

فناوری‌های تجربه شده دنیا در مقابله با سیل

هیچ گونه آلودگی ناشی از نشت نفت در مناطق سیلابی وجود ندارد

کانون های فعال گرد و غبار دراهواز پر آب شد

تخریب منابع طبیعی مال‌آقا با حکم قضایی متوقف شد

2 گوزن زرد از سیلاب رودخانه دز نجات یافتند

وقتی از دل آسفالت جاده ها در اندیکا چشمه آب فوران می کند

منشا گرد و غبار اهواز داخلی است

غلظت گرد و غبار در اهواز به 7.8 برابر حدمجاز رسید

تعیین تکلیف امتحانات نهایی دانش‌آموزان مناطق سیل‌زده طی دو روز آینده

تعطیلی مدارس و دانشگاه‌های برخی مناطق خوزستان تا روز دوشنبه

آغاز فعالیت مدارس و دانشگاه‌های خوزستان از هفته آینده

ارزیابی دانشگاهیان از بازدید هورالعظیم/ آیا تاسیسات نفتی زیر آب است؟

احتمال اعلام پایان سال تحصیلی در مناطق سیل‌زده خوزستان

آغاز مهلت تغییر محل آزمون پیام نور از 7 اردیبهشت

تمدید مهلت ثبت‌نام دکتری تخصصی بدون آزمون دانشگاه شهید چمران

تغییر ساعت شروع مدارس و دانشگاه‌ها در اهواز

زمان جدید شروع به کار مدارس و دانشگاه‌ها در اهواز اعلام شد

3 نوبته شدن امتحانات نهایی دانش‌آموزان مناطق سیل‌زده

ارائه خدمات بهداشتی به بیش از 400 خانواده سیل‌زده توسط دانشگاه آزاد خوزستان

حذف ترم در دانشگاه شهید چمران صحت ندارد+جزییات کلاس‌های جبرانی

دانشجویان دوره‌های کارورزی را جدی بگیرند/تلاش برای کیفی سازی آموزش‌ها

جزییات برگزاری امتحانات دانش‌آموزان در خوزستان

دانش‌آموزان مناطق سیل‌زده به نزدیک‌ترین مدرسه محل اسکان خود مراجعه کنند

تغییر تاریخ امتحانات 23 خرداد دانشگاه پیام‌نور

آغاز به‌کار واکسیناسیون دام‌های مناطق سیل‌زده توسط دانشگاه آزاد خوزستان

ساعت شروع مدارس ابتدایی اهواز و کارون از 8:30 صبح

برگزاری استارتاپ کارآفرینی اجتماعی، 11 تا 13 اردیبهشت در دانشگاه شهید چمران

اعلام تعطیلی مدارس و دانشگاه‌های آبادان در روز شنبه

شروع کلاس‌های دانشگاه شهید چمران از ساعت 7:30

لزوم تهیه پروتکلی درباره سیل در خوزستان

آغاز انتخاب رشته آزمون دکتری از امروز

زنگ استمرار فعالیت‌های آموزشی در خوزستان نواخته شد

تعطیلی 17 مدرسه در شوشتر

ادامه فعالیت‌ آموزشی مدارس مناطق سیل‌زده خوزستان تا پایان اردیبهشت

اقتصاد مقاومتی نسخه شفابخش اقتصاد کشور است/در تحلیل اهمیت خوزستان نباید دچار ساده‌انگاری شویم

نامه جمعی از دانشگاهیان خوزستان به رییس‌جمهور در اعتراض به ترکیب "هیات بررسی سیل"

بازسازی همه 106 مدرسه تخریبی خوزستان تا قبل از مهرماه 98