پیام خوزستان

آخرين مطالب

مدیرکل دفتر پیش‌دبستانی آموزش و پرورش عنوان کرد:

لزوم توجه به توسعه پیش‌دبستانی/تلاش برای تصویب طرح صدور ID کارت برای مربیان پیش‌دبستانی علمي

لزوم توجه به توسعه پیش‌دبستانی/تلاش برای تصویب طرح صدور ID کارت برای مربیان پیش‌دبستانی

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - مدیرکل دفتر پیش‌دبستانی وزارت آموزش و پرورش با تاکید بر لزوم توجه به توسعه پیش دبستانی در کشور، از تلاش برای تصویب طرح صدور ID کارت برای مربیان پیش‌دبستانی خبرداد.
به گزارش ایسنا - منطقه خوزستان، رخساره فضلی در نخستین همایش ملی یافته‌های پژوهشی در حوزه پیش دبستانی که امروز، دوشنبه (6 اسفندماه) در اهواز برگزار شد، اظهار کرد: نرخ جذب کودکان در مقطع پیش دبستانی در 5 سال گذشته از 38 به 72 درصد و در خوزستان از 28 به 100 درصد رسیده است. امروز پیش دبستانی در تاریخ تعلیم و تربیت کشور ما در یک جایگاه خاص قرار گرفته است که یا به سلامت از آن عبور می‌کنیم و برای همیشه ماندگار خواهیم شد و یا کیفیت را مورد غفلت قرار خواهیم داد و سایر دستاوردها را نیز از دست خواهیم داد.
وی افزود: گاهی می‌بینیم نگاه به پیش‌دبستانی، کم و کوچک انگار است. در سیاست کلان کشور، سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری بالاتر از قانون قرار دارند. در این سیاست‌ها بر این مساله تاکید شده است که پیش دبستانی امر حاکمیتی است و امور حاکمیتی اموری هستند که موجب اقتدار حاکمیت کشور می‌شوند.
مدیرکل دفتر پیش‌دبستانی وزارت آموزش و پرورش گفت: بخش زیادی از پیش دبستانی ما غیردولتی است اما آیا همه مردم این توانایی را دارند که فرزندان خود را در بخش غیردولتی به پیش دبستانی بفرستند؟ قطعا نه اما چون امر حاکمیتی است دولت باید در برخی بخش‌ها وارد شود و باید تا حدی این امکان به صورت رایگان در اختیار مردم قرار گیرد.
فضلی تصریح کرد: آموزه‌های قرآنی، تربیت بدنی و مهارت‌های اجتماعی، محور فعالیت‌هایی هستند که سند تحول در مقطع پیش‌دبستانی بر آن تاکید کرده است اما متاسفانه گاهی شاهد هستیم که آموزش‌های دبستان وارد پیش دبستان شده است. طی این سال‌ها بخشنامه‌های زیادی برای پیش‌دبستانی فرستاده شده که سیاست‌های ما در آن تبیین شده است. در خوزستان در حوزه توسعه کمی پیشرفت مناسبی داشته‌ایم اما این پوشش 100 درصدی نرخ ناخالص است. یعنی تعداد نوآموزان حاضر در پیش‌دبستانی نسبت به گروه سنی یک سال قبل از دبستان، به عدد 85 درصد خالص در استان رسیده است.
وی افزود: از سال 95 پیش دبستانی ردیف اعتبار مستقل دارد که این مساله مصوب مجلس است؛ به این معنا که این دوره به عنوان امر حاکمیتی در قانون بودجه سالانه دیده می‌شود. در برنامه کیفی ما نیز دو برنامه در نظر داریم که یکی به تجهیزات و منابع و دیگری به نیروی انسانی مربوط می‌شود.
مدیرکل دفتر پیش‌دبستانی وزارت آموزش و پرورش گفت: آموزش و پرورش پیش دبستانی امروز در حوزه کلان کشور به عنوان یک دوره رسمی پذیرفته شده و این قانون کشور است. دوره پیش دبستانی طبق مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش به صورت دولتی یعنی مشارکت مردم و غیردولتی است. در مناطق روستایی، مرزی، دوزبانه، عشایر، حاشیه شهرها و.. پیش دبستانی دولتی است که تنها در سه مورد از موارد ذکر شده پیش دبستانی به صورت 100 درصد دولتی و در بقیه موارد با حمایت دولت است.
فضلی تصریح کرد: اولین گامی که برای برنامه‌ریزی برداشتیم انجام آمایش سرزمین بود. وضعیت پیش دبستانی در کل کشور را بررسی کردیم. نرخ پوشش پیش دبستانی در سیستان و بلوچستان در سال 92 کمتر از 10 درصد بود اما امروز 85 درصد است. در خراسان شمالی نرخ پوشش هفت درصد بوده است اما اکنون نزدیک به 90 دصد است. نرخ پوشش ناخالص پیش دبستانی در خوزستان نیز از 27 به حدود 100 درصد رسیده است. نرخ پوشش خالص نیز 83.6 درصد است.
وی گفت: اگر امروز در شرایط سخت اقتصادی و جنگ اقتصادی امیدوار هستیم که شرایط را پشت سر بگذاریم، درواقع ما به نیروی انسانی تکیه می‌کنیم. جایی که محرومیت بالا است، دولت حضور جدی پیدا می‌کند. عملکرد ما طی 5 سال به گونه‌ای بوده است که سال گذشته نرخ پوشش به 968 هزار رسید و امروز تا الان نرخ پوشش ما به بیش از یک میلیون و 200 هزار نفر رسیده است. کمتر از 10 درصد از سهم کل پیش دبستانی در کشور در خوزستان است. نرخ پوشش سال گذشته در کشور به 70 درصد رسید و امسال به 72 درصد رسیده است. نرخ پوشش روستایی پیش‌دبستانی نیز در کشور از 19 درصد به 50 درصد رسیده است.
مدیرکل دفتر پیش‌دبستانی وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: حدود 10 هزار کلاس چند پایه با جمعیت حدود 7 هزار نفر در کشور وجود دارد که معلمان زیادی نیز در کلاس‌های چندپایه پذیرای نوآموزان پیش دبستانی بودند.
فضلی افزود: در سال‌های 85 - 86 تقریبا بیش از 90 درصد پیش دبستانی دولتی بود که به دلیل شرایط خاص ایجاد شده و کاهش میزان پوشش دولتی در سال 90 - 91 این عدد به صفر رسید. از سال 92 - 93 دوباره کار خود را آغاز کردیم تا توازن و تعادلی در این حوزه ایجاد شود. حالا با حمایت دولت، 13 هزار نفر تحت پوشش هستند. امسال پیش‌بینی می‌کنیم 250 هزار نفر تحت پوشش قرار گیرند.
وی گفت: میانگین افزایش نرخ پوشش پیش دبستانی طی 5 سال در کشور 32 درصد بوده است. خراسان شمالی، خوزستان، ایلام، سیستان و بلوچستان و کرمان، 5 استانی هستند که بیشترین افزایش تعداد پیش دبستانی را در آن‌ها داشته‌ایم. از اینجا به بعد خواهش می‌کنم به طور جدی وارد بحث کیفیت شوید. در این زمینه 8 محور را برای کیفیت بخشی به آموزش پیش دبستانی، پیش‌بینی کرده‌ایم.
مدیرکل دفتر پیش‌دبستانی وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: امیدوارم دستاورد این همایش این باشد که خوراکی برای نوآموزان دوزبانه تهیه شود که ببینیم چگونه به این نوآموزان زبان فارسی را با احترام به زبان مادری آن‌ها آموزش دهیم. ما به هیچ عنوان حق نداریم هویت آن‌ها را مخدوش کنیم و زبان مادری را از آن‌ها بگیریم. باید به دانش‌آموزان احترام بگذاریم و اهداف دیگر را محقق کنیم.
فضلی درخصوص رسمی شدن مربیان پیش دبستانی گفت: درحال حاضر 63 هزار مربی پیش دبستانی در کشور وجود دارد. اگر بگویم این افراد باید همه با هم رسمی شوند، قطعا دولت با آن مخالفت می‌کند. در قدم اول باید مربیان ID کارت و هویت داشته باشند. امیدواریم این طرح به زودی مصوب شود. در این طرح مربیان پیش دبستانی باید در سامانه LPMS ثبت‌نام کنند و این ثبت‌نام باید به تایید مدیر مدرسه برسد. بعد از آن ما دوره‌های آنلاین آموزشی برای این افراد برگزار می‌کنیم. ما در خصوص مربیان پیش دبستانی به بانک اطلاعاتی نیاز داریم.
وی تصریح کرد: با تلاش‌های فراوان توانستیم سن سنجش را یک سال کاهش دهیم. در حال حاضر تنها نوآموزان پیش دبستانی سنجش می‌شوند که نام آن‌ها در سامانه "سناد" ثبت شده باشد. ممکن است نوآموزی در این سنجش‌ها دیرآموز تشخیص داده شود (افراد دارای بهره هوشی بین 70 تا 84 دیرآموز محسوب می‌شوند). از نظر علمی اثبات شده است یک مهدکودک مناسب می‌تواند تا 10 نمره بهره هوشی فرد را افزایش دهد، در این صورت نوآموزی با بهره هوشی 80 مشکلش در مهدکودک حل می‌شود.
مدیرکل دفتر پیش‌دبستانی وزارت آموزش و پرورش گفت: دنیا امروز به اهمیت پیش دبستانی پی برده است. سرمایه‌گذاری پولی در پیش دبستانی 11 درصد سود دارد، یعنی سرمایه‌گذاری در این زمینه بازدهی اقتصادی دارد. آموزش و پرورش باید به یک اولویت ملی تبدیل شود. اگر قرار است ما در برابر مشکلات و هجوم‌ها مقاومت کنیم، باید به آموزش و پرورش و در آموزش و پرورش به پیش دبستانی توجه کنیم.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ثبت‌نام داوطلبان تحصیل در دانشگاه علمی کاربردی از 27 مرداد

بخشی از ارز مورد نیاز دانشجویان بورسیه تامین می شود

شفیعی: کار اول اساتید دانشگاه، معلمی و بعد مدیریت است

لزوم اجرایی کردن تفاهم‌نامه‌های همکاری دانشگاه‌ها با بصره

کاهش بودجه آموزش عالی/استفاده از ظرفیت‌ موجود در خرمشهر برای همکاری با بصره

طرح سلامت دهان و دندان برای دانش‌آموزان خوزستانی اجرا می‌شود

ساخت مدرسه در مناطق محروم شوشتر

موزه علم و طبیعت دانشگاه شهید چمران اهواز موزه برگزیده ایران شد

سنجش سلامت بیش از 27 هزار نوآموز خوزستانی تاکنون

آغاز توزیع کارت آزمون ارشد پزشکی از امروز

کسب مقام سوم دانشگاه آزاد خوزستان در مسابقات وزنه‌برداری دانشجویان دانشگاه آزاد کشور

از ثبت 52 ژن جدید در بانک داده‌های ژنتیکی جهان تا فاسد شدن نمونه‌های تحقیقاتی

ثبت‌نام بیش از 700 نفر برای شرکت در آزمون جهش تحصیلی

آغاز سنجش سلامت نوآموزان عشایری از این هفته

برنامه‌های فرهنگی جهاد دانشگاهی خوزستان در سال جاری

کسب رتبه سوم کشوری در جشنواره مهارت‌های هنری کاردانش توسط هنرجوی اهوازی

چاپ کتاب‌های ویژه دانش‌آموزان اوتیسم برای اولین بار

پوشش بیش از 700 هزار دانش‌آموز مناطق سیل‌زده خوزستان در طرح جامع حمایت روحی روانی

تنها راه جبران کمبود معلم از نظر سرپرست آموزش و پرورش

کلنگ‌زنی یک مدرسه شش کلاسه در شهرستان کارون

جشنواره ایتاپ دانش‌آموزی در بهبهان برگزار می‌شود

برگزاری آزمون صلاحیت بالینی دانشجویان پرستاری دانشگاه آزاد دزفول

وقوع زلزله‌های کوچک در مسجدسلیمان معمول است/مردم به شایعات توجه نکنند

برگزاری آزمون استخدامی آتش‌نشانی در جهاددانشگاهی خوزستان

امضای تفاهم‌نامه همکاری بین دانشگاه کشاورزی و سازمان فنی و حرفه‌ای خوزستان

توضیح نماینده اهواز درباره اعلام نشدن شهرهای دارای سهمیه کنکور در خوزستان

مصاحبه علمی آزمون جامع دکترا دانشگاه آزاد 20 تیر برگزار می‌شود

آغاز ثبت‌نام در ترم تابستانه دانشگاه پیام‌نور

اضافه شدن 5 رشته جدید به رشته‌های دانشگاه شهید چمران اهواز

بومی‌سازی یکی از قطعات صنعت حفاری در دانشگاه آزاد اهواز

راهیابی 5 دانش‌آموز خوزستانی به المپیاد علمی کشور

آغاز فرآیند هدایت تحصیلی دانش‌آموزان پایه دهم از 17 تیر

انتصاب سرپرست پارک علم و فناوری خوزستان

2 معلم خوزستانی رتبه های برتر کشوری جشنواره کار و فناوری را کسب کردند

دزفول، میزبان بیش از هفت هزار داوطلب کنکور سراسری

رقابت بیش از چهار هزار کنکوری در بهبهان

جزئیات برگزاری کنکور سراسری 98 در خرمشهر

تیم دادرس هلال احمر اندیمشک به المپیاد کشوری اعزام می‌شود

آغاز ثبت‌نام تکمیل ظرفیت مدارس نمونه دولتی خوزستان از 17 تیرماه

شرکت حدود 81 هزار نفر در کنکور سراسری سال 98 در خوزستان

آغاز ساخت یک مدرسه در شهرستان کارون

آغاز توزیع کارت آزمون سراسری از امروز

دکتر محمود شکیب‌انصاری درگذشت

طرح "خانه علوم پایه" برای اولین بار در کشور در خوزستان اجرا شد

پیش‌بینی سنجش سلامت 110 هزار نوآموز خوزستانی

کسب موافقت برای افزایش 5 رشته جدید در دانشگاه‌های آبادان و خرمشهر

چند توصیه به دانش‌آموزان کنکوری

کمبود نیرو در آموزش و پرورش در وضعیت بحرانی

آموزش و پرورش خوزستان نیازمند جذب 9 هزار و 300 معلم

رتبه آموزش و پرورش خوزستان در شان این استان نیست