پیام خوزستان

آخرين مطالب

تاریخ، مذهب و طبیعت را در قاب رامهرمز ببینید فرهنگي

تاریخ، مذهب و طبیعت را در قاب رامهرمز ببینید

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - اهواز - شهرستان رامهرمز در جنوب شرق اهواز، کلکسیونی از آثار تاریخی، مذهبی و طبیعی است که با برخورداری از جاذبه های گردشگری متنوع در این سه حوزه مقصد کردشگران و مهمانان نوروزی رابه دامان خود فرا می خواند.
به گزارش ایرنا رامهرمز در 100 کیلومتری اهواز ، در مجاورت شوش و شوشتر در خوزستان است که به گفته مورخان در دوره‌ای پایتخت ایران بوده ‌است. رامهرمز متشکل از دو کلمه رام و هرمز (نام یکی از خسروان ساسانی) بوده‌ است عامه مردم خوزستان این شهر را رامز می‌گویند.
مردم رامهرمز از اقوام بختیاری و از طوایف چهارلنگ هستند و طوایفی از اقوام دیگر مانند خدری دشتستان، زارع‌زاده، بیگدلی، طلاوری و مردمانی که از شهرها و استانهای مجاور به این شهر کوچ کرده‌اند تشکیل می‌دهند.
رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری رامهرمز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: در شهرستان رامهرمز 33 اثر ثبت شده در فهرست آثار ملی وجود دارد علاوه برای 25 سازه آبی تاریخی پرونده تشکیل شده است و مراحل ثبت آنها در حال طی شدن است.
محمد محمدعلی‌نژاد با اشاره به وضعیت اسکان نوروزی در این شهرستان بیان کرد: در حال حاضر شهرستان رامهزمز ظرفیت اسکان چهار هزار مسافر نوروزی را دارد و تمامی مدارس، مهمانپذیرهای ادارات و خانه معلم، همچنین کمپ های شهرداری به منظور اسکان مسافران نوروزی آماده هستند.
وی با بیان این که برای روزهای نوروز، غرفه های صنایع دستی، در عمارت صمیمی برپا شده است بیان کرد: همچنین با توجه به وجود دو پدیده منحصر به فرد به نام های چشمه‌های قیر روان ماماتین و تشکوه در بخش رود زرد از توابع بخش رامهرمز که ثبت در فهرست آثار طبیعی نیز هستند آماده بازدید گردشگران هستند و امکانات رفاهی مانند نمازخانه، آلاچیق و سرویس بهداشتی در این 2 منطقه در نظر گرفته شده است.
رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری رامهرمز افزود: تفرجگاه کنارستان، قلعه تاریخی دا و دختر، منطقه های گردشگری مانند سد جره، سد زیرزرد، منطقه گردشگری چم اندیشان، روستای گردشگری شاردین در رودزرد، آبشار گدار پهن در بخش ابوالفارس، از دیگر مناطق گردشگری رامهرمز هستند که مسافران نوروزی می توانند از آنها دیدن کنند.
وی بیان کرد: در حال حاضر نیز 10 بروشور معرفی شهرستان و چهار هزار نقشه گردشگری برای مسافران نوروزی در نظر گرفته شده است که در نقاط مختلف شهر میان مهمانان توزیع می شود.
** باغ اصیل ایرانی صمیمی
عمارت صمیمی (باغ صمیمی) یا باغ امیر سپهدار از جمله مکان های دیدنی این شهر است، که این روزها لباس نو برتن کرده و میزبان مسافران نوروزی شده است.
این عمارت از سه بخش تشکیل شده است که ساختمان ضلع شمالی متعلق به دوره صفویه، کوشک میانی متعلق به دوره قاجاریه و ضلع جنوبی آن متعلق به دوره پهلوی دوم است.
این بنا دارای یک باغ اصیل ایرانی است که 200سال قدمت دارد و در سطح 16 هزار متر مربع که در سال 1378در فهرست آثار ملی ثبت شده است. این باغ تنها باغ سنتی در خوزستان است که به ثبت رسیده است.
درختان پرتقال، نارنج، لیمو شیرین، لیمو ترش، انار، توت (فرنگی و وحشی)، کاج، زیتون، انجیر، بید، ون، کنار، نخل خرما و انواع مختلف گل‌ها، زیبایی و طراوات خاصی به این باغ بخشیده است که دیدنش خالی از لطف نیست.
** گردشگاه های مذهبی رامهرمز
گردشگران نوروزی می توانند از آثار تاریخی و مذهبی در رامهرمز مانند مانند علمدار (سید محمد صالح) واقع در مرکز شهر، امامزاده بی بی تاج واقع در پنج کیلومتری رامهرمز، امامزاده سید فرج پس از فلکه سیلو ابتدای جاده رامهرمز ـ ماهشهر، زیارتگاه حوری نعمت ابتدای جاده رامهرمز ـ ایذه جنب دانشگاه آزاد اسلامی رامهرمز، زیارتگاه پیرسیدعزیز، جنب پلیس راه رامهرمز ـ اهواز، زیارتگاه عباس سه پیرون پس از روستای بایمان عریض (فاصله تا شهر 9 کیلومتر)، زیارتگاه علی مخلط به روایتی قدمگاه امام رضا(ع) در 15 کیلومتری جاده رامهرمز ـ رامشیر، زیارتگاه سیدحسین زاهدون پس از پل اله ابتدای جاده رامهرمز ـ بهبهان دیدن کنند.
** قلعه دا و دختر
قلعه‌ای در سه کیلومتری شمال شهر رامهرمز،که به دوران ساسانیان تعلق دارد، این قلعه شبیه دژی است که در روزگار ساسانیان برای حفاظت راه تجاری و نظامی شوش، اصفهان یا برای نگهبانی کاخ و خزاین رامهرمز یا نظارت بر جلگه زراعی، باغها، مزارع و انبارهای غله ساخته شده و رومی‌ها در ساختن یا در طرح و نقشه آن دخالت داشته اند.
** تشکوه
تشکوه یا کوه آتشین رامهرمز از جاذبه‌های گردشگری رامهرمز است که در فهرست میراث ملی ثبت شده است. این کوه در جاده رامهرمز به سمت رود زرد و پس از روستای گنبد لران قرار دارد و از گذشته‌های دور تاکنون شبانه روز می‌سوزد، از قدیم مردم محلی به این کوه 'تشکوه' می‌گویند.
به گفته کارشناسان زمین شناسی دلیل شعله ور شدن آتش کوه، گوگرد موجود در زمین و متصاعد شدن گاز طبیعی از عمق زمین به سطح است در شب، نور سوختن این گاز جلوه خاصی دارد و گردشگران بسیاری برای دیدن این اتفاق طبیعی هر ساله از سراسر کشور و حتی خارج از کشور به این منطقه می آیند.
** چشمه‌های قیر ماماتین
چشمه های قیر ماماتین از دیگر جاذبه‌های گردشگری این شهرستان به شمار می روند. این چشمه‌ها در 2 طرف یک مسیل کم‌آب با مصالحی مانند قلوه سنگ و ملات ساروج قرار دارند و در 25 کیلومتری شمال شرق شهر رامهرمز واقع شده‌اند.
این چشمه که به باور اساطیری مردم رامهرمز خون اژدهایی است که در جنگ با اسفندیار رویین‌تن به هلاکت رسید، از چشمه‌های آن قیر ماماتین می‌جوشد بررسی لوح‌هایی که در تخت‌جمشید به دست آمده نشان می‌دهد هخامنشیان از این چشمه‌های قیر ظروف خود را می ساختند.
ده چشمه قیر با مصالحی مانند قلوه ‌سنگ و ملات ساروج‌ در 2 طرف یک مسیل کم آب قرار دارند. آب با نفت ترکیب شده از چشمه‌های سیاه رنگ می‌جوشد و با آب رودخانه‌ای به نام رود زرد رامهرمز ترکیب می‌شود.
**گنجینه جوبجی
نهم اردیبهشت سال 89 طی یک عملیات لوله‌کشی در رامهرمز گنجینه ای متعلق به 600 تا 700 پیش از میلاد در تپه باستانی جوبجی در روستایی به همین نام از توابع رامهرمز کشف شد، کل حریم محوطه باستانی جوبجی 60 تا 70 هکتار است، کشفیات در محوطه جوبجی موجب اهمیت بین المللی و جهانی این محوطه و پس از آن پایگاه پژوهشی جوبجی در آن منطقه شد.
اگر چه پس از کشف این گنجینه، رامهرمز در راس اخبار مهم میراث فرهنگی کشور قرار گرفت اما تاکنون مردم این شهرستان موفق به دیدن این گنجینه نشده اند.
**صنایع دستی و چلنگری
از جمله صنایع دستی بومی رامهرمز می‎توان به کپو بافی، رویگری، مسگری، گلیم بافی، سفالگری، گیوه‌دوزی و چلنگری را نام برد.
صنعت چلنگری یکی از صنایع قدیمی است که تنها در شهرستان رامهرمز فعال است و جزو رشته های منسوخ شده صنایع دستی به حساب می آید این رشته 2 سال پیش توسط اداره میراث فرهنگی رامهرمز احیا شد .
چلنگری نوعی آهنگری سبک و محلی است که در قدیم با این هنر ابزار آلات کشاورزی مورد نیاز ساخته می‌شد.
7164/6002

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

هرگونه تغییر در بافت تاریخی منطقه نیوساید اهواز برخورد قانونی در پی دارد

معاون سیاسی و اجتماعی فرماندار اهواز بر رفع مشکلات مدارس روستایی تاکید کرد

نشست شورای امنیت، تکراری بی‌حاصل برای آمریکا

اقدام به فرهنگسازی برای کاهش جرائم لازم و مهم است

لزوم برنامه‎ریزی برای حضور تورهای ملی در رویدادها/استفاده از ظرفیت گردشگری روستایی در تابستان

بیمارستان‌های خوزستان با اهمیت توریسم درمانی آشنا شوند

ایجاد «محله های مسجد محور» در خوزستان از اهداف سازمان تبلیغات است

اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران از روز دوشنبه

ترامپ کجایی؟ فریاد مرگ بر آمریکا در مجلس

محوطه‎های تاریخی آسیه آباد و چنیبیه اهواز با پهپاد تعیین حریم می شوند

کشف 2 خمره تاریخی از دوره اشکانی حین عملیات گازکشی در دزفول

جهاد دانشگاهی خوزستان میزبان 4035 داوطلب کنکور سراسری

وزارت خارجه: اجازه تجاوز به حریم ایران را نمی‌دهیم

درخشش هنرمند خوزستانی در جشنواره پوستر و کارتون لهستان

تفاوت پاسخ رهبری به اوباما و ترامپ

17 تیرماه، اعزام نخستین کاروان زائرین خوزستانی تمتع

کیهان: بعد از آمریکا، نوبت امارات و عربستان است!

پشت‌پرده خبرسازی شبانه علیه وزارت نفت و زنگنه

رییس قرارگاه اربعین ناجا: توسعه زیرساخت های چذابه برای میزبانی زایران ضروری است

دستگیری مدیر وزارت نفت در حین خروج از کشور

آمریکا: مین‌هایِ ایرانی، عامل حادثه نفت‌کش‌ها بود

روحانی: ترامپ به اشتباه درباره ایران اعتراف کرد

رونمایی از پوستر فیلم سینمایی «سامی»

واکنش سپاه به ادعای مین‌گذاری ایران در عمان

25 اثر از فرهنگیان خوزستان به جشنواره کشوری الگوهای برترتدریس راه یافت

مرکل: ایران عامل حمله به نفت‌کش‌ها بوده است!

27 مدرسه در شهرستان شادگان در دست احداث است

نماینده‌یِ مخالف زنگنه: منبع خبرم را نمی‌گویم

ساخت چهار مدرسه در بخش شاوور شوش آغاز شد

بخش چغامیش دزفول با 32 هزار نفر جمعیت فاقد کتابخانه است

ساخت محل دائمی نمایشگاه های دزفول آغاز شد

آمریکا هزار نیروی جدید به خاورمیانه اعزام می‌کند

«محمد مرسی» درگذشت

زائران اربعین از روزهای نخست نسبت به دریافت ویزا اقدام کنند

مراسم بزرگداشت سید محمد قاسم غریفی در خرمشهر برگزار شد

زائران اربعین از روزهای نخست نسبت به صدور ویزا اقدام کنند

پیغام مجلس؛ روحانی قید وزارت بازرگانی را بزند

ثروت من شعر من است

توسعه پایدار در فرهنگ رها شده و پریشان اتفاق نمی‌افتد

تاکنون آلبوم موسیقی یا کتابی با موضوع موسیقی عربی خوزستان ارایه نشده است

انجمن خوشنویسان اهواز هنرجو می‌پذیرد

برگزیدگان جشنواره سراسری شعر نخل و کارون یادواره شهدای مدافع حرم شوشتر معرفی شدند

ترامپ از بازگشت جنازه سربازان از ایران می‌ترسد

اعلام مشارکت رسمی اسرائیل در کنفرانس بحرین

مسابقه ملی عکس سیلاب برگزار می‌شود

امام جمعه گتوند: رسانه ها در انتشار اخبار صداقت داشته باشند

اجرای «شوخوس» در بهبهان

اعلام نتایج آزمون پایان دوره انجمن خوشنویسان بندر امام خمینی (ره)

از خانه فرهنگ اهواز چه خبر؟

شایعه خودکشی عبدالرضا داوری در فضای مجازی+ عکس