پیام خوزستان

آخرين مطالب

سد سازی لازمه کنترل سیلاب است اقتصادي

سد سازی لازمه کنترل سیلاب است

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - اهواز - وزیر نیرو گفت:اگر بپذیریم که ممکن است هر از چندگاهی با چنین موج های بارشی که در یک مدت قابل ملاحظه با یک شدت بالای بارش داشته باشیم آن وقت موضوع سدسازی و ایجاد مخازن برای کنترل سیلاب اهمیت بالایی پیدا می‌کند.
رضا اردکانیان روز دوشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: سد سازی شاید در شرایط نرمال با هدف اصلی تامین آب برای شرب و کشاورزی باشد اما در برخی مناطق سد صرفا برای کنترل سیلاب ساخته می شود هرچند ممکن است چند سالی خالی باشد اما آن یکسالی که با چنین حادثه ای مواجه می شود هم خسارات حداقلی می شود و هم جمع آوری آب شیرین به حداکثر می رسد.
وی با اشاره به وقوع سیلاب در خوزستان گفت: شاید این سیلاب را طی چند روز شاهد باشیم اما چرایی شکل گیری آن ممکن است چند سال عقبه داشته باشد لذا بررسی و تحلیل این که چرا این اتفاق افتاده یک فرایند زمان بر است.
وزیر نیرو بیان کرد: اینکه در کانون حادثه تنها با چند قضاوت بتوانیم به چرایی این پدیده پی ببریم و بگوییم مقصر کیست و چه باید با مقصر کرد از تدبیر و برخورد هوشمندانه توام با منطق فاصله دارد.
وی گفت: امیدوارم با عبور کردن از این شرایط در یک فضای کارشناسانه به همه مسایل رسیدگی کنیم هر چند رییس جمهوری نیز بر تشکیل یک کمیته ملی حقیقت یاب مرکب از اساتید دانشگاه و دانشمندان کشور تاکید کرده است تا این مساله از ابعاد مختلف مدیریت منابع آب، هواشناسی ، مدیریت ریسک، ساختارها، تجهیزات و... بررسی شود و نتایجی که به دست خواهد آمد نقشه راهی می شود تا خسارات را به حداقل برسانیم.
***پیش بینی سیل هشدار سیل نیست
اردکانیان با اشاره به 2 مقوله پیش بینی سیل و هشدار سیل توضیح داد: پیش بینی سیلاب بر اساس اندازه‌گیری‌ها، اطلاعات ماهواره‌ای و... می‌تواند حتی در بازه‌های زمانی چند ماه قبل از سیل صورت گیرد اما چون بر اساس مدل‌های ریاضی است باید احتمال وقوع آن ذکر شود چرا که گاهی اوقات با یک احتمال وقوع بالا سیلی را پیش بینی می شود که یک نوع برنامه ریزی خاص خود را لازم دارد و گاهی اوقات هم با یک احتمال ضعیف پیش بینی می شود که تدابیر دیگری لازم دارد به این موضوع در کل پیش بینی سیلاب می گویند.
وی با اشاره به مقوله هشدار سیل(flood warning) گفت: این هشدارد در بازه زمانی 48 ساعته تا 72 ساعته صورت می‌گیرد که در چارچوب هشدار سیل درباره تخلیه منازل مسکونی، قرار گیری در ارتفاعات و انجام اقدامات حین سیل و پس از سیل اقدامات را انجم می‌دهند، در واقع هشدار سیل را زمانی صادر می‌کنند که یا سیل به وقوع پیوسته یا قریب الوقوع هست.
وزیر نیرو توضیح داد: هشدارهای سیلی که دیده می شود، عنوانش هشدار سیل است اما ادبیات آن پیش‌بینی سیل است یعنی در بازه زمانی 2 روز قبل از وقوع سیل اعلام می‌شود که احتمال وقوع سیل وجود دارد و به سمت کاهش خطرات احتمالی و کاهش خسارات احتمالی بروید ولی این جملات را باید در چهارچوب پیش بینی سیل که دور تر از کانون سیل است اعلام کرد و در زمان نزدیک به سیل تنها باید از جنس هشدارهایی سیل سخن گفت.
**از سیل درس بگیریم
وی با تاکید بر این که از سیل باید درس‌ و تجربه گرفت ادامه داد: از موضوعی مانند پیش بینی سیل باید بتوان مثل خیلی از نقاط دنیا بهره بیشتری برد تا بتوان بر اساس آن برنامه ریزی کرد و در ابتدای سال آبی مشخص شود که آیا امسال سال خشک، نرمال یا تری خواهد بود و همچنین در کنار آن دستگاه های متولی مانند وزارت نیرو که مسئول تامین آب یا مثل وزارت کشاورزی که امنیت غذایی را بر عهده دارد باید در ابتدای سال آبی بتوانند بر اساس پیش‌بینی سال برنامه ریزی خود را جهت بدهند.
اردکانیان اضافه کرد: وقتی مخزن سدی را مدیریت می‌کنید اگر پیش بینی های دقیقی نداشته باشید تصمیم درستی هم اتخاذ نخواهد شد به عنوان مثال اگر احتمال وقوع بالایی برای سیل بدهید مخزن را خالی می‌کنید که اگر پیش بینی غلط باشد و سیلی نباشد آب رها شده و در فصل کشاورزی کسی جوابگوی کشاورزان نیست و اگر به پیش بینی اعتماد نکنید و آب را در مخزن نگه دارید از این بابت که در فصل کشت آب ندارید ناگهان سیلاب به پشت سد می‌آید و مجبور به رها سازی آن هستید که در اثر همین رهاسازی ناگهانی خساراتی به پایین دست می رسد.
وی با تاکید بر این که هواشناسی موضوعی کاملا پیوسته و مرتبط با برنامه ریزی های آب، غذا، حفظ محیط زیست و... است اظهار داشت: به مسایل هواشناسی باید در فضای مناسب و کارشناسانه پرداخت و اگر نیازمند ادوات و تجهیزات فنی، آموزش و تربیت نیروی انسانی است آنها را فراهم کرد و اگر نیازمند ساز و کارهای مدیریتی و ساختاری مناسبی هست به آن‌ها پرداخت.
وزیر نیرو با بیان این که چهار سال عضو کمیته علمی برنامه جهانی تحقیق برای تغییر اقلیم بوده است توضیح داد: امروز به مدد فناوری های جدید و دسترسی به ماهواره ها حتی امکان اندازه گیری میزان رطوبت خاک در لایه های مختلف از طریق ماهواره وجود دارد و می توان ارتفاع آب را در تک تک چاه های عمیق و نیمه عمیق اندازه گرفت یعنی قطعا دسترسی ها به نسبت سالهای دور خیلی بیشتر شده و ضرورت دارد از این فناورها استفاده کرد و برای تجهیزات هواشناسی سرمایه گذاری کنیم.
***وقوع رادیکالیسم آب و هوایی در ایران
وی با تاکید بر این که دنیا مقوله تغییر اقلیم را کم کم پذیرفته است تصریح کرد: یکی از مشخصات تغییر اقلیم این است که سالهای شدید خشک یا سالهای شدید تر را پشت سر می گذاریم، اگر امروز شاهد بارش شدید هستیم و وارد ترسالی شده ایم ممکن است دوباره خشک سالی هم پس از آن را شاهد باشیم ولی اینکه ترسالی های شدید پشت سر خشکسالی شدید به وقوع می پیوندد از مختصات تغییر اقلیم و به نوعی رادیکالیسم آب و هوایی است که وضعیت را از حالت نرمال و عادی خارج می کند.
اردکانیان توضیح داد: در شرایط فعلی باید سازگاری را با تغییر اقلیم هم به لحاظ سازه ای و سطح دانش و هم به لحاظ افزایش آگاهی های عمومی فراهم کرد.
رضا اردکانیان وزیر نیرو از روز جمعه گذشته به همراه رییس جمهوری وارد استان خوزستان شد و از سوی رییس جمهوری ماموریت یافت تا زمان عادی شدن وضعیت سیلاب در استان خوزستان باقی بماند.
7164/6064

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

همه روستاهایِ سیل زده خوزستان جز چهار روستا برقدار هستند

برق 70 روستای سیل زده خوزستان همچنان قطع است

سیلاب پنج هزار میلیارد ریال به صنایع کوچک خوزستان خسارت زد

شرایط پایدار پیش بینی هواشناسی برای خوزستان است

راه دسترسی به سه روستای دهدز بازگشایی شد

برداشت گندم از مزارع خرمشهر آغاز شد

روستاییان سیل زده خوزستان 100میلیون ریال کمک بلاعوض می گیرند

هوای خوزستان تا آخر هفته پایدار است

خریدتضمینی گندم در پنج مرکز تعاون روستایی شوشترانجام می شود

حرکت قطارهای باری در مسیر جنوب از سر گرفته شد

10 محموله سوخت ازخوزستان به نیروگاههای کرمانشاه وسنندج ارسال شد

برنامه جبران خسارت مناطق سیل‌زده هفته آینده ارایه می شود

جاده ارتباطی 160 روستای خوزستان بازگشایی شد

غرامت سیل 95 کشاورزان خوزستان پس از سه سال پرداخت شد

طراحی سیستم فاضلاب اهواز بازنگری می شود

350 کارگر روستاهای سیل زده شوشتر متقاضی بیمه بیکاری شدند

آغاز برداشت محصول کلزا از 2500 هکتار زمین در اندیمشک

مصوبات جلسه راهبردی شورای کشاورزی باید عملیاتی شود

قیمت طلا و سکه در بازار

بازدید معاون توسعه روستایی رییس‌جمهور از روستاهای سیل‌زده شوش

راه‌آهن جنوب بازگشایی شد

دولت از منابع موجود برای جبران خسارت سیل استفاده کند

معاون توسعه روستایی رییس‌جمهور وارد خوزستان شد

با اقدامات انجام‌شده در خوزستان، خسارات سیل به حداقل رسید

بازسازی مناطق سیل‌زده تا 9 ماه آینده به اتمام می‌رسد

بیشترین خسارات سیل در خوزستان به روستاها و مزارع وارد شد

250 کامیون علوفه برای طرح های دامداری مددجویان تهیه شد

چهار پرواز فرودگاه بین المللی اهواز باطل شد

برداشت دانه روغنی کلزا در شهرستان مسجدسلیمان آغازشد

دبی آب رودخانه کارون روند کاهشی دارد

آب بندر امام فردا قطع می‌شود

خسارت 645 میلیارد تومانی سیل به زیرساخت‌های جاده‌ای خوزستان

100 هکتار از نخیلات خرمشهر زیر آب‌‌اند

بیش از پنج هزار کیلومتر شبکه برق خوزستان در معرض سیلاب است

پست قرنطینه کمباین های مهاجر در اندیمشک برپا شد

563هزار هکتار برای مبارزه باآفت ملخ در خوزستان پایش شد

برداشت گندم از مزارع شوشتر آغاز شد

برداشت کلزا از سطح مزارع دزفول آغاز شد

صادرات کالاهای غیرنفتی از گمرکات خوزستان 12 درصد افزایش یافت

بیش از 100هزار تن گندم به نرخ تضمینی در خوزستان خریداری شد

سیل هفت هزارو500میلیاردریال به بخش حمل ونقل خوزستان خسارت زد

مسیر ریلی خرمشهر- اهواز- اندیمشک ترمیم شد

خط انتقال آب غدیر مناطق روستایی غرب کارون همچنان قطع است

سیل یک هزار و 916 میلیارد ریال به مزارع شادگان خسارت زد

آخرین وضعیت محور راه‌آهن جنوب پس از سیلاب

ریزش 56 نقطه خطوط فاضلاب در شهر اهواز

نوسانات قیمت طلا و سکه در بازار امروز

احتمال ورود خوزستان به وضعیت زرد حمله ملخ‌ها

قیمت اقلام اساسی خانوار در بازار

خط ریلی اهواز – خرمشهر بازگشایی شد