پیام خوزستان

آخرين مطالب

انتشار فراخوان دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر اهواز با شعار «آب طعم زندگی» فرهنگي

انتشار فراخوان دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر اهواز با شعار «آب طعم زندگی»

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان از انتشار فراخوان دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر اهواز با شعار «آب طعم زندگی» خبر داد.
به گزارش ایسنا ـ منطقه خوزستان، محمد جوروند با اعلام این خبر گفت: فراخوان دومین جشنواره بین المللی تئاتر اهواز برای برگزاری در آبان 98 در پنج بخش منتشر شد.
وی افزود: این جشنواره که با همکاری استانداری، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان، اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، انجمن هنرهای نمایشی ایران، شورای راهبردی تئاتر خوزستان و انجمن هنرهای نمایشی شعبه خوزستان به اجرا در می‌آید به منظور توجه جدی به مسئله آب، «دومین جشنواره بین المللی تئاتر اهواز» را با شعار «آب طعم زندگی» در آبان ماه ١٣٩٨ در استان خوزستان برگزار می کنند.
جوروند با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در خصوص محط زیست گفت: رهبر انقلاب در خصوص اهمیت محیط زیست فرمودند: اهمیت مرتع، جنگل، هوا و آب و خاک و دریا را باید روی آن حساس باشیم و حفظ حریم محیط زیست باید جزئی از فرهنگ عمومی بشود.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان اظهار کرد: جشنواره بین‌الملی تئاتر اهواز، رویداد تاثیرگذاری است که در آن توان فرهنگی و هنری کشور، در عرصه تئاتر به نمایش گذاشته می‌شود و این جشنواره عرصه‌ای برای احیای حیات و زندگی امید بخش انسان و حیاتی از منابع خدادادی است که سال‌های سال از آن غافل شده‌ایم و نیازمند تولید فرهنگی و هنری در این عرصه می‌باشیم.
وی بیان کرد: دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر اهواز با رویکردی هدفمند در رویش اندیشه و تفکر جامعه برای حفظ منابع طبیعی که خداوند به انسان عطا نموده است، برگزارخواهد شد.
جوروند افزود: جشنواره بین‌المللی تئاتر اهواز می‌تواند راه و مسیر راهبردی صحیح و مناسبی برای نسل جوان و آینده سرزمین ایران اسلامی را نشانه گذاری نماید و این جشنواره با بررسی سلسه چالش های کمبود آب در کشور و ترویج، فرهنگ‌سازی، حفظ منابع طبیعی و استفاده بهینه از آن تلاش خواهد کرد.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان با اشاره به محورهای مورد تأکید در دومین جشنواره بین المللی تئاتر اهواز گفت: از جمله محورهای این جشنواره می‌توان به توجه خلاقانه به مفهوم شعار سال (رونق تولید) با موضوع جشنواره، نقش آب بر زندگی انسان، پرداختن به تاریخ حیات انسان و تاثیر آب در زندگی جوامع دیروز تا امروز، تاثیر اقلیمی در کمبود و بحران بی‌آبی در آینده، رفتار جامعه ایران با مسئله مهمی به نام آب، سیره عملی پیشوایان در مصرف بهینه آب، سلسله چالش ها و مشکلات ناشی از کمبود آب، بررسی استفاده نادرست از منابع آب در کشور، بررسی پیامدهای زیست محیطی و اثرات روانی آن بر جامعه، ایجاد گفتمان فرهنگی با محوریت موضوع حیاتی و شرایط اقلیمی کشور با تاکید بر موضوع آب برای تولید آثار نمایشی، ایجاد شور و نشاط اجتماعی در میان مردم استان خوزستان به همراه ارتقاء بینش فرهنگی جامعه اشاره کرد.
وی گفت: دومین جشنواره بین المللی تئاتر اهواز در پنج بخش تئاتر صحنه ای ایران، تئاتر صحنه‌ای بین الملل، تئاتر خیابانی و محیطی، تئاتر کودک و نوجوان و عروسکی، مسابقه طرح و ایده نمایشنامه برگزار می‌شود.
جوروند با اشاره به بخش تئاتر صحنه‌ای خاطرنشان کرد: بخش تئاتر صحنه‌ای تئاتر ایران به صورت رقابتی برگزار می‌شود و سقف پذیرش نهایی آثار در آن هفت نمایش است و آثار متقاضی این بخش می‌بایست با موضوعیت و محوریت «آب» تولید شده باشند که تنها آثاری می‌توانند در این بخش شرکت کنند که تا پیش از مهلت ارسال آثار، حداقل پنج اجرای عمومی را پشت سر گذاشته باشند.
دبیر دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر اهواز اظهار کرد: در بخش تئاتر صحنه‌ای بین الملل پذیرش آثار به ارتباط با موضوعات فراخوان و کیفیت، تنوع و نوآوری بستگی تام دارد و بیان مسائل زیست محیطی و طرح اندیشه‌های جهان شمول با تکیه بر هویت ملی و بومی از مهم‌ترین شاخصه‌های انتخاب آثار خواهد بود و این بخش به صورت غیررقابتی خواهد بود و سقف پذیرش اثر در این بخش هفت نمایش خواهد بود.
همچنین وی یادآور شد: در بخش تئاتر خیابانی و محیطی، جشنواره میزبان آثار خیابانی و محیطی با نگاهی محتوا محور بر پایه رویکردها و محورهای موضوع فراخوان و ایده های اجرایی خلاقانه است. بخش تئاتر خیابانی به صورت رقابتی و بخش محیطی به صورت غیر رقابتی خواهد بود که سقف پذیرش اثر در این بخش ١٠ نمایش خواهد بود است.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان اظهار کرد: بخش تئاتر کودک و نوجوان و عروسکی به صورت غیر رقابتی می‌باشد و نمایش های کودک و نوجوان و عروسکی با نگاه بدیع، منطبق بر رویکردها و محورهای موضوعی فراخوان و ایده های اجرایی خلاقانه به صورت صحنه ای مدنظر خواهد بود و آثاری که با شیوه های اجرایی خلاقانه و مبتکرانه تولید شده باشند در اولویت پذیرش خواهند بود که سقف پذیرش اثر در این بخش ٥ نمایش خواهد بود است.
وی افزود: در بخش مسابقه طرح و ایده نمایشنامه، موضوعات این بخش از جشنواره با رویکرد و محوریت موضوع «خاک» به عنوان موضوع دوره بعد جشنواره برگزار می‌شود که با توجه به هدر رفتن و از دست رفتن خاک و موضوع بسیار مهمی که کمتر مورد توجه قرار گرفته است لذا دبیرخانه جشنواره بین المللی اهواز طبق رسالت فرهنگی و هنری خود برای حفظ محیط زیست و منابع طبیعی موضوع سومین جشنواره خود را «خاک» تعیین کرده است که ایده پردازان و طراحان و نویسندگان نمایشی را در این موضوع به همکاری دعوت می نماید و در این بخش که به صورت رقابتی بوده به سه اثر برتر به ترتیب اولویت جوایزی اهداء خواهد شد.
جوروند افزود: مهلت ارسال متون نمایشی بخش مسابقه تئاتر صحنه‌ای ایران تا ١٠ تیر ٩٨ و ارسال لوح فشرده آثار تا ٣٠ مهر ٩٨ است و مهلت ارسال متون نمایشی بخش تئاتر خیابانی و محیطی تا ٢٠ خرداد ٩٨ و ارسال لوح فشرده آثار تا ٣٠ مهر ٩٨ خواهد بود.
وی همچنین مهلت ارسال لوح فشرده بخش تئاتر کودک و نوجوان و عروسکی را تا ٣٠ مهر ٩٨ عنوان کرد و افزود: مهلت ارسال طرح و ایده‌های نمایشی نیز تا ١٠مهر ١٣٩٨ خواهد بود.
جوروند خاطرنشان کرد: دبیرخانه دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر اهواز در خوزستان، اهواز، امانیه، خیابان فلسطین، کدپستی٤٨٣ ، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان، طبقه سوم، دبیرخانه دومین جشنواره بین المللی تئاتر اهواز قرار دارد و ارتباط با آن از طریق شماره تماس ٠٩١٢٩٥١٤٨٢٠و نمابر ٠٦١٣٣٣٦٤٤١٦ و نشانی الکترونیکی Email: khouz.nama@gmail.com میسر است.
دومین جشنواره بین المللی تئاتر اهواز آبان 1398 به دبیری محمد جوروند در استان خوزستان برگزار می‌شود.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پایگاه حفظ و مرمت پل باستانی دزفول ایجاد خواهد شد

هفته نامه صدای شوش مجوز گرفت

تحصیل در خوزستان تا پایان اردیبهشت ادامه دارد

شمار موکبهای اربعین در مناطق سیل زده خوزستان به 152رسید

«بند میزان» میزان نیست

سیل حریف سازه‌های آبی ـ تاریخی دزفول نشد

رشد 13 درصدی اقامت گردشگران نوروزی در خوزستان

ارسال کتاب و اسباب‌بازی برای کودکان سیل‌زده خوزستان

بارندگی به 73 بنای تاریخی دزفول خسارت زد

دانشکده های نفت اهواز و آبادان تا 27 فروردین تعطیل هستند

نظر رییس انجمن هنرهای نمایشی استان درمورد بیانیه تعطیلی تئاتر خوزستان

انتشار فراخوان ششمین دوره جشنواره ملی شعر نخل و کارون شوشتر

اهالی هنر می‌توانند در کاهش آسیب‌های روحی ناشی از سیل موثر باشند

فعالیت ٢٢٠ کانون مساجد خوزستان در امداد‌رسانی به سیل‌زدگان

سیلاب به 538 مدرسه خوزستان خسارت وارد کرد

دانشگاه چمران برای بررسی علت وقوع سیل اعلام آمادگی کرد

148هزار مسافر نوروزی ازجاذبه های آبی اروند وکارون دیدن کردند

اطلاع رسانی دقیق و سریع از ضرورت های شرایط بحرانی است

60 مدرسه خرمشهر برای اسکان سیل زدگان آماده شد

سیلاب سفرهای نوروزی به دزفول را کاهش داد

مدیریت اطلاع رسانی در بحران با کیست؟

دانش آموزان مناطق سیل زده خوزستان از تحصیل باز نمی مانند

مدارس شهرستان اهواز تا پایان هفته تعطیل است

مدارس شهرستان اهواز تا پایان هفته تعطیل هستند

زائران عتبات از دفاتر رسمی ویزای رایگان تهیه کنند

بیش از 96هزارگردشگر از آثارتاریخی شوشتر دیدن کردند

مدیرعامل ایرنا برای بازدید از نقاط سیل زده به خوزستان آمد

راه‌یابی پوستر گرافیست خوزستانی به نمایشگاه معتبری در مکزیک

نمایش فیلم‌های روز در اردوگاه سیل‌زدگان خوزستان

حدود 100 مدرسه روستایی خوزستان در معرض خطر سیل هستند

کتابخانه‌ های سیار کانون به مناطق سیل ‌زده خوزستان رفتند

مراکز آموزش عالی ماهشهر یک هفته تعطیل شدند

سفر اتباع عراقی به ایران از مرز شلمچه شتاب گرفت

452هزار گردشگر از شهرستان اندیکا دیدن کردند

تجمع برای تعطیل کردن تئاتر اهواز

10 اثر تاریخی شوش در فهرست آثار ملی منقول ثبت شد

کسانی خرخره تئاتر خوزستان را می‌جوند

برخی مدارس و تمام دانشگاههای خوزستان تا 19 فروردین 98 تعطیل هستند

عزیمت زائران عتبات عالیات از پایانه مسافری چذابه ممنوع شد

کلاس های درس 2 دانشگاه خوزستان تا 24 فروردین تعطیل شد

مردم اهواز در 13 فروردین به دامان طبیعت رفتند

اعلام آمادگی اداره کل ارشاد خوزستان برای اسکان سیل‌زدگان

عروسک‌های غول‌پیکر خوزستان به مناطق سیل‌زده گلستان رفتند

انتشار فراخوان دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر اهواز با شعار «آب طعم زندگی»

کتابخانه‌ های سیار کانون به مناطق سیل ‌زده خوزستان رفتند

محوطه تاریخی آسیاب‎های شوشتر تا اطلاع ثانوی تعطیل شد

بازدید روزانه هشت تا 10 هزار گردشگر نوروزی از دریاچه سد دزفول

گردشگری آبی در خرمشهر ممنوع شد

ورود گردشگر به آبشارها و قلعه سلاسل شوشتر ممنوع شد

سال رونق تولید فرصتی استثنایی برای جبران