پیام خوزستان

آخرين مطالب

رئیس مجلس:

کمک‌ها درست به دست مردم برسد/تجاوز به حریم رودخانه‌ها جدی گرفته شود سياسي

کمک‌ها درست به دست مردم برسد/تجاوز به حریم رودخانه‌ها جدی گرفته شود

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به وعده پرداخت خسارت ها به مردم سیل زده، گفت: مردم اضطراب پرداخت خسارت ها را نداشته باشند و این وعده عملی می شود زیرا مقام معظم رهبری این دستور را دادند.
به گزارش ایسنا - منطقه خوزستان، علی لاریجانی در جلسه مدیریت بحران خوزستان که شامگاه پنجشنبه (15 فروردین ماه) در اهواز برگزار شد، اظهار کرد: بسیاری از مطالب و مشکلاتی که امروز عنوان شد در گذشته نیز مطرح شده بود. این موضوع ظرفیت خوبی است؛ گاهی نمایندگان مجلس شورای اسلامی در خصوص مشکلات عصبانی می شوند و نکاتی می گویند که از باب خیرخواهی است.
وی تصریح کرد: در روزهای نخست که سیل آمد، بیشترین مشکل در گلستان پیش آمد و از نزدیک به این منطقه رفتم اما زمانی که در گلستان بودم به ذهنم رسید که مشکل مهم در خوزستان خواهد بود و تصور بر این بود که این آب ها در نهایت به خوزستان ختم می شود و در آینده با فاصله زمانی در این استان مشکل خواهیم داشت که با آقای اردکانیان تماس گرفتم و گفتم هنوز مشکلات خوزستان ایجاد نشده است اما پیش‌بینی می‌کنم در خوزستان مشکل ایجاد می شود و به این استان بروید و موضوع را مدیریت کنید که این کار انجام شد.
رئیس مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: تشکیل کارگروه کارشناسی و استفاده از صاحب نظران در این کارگروه، ستاد بحران و جلسات مختلف موجب شد شدت نگرانی ها بسیار کاهش داده شود و در این زمینه موفق عمل شده است و باید نقاط مثبت نیز دیده شود.
لاریجانی عنوان کرد: وقوع سیل با این ظرفیت قابل پیش‌بینی نبود؛ در برخی بخش ها پیش بینی شده بود که سال آینده ترسالی خواهیم داشت اما این حجم پیش بینی نشده بود. درست است که برخی اشکالات وارد است و رهبر مسائلی را عنوان کردند اما حجم حادثه مقداری ما را غافلگیر کرد.
وی گفت: فکر می‌کنم این نشست‌ها و بحث ها تا حدی موفق بوده است. نخست نگران بودیم که برخی شهرهای خوزستان دچار مشکل می شوند اما تا این حد مشکل ایجاد نشده است. برخی روستاها مشکل داشتند و آب تا حد شهرها رسید اما مساله کنترل شده است که نشان از مفید بودن این جلسات و نشست ها است.
رئیس مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: همه دست به دست هم دادیم تا این مسئله برای مردم بسیار تلخ نشود. از اعضای ستاد بحران، نیروهای انتظامی، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ارتش و همه ارگان‌ها بابت تمام تلاش‌هایی که کرده‌اند تشکر می‌کنم.
وی با اشاره به مسائل مطرح شده در خصوص پرداخت خسارت های کشاورزان، دامداران و روستاییان، گفت: برخلاف دفعه های قبل که تخلف در وعده ها بود، پرداخت خسارت های مردم عملی می شود زیرا مقام معظم رهبری دستور آن را داده‌اند. ما باید مبلغ این کار باشیم زیرا خودمان شنیدیم که رهبر فرمودند خسارت مردم پرداخت شود که حتما اجرایی می‌شود.
لاریجانی بیان کرد: نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مسئولان نیز باید پیگیر این موضوع باشند و باید خودمان مبلغ این موضوع باشیم.
رئیس مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: مقرر شده بود که مبالغی از شنبه پرداخت می‌شود که این موضوع موید این است که در این راه گام برداشته شده است اما هنوز این که از کدام منبع تأمین شود، مشخص نیست. مشکلاتی در بودجه سال 98 داشتیم که باید راه‌حلی برای آن ایجاد شود.
لاریجانی بیان کرد: اگر آب اکنون در دشت وارد شده است و برخی روستاها زیر آب رفته و خانه ها در حال تخریب است، مردم مطمئن باشند خسارت ها پرداخت می شود و اضطراب نداشته باشند؛ در مجلس شورای اسلامی نیز پیگیر آن هستیم و کمیته ای برای این موضوع تشکیل می شود.
وی عنوان کرد: پیشنهاد شد که پول گندمکاران به موقع داده شود که پیشنهاد خیلی خوبی است و باید در اولویت قرار بگیرد، زیرا این افراد آسیب دیده اند. همچنین منابعی برای خرید علوفه پیشنهاد داده شده است که باید مشخص شود کمک ها بلاعوض خواهد بود یا نه و بعد پیگیری شود.
لاریجانی ادامه داد: همچنین در خصوص کمک های اولیه موضوع‌هایی مطرح شد که پیشنهاد می‌دهم باید نخست بخشی از کمک ها درست و به موقع دست مردم برسد و بخشی نیز برای پیش بینی شرایط آینده باشد. باید کمک‌ها انضباط داده شوند؛ استاندار جایی را محور قرار دهد تا تقسیم کار شود و کمک ها درست به دست مردم برسد و اگر کمبودی باشد، پیگیری می کنیم.
وی تصریح کرد: درمورد صدور مجوز کشت تابستانه نیز باید پیگیری شود و وزارت نیرو در این راستا کمک کند و مزاحمتی ایجاد نشود.
رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اصل بودجه زیرساخت ها نیز مورد قبول است که بنا شده استانداران پیشنهادات خود را بدهند تا جمع بندی و پرداخت شود؛ برای زیرساخت هایی که از بین رفتند باید بودجه ای داده شود.
لاریجانی با بیان اینکه باید به مسئله آب نگرش ملی شود، گفت: درست نیست در زمینه آب دخالت کنیم. آب مسئله مهم و تخصصی است زیرا ایران کشور خشکی است و باید از این آب بهترین استفاده شود؛ رویکرد وزارت نیرو استفاده از ظرفیت‌های اجتماعی در مصرف بهینه آب است که این تصمیم درستی است. یکی از راه‌های آن سدسازی و آبخیزداری است. آب برای ایران جنبه حیاتی دارد.
لاریجانی افزود: جهت لایروبی باید برنامه روشنی ارائه شود. حضرت آقا نیز بر این موضوع تاکید کردند و باید این موضوع جدی گرفته شود.
وی ادامه داد: همچنین برخی جاها در بستر رودخانه نخل کاشته شده است که این موضوع اشکال دارد و این موارد موجب مشکل می‌شوند؛ حریم و بستر رودخانه به وزارت نیرو مربوط می‌شود و باید آن را کنترل کند. مسئولان اجرایی و قوه قضائیه نیز کمک کنند. تجاوز به حریم رودخانه ها باید طبق نظر وزارت نیرو و جدی گرفته شود.
وی تصریح کرد: همچنین در خصوص سدهای فوتی و فوری باید برنامه ای ارائه شود. همچنین باید وضعیت تعدیل سدها در روزهای آینده در نظر گرفته شود تا مشکل ایجاد نشود.
لاریجانی گفت: مبنای ما باید به گونه‌ای باشد که ایران خشک است و مطالعات نیز این موضوع را نشان می‌دهد. اینکه یک دوره یک‌ساله ترسالی داشتیم، نباید موجب تغییر رفتارمان شود.
رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: پیشنهاد می کنم نمایندگان مجلس در دوره های حساس در ستادهای تهدیدهای آبی شرکت کنند و این موضوع می‌تواند تاثیرگذار باشد. اینکه در سطح مجلس نیز کمیته ای برای چنین مسائلی تشکیل شود، پیگیری می شود.
لاریجانی گفت: مقام معظم رهبری نیز نکته ای فرمودند و آن این است که برای پیشگیری بیشتر فکر کنیم. مردم روستاها بسیار مستاصل شده اند و خانه ها ومزارع‌شان زیر آب رفته است که این موضوع ساده نیست و نگران کننده است و بیش از هر چیز باید بر این بخش ها تمرکز کنیم.
وی ادامه داد: اولویت نخست ما عبور از بحران است اما باید جایگاهی برای تفکر باشد تا این آسیب ها تکرار نشود که اکنون نیز این تفکر موجود است و رهبر بر این موضوع تاکید کرده اند و امیدواریم به نتایجی برسیم که در آینده از این ضعف ها نداشته باشیم.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

استاندار خوزستان تاکید کرد:لزوم تکمیل احداث مدرسه اوتیسم خوزستان / ادامه اقدامات موثر برای کاهش خودکشی

شماره 40 مجله «ایران‌مهر» منتشر شد

حوزه آسیب‌های اجتماعی خوزستان سهمی از منابع استانی ندارد

لزوم احداث پاسگاه محیط بانی در مناطق هفت تنان و آبشار شوی دزفول

نقشه راه آسیب های اجتماعی در خوزستان تدوین شود

طرح پیشگیری از آسیب های اجتماعی در خوزستان تصویب شد

تاکید استاندار خوزستان بر ضرورت تلاش برای همگرایی دولت و بخش خصوصی

گرما و شرجی همچنان در خوزستان حاکم است

4 شهر سرلیست آمار غرق شدگی در خوزستان

4 تذکر کتبی به شهردار خرمشهر اعلام وصول شد

کاهش 26 درصدی غرق شدگی خوزستان در سال 97

پلمب 2 مرکز غیرمجاز ارائه خدمات پوست و مو در آبادان

لزوم احداث پاسگاه محیط بانی در منطقه هفت تنان و آبشار شوی دزفول

اختصاص بیش از یک میلیارد تومان برای آماده‌سازی ورزشگاه فولاد

استاندار در آئین بهره برداری از کتابخانه عمومی و دفتر تسهیلگری ملاشیه اهواز: مردم برای گرفتن انشعاب آب و فاضلاب تشویق شوند / 17 میلیارد تومان برای اجرای شبکه فاضلاب منطقه هزینه شد

گرما سرعت بازسازی را کاهش داده است

رضایی: در پرداخت تسهیلات از سوی دولت، شتاب بیشتری داده شود

مطالبات خسارت دیدگان از حوادث طبیعی اخیر با جدیت پیگیری شود

محسن رضایی: عمر تهدیدات ترامپ دی ماه به سر می‌آید

جانشین قرارگاه شیمیایی سازمان پدافند غیرعامل؛ دومین عامل تهدید کننده در خوزستان تهدیدات شیمیایی است

استاندار خوزستان: جمعه بازار کتاب در اهواز راه اندازی شود

پیام تسلیت استاندار خوزستان در پی درگذشت پدر شهیدان نور

پیام تسلیت استاندار خوزستان در پی درگذشت پدر شهیدان رشیدپور

طرح «مهربانی در مهر» از 20 تیر در خوزستان آغاز خواهد شد

شهر موزه در خرمشهر راه‌اندازی شود

باید در خوزستان جمعه بازار کتاب راه اندازی شود

عصر اشتغال دولتی به سر آمده است

کشف بیش از 38 هزار قلم داروی پزشکی هنگام خروج از کشور

ایجاد اشتغال برای 200 نفر از معلولان و مددجویان بهزیستی دزفول

توزیع 1400 تن سبوس در اندیمشک

پارک‌های علم و فناوری جایگاه مهمی در تولید علم و فناوری دارند

دستگیری 64 سارق حرفه ای با 72 فقره انواع سرقت در اهواز

انهدام باند سارقان سیم برق با 10 فقره سرقت در آبادان

امکان کنترل کیفی 120محصول در آزمایشگاه جنوب غرب خوزستان وجود دارد

معاون وزیر:پارک‌های علم و فناوری نگرش‌های قدیمی را کنار بگذارند

پارک های علم و فناوری رویکردهای قدیمی را کنار بگذارند

وضعیت زرد و قرمز مصرف برق در جنوب کشور/ خاموشی در کمین است

گزارش تصویری / بازدید رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام و استاندار خوزستان از مناطق زلزله زده شهرستان مسجدسلیمان

گزارش تصویری / جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان خوزستان در مسجد سلیمان

گزارش تصویری / اهدا دو هزار بسته کالاهای اساسی خانه به آسیب دیدگان توسط ستاد اجرایی فرمان حضرت امام خمینی(ره)

از سوی ستاد اجرایی فرمان امام خمینی؛110 میلیارد تومان اعتبار به مسجدسلیمان اختصاص یافت

رئیس ستاد اجرایی فرمان امام (ره) درجلسه ستاد بحران مسجدسلیمان: دو هزار بسته کالای خانگی به آسیب دیدگان زلزله مسجدسلیمان اهدا می شود

گرمای 50 درجه در جنوب و رگبار و رعد و برق در شمال خوزستان

قانون شرکت‌های نفتی ضد نوآوری است

آمریکا: برای مذاکره فقط پیام رهبر یا روحانی را می‌پذیریم

مهاجرت بالا از مسجد سلیمان/ 60 درصد لوله‌های آب زیرزمینی شد

معاون وزیر و رئیس سازمان مدیریت بحران کشور: مشارکت مردم شرط مهم پیشرفت بازسازی و نوسازی مناطق سیل زده است

استاندار عنوان کرد:شمارش 950 واحد تخریبی در زلزله مسجدسلیمان، تاکنون

معاون پارلمانی رئیس جمهور:دولت در کنار مردم زلزله‌زده مسجدسلیمان است

استاندار خوزستان: برآورد خسارات زلزله مسجدسلیمان به هیئت دولت می‌رود