پیام خوزستان

آخرين مطالب

مدیر دفتر ارتباط با صنعت دانشگاه شهید چمران اهواز:

اطمینان و باور به تولید ملی نباید درحد شعار بماند علمي

اطمینان و باور به تولید ملی نباید درحد شعار بماند

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - مدیر دفتر ارتباط با صنعت دانشگاه شهید چمران اهواز با بیان این‌که صنعت باید بپذیرد که می‌تواند نیازهای خود را در دانشگاه رفع کند، گفت: اطمینان و باور به تولید ملی نباید درحد شعار بماند، بلکه باید عملی شود.
افشین قنبرزاده در گفت‌وگو با ایسنا - منطقه خوزستان، اظهارکرد: از جمله اقدامات مهم در راستای ارتباط صنعت با دانشگاه که در سال 97 در دانشگاه شهید چمران اهواز صورت گرفت، ساخت و تولید پمپ‌های میله‌ای مکشی با کورس بلند srp است. پیش از این 38 پمپ میله‌ای از کشور چین وارد شده بودند و فناوری ساخت این پمپ‌ها فقط در اختیار چند کشور بود که در دانشگاه شهید چمران اهواز نیز دانش فنی ساخت پمپ‌های میله‌ای مکشی با همکاری شرکت فراز از شرکت‌های دانش‌بنیان طراحی و ساخته شد.
وی بیان کرد: دو نوع از این پمپ‌ها در چاه‌های نفت نصب شده‌اند و روزانه هزار و 200 بشکه نفت از چاه‌هایی که قبلا استخراج نفت آن صفر بود، استخراج می‌شود. این دانش برای اولین‌بار در کشور و خاورمیانه توسط محققان دانشگاه شهید چمران اهواز تولید شد. پیش از این نیز ساخت پمپ‌های میله‌ای مکشی در انحصار کشورهای اروپایی، کشور چین و آمریکا بود و خوشبختانه ایران به جمع کشورهای سازنده این نوع پمپ‌ها اضافه شد.
مدیر دفتر ارتباط صنعت با دانشگاه شهید چمران اهوازگفت: از دیگر پروژه‌های مهم دانشگاه که در سال 97 به بهره‌برداری رسید، ساخت سیمولاتور یا شبیه‌ساز کنترل فوران حفاری بود که همانند دستگاه شبیه‌ساز خلبانی است و می‌تواند از بروز حوادثی مانند رگ سفید جلوگیری کند. این دستگاه پیش از این در انحصار کشورهای معدودی بود که محققان دانشگاه شهید چمران اهواز طی سه سال موفق به ساخت شبیه‌ساز کنترل فوران شدند. این پروژه یکی از پروژه‌های بسیار شاخص دانشگاه است.
قنبرزاده در ادامه نیز گفت: از دیگر پروژه‌های موفقیت‌آمیز و مهمی که در سال 97 به نتیجه رسید، ساخت دستگاه آب شیرین‌کن است. این دستگاه با استفاده از تکنیک‌های فناوری روز ساخته شده است. همچنین پروژه مهم طراحی نرم‌افزار شبیه‌ساز سیستم حفاظت کاتدیک شبکه گسترده انتقال گاز نیز در دانشگاه انجام شد. این نرم‌افزار می‌تواند از بروز حوادثی مانند انفجار لوله‌های گاز همانند حادثه‌ای که در محور اهواز – ماهشهر اتفاق افتاد، جلوگیری ‌کند. شرکت گاز خوزستان از کارفرمایان این طرح بود که خوشبختانه این طرح تجاری‌سازی شده است. امیدواریم با عملیاتی شدن این طرح در تمامی خطوط گاز دیگر شاهد انفجار لوله‌های گاز نباشیم.
رئیس گروه کارآفرینی و ارتباط با صنعت دانشگاه شهید چمران اهواز در ادامه، عنوان کرد: طرح‌ها و پروژه‌های اجتماعی که مشکلات اجتماعی مانند فقر را مورد بررسی و مطالعه قرار می‌دهند نیز در دستور کار دانشگاه قرار دارند. کارفرمای این طرح‌ها استانداری خوزستان است.
قنبرزاده افزود: نوع پروژه‌هایی که در دانشگاه شهید چمران انجام می‌شوند، کاربردی هستند و خروجی آن پژوهشی نیست، بلکه صنعتی‌اند. پیش از این پروژه‌هایی که در دانشگاه صورت می‌گرفت فقط در زمینه امکان‌سنجی و پژوهشی بودند. سپس پروژه‌ها پیشرفت کرده و به مرحله آزمایشگاهی رسیدند اما امروزه شاهد پیشرفت‌های چشمگیری هستیم و پروژه‌ها کاربردی و صنعتی شده‌اند که در صنعت کاربرد حرفه‌ای دارند. به عنوان مثال پروژه‌هایی که در صنعت نفت صورت گرفته‌اند، کاربردی و صنعتی هستند. دانشگاه شهید چمران اهواز در سال 97 حدود 55 قرارداد با شرکت‌های ملی و استانی و سازمان‌ها منعقد کرده است.
 مدیر ارتباط با صنعت دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: علاوه بر پروژه‌ها، دانشگاه شهید چمران برنامه‌ی کارآفرینی را در سطح کشور مطرح کرده است. یعنی پروژه‌هایی که در دانشگاه انجام می‌شوند فقط مطالعاتی نیستند، بلکه باید برای هر پروژه شرکتی تشکیل شود که بتواند محصول را تجاری‌سازی کند تا باعث ایجاد اشتغال و ادامه تولید محصول شود. این رویکرد بسیار مهم است زیرا خروجی پروژه‌ها فقط یک محصول نیست، بلکه یک شرکت نیز ایجاد می‌شود.
وی بیان کرد: هم دانشگاه و هم صنعت باید احساس کنند که به یکدیگر نیازمند هستند. مشکلی که تاکنون با آن مواجه بودیم، این بود که دانشگاه احساس می‌کند که نیازی به صنعت ندارد و صنعت نیز به ‌نوبه خود احساس می‌کند که نیازی به تعامل با دانشگاه ندارد. بنابراین شرکت‌های صنعتی محصول مورد نیاز خود را از خارج از کشور تهیه می‌کردند اما اکنون وضعیت متفاوت است و دانشگاه از اساتید می‌خواهد که در جامعه موثر باشند. همچنین از طرفی صنعت نیز با توجه به تحریم‌ها نمی‌تواند همه نیازهای خود را رفع کند. یکی از منافع تحریم این بود که صنعت برای رفع نیازهای خود به دانشگاه روی آورده است. امیدواریم با برچیده شدن تحریم‌ها، صنعت نیز نگاه به خارج از کشور برای تامین نیازهای خود نداشته باشد.
قنبرزاده افزود: تلاش می‌کنیم که مشکلات پیش‌روی ارتباط صنعت با دانشگاه را به حداقل برسانیم اما مشکل اصلی فرهنگی است. اصلاح فرهنگ نیز زمان‌بر است و وضعیت موجود مطلوب نیست اما امیدواریم این روند تغییر کند. مشکل فرهنگی عدم خودباوری است. اساتید دانشگاه باید در جامعه و صنعت موثر باشند و صنعت نیز باید بپذیرد که می‌تواند نیازهای صنعتی خود را در دانشگاه رفع کند. اطمینان و باور داشتن به تولید ملی نباید در حد شعار بماند بلکه باید عملی شود.
 عضو هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز اظهارکرد: انجام پروژه‌ها و طرح‌های موفقیت‌آمیز، دانشگاه و صنعت را به خودباوری وا داشته است. در هر صورت باید به مرحله‌ای برسیم که نیاز نباشد صنعت از طرف دولت وادار شود که با دانشگاه تعامل داشته باشد، بلکه خود صنعت به این باور برسد که می‌تواند نیازهای صنعتی خود را در داخل کشور برطرف کند.
وی در پایان افزود: هدف از انجام این پروژه‌ها ایجاد شغل برای دانشجویان و فارغ‌التحصیلان است. هر پروژه‌ای که انجام می‌شود در نهایت منجر به تشکیل یک شرکت دانش بنیان با نیروی 20 تا 30 نفری می‌شود که این مهم نیز باعث ایجاد اشتغال برای دانشجویان و فارغ‌التحصیلان در قالب شرکت‌های دانش‌بنیان می‌شود. با انجام پروژه‌ها هم نیاز صنعت رفع و هم باعث ایجاد کارآفرینی می‌شود. امیدواریم خودباوری و اعتماد به توان داخلی، تبدیل به یک باور عمومی شود.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مهلت مجدد انتخاب رشته آزمون پذیرش دستیار تخصصی از امروز

ورود دانشگاه آزاد شوشتر به پاکسازی بخش‌های آسیب‌دیده شهر از سیل

واریز 5 میلیون تومان به حساب هر یک از مدارس عشایری آسیب‌دیده خوزستان

ساعت شروع به کار مدارس اهواز و کارون به روال قبل بازگشت

راه‌حل محیط‌ زیست برای تبدیل نشدن رسوب سیل به کانون گردوغبار

مهلت انتخاب رشته آزمون دکتری تمدید شد

سیلاب کانون ریزگردها در آبادان را سیراب کرد

تعطیلی مدارس شادگان در نوبت عصر

جذب 300 سرباز معلم در آموزش و پرورش خوزستان

120 مدرسه خوزستان زیر آب رفته‌اند/سالانه 7 هزار فرهنگی خوزستان متقاضی خروج از استان هستند

برگزاری بزرگداشت قیصر امین‌پور در دانشگاه جندی شاپور دزفول

برگزاری همایش ملی "نهادینه‌سازی کارآفرینی در توسعه پایدار" در دانشگاه کشاورزی خوزستان

54 هزار دانش‌آموز خوزستانی سیل‌زده هستند

خرید 35 میلیارد ریال تجهیزات پزشکی در جنوب غرب خوزستان

امشب آخرین مهلت انتخاب رشته دکتری

برگزاری اولین همایش ملی تحقیقات نوین در مهندسی برق در دانشگاه آزاد دزفول

پویش همزادم درخت در قلعه تل برگزار شد

مدارس 4 شهر خوزستان تعطیل اعلام شد

تحقیقات میدانی حوضه‌های آبی کشور برای بررسی سیل انجام می شود

فناوری‌های تجربه شده دنیا در مقابله با سیل

هیچ گونه آلودگی ناشی از نشت نفت در مناطق سیلابی وجود ندارد

کانون های فعال گرد و غبار دراهواز پر آب شد

تخریب منابع طبیعی مال‌آقا با حکم قضایی متوقف شد

2 گوزن زرد از سیلاب رودخانه دز نجات یافتند

وقتی از دل آسفالت جاده ها در اندیکا چشمه آب فوران می کند

منشا گرد و غبار اهواز داخلی است

غلظت گرد و غبار در اهواز به 7.8 برابر حدمجاز رسید

تعیین تکلیف امتحانات نهایی دانش‌آموزان مناطق سیل‌زده طی دو روز آینده

تعطیلی مدارس و دانشگاه‌های برخی مناطق خوزستان تا روز دوشنبه

آغاز فعالیت مدارس و دانشگاه‌های خوزستان از هفته آینده

ارزیابی دانشگاهیان از بازدید هورالعظیم/ آیا تاسیسات نفتی زیر آب است؟

احتمال اعلام پایان سال تحصیلی در مناطق سیل‌زده خوزستان

آغاز مهلت تغییر محل آزمون پیام نور از 7 اردیبهشت

تمدید مهلت ثبت‌نام دکتری تخصصی بدون آزمون دانشگاه شهید چمران

تغییر ساعت شروع مدارس و دانشگاه‌ها در اهواز

زمان جدید شروع به کار مدارس و دانشگاه‌ها در اهواز اعلام شد

3 نوبته شدن امتحانات نهایی دانش‌آموزان مناطق سیل‌زده

ارائه خدمات بهداشتی به بیش از 400 خانواده سیل‌زده توسط دانشگاه آزاد خوزستان

حذف ترم در دانشگاه شهید چمران صحت ندارد+جزییات کلاس‌های جبرانی

دانشجویان دوره‌های کارورزی را جدی بگیرند/تلاش برای کیفی سازی آموزش‌ها

جزییات برگزاری امتحانات دانش‌آموزان در خوزستان

دانش‌آموزان مناطق سیل‌زده به نزدیک‌ترین مدرسه محل اسکان خود مراجعه کنند

تغییر تاریخ امتحانات 23 خرداد دانشگاه پیام‌نور

آغاز به‌کار واکسیناسیون دام‌های مناطق سیل‌زده توسط دانشگاه آزاد خوزستان

ساعت شروع مدارس ابتدایی اهواز و کارون از 8:30 صبح

برگزاری استارتاپ کارآفرینی اجتماعی، 11 تا 13 اردیبهشت در دانشگاه شهید چمران

اعلام تعطیلی مدارس و دانشگاه‌های آبادان در روز شنبه

شروع کلاس‌های دانشگاه شهید چمران از ساعت 7:30

لزوم تهیه پروتکلی درباره سیل در خوزستان

آغاز انتخاب رشته آزمون دکتری از امروز