پیام خوزستان

آخرين مطالب

مدیر دفتر ارتباط با صنعت دانشگاه شهید چمران اهواز:

اطمینان و باور به تولید ملی نباید درحد شعار بماند علمي

اطمینان و باور به تولید ملی نباید درحد شعار بماند

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - مدیر دفتر ارتباط با صنعت دانشگاه شهید چمران اهواز با بیان این‌که صنعت باید بپذیرد که می‌تواند نیازهای خود را در دانشگاه رفع کند، گفت: اطمینان و باور به تولید ملی نباید درحد شعار بماند، بلکه باید عملی شود.
افشین قنبرزاده در گفت‌وگو با ایسنا - منطقه خوزستان، اظهارکرد: از جمله اقدامات مهم در راستای ارتباط صنعت با دانشگاه که در سال 97 در دانشگاه شهید چمران اهواز صورت گرفت، ساخت و تولید پمپ‌های میله‌ای مکشی با کورس بلند srp است. پیش از این 38 پمپ میله‌ای از کشور چین وارد شده بودند و فناوری ساخت این پمپ‌ها فقط در اختیار چند کشور بود که در دانشگاه شهید چمران اهواز نیز دانش فنی ساخت پمپ‌های میله‌ای مکشی با همکاری شرکت فراز از شرکت‌های دانش‌بنیان طراحی و ساخته شد.
وی بیان کرد: دو نوع از این پمپ‌ها در چاه‌های نفت نصب شده‌اند و روزانه هزار و 200 بشکه نفت از چاه‌هایی که قبلا استخراج نفت آن صفر بود، استخراج می‌شود. این دانش برای اولین‌بار در کشور و خاورمیانه توسط محققان دانشگاه شهید چمران اهواز تولید شد. پیش از این نیز ساخت پمپ‌های میله‌ای مکشی در انحصار کشورهای اروپایی، کشور چین و آمریکا بود و خوشبختانه ایران به جمع کشورهای سازنده این نوع پمپ‌ها اضافه شد.
مدیر دفتر ارتباط صنعت با دانشگاه شهید چمران اهوازگفت: از دیگر پروژه‌های مهم دانشگاه که در سال 97 به بهره‌برداری رسید، ساخت سیمولاتور یا شبیه‌ساز کنترل فوران حفاری بود که همانند دستگاه شبیه‌ساز خلبانی است و می‌تواند از بروز حوادثی مانند رگ سفید جلوگیری کند. این دستگاه پیش از این در انحصار کشورهای معدودی بود که محققان دانشگاه شهید چمران اهواز طی سه سال موفق به ساخت شبیه‌ساز کنترل فوران شدند. این پروژه یکی از پروژه‌های بسیار شاخص دانشگاه است.
قنبرزاده در ادامه نیز گفت: از دیگر پروژه‌های موفقیت‌آمیز و مهمی که در سال 97 به نتیجه رسید، ساخت دستگاه آب شیرین‌کن است. این دستگاه با استفاده از تکنیک‌های فناوری روز ساخته شده است. همچنین پروژه مهم طراحی نرم‌افزار شبیه‌ساز سیستم حفاظت کاتدیک شبکه گسترده انتقال گاز نیز در دانشگاه انجام شد. این نرم‌افزار می‌تواند از بروز حوادثی مانند انفجار لوله‌های گاز همانند حادثه‌ای که در محور اهواز – ماهشهر اتفاق افتاد، جلوگیری ‌کند. شرکت گاز خوزستان از کارفرمایان این طرح بود که خوشبختانه این طرح تجاری‌سازی شده است. امیدواریم با عملیاتی شدن این طرح در تمامی خطوط گاز دیگر شاهد انفجار لوله‌های گاز نباشیم.
رئیس گروه کارآفرینی و ارتباط با صنعت دانشگاه شهید چمران اهواز در ادامه، عنوان کرد: طرح‌ها و پروژه‌های اجتماعی که مشکلات اجتماعی مانند فقر را مورد بررسی و مطالعه قرار می‌دهند نیز در دستور کار دانشگاه قرار دارند. کارفرمای این طرح‌ها استانداری خوزستان است.
قنبرزاده افزود: نوع پروژه‌هایی که در دانشگاه شهید چمران انجام می‌شوند، کاربردی هستند و خروجی آن پژوهشی نیست، بلکه صنعتی‌اند. پیش از این پروژه‌هایی که در دانشگاه صورت می‌گرفت فقط در زمینه امکان‌سنجی و پژوهشی بودند. سپس پروژه‌ها پیشرفت کرده و به مرحله آزمایشگاهی رسیدند اما امروزه شاهد پیشرفت‌های چشمگیری هستیم و پروژه‌ها کاربردی و صنعتی شده‌اند که در صنعت کاربرد حرفه‌ای دارند. به عنوان مثال پروژه‌هایی که در صنعت نفت صورت گرفته‌اند، کاربردی و صنعتی هستند. دانشگاه شهید چمران اهواز در سال 97 حدود 55 قرارداد با شرکت‌های ملی و استانی و سازمان‌ها منعقد کرده است.
 مدیر ارتباط با صنعت دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: علاوه بر پروژه‌ها، دانشگاه شهید چمران برنامه‌ی کارآفرینی را در سطح کشور مطرح کرده است. یعنی پروژه‌هایی که در دانشگاه انجام می‌شوند فقط مطالعاتی نیستند، بلکه باید برای هر پروژه شرکتی تشکیل شود که بتواند محصول را تجاری‌سازی کند تا باعث ایجاد اشتغال و ادامه تولید محصول شود. این رویکرد بسیار مهم است زیرا خروجی پروژه‌ها فقط یک محصول نیست، بلکه یک شرکت نیز ایجاد می‌شود.
وی بیان کرد: هم دانشگاه و هم صنعت باید احساس کنند که به یکدیگر نیازمند هستند. مشکلی که تاکنون با آن مواجه بودیم، این بود که دانشگاه احساس می‌کند که نیازی به صنعت ندارد و صنعت نیز به ‌نوبه خود احساس می‌کند که نیازی به تعامل با دانشگاه ندارد. بنابراین شرکت‌های صنعتی محصول مورد نیاز خود را از خارج از کشور تهیه می‌کردند اما اکنون وضعیت متفاوت است و دانشگاه از اساتید می‌خواهد که در جامعه موثر باشند. همچنین از طرفی صنعت نیز با توجه به تحریم‌ها نمی‌تواند همه نیازهای خود را رفع کند. یکی از منافع تحریم این بود که صنعت برای رفع نیازهای خود به دانشگاه روی آورده است. امیدواریم با برچیده شدن تحریم‌ها، صنعت نیز نگاه به خارج از کشور برای تامین نیازهای خود نداشته باشد.
قنبرزاده افزود: تلاش می‌کنیم که مشکلات پیش‌روی ارتباط صنعت با دانشگاه را به حداقل برسانیم اما مشکل اصلی فرهنگی است. اصلاح فرهنگ نیز زمان‌بر است و وضعیت موجود مطلوب نیست اما امیدواریم این روند تغییر کند. مشکل فرهنگی عدم خودباوری است. اساتید دانشگاه باید در جامعه و صنعت موثر باشند و صنعت نیز باید بپذیرد که می‌تواند نیازهای صنعتی خود را در دانشگاه رفع کند. اطمینان و باور داشتن به تولید ملی نباید در حد شعار بماند بلکه باید عملی شود.
 عضو هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز اظهارکرد: انجام پروژه‌ها و طرح‌های موفقیت‌آمیز، دانشگاه و صنعت را به خودباوری وا داشته است. در هر صورت باید به مرحله‌ای برسیم که نیاز نباشد صنعت از طرف دولت وادار شود که با دانشگاه تعامل داشته باشد، بلکه خود صنعت به این باور برسد که می‌تواند نیازهای صنعتی خود را در داخل کشور برطرف کند.
وی در پایان افزود: هدف از انجام این پروژه‌ها ایجاد شغل برای دانشجویان و فارغ‌التحصیلان است. هر پروژه‌ای که انجام می‌شود در نهایت منجر به تشکیل یک شرکت دانش بنیان با نیروی 20 تا 30 نفری می‌شود که این مهم نیز باعث ایجاد اشتغال برای دانشجویان و فارغ‌التحصیلان در قالب شرکت‌های دانش‌بنیان می‌شود. با انجام پروژه‌ها هم نیاز صنعت رفع و هم باعث ایجاد کارآفرینی می‌شود. امیدواریم خودباوری و اعتماد به توان داخلی، تبدیل به یک باور عمومی شود.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

نخبگان به دانشگاه شریف اعتبار دادند

موفقیت با بخشنامه به دست نمی آید

کاهش میانگین سنی دانشجویان علمی کاربردی/لزوم ایجاد یک مرکز برای رشته‌های فرهنگی و هنری

رتبه یک گروه ریاضی: فضا برای بروز استعدادهای خوزستان مهیا شود

معایب حذف شرط بومی بودن معلمان در آزمون استخدامی بیش از مزایای آن است

اعلام اسامی پذیرفته‌شدگان بدون آزمون دکتری دانشگاه شهید چمران اهواز

عناوین برتر دانش‌آموزان خوزستانی در جشنواره فرهنگی هنری کشور

دانش‌آموزان به جای شرکت در کلاس‌های تقویتی خودشان درس بخوانند

2 رشته جدید به رشته‌های موسسه آموزش عالی جهاددانشگاهی خوزستان افزوده شد

پذیرش دانشجو در 20 رشته کاردانی و کارشناسی ناپیوسته در علمی کاربردی جهاددانشگاهی خوزستان

دانشگاه جندی شاپور دزفول وارد عرصه تولید فناوری شارژ بیسیم شد

تلاش برای خود کنکور باشد نه فکر کردن به نتیجه آن

2 رشته جدید در دانشکده علوم پزشکی شوشتر

2رشته تحصیلی به دانشکده علوم پزشکی شوشتر اضافه شد

چند نکته برای انتخاب رشته کنکور

اختصاص 5 درصد سهمیه مازاد ظرفیت دوره‌های روزانه برای دانش‌آموزان درگیر سیل

اعلام تقویم آموزشی گروه‌های علوم پزشکی و دامپزشکی دانشگاه آزاد

سنجش سلامت بیش از 58 هزار نوآموز خوزستانی تاکنون

کسب رتبه اول جشنواره کشوری نوجوان سالم توسط خوزستان

برگزاری کنفرانس فناوری اطلاعات و کاربردهای هوش مصنوعی در دانشگاه شهید چمران

فعالیت 36 پایگاه انتخاب رشته کنکور در خوزستان

صحبت‌های اخیر رهبر، مسئولیت جهاددانشگاهی را سنگین‌تر کرده است

لزوم استفاده از طرح‌های نخبگان در زمینه کنترل سیل و آلودگی‌های نفتی

تواضع علمی خود را حفظ کنید

خوزستان در کنکور سال آینده دو تا سه رتبه تک رقمی خواهد داشت

تقویم آموزشی دانشگاه پیام‌نور اعلام شد

ایجاد سامانه جامع اطلاعات پژوهشی برای استفاده از طرح‌های نخبگان

نباید فرهنگ "ترک استان به‌خاطر شرایط بهتر"، جا بیفتد

کسب 2 رتبه برتر کنکور سراسری 98 توسط دانش‌آموزان خوزستانی

علوی: دستاوردهای جهاددانشگاهی از مصادیق کارآمدی نظام جمهوری اسلامی ایران است

دانشگاه شهید چمران مطابق با ظرفیت‌های خوزستان حرکت نکرده است/افتتاح دانشکده نفت تا مهر 99

448 هزار ساعت تدریس رایگان برای دانش‌آموزان لازم‌التوجه خوزستان

تاسیس یک رشته جدید در دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول

انتخاب امید حاجتی به عنوان حامی برتر جهاد دانشگاهی

برگزاری آزمون استخدامی آتش‌نشانی با حضور بیش از 6 هزار داوطلب در خوزستان

اگر قصد انتخاب رشته اقتصاد را دارید، بخوانید

بهره‌برداری از دو طرح آموزشی در اندیمشک

جهش تحصیلی و تاثیرات آن بر دانش آموز

علوی: دستاوردهای جهاددانشگاهی از مصادیق کارآمدی نظام جمهوری اسلامی ایران است

درخشش دانش آموز شوشتری در مسابقات ریاضیات جهانی واترلو

مقام‌آوری دانش‌آموزان خوزستانی در مسابقات قرآن، عترت و نماز

انتصاب کاظمی‌نژاد به عنوان مدیر کارگروه برنامه‌ریزی و گسترش آموزش عالی فیزیک

برگزاری همایش "سیلاب اگر تکرار شود" در اهواز

برای جلوگیری از گرمازدگی، آب بنوشید

به کارگیری بیش از یک هزار نفر در آموزش و پرورش خوزستان از طریق آزمون استخدامی

هدایت تحصیلی 5000 دانش آموز ناحیه یک اهواز ادامه دارد

آغاز ثبت‌نام آزمون تکمیل ظرفیت پایه هشتم مدارس استعداد درخشان از 12 مرداد

ضریب اشتغال معلمان خوزستانی افزایش می‌یابد

رتبه سوم تیم دانش‌آموزی خوزستان در المپیاد ملی "دادرس"

ضرورت ایجاد هنرستان کشاورزی در بخش اسماعیلیه اهواز