پیام خوزستان

آخرين مطالب

مدیر دفتر ارتباط با صنعت دانشگاه شهید چمران اهواز:

اطمینان و باور به تولید ملی نباید درحد شعار بماند علمي

اطمینان و باور به تولید ملی نباید درحد شعار بماند

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - مدیر دفتر ارتباط با صنعت دانشگاه شهید چمران اهواز با بیان این‌که صنعت باید بپذیرد که می‌تواند نیازهای خود را در دانشگاه رفع کند، گفت: اطمینان و باور به تولید ملی نباید درحد شعار بماند، بلکه باید عملی شود.
افشین قنبرزاده در گفت‌وگو با ایسنا - منطقه خوزستان، اظهارکرد: از جمله اقدامات مهم در راستای ارتباط صنعت با دانشگاه که در سال 97 در دانشگاه شهید چمران اهواز صورت گرفت، ساخت و تولید پمپ‌های میله‌ای مکشی با کورس بلند srp است. پیش از این 38 پمپ میله‌ای از کشور چین وارد شده بودند و فناوری ساخت این پمپ‌ها فقط در اختیار چند کشور بود که در دانشگاه شهید چمران اهواز نیز دانش فنی ساخت پمپ‌های میله‌ای مکشی با همکاری شرکت فراز از شرکت‌های دانش‌بنیان طراحی و ساخته شد.
وی بیان کرد: دو نوع از این پمپ‌ها در چاه‌های نفت نصب شده‌اند و روزانه هزار و 200 بشکه نفت از چاه‌هایی که قبلا استخراج نفت آن صفر بود، استخراج می‌شود. این دانش برای اولین‌بار در کشور و خاورمیانه توسط محققان دانشگاه شهید چمران اهواز تولید شد. پیش از این نیز ساخت پمپ‌های میله‌ای مکشی در انحصار کشورهای اروپایی، کشور چین و آمریکا بود و خوشبختانه ایران به جمع کشورهای سازنده این نوع پمپ‌ها اضافه شد.
مدیر دفتر ارتباط صنعت با دانشگاه شهید چمران اهوازگفت: از دیگر پروژه‌های مهم دانشگاه که در سال 97 به بهره‌برداری رسید، ساخت سیمولاتور یا شبیه‌ساز کنترل فوران حفاری بود که همانند دستگاه شبیه‌ساز خلبانی است و می‌تواند از بروز حوادثی مانند رگ سفید جلوگیری کند. این دستگاه پیش از این در انحصار کشورهای معدودی بود که محققان دانشگاه شهید چمران اهواز طی سه سال موفق به ساخت شبیه‌ساز کنترل فوران شدند. این پروژه یکی از پروژه‌های بسیار شاخص دانشگاه است.
قنبرزاده در ادامه نیز گفت: از دیگر پروژه‌های موفقیت‌آمیز و مهمی که در سال 97 به نتیجه رسید، ساخت دستگاه آب شیرین‌کن است. این دستگاه با استفاده از تکنیک‌های فناوری روز ساخته شده است. همچنین پروژه مهم طراحی نرم‌افزار شبیه‌ساز سیستم حفاظت کاتدیک شبکه گسترده انتقال گاز نیز در دانشگاه انجام شد. این نرم‌افزار می‌تواند از بروز حوادثی مانند انفجار لوله‌های گاز همانند حادثه‌ای که در محور اهواز – ماهشهر اتفاق افتاد، جلوگیری ‌کند. شرکت گاز خوزستان از کارفرمایان این طرح بود که خوشبختانه این طرح تجاری‌سازی شده است. امیدواریم با عملیاتی شدن این طرح در تمامی خطوط گاز دیگر شاهد انفجار لوله‌های گاز نباشیم.
رئیس گروه کارآفرینی و ارتباط با صنعت دانشگاه شهید چمران اهواز در ادامه، عنوان کرد: طرح‌ها و پروژه‌های اجتماعی که مشکلات اجتماعی مانند فقر را مورد بررسی و مطالعه قرار می‌دهند نیز در دستور کار دانشگاه قرار دارند. کارفرمای این طرح‌ها استانداری خوزستان است.
قنبرزاده افزود: نوع پروژه‌هایی که در دانشگاه شهید چمران انجام می‌شوند، کاربردی هستند و خروجی آن پژوهشی نیست، بلکه صنعتی‌اند. پیش از این پروژه‌هایی که در دانشگاه صورت می‌گرفت فقط در زمینه امکان‌سنجی و پژوهشی بودند. سپس پروژه‌ها پیشرفت کرده و به مرحله آزمایشگاهی رسیدند اما امروزه شاهد پیشرفت‌های چشمگیری هستیم و پروژه‌ها کاربردی و صنعتی شده‌اند که در صنعت کاربرد حرفه‌ای دارند. به عنوان مثال پروژه‌هایی که در صنعت نفت صورت گرفته‌اند، کاربردی و صنعتی هستند. دانشگاه شهید چمران اهواز در سال 97 حدود 55 قرارداد با شرکت‌های ملی و استانی و سازمان‌ها منعقد کرده است.
 مدیر ارتباط با صنعت دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: علاوه بر پروژه‌ها، دانشگاه شهید چمران برنامه‌ی کارآفرینی را در سطح کشور مطرح کرده است. یعنی پروژه‌هایی که در دانشگاه انجام می‌شوند فقط مطالعاتی نیستند، بلکه باید برای هر پروژه شرکتی تشکیل شود که بتواند محصول را تجاری‌سازی کند تا باعث ایجاد اشتغال و ادامه تولید محصول شود. این رویکرد بسیار مهم است زیرا خروجی پروژه‌ها فقط یک محصول نیست، بلکه یک شرکت نیز ایجاد می‌شود.
وی بیان کرد: هم دانشگاه و هم صنعت باید احساس کنند که به یکدیگر نیازمند هستند. مشکلی که تاکنون با آن مواجه بودیم، این بود که دانشگاه احساس می‌کند که نیازی به صنعت ندارد و صنعت نیز به ‌نوبه خود احساس می‌کند که نیازی به تعامل با دانشگاه ندارد. بنابراین شرکت‌های صنعتی محصول مورد نیاز خود را از خارج از کشور تهیه می‌کردند اما اکنون وضعیت متفاوت است و دانشگاه از اساتید می‌خواهد که در جامعه موثر باشند. همچنین از طرفی صنعت نیز با توجه به تحریم‌ها نمی‌تواند همه نیازهای خود را رفع کند. یکی از منافع تحریم این بود که صنعت برای رفع نیازهای خود به دانشگاه روی آورده است. امیدواریم با برچیده شدن تحریم‌ها، صنعت نیز نگاه به خارج از کشور برای تامین نیازهای خود نداشته باشد.
قنبرزاده افزود: تلاش می‌کنیم که مشکلات پیش‌روی ارتباط صنعت با دانشگاه را به حداقل برسانیم اما مشکل اصلی فرهنگی است. اصلاح فرهنگ نیز زمان‌بر است و وضعیت موجود مطلوب نیست اما امیدواریم این روند تغییر کند. مشکل فرهنگی عدم خودباوری است. اساتید دانشگاه باید در جامعه و صنعت موثر باشند و صنعت نیز باید بپذیرد که می‌تواند نیازهای صنعتی خود را در دانشگاه رفع کند. اطمینان و باور داشتن به تولید ملی نباید در حد شعار بماند بلکه باید عملی شود.
 عضو هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز اظهارکرد: انجام پروژه‌ها و طرح‌های موفقیت‌آمیز، دانشگاه و صنعت را به خودباوری وا داشته است. در هر صورت باید به مرحله‌ای برسیم که نیاز نباشد صنعت از طرف دولت وادار شود که با دانشگاه تعامل داشته باشد، بلکه خود صنعت به این باور برسد که می‌تواند نیازهای صنعتی خود را در داخل کشور برطرف کند.
وی در پایان افزود: هدف از انجام این پروژه‌ها ایجاد شغل برای دانشجویان و فارغ‌التحصیلان است. هر پروژه‌ای که انجام می‌شود در نهایت منجر به تشکیل یک شرکت دانش بنیان با نیروی 20 تا 30 نفری می‌شود که این مهم نیز باعث ایجاد اشتغال برای دانشجویان و فارغ‌التحصیلان در قالب شرکت‌های دانش‌بنیان می‌شود. با انجام پروژه‌ها هم نیاز صنعت رفع و هم باعث ایجاد کارآفرینی می‌شود. امیدواریم خودباوری و اعتماد به توان داخلی، تبدیل به یک باور عمومی شود.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تمدید مهلت ثبت درخواست نقل و انتقال دانشگاه‌های علوم پزشکی

بیش از 1800 فرهنگی خوزستانی متقاضی خروج از استان

داوطلبان منتظر تعویق زمان کنکور نباشند/تعریف ظرفیت اضافه برای داوطلبان سیل‌زده

برگزاری نخستین کنفرانس ملی صنعت تجارت و علوم دریایی در خرمشهر

رقابت کنکور ارشد با برابری تعداد داوطلبان زن و مرد در دزفول آغاز شد

شرکت بیش از 5 هزار نفر در آزمون ارشد سال 98 دزفول

ضرورت گفتمان مشترک آب و هواشناسی برای مدیریت سیلاب

رقابت بیش از 35 هزار نفر در آزمون کارشناسی ارشد در خوزستان

امضا تفاهم‌نامه همکاری میان معاون علمی و فناوری رییس جمهور و دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول

توسعه استارتاپ ها و شرکت های دانش بنیان در اولویت است

طرح حمایت از هسته های دانشجویی مساله محور در جلسه شورای نخبگان استان خوزستان ارائه شد

برگزاری آزمون ارشد در خرمشهر با 2810 داوطلب

ضرورت سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در استارتاپ‌های خوزستان

بازدید ستاری از مرکز رشد علمی و فناوری دانشگاه شهید چمران اهواز

سرپرست اداره کل آموزش و پرورش خوزستان منصوب شد

آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه علوم دریایی خرمشهر پنجشنبه و جمعه برگزار می شود

آغاز فرآیند سنجش سلامت از 22 خرداد

برگزاری کنفرانس ملی کودکان استثنایی در دانشگاه شهید چمران اهواز

برای رفع مشکلات درمانی گتوند از هیچ تلاشی دریغ نشده است

اعلام نتایج امتحانات نهایی دانش‌آموزان خوزستانی تا پایان خرداد

اعلام آخرین مهلت ثبت‌نام و ویرایش آزمون علوم آزمایشگاهی

17 مدرسه سما در خوزستان تاسیس می‌شود

رقابت بیش از 54 هزار دانش‌آموز خوزستانی در کنکور امسال

برنامه امتحانات نهایی ویژه دانش‌آموزان مناطق سیل‌زده خوزستان اعلام شد

اعلام تقویم آموزشی نیمسال اول تحصیلی دانشگاه شهید چمران اهواز

حمایت رییس جهاددانشگاهی از جوان‌گرایی و کارآمدی در سازمان خوزستان

اخذ گواهینامه استاندارد توسط آزمایشگاه‌های دانشگاه آزاد اهواز

"توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار" خوزستان با همکاری جهاد دانشگاهی

افتتاح مدرسه دوازده‌کلاسه در ماهشهر

اعلام تقویم آموزشی دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر

برنامه‌های سازمان دانش‌آموزی خوزستان برای تابستان

کسب 7 رتبه برتر در فراخوان ملی پرسش مهر ریاست‌جمهوری توسط دانش‌آموزان و فرهنگیان خوزستانی

تاخیر در برگزاری امتحانات دانشگاه آزاد خوزستان

تغییر ساعات کاری کتابخانه مرکزی دانشگاه شهید چمران در ایام امتحانات

فراهم شدن امکان پذیرش دانش‌آموزان شاخه نظری در دانشگاه فنی و حرفه‌ای

برگزاری اعتکاف دانشجویی در مسجد دانشگاه آزاد اهواز

ثبت‌نام فرزندان فرهنگیان خوزستانی در مدارس خاص و هیات امنایی رایگان است

آغاز ثبت‌نام بیست و یکمین دوره عتبات دانشگاهیان از 18 خرداد

فعالیت خوابگاه دانشگاه شهید چمران اهواز تا هفتم تیرماه

کرسی‌های آزاداندیشی باعث حیات اجتماعی و سیاسی دانشگاه است

تغییر ساعات امتحانات 8 خرداد دانشگاه شهید چمران

راه‌یابی دانش‌آموز آبادانی به مرحله دوم المپیاد سواد رسانه‌ای

آغاز مصاحبه داوطلبان دکتری دانشگاه شهید چمران اهواز از 7 خرداد

4 مدرسه به مدارس اندیمشک افزوده شد

امشب آخرین مهلت ثبت‌نام در آزمون سمپاد

بیانیه دانشگاه جندی‌شاپور دزفول به مناسبت "روز دزفول"

پذیرش دانشجو در یک رشته جدید در دانشگاه آزاد دزفول

لغو برگزاری امتحانات داخلی دانش‌آموزان خوزستانی در 4 و 8 خرداد

آغاز ثبت درخواست نقل و انتقال دانشجویان علمی کاربردی

وظیفه نخبگان کارآفرینی و تولید ثروت است