پیام خوزستان

آخرين مطالب

رادیومهر: عکاس مهر از سیل خوزستان می‌گوید؛

روایتی از سختی‌ها و کاستی‌های خوزستان از دریچه دوربین عکاسی اجتماعي

روایتی از سختی‌ها و کاستی‌های خوزستان از دریچه دوربین عکاسی

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - عکاس‌های خبری اغلب از اولین اهالی رسانه هستند که برای پوشش خبر در محل حادثه حاضر می‌شوند.این گفتگو زاویه دیگری از سیل این روزها به‌روایت مرتضی جابریان عکاس خبرگزاری مهر در استان خوزستان است.

دریافت 7 MB
مجله مهر – فاطمه باقری: ترانه «خوزستان» محسن چاوشی سال گذشته از محبوب ترین ترانه‌های اجتماعی بود؛ ترانه‌ای که با آن از مظلومیت مردم جنگ زده‌اش و از خشکسالی و بی آبی خوزستان می‌خواند:
« ای مردم، ای مردم، ای مردم
بارون کو ؟ بارون کو ؟ بارون کو ؟
ای بارون، ای بارون، ای بارون
کارون کو ؟ کارون کو ؟ کارون کو ؟»
و حالا به هزار و یک بهانه، همین باران بی‌رحم آغاز بهار برای مردم خوزستان درد دیگری شده است. سیل کم سابقه در خیلی از استان‌های کشور مثل گلستان، لرستان، فارس و… هم تکرار شد؛ اما همه درد خوزستان نابود شدن وسیله امرار معاش، سرمای هوا، گرسنگی مردم، نداشتن حداقل امکانات زندگی و تلخ شدن عید نوروز نبود. مهم‌ترین گلایه این بود که چرا فریاد ما به جایی نمی‌رسد؟ حالا وظیفه اهالی رسانه بود که صدای مردم را بلندتر به گوش مدیران و مردم بقیه شهرها برسانند و عکاس‌ها همیشه از اولین رسانه‌چی‌های حاضر در صحنه هستند.

در این پادکست رادیومهر ، با «مرتضی جابریان» عکاس خوزستانی خبرگزاری مهر صحبت کردیم که این روزها راوی غم همشهری‌ها و هم‌استانی‌هایش شده است. هرچند اتفاق تلخی را هم تجربه کرد و دوربین و تجهیزاتش در آب افتاد، اما به هرشکل فعالیتش را ادامه داد و وقتی با او گفتگو می‌کنیم که در ساعت‌های پایانی شب، تازه از عکاسی در مناطق سیل‌زده برگشته است. می‌گوید در این مدت سعی کرده‌اند تخریب‌ها و خسارت‌های گسترده‌تر را پوشش بدهند: «یکی از مناطقی که در این مدت برای عکاسی رفتم حدود 11 روستا در چهل کیلومتری اهواز بود که به این مجموعه « بامدژ » یا به زبان عربی محلی بامدز می‌گویند. اینجا بخشی از بخشداری مرکزی اهواز است. بعد از اینکه روستاهای بامدژ را پوشش دادیم به سمت شعییه حرکت کردیم؛ جایی از توابع شهرستان شوشتر.»

جابریان می‌گوید بومی بودن و تسلط به زبان عربی در این مناطق کمک بزرگی برای او بوده است: «وقتی مردم به خاطر بی توجهی مسئولین به صدمات و مشکلات آنها به شدت عصبانی و کلافه باشند و بعد ببینند چند عکاس یا فیلمبردار آمده‌اند آنجا، قطعاً پرخاشگر می‌شوند و حتی توهین می‌کنند؛ و اینکه مردم عرب زبان روی موضوعاتی مثل انتشار تصویر همسرانشان هم حساس هستند. در یکی از همین روستاها مردی می‌گفت: «حق ندارید از خانم‌ها عکس بگیرید. شما آمده‌اید اینجا فقط عکس بگیرید و بعد هم می روید پی کار خودتان.» دیدم خیلی عصبانی است. رفتم به زبان خودمان با او حرف زدم تا آرام شد. کلی رفیق شدیم و بعد من را برد خانه‌اش و بی محدودیت عکس گرفتم.»

در یک گزارش تصویری او از روستای بامدژ ، تعداد زیادی از مردم سیل زده به واگن‌های خالی قطار پناه آورده بودند. مردم عربی حرف زدن عکاس را که می‌بینند، خودشان پا پیش می‌گذارند تا از آنها عکس بگیرد: «همین که فکر کنند تو یکی از آنها هستی اتفاق خوبی است. خیلی‌ها کل زندگی‌شان را از دست داده بودند، با این حال خیلی خوب با ما برخورد می‌کردند. گاهی آنقدر صمیمیت بین ما زیاد می‌شود که بی اغراق می گویم وقتی از مناطق برمی‌گردیم اهواز، دلم برایشان تنگ می‌شود. این مردم در اوج مشکلات آدم‌های خوشرویی هستند. تصمیم داشتم یکی دو شب هم برای انتقال بهتر حرف‌هایشان کنار آنها بمانم، اما شرایط واقعاً سخت بود؛ راه‌های ارتباطی کاملاً قطع بود و امکان نداشت کسی بتواند بماند. کل روستا زیر آب بود و خود مردم هم روی پشت بام مانده بودند.»

مرتضی جابریان مثل خیلی از عکاس‌های خبری، قصه آدم‌هایی که از آنها عکاسی کرده است را با عکس و ویدئوهای کوتاهی در صفحه اینستاگرامش منتشر می‌کند: «خیلی جاها آب تا پنجره‌های خانه‌ها بالا آمده بود. در شعیبیه پیرمردی می‌گفت دو تا از بچه‌هایم تازه ازدواج کرده‌اند و لوازم جهیزیه آنها را خیلی سخت و با قرض و وام جور کرده‌ام؛ حالا بیا ببین چی شده‌اند. رفتم و دیدم لوازمی که نو بودند، همه قالی‌های نو، زیر آب مانده‌اند. می‌گفت جای دیگری نداریم برویم.»

«موضوع دیگری که خیلی ناراحتم کرد، مادری بود که در واگن خالی قطار دیدم و دیابت داشت. همه داروهایش را آب برده و دیگر قرصی نداشت. حالا فکر کنید این استرس و نگرانی چقدر بیماری‌اش را تشدید می‌کند. می‌دانستم چه می‌کشد؛ به خاطر ناراحتی دیابت مادرم حرف‌هایش را خوب می‌فهمیدم. حرف مردم این روستاها همین است که مگر ما از مردم ایران نیستیم؟ مگر ایران برای ما هم نیست، پس چرا کسی به داد ما نمی‌رسد؟ مگر ما چه گناهی کرده‌ایم؟ راستش وقتی در آن شرایط عکاسی می‌کنیم، ناراحتی مردم روزها و ماه‌ها با ما هست. همین الان فکر می‌کنم این وقت شب مردم در این سرما روی پشت بام‌ها چه کار می‌کنند؟ سخت است که این همه درد را ببینی و نتوانی برای مردم کاری بکنی. خدا خدا می‌کنم هرچه زودتر به این وضعیت رسیدگی بشود.»

می‌گوید نیروهای بسیج، سپاه، ارتش و هلال احمر به طور مستمر در این مناطق حضور دارند، کمک‌های مردمی هم می‌رسد ولی خیلی کم؛ به بعضی روستاها هم هنوز هیچ کمک مردمی نرسیده است. از طرفی مردم این روستاها دیگر منتظر کمکی از طرف دولت نمانده‌اند و خودشان دست به کار شده‌اند. انگار که هنوز جنگ است، فقط دشمن و ابزار دفاع فرق می‌کند: «یکی از روستاهای شعیبیه از دو طرف در محاصره بود و واقعاً هیچ چیز نداشتند. می‌گفتند برق نداریم. گازمان قطع شده، هلیکوپتری هم برایمان نمی‌فرستند؛ دیگر خودشان سیل بند درست کرده بودند و از روستا دفاع می‌کردند. به نظر من در این سختی‌ها تنها چیزی که این مردم را خیلی استوار نگه‌داشته روحیه آنهاست. روحیه فوق العاده ای داشتند. اصلاً تعجب می‌کردم که در اوج سختی می‌خندیدند. در روستای خودمان، غزاویه کوچک، شب و روز جوان‌ها دارند سیل‌بندها را تعمیر می‌کنند، نگهبانی می‌دهند و تا صبح بیدارند. همه چیز مثل زمان جنگ است! انگار یکی به شهر و روستایشان حمله کرده و دارند با چنگ و دندان از مال و جان و ناموسشان دفاع می‌کنند.

در یکی از روستاهای اطراف اهواز، چون راه‌های ارتباطی کل روستا قطع شده بود یکی از اهالی خانه‌اش را در اختیار ستاد بحران گذاشت که ستاد، بیل مکانیکی را از روی آن خانه رد کند. این خیلی حرف است که در این شرایط اقتصادی خانه‌ات را خراب کنی تا بتوانند بیایند و روستا را نجات بدهند.
یا مردمی بودند که از امدادگرها خواستند جریان آب را به سمت زمین‌های کشاورزی آنها هدایت کنند. این تصمیم بزرگی‌است، زمینی که سال‌ها روی آن زحمت کشیده‌ای و کل درآمدت از آن است را برای نجات دیگران از بین ببری.»

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مناطق حاشیه خرمشهر از سیلاب ایمن شدند

بهداشت شرق اهواز بیش از 13 هزار سیل زده را آموزش داد

امدادرسانی به مناطق سیل زده روستایی همچنان ادامه دارد

90هزار میلیارد ریال کمک بلاعوض به مردم سیل زده پرداخت می شود

سونامی بیمارهای عفونی در مناطق سیل زده وجود ندارد

گاز 10روستای بخش شعیبیه شوشتر وصل شد

30 روستای شادگان در خطر سیل قرار دارند

پویش پر کردن کیسه خاک برای مناطق سیل زده در ایذه برگزار شد

لنج صیادی در اروندکنار در آتش سوخت

شبکه آب بندر امام ‌خمینی چهارشنبه قطع می‌شود

خوزستان از وضعیت اضطرار خارج شده اما همچنان بحرانی است

جسد یک مرد غرق شده در شوشتر پیدا شد

امنیت در شهرک زراعی دزفول برقرار است

10 روستای دشت آزادگان در محاصره آب قرار دارد

بارش های پراکنده در نیمه شمالی خوزستان/پیش بینی وزش باد

بخشی از جاده امام صادق(ع) در محور خرمشهر-اهواز نشست کرد

احداث حوضچه ای در خرمشهر برای هدایت آب کانال «المهدی»

سارق حرفه‌ای لوازم منزل در اندیمشک دستگیر شد

خسارت 645 میلیارد تومانی سیل به زیرساخت های جاده ای خوزستان

تعداد اردوگاه های اضطراری اسکان سیل‌زدگان خوزستان کاهش یافت

بلوارهای ساحلی اهواز تا جمعه بازگشایی شوند

امدادرسانی به بیش از 250 هزار سیل زده در خوزستان

پلیس تا بازگشت شرایط به وضع عادی، از سیل‌بندها حراست می‌کند

دستگیری عامل برداشت غیرمجاز اینترنتی در دزفول

لزوم تلاش برای حفظ سلامت سیل زدگان در پساسیل

وجود معضلات بهداشتی در اردوگاه‌ها/شرایط، مستعد بروز بیماری‌های روده‌ای

پاسخ شهردار اهواز در خصوص زمان بازگشایی بلوارهای ساحلی

دستگیری سارق تلفن همراه از مطب‌ پزشکان در اهواز

خاکسپاری پیکر شهیدان خدمت در گلزار بهشت آباد اهواز

اصلاح هندسی خیابان بوستان در حال انجام است

آماده سازی تیم فوتسال سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اهواز

بازدید سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اهواز از اماکن استقرار شهروندان سیل زده در شهرستان حمیدیه و روستاهای تابعه

جلسه توجیهی مربیان واحد آموزش سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اهواز

تصادف مرگبار در جاده کمربندی اهواز - اندیمشک

برگزاری جشن نیمه شعبان در کوی مدرس در منطقه 8

عملیات رفت و روب و پاکسازی در بلوار ساحل غربی

لایروبی و آهک پاشی جوی های روباز در منطقه 8

تعمیر و نصب تابلوهای راهنمای معابر در منطقه دو اهواز

جمع آوری نخاله ساختمانی از سطح منطقه 8

کاهش اردوگاه‌های اسکان سیل‌زدگان خوزستان به 32 اردوگاه

شادگان از تهدید سیل خارج شد

آماده باش در خوزستان پایان نیافته است/بازگشایی بلوار ساحلی اهواز

یک کشته و یک مصدوم حاصل انحراف پژو در اهواز

کمک های هلال احمر به مناطق محروم دزفول ارسال شد

یک هزار و200 مکان ورزشی در اختیار سیل‌ زدگان کشور قرارگرفت

وضعیت آبرسانی به روستاهای سیل زده دزفول مطلوب است

پلیس راه:جاده آبادان -ماهشهر لغزنده است رانندگان احتیاط کنند

واژگونی تریلی در مسیر امیدیه - ماهشهر 2 کشته بر جا گذاشت

مینوشهر 90 میلیارد ریال در سیلاب اخیر خسارت دید

مردم مناطق سیل زده نگران اسناد مالکیت خود نباشند