پیام خوزستان

آخرين مطالب

معاون شرکت مهندسی و توسعه وزارت نفت :

ممانعت از آبگیری هورالعظیم سودی برای نفت ندارد اقتصادي

ممانعت از آبگیری هورالعظیم سودی برای نفت ندارد

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - اهواز - معاون پشتیبانی شرکت مهندسی و توسعه وزارت نفت گفت: ممانعت از آبگیری هورالعظیم هیچ سودی برای نفت نداشته و برای کنترل سیلاب اخیر نیز انفجار دایک مرزی به درخواست نفت انجام شده است.
به گزارش ایرنا عبدالله طواف عصر دوشنبه در جمع خبرنگاران در شهر رفیع شهرستان هویزه با اشاره به اقدامات این شرکت در خصوص کنترل سیلاب در این منطقه اظهار داشت : متاسفانه در سال های اخیر دوگانگی بین نفت و ملت ایجاد شده که اکنون نیز به خوراک کشورهای غربی و دشمنان نظام تبدیل شده است .
وی افزود: نفت و ملت هیچگاه از یکدیگر جدا نبودند اما اکنون برخی ها فضایی ایجاد کرده اندکه حتی اگر در زمینه مسئولیت های اجتماعی نیز اقدامی صورت دهیم، باز هم انگشت اتهام به سوی نفت دراز می کنند.
معاون پشتیبانی شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) گفت: شهرهای رفیع، بستان و سابله فاصله زیادی با هور ندارند و همه ساله هر زمانی که سطح آب به دلیل سیلاب و یا بارش ها به صورت طبیعی بالا آمده، آب به سمت شهرها پیشروی کرده است.
وی گفت: زمان جنگ برای عملیات های بدر و خیبر نیروهای سپاه راه هایی را به سمت محورهای عملیاتی ایجاد کردند که یکی از این راه ها دژ امام رضا(ع) است.
طواف تصریح کرد: با وجود این راه ها یک سوم هورالعظیم محدود به جاده شهید باکری و جاده اکتشاف شده و حوضچه‌های یک تا پنج در آن قرار گرفته است.
وی ادامه داد: دولت در سال 1372 تصمیم گرفت برای این که منابع آب شیرین به سمت عراق منتقل نشود، یک دایک 130کیلومتری در این منطقه احداث کند ولی متاسفانه عده ای در فضای مجازی ادعا کردند که این جاده را نفت احداث کرده که این یک باور اشتباه است.
معاون پشتیبانی شرکت مهندسی و توسعه نفت ادامه داد: شرکت نفت در این سال ها تنها جاده شهید همت را آسفالت و ترمیم کرده و از سال 1395 تاکنون نیز آبگیری این منطقه آغاز شده که حوضچه های سه، چهار و پنج به صورت کامل آبگیری شده است.
وی اظهار داشت: در این دوسال بیشترین میزان توسعه را در میدان نفتی آزادگان جنوبی داشته ایم و هیچگاه توسعه میدان های نفتی و تولیدات مانعی برای آبگیری هور نبوده است.
طواف گفت: در حال حاضر و با توجه به سیلاب اخیر پنج حوضچه طبیعی در هورالعظیم و تمام بخش های تاسیسات نفتی این منطقه پر آب شده و تنها برای جلوگیری از خسارت های احتمالی برخی از تاسیسات جابه جا شده است.
وی تصریح کرد: در چند روز گذشته با توجه به فشار سیلاب به منطقه جنوب غربی و جلوگیری از آسیب های بیشتر به مردم منطقه ، آب را به سمت زمین های اطراف هدایت کردیم تا حجم آب ورودی به شهر رفیع کاهش یابد.
معاون پشتیبانی شرکت مهندسی و توسعه نفت گفت: متاسفانه در سال های کم آبی برخی از مردم به مشکلات جدی برخورده و خود را به حریم رودخانه نزدیک کردند و مشغول به کشاورزی و پرورش ماهی شدند که تعدادی از این اهالی نیز برای گذران زندگی خود وارد هور شدند.
وی تصریح کرد: تا زمانی که هورالعظیم کم آب بود مشکلی برای اهالی ایجاد نشد اما امسال با هجوم سیلاب، هیچ ‌یک از این اهالی حاضر به تخلیه نشدند و شکستگی سیل بندهای شهر رفیع به منازل آن ها آسیب وارد کرد.
طواف گفت: باتوجه به شرایط موجود و احتمال خسارت های بیشتر به مردم، از سپاه درخواست کردیم تا به منطقه و دایک حفاظتی ورود کند تا شهر را از خطر آبگرفتگی بیشتر نجات دهیم.
وی تصریح کرد: تا آن زمان حدود 50 درصد بخش های شمالی هورالعظیم خالی بود اما سپاه با انفجار بخش هایی از دایک حفاظتی آب را به سمت قسمت های خالی هدایت کرد که از حجم آب ورودی به شهر کاسته شد.
معاون پشتیبانی شرکت مهندسی و توسعه نفت گفت: یکی دیگر از اقداماتی که در زمینه هدایت آب از رودخانه نیسان به سمت هورالعظیم انجام شد، احداث سیل بند به همراه لوله های هشت تنی با قطر یک متر بود که باعث شد به سیل بندهای شهر رفیع فشار کمتری وارد شود.
وی یادآور شد: اگرچه هدایت آب از رودخانه نیسان به سمت هورالعظیم از این مسیر مناسب نبود اما در شرایط موجود تنها راه موجود بود.
طواف گفت: در روزهای گذشته حجم آب ورودی به اندازه ای بود که وارد شهر شد اما به همت مردم منطقه و همکاری آن ها با نفت، سیل بندها ترمیم و تا اندازه زیادی از ورود آب به منازل جلوگیری شد.
وی ادامه داد: یکی از مسائلی که باید همواره مورد توجه قرار گیرد این است که تا رودخانه به مسیر طبیعی خود بازنگردد هر سال با سیلاب و چنین شرایطی مواجه هستیم.
وی بیان کرد: نفت به دنبال همزیستی با مردم است و خود را جدای از مردم نمی داند اما مسئولیت های سنگینی در راستای خلق ثروت برای کشور بر عهده دارد که باید تلاش کنیم نسبت به کشوهای منطقه در زمینه بهره برداری از میدان های نفتی مشترک عقب نمانیم.
معاون پشتیبانی شرکت مهندسی و توسعه نفت گفت: شرکت نفت در سال گذشته پنج میلیارد ریال در زمینه ساخت مدرسه، بیمارستان و جاده در راستای اجرای مسئولیت های اجتماعی خود در شهرها و روستاهای اطراف تاسیسات نفتی، هزینه کرده و همچنان نیز در بخش های مختلف حامی مردم این مناطق است.
وی با اشاره به اینکه فضای مجازی پر از حرف های دروغ است گفت:در روزهای اخیر شایعاتی به نقل از سپاه عنوان شده بود که انفجار دایک مرزی باهدف ورود آب به تاسیسات نفتی صورت گرفته است در حالی که ما خود برای این اقدام از سپاه درخواست کرده بودیم.
طواف گفت: برخی‌ها در زمین بیگانگان تلاش دارند که نفت را تخریب کنند اما شرکت نفت هیچ مانعی برای توسعه منطقه نیست و شاید اگر این انفجارها صورت نمی گرفت، هویزه، رفیع و دشت ازادگان به صورت کامل زیر آب می رفت.
وی تصریح کرد: اگر بتوانیم آب را به مسیر طبیعی خود بازگردانیم به مردم و اقتصاد آینده کشور کمک بزرگی کرده ایم.
معاون پشتیبانی شرکت مهندسی و توسعه نفت گفت: در حال حاضر 90 دستگاه ماشین آلات سبک و سنگین در مناطق سیل زده استان مشغول به خدمت رسانی بوده و وزیر نفت نیز اعلام کرده است که هرآن چه مردم آسیب دیده نیاز دارند، تامین کنیم.
در روزهای اخیر خروجی سد دز تا سه هزار متر مکعب بر ثانیه و خروجی سد کرخه تا 2 هزار و400 مترمکعب بر ثانیه رسیده است.
تاکنون بیش از 182روستا و 6شهر در استان خوزستان در پی تهدید سیلاب تخلیه شده و یا دستور تخلیه آنها صادر شده است .
به گفته مدیر کل مدیریت بحران استانداری خوزستان از زمان وقوع سیل تاکنون 174 روستا به صورت کلی و جزیی در خوزستان تخلیه شدند و تا این لحظه 43کمپ برپا شده است که در این کمپ ها 30 هزار نفر مستقر شده اند.
7152/6064

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

افزایش قیمت مرغ در بازار

6 میلیون تن کالای اساسی در بندرامام تخلیه شد

برخورد قضایی با برداشت کنندگان غیرمجاز آب در شبکه‌های آبیاری مارون

استاندار خوزستان تاکید کرد: لزوم با برخورد با احتکارکنندگان وسایل سرمایشی

کاهش قیمت طلا و سکه در بازار

ساخت پست برق فلسطین کیانپارس اهواز به زودی آغاز می‌شود

یارانه نقدی چهارشنبه واریز می‌شود

مدیرعامل شرکت کیسون :1.1 میلیارد دلار اعتبار تا تکمیل متروی اهواز نیاز است

صرفه جویی یش از 1540 کیلووات ساعت برق در شرکت نفت آغاجاری

معاملات بورس منطقه‌ای خوزستان اعلام شد

آزادسازی بلیت‌ باعث کاهش رغبت به سفر هوایی شده است

ثبات قیمت در بازار میوه اهواز

راه‌اندازی خط تولید میلگرد سایز بالا پس از 4 سال توقف

کارخانه میلگرد سایز بالا در گروه ملی پس از چهار سال وارد مدار شد

لایروبی 800 هکتار از زهکش‌های اراضی کشاورزی ماهشهر

مردم مسجدسلیمان هرگونه جوشش یا نشت نفت را اطلاع دهند

پرداخت تاکنون 48 میلیارد ریال وام بلاعوض به کشاورزان سیل‌زده خوزستانی

استقرار اکیپ‌های راهداری خوزستان در محورها برای سفرهای تابستانی

با فعالان بیت‌کوین برخورد می‌شود

اعلام مراکز توزیع شکر با نرخ مصوب در اهواز

زلزله آسیب جدی به تاسیسات آب شهری نزد

توزیع 3 هزار قطعه جوجه یک‌روزه در رامشیر

وضعیت برق مسجدسلیمان به حالت عادی بازگشته است

واگذاری دستگاه‌های پوز به زیر 18 ساله‌ها؛ ممنوع

خسارت داشتیم اما آبرسانی به هیچ روستایی متوقف نشد

کاهش قیمت طلا و سکه در بازار

آغاز پرداخت تسهیلات بلاعوض به کشاورزان سیل‌زده خوزستان

78 هزارتن شکر در کشت و صنعت نیشکر امام خمینی (ره) شوشتر تولید شد

پیشرفت 85 درصدی ساماندهی شبکه برق مرکز شهر اهواز

قیمت اقلام پرمصرف خانوار در بازار

تاکنون هیچ مزرعه استخراج بیت کوین در اهواز مشاهده نشده است

آغاز پروازهای حج تمتع از فرودگاه اهواز

عملیات اجرایی احداث 78 واحد کارگاهی در آبادان آغاز شد

فاز دوم کارخانه فولاد جهان آرا اروند 20 درصد پیشرفت دارد

غیبت غیرموجه مدیران شورای گفتگو به مسولان کشوری منعکس می شود

اعزام گروه‌های امدادی و ماشین‌آلات نفتی جنوب به مناطق زلزله‌زده

کار ارزیابی خسارات زلزله خوزستان از امروز آغاز می‌شود

کارکنان متروی اهواز چشم انتظار دریافت حقوق 16 ماه گذشته خود هستند

220 میلیون دلار کالا از منطقه آزاد اروند صادر شد

مبارزه با آفت ملخ در 961 هزار هکتار زمین در خوزستان انجام شد

هیچ مشکلی در سوخت رسانی به مناطق زلزله زده وجود ندارد

شبکه ارتباطی در مناطق زلزله زده پایدار است

آخرین وضعیت آب مناطق زلزله زده مسجدسلیمان

قیمت طلا و سکه در بازار

آماده باش نیروها و ماشین آلات راه و شهرسازی خوزستان در پی وقوع زلزله

وضعیت دو فرودگاه آبادان و اهواز پس از زلزله امروز

خسارتی به تاسیسات نفتی مسجدسلیمان وارد نشده است

وضعیت جاده‌ای مسجدسلیمان پس از وقوع زلزله

رشد مصرف برق در خوزستان نگران کننده است

روستاهای خنافره شادگان دچار تنش آبی هستند/ضرورت اقدام سازمان آب و برق