پیام خوزستان

آخرين مطالب

معاون شرکت مهندسی و توسعه وزارت نفت :

ممانعت از آبگیری هورالعظیم سودی برای نفت ندارد اقتصادي

ممانعت از آبگیری هورالعظیم سودی برای نفت ندارد

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - اهواز - معاون پشتیبانی شرکت مهندسی و توسعه وزارت نفت گفت: ممانعت از آبگیری هورالعظیم هیچ سودی برای نفت نداشته و برای کنترل سیلاب اخیر نیز انفجار دایک مرزی به درخواست نفت انجام شده است.
به گزارش ایرنا عبدالله طواف عصر دوشنبه در جمع خبرنگاران در شهر رفیع شهرستان هویزه با اشاره به اقدامات این شرکت در خصوص کنترل سیلاب در این منطقه اظهار داشت : متاسفانه در سال های اخیر دوگانگی بین نفت و ملت ایجاد شده که اکنون نیز به خوراک کشورهای غربی و دشمنان نظام تبدیل شده است .
وی افزود: نفت و ملت هیچگاه از یکدیگر جدا نبودند اما اکنون برخی ها فضایی ایجاد کرده اندکه حتی اگر در زمینه مسئولیت های اجتماعی نیز اقدامی صورت دهیم، باز هم انگشت اتهام به سوی نفت دراز می کنند.
معاون پشتیبانی شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) گفت: شهرهای رفیع، بستان و سابله فاصله زیادی با هور ندارند و همه ساله هر زمانی که سطح آب به دلیل سیلاب و یا بارش ها به صورت طبیعی بالا آمده، آب به سمت شهرها پیشروی کرده است.
وی گفت: زمان جنگ برای عملیات های بدر و خیبر نیروهای سپاه راه هایی را به سمت محورهای عملیاتی ایجاد کردند که یکی از این راه ها دژ امام رضا(ع) است.
طواف تصریح کرد: با وجود این راه ها یک سوم هورالعظیم محدود به جاده شهید باکری و جاده اکتشاف شده و حوضچه‌های یک تا پنج در آن قرار گرفته است.
وی ادامه داد: دولت در سال 1372 تصمیم گرفت برای این که منابع آب شیرین به سمت عراق منتقل نشود، یک دایک 130کیلومتری در این منطقه احداث کند ولی متاسفانه عده ای در فضای مجازی ادعا کردند که این جاده را نفت احداث کرده که این یک باور اشتباه است.
معاون پشتیبانی شرکت مهندسی و توسعه نفت ادامه داد: شرکت نفت در این سال ها تنها جاده شهید همت را آسفالت و ترمیم کرده و از سال 1395 تاکنون نیز آبگیری این منطقه آغاز شده که حوضچه های سه، چهار و پنج به صورت کامل آبگیری شده است.
وی اظهار داشت: در این دوسال بیشترین میزان توسعه را در میدان نفتی آزادگان جنوبی داشته ایم و هیچگاه توسعه میدان های نفتی و تولیدات مانعی برای آبگیری هور نبوده است.
طواف گفت: در حال حاضر و با توجه به سیلاب اخیر پنج حوضچه طبیعی در هورالعظیم و تمام بخش های تاسیسات نفتی این منطقه پر آب شده و تنها برای جلوگیری از خسارت های احتمالی برخی از تاسیسات جابه جا شده است.
وی تصریح کرد: در چند روز گذشته با توجه به فشار سیلاب به منطقه جنوب غربی و جلوگیری از آسیب های بیشتر به مردم منطقه ، آب را به سمت زمین های اطراف هدایت کردیم تا حجم آب ورودی به شهر رفیع کاهش یابد.
معاون پشتیبانی شرکت مهندسی و توسعه نفت گفت: متاسفانه در سال های کم آبی برخی از مردم به مشکلات جدی برخورده و خود را به حریم رودخانه نزدیک کردند و مشغول به کشاورزی و پرورش ماهی شدند که تعدادی از این اهالی نیز برای گذران زندگی خود وارد هور شدند.
وی تصریح کرد: تا زمانی که هورالعظیم کم آب بود مشکلی برای اهالی ایجاد نشد اما امسال با هجوم سیلاب، هیچ ‌یک از این اهالی حاضر به تخلیه نشدند و شکستگی سیل بندهای شهر رفیع به منازل آن ها آسیب وارد کرد.
طواف گفت: باتوجه به شرایط موجود و احتمال خسارت های بیشتر به مردم، از سپاه درخواست کردیم تا به منطقه و دایک حفاظتی ورود کند تا شهر را از خطر آبگرفتگی بیشتر نجات دهیم.
وی تصریح کرد: تا آن زمان حدود 50 درصد بخش های شمالی هورالعظیم خالی بود اما سپاه با انفجار بخش هایی از دایک حفاظتی آب را به سمت قسمت های خالی هدایت کرد که از حجم آب ورودی به شهر کاسته شد.
معاون پشتیبانی شرکت مهندسی و توسعه نفت گفت: یکی دیگر از اقداماتی که در زمینه هدایت آب از رودخانه نیسان به سمت هورالعظیم انجام شد، احداث سیل بند به همراه لوله های هشت تنی با قطر یک متر بود که باعث شد به سیل بندهای شهر رفیع فشار کمتری وارد شود.
وی یادآور شد: اگرچه هدایت آب از رودخانه نیسان به سمت هورالعظیم از این مسیر مناسب نبود اما در شرایط موجود تنها راه موجود بود.
طواف گفت: در روزهای گذشته حجم آب ورودی به اندازه ای بود که وارد شهر شد اما به همت مردم منطقه و همکاری آن ها با نفت، سیل بندها ترمیم و تا اندازه زیادی از ورود آب به منازل جلوگیری شد.
وی ادامه داد: یکی از مسائلی که باید همواره مورد توجه قرار گیرد این است که تا رودخانه به مسیر طبیعی خود بازنگردد هر سال با سیلاب و چنین شرایطی مواجه هستیم.
وی بیان کرد: نفت به دنبال همزیستی با مردم است و خود را جدای از مردم نمی داند اما مسئولیت های سنگینی در راستای خلق ثروت برای کشور بر عهده دارد که باید تلاش کنیم نسبت به کشوهای منطقه در زمینه بهره برداری از میدان های نفتی مشترک عقب نمانیم.
معاون پشتیبانی شرکت مهندسی و توسعه نفت گفت: شرکت نفت در سال گذشته پنج میلیارد ریال در زمینه ساخت مدرسه، بیمارستان و جاده در راستای اجرای مسئولیت های اجتماعی خود در شهرها و روستاهای اطراف تاسیسات نفتی، هزینه کرده و همچنان نیز در بخش های مختلف حامی مردم این مناطق است.
وی با اشاره به اینکه فضای مجازی پر از حرف های دروغ است گفت:در روزهای اخیر شایعاتی به نقل از سپاه عنوان شده بود که انفجار دایک مرزی باهدف ورود آب به تاسیسات نفتی صورت گرفته است در حالی که ما خود برای این اقدام از سپاه درخواست کرده بودیم.
طواف گفت: برخی‌ها در زمین بیگانگان تلاش دارند که نفت را تخریب کنند اما شرکت نفت هیچ مانعی برای توسعه منطقه نیست و شاید اگر این انفجارها صورت نمی گرفت، هویزه، رفیع و دشت ازادگان به صورت کامل زیر آب می رفت.
وی تصریح کرد: اگر بتوانیم آب را به مسیر طبیعی خود بازگردانیم به مردم و اقتصاد آینده کشور کمک بزرگی کرده ایم.
معاون پشتیبانی شرکت مهندسی و توسعه نفت گفت: در حال حاضر 90 دستگاه ماشین آلات سبک و سنگین در مناطق سیل زده استان مشغول به خدمت رسانی بوده و وزیر نفت نیز اعلام کرده است که هرآن چه مردم آسیب دیده نیاز دارند، تامین کنیم.
در روزهای اخیر خروجی سد دز تا سه هزار متر مکعب بر ثانیه و خروجی سد کرخه تا 2 هزار و400 مترمکعب بر ثانیه رسیده است.
تاکنون بیش از 182روستا و 6شهر در استان خوزستان در پی تهدید سیلاب تخلیه شده و یا دستور تخلیه آنها صادر شده است .
به گفته مدیر کل مدیریت بحران استانداری خوزستان از زمان وقوع سیل تاکنون 174 روستا به صورت کلی و جزیی در خوزستان تخلیه شدند و تا این لحظه 43کمپ برپا شده است که در این کمپ ها 30 هزار نفر مستقر شده اند.
7152/6064

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

راه دسترسی به سه روستای دهدز بازگشایی شد

برداشت گندم از مزارع خرمشهر آغاز شد

روستاییان سیل زده خوزستان 100میلیون ریال کمک بلاعوض می گیرند

هوای خوزستان تا آخر هفته پایدار است

خریدتضمینی گندم در پنج مرکز تعاون روستایی شوشترانجام می شود

حرکت قطارهای باری در مسیر جنوب از سر گرفته شد

10 محموله سوخت ازخوزستان به نیروگاههای کرمانشاه وسنندج ارسال شد

برنامه جبران خسارت مناطق سیل‌زده هفته آینده ارایه می شود

جاده ارتباطی 160 روستای خوزستان بازگشایی شد

غرامت سیل 95 کشاورزان خوزستان پس از سه سال پرداخت شد

طراحی سیستم فاضلاب اهواز بازنگری می شود

350 کارگر روستاهای سیل زده شوشتر متقاضی بیمه بیکاری شدند

آغاز برداشت محصول کلزا از 2500 هکتار زمین در اندیمشک

مصوبات جلسه راهبردی شورای کشاورزی باید عملیاتی شود

قیمت طلا و سکه در بازار

بازدید معاون توسعه روستایی رییس‌جمهور از روستاهای سیل‌زده شوش

راه‌آهن جنوب بازگشایی شد

دولت از منابع موجود برای جبران خسارت سیل استفاده کند

معاون توسعه روستایی رییس‌جمهور وارد خوزستان شد

با اقدامات انجام‌شده در خوزستان، خسارات سیل به حداقل رسید

بازسازی مناطق سیل‌زده تا 9 ماه آینده به اتمام می‌رسد

بیشترین خسارات سیل در خوزستان به روستاها و مزارع وارد شد

250 کامیون علوفه برای طرح های دامداری مددجویان تهیه شد

چهار پرواز فرودگاه بین المللی اهواز باطل شد

برداشت دانه روغنی کلزا در شهرستان مسجدسلیمان آغازشد

دبی آب رودخانه کارون روند کاهشی دارد

آب بندر امام فردا قطع می‌شود

خسارت 645 میلیارد تومانی سیل به زیرساخت‌های جاده‌ای خوزستان

100 هکتار از نخیلات خرمشهر زیر آب‌‌اند

بیش از پنج هزار کیلومتر شبکه برق خوزستان در معرض سیلاب است

پست قرنطینه کمباین های مهاجر در اندیمشک برپا شد

563هزار هکتار برای مبارزه باآفت ملخ در خوزستان پایش شد

برداشت گندم از مزارع شوشتر آغاز شد

برداشت کلزا از سطح مزارع دزفول آغاز شد

صادرات کالاهای غیرنفتی از گمرکات خوزستان 12 درصد افزایش یافت

بیش از 100هزار تن گندم به نرخ تضمینی در خوزستان خریداری شد

سیل هفت هزارو500میلیاردریال به بخش حمل ونقل خوزستان خسارت زد

مسیر ریلی خرمشهر- اهواز- اندیمشک ترمیم شد

خط انتقال آب غدیر مناطق روستایی غرب کارون همچنان قطع است

سیل یک هزار و 916 میلیارد ریال به مزارع شادگان خسارت زد

آخرین وضعیت محور راه‌آهن جنوب پس از سیلاب

ریزش 56 نقطه خطوط فاضلاب در شهر اهواز

نوسانات قیمت طلا و سکه در بازار امروز

احتمال ورود خوزستان به وضعیت زرد حمله ملخ‌ها

قیمت اقلام اساسی خانوار در بازار

خط ریلی اهواز – خرمشهر بازگشایی شد

خروج سدهای خوزستان از شرایط اضطراری/ ادامه کاهش دبی کارون در اهواز

شکافتن جاده شادگان - دارخوین برای هدایت سیلاب به تالاب شادگان

نخل‌های شادگان خفه شده‌اند

شرایط مردم پس از سیل مانند روزهای جنگ است