پیام خوزستان

آخرين مطالب

نظر رییس انجمن هنرهای نمایشی استان درمورد بیانیه تعطیلی تئاتر خوزستان فرهنگي

نظر رییس انجمن هنرهای نمایشی استان درمورد بیانیه تعطیلی تئاتر خوزستان

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - رییس انجمن هنرهای نمایشی خوزستان با اشاره به مشکلات سخت‌افزاری تئاتر این استان گفت: بدون شک بی‌مهری‌های سخت‌افزاری و زیرساختی نسبت به ساخت و تعمیر و تجهیز پلاتو‌ها در کلانشهر اهواز گریبان جامعه تئاتر اهواز را گرفته است و من به عنوان مسوول انجمن هنرهای نمایشی خوزستان اول نفری خواهم بود که پای مطالبه به حق عزیزان تئاتری اهواز را امضا خواهم کرد.
محمد یاقوت‌پور در گفت‌وگو با ایسنا ـ منطقه خوزستان، اظهار کرد: این قول را به جامعه تئاتری اهواز و استان خوزستان می‌دهم که پابه‌پای تئاتری‌های استان خوزستان و اهواز و همگام و همصدا با دوستان در تحق این امر مهم که ایجاد زیرساخت‌های مناسب و استاندارد برای تئاتر اهواز است حرکت کنم.
وی خاطرنشان کرد: ما در استان خوزستان در 2 سال اخیر در بیش از 12 شهرستان پلاتوهای زیادی را مورد تجهیز، تعمیر و حتی ایجاد پلاتوی جدید قرار داده‌ایم. برای مثال در شهرستان شوش در اردبیهشت ماه امسال یک پلاتوی جدید را به بهره‌برداری می‌رسانیم. یا در شهرستان اندیمشک با اختصاص 500 میلیون تومان توسط استانداری کلنگ احداث سومین پلاتوی تخصصی این شهر به گنجایش 150 نفر زده شده است.
یاقوت‌پور با بیان این که دغدغه انجمن هنرهای نمایشی خوزستان ایجاد پلاتوهای تخصصی تئاتر در سطح استان است یادآوری کرد: شاهد هستیم که پرشمارترین و نام‌آورترین هنرمندان عرصه تئاتر خوزستان در اهواز به سر می‌برند. یکی از مواردی که در راستای همین درخواست دوستان در سال‌های اخیر پیگیری شده است بحث خانه هنرمندان است که در ضلع پشتی تالار آفتاب قرار دارد که جدای از چهار پلاتوی مورد مطالبه دوستان است.
او ادامه داد: پروژه خانه هنرمندان اکنون 10 سال است که به طول انجامیده و این خرده‌ای است که خود ما هم به مسوولان استانی می‌گیریم. اکنون این پروژه با بیش از 90 درصد پیشرفت فیزیکی، پنج پلاتوی تخصصی تئاتر را در اختیار هنرمندان تئاتر قرار خواهد داد که به گفته بسیاری از کارشناسان تئاتر یکی از این پنج پلاتو واقع در طبقه همکف با دارا بودن صحنه دوار، استانداردترین و به‌روزترین پلاتو تئاتر کشور خواهد بود.
رییس انجمن هنرهای نمایشی خوزستان با اشاره به این که سه جبهه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، شورای راهبردی تئاتر استان و انجمن هنرهای نمایشی خوزستان بی‌وقفه پیگیر تکمیل پروژه خانه هنرمندان هستند گفت: خوشبختانه به دلیل این که برای این پروژه ردیف اعتباری از طرف وزارتخانه در نظر گرفته شده ما در خصوص تکمیل پروژه خانه هنرمندان نگرانی خاصی نداریم.
یاقوت‌پور همچنین در خصوص مشکل پیش آمده برای ساخت‌وساز چهار پلاتو در ضلع شمالی تالار آفتاب توضیح داد: مجموعه چهار پلاتویی که در ضلع شمالی تالار آفتاب قرار دارد سال گذشته به همت پنج تن از پیشکسوتان تئاتر اهواز (حشمت‌الله قاسمی، سید صادق فاضلی، حسین محمدی، افشین القاسی و مهرداد بهراد) که خالصانه پیگیر این موضوع بودند کلنگ‌زنی شد اما در روز اولی که کلنگ این پروژه به زمین زده شد همه می‌دانستند که این زمین متعلق به شهرداری است که با رایزنی‌ها و پیگیری‌های مصرانه با شهرداری و شورای شهر اهواز مصوب شد که این زمین در اختیار بخش فرهنگی قرار گیرد. سپس با تلاش شبانه‌روزی همین دوستان مصوب شد تا اعتباری از جانب شهرداری اهواز برای ساخت پلاتو تخصیص داده شود.
وی تصریح کرد: اشتباهی که در روند ساخت چهار پلاتو در ضلع شمالی تالار آفتاب صورت گرفت این بود که در روز اول تصمیم بر این شد تا با بودجه در نظر گرفته شده تنها یک پلاتو ساخته شود اما روز دوم گفتند یک یا دو پلاتو که با یک برآورد مالی پی بردیم که حداکثر می‌توان 2 پلاتو به مجموعه تالار آفتاب اضافه کرد اما متاسفانه اشتباه محاسباتی که این عزیزان در وهله اول با آن مواجه شدند این بود که گمان می‌کردند بتوانند منابع مالی بیشتری را برای ساخت پلاتو تامین کنند. به همین دلیل در طرح و نقشه این 2 پلاتو را به چهار پلاتو توسعه دادند که این امر خارج از بنیه مالی تزریق شده به پروژه بود.
او تاکید کرد: اگر دوستان عزیز در شورای سیاست‌گذاری تئاتر اهواز در دوره قبل که خالصانه و متواضعانه برای اعتلای فرهنگ و هنر شهر اهواز پیگیر این موضوع بودند به همان 2 پلاتو اکتفا می‌کردند هیچ گاه این سازه‌ها نیمه‌کاره رها نمی‌شدند. بنابراین ما اگر واقع‌بینانه منابع را مدیریت می‌کردیم و 2 پلاتو را می‌ساختیم طبق تفاهم‌نامه‌ای که با وزارت امضا شده بود به طور کامل این پلاتوها را به لحاظ نور و صدا و صندلی و سخت‌افزار آگوستیک می‌کردیم.
رییس انجمن هنرهای نمایشی خوزستان با بیان این که از استاندار درخواست اختصاص اعتبار ویژه برای ساخت و تکمیل پنج پلاتو خانه هنرمندان را داریم اظهار کرد: از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی تقاضا دارم همان طور که در این سه ساله به انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان اعتماد کامل داشتند، مانند گذشته مدیریت کامل تالار آفتاب را در اختیار هنرمندان تئاتر خوزستان قرار دهد و آن را در هیچ مناقصه و مزایده‌ای شرکت ندهد اما برای ساخت آن چهار پلاتو مشخصا پیشنهاد من این است که همان پنج نفر دوست عزیزی که شورای سیاست‌گذاری تئاتر اهواز را بر عهده داشتند، در نشستی رسمی نسبت به شفاف‌سازی در خصوص میزان هزینه کردها، دریافت منابع و حتی بدهی‌های پروژه ساخت چهار پلاتو در ضلع شمالی تالار آفتاب اقدام کنند.
یاقوت‌پور اضافه کرد: می‌توان با توجه به تورم صورت گرفته و افزایش چشمگیر قیمت مصالح ساختمانی هزینه‌های جدید را برآورد کرد و با تشکیل شورای پنج نفره مجدد متشکل از همان دوستان، نماینده اداره ارشاد و انجمن هنرهای نمایشی استان خوزستان چشم‌انداز جدیدی را برای تکمیل پروژه ساخت چهار پلاتوی تالار آفتاب ترسیم کرد. این تنها پیشنهاد عملیاتی بنده است.
وی گفت: از دید بنده دوستان تئاتری که من می‌دانم تا چه اندازه دغدغه تئاتر دارند و گاهی بعضی‌هاشان در بدترین شرایط مالی زندگی شخصی خود باز هم تئاتر را رها نکرده‌اند، امضای بیانیه تعطیل کردن تئاتر اهواز برای آن‌ها بسیار سخت بوده است و بدون شک با اشک پای این برگه را امضا کرده‌اند اما در نهایت متاسفانه این راهکار مناسبی نیست.
رییس انجمن هنرهای نمایشی خوزستان همچنین با اشاره به وقوع سیل در خوزستان اظهار کرد: قهر طبیعت دامن استان خوزستان را گرفته است و اولویت جامعه فرهنگی و هنری و رسالت تئاتر استان در این است که در راستای التیام‌بخشی به آلام مردم عزیز خوزستان قدم بردارند. از این رو ما کاروان تئاتر مهر خوزستان را تشکیل دادیم که این کاروان هفته گذشته سفر شش روزه‌ای را به مناطق سیل‌زده استان گلستان نیز داشت. به همین منظور با توجه به وقوع سیلاب در خوزستان در نظر داریم تا ادامه این روند را در نقاط مختلف پیاده کنیم. لذا اولویت اول تئاتر خوزستان این است که همراه و همدل عزیزانمان در سراسر استان خوزستان باشیم.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

نشست شورای امنیت، تکراری بی‌حاصل برای آمریکا

اقدام به فرهنگسازی برای کاهش جرائم لازم و مهم است

لزوم برنامه‎ریزی برای حضور تورهای ملی در رویدادها/استفاده از ظرفیت گردشگری روستایی در تابستان

بیمارستان‌های خوزستان با اهمیت توریسم درمانی آشنا شوند

ایجاد «محله های مسجد محور» در خوزستان از اهداف سازمان تبلیغات است

اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران از روز دوشنبه

ترامپ کجایی؟ فریاد مرگ بر آمریکا در مجلس

محوطه‎های تاریخی آسیه آباد و چنیبیه اهواز با پهپاد تعیین حریم می شوند

کشف 2 خمره تاریخی از دوره اشکانی حین عملیات گازکشی در دزفول

جهاد دانشگاهی خوزستان میزبان 4035 داوطلب کنکور سراسری

وزارت خارجه: اجازه تجاوز به حریم ایران را نمی‌دهیم

درخشش هنرمند خوزستانی در جشنواره پوستر و کارتون لهستان

تفاوت پاسخ رهبری به اوباما و ترامپ

17 تیرماه، اعزام نخستین کاروان زائرین خوزستانی تمتع

کیهان: بعد از آمریکا، نوبت امارات و عربستان است!

پشت‌پرده خبرسازی شبانه علیه وزارت نفت و زنگنه

رییس قرارگاه اربعین ناجا: توسعه زیرساخت های چذابه برای میزبانی زایران ضروری است

دستگیری مدیر وزارت نفت در حین خروج از کشور

آمریکا: مین‌هایِ ایرانی، عامل حادثه نفت‌کش‌ها بود

روحانی: ترامپ به اشتباه درباره ایران اعتراف کرد

رونمایی از پوستر فیلم سینمایی «سامی»

واکنش سپاه به ادعای مین‌گذاری ایران در عمان

25 اثر از فرهنگیان خوزستان به جشنواره کشوری الگوهای برترتدریس راه یافت

مرکل: ایران عامل حمله به نفت‌کش‌ها بوده است!

27 مدرسه در شهرستان شادگان در دست احداث است

نماینده‌یِ مخالف زنگنه: منبع خبرم را نمی‌گویم

ساخت چهار مدرسه در بخش شاوور شوش آغاز شد

بخش چغامیش دزفول با 32 هزار نفر جمعیت فاقد کتابخانه است

ساخت محل دائمی نمایشگاه های دزفول آغاز شد

آمریکا هزار نیروی جدید به خاورمیانه اعزام می‌کند

«محمد مرسی» درگذشت

زائران اربعین از روزهای نخست نسبت به دریافت ویزا اقدام کنند

مراسم بزرگداشت سید محمد قاسم غریفی در خرمشهر برگزار شد

زائران اربعین از روزهای نخست نسبت به صدور ویزا اقدام کنند

پیغام مجلس؛ روحانی قید وزارت بازرگانی را بزند

ثروت من شعر من است

توسعه پایدار در فرهنگ رها شده و پریشان اتفاق نمی‌افتد

تاکنون آلبوم موسیقی یا کتابی با موضوع موسیقی عربی خوزستان ارایه نشده است

انجمن خوشنویسان اهواز هنرجو می‌پذیرد

برگزیدگان جشنواره سراسری شعر نخل و کارون یادواره شهدای مدافع حرم شوشتر معرفی شدند

ترامپ از بازگشت جنازه سربازان از ایران می‌ترسد

اعلام مشارکت رسمی اسرائیل در کنفرانس بحرین

مسابقه ملی عکس سیلاب برگزار می‌شود

امام جمعه گتوند: رسانه ها در انتشار اخبار صداقت داشته باشند

اجرای «شوخوس» در بهبهان

اعلام نتایج آزمون پایان دوره انجمن خوشنویسان بندر امام خمینی (ره)

از خانه فرهنگ اهواز چه خبر؟

شایعه خودکشی عبدالرضا داوری در فضای مجازی+ عکس

رهبر انقلاب پس از دیدار با آبه: با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد

حضور عکاسان خوزستانی در «خانه‌ای که سیل برد، مهری که سیل آورد»