پیام خوزستان

آخرين مطالب

کرخه در چه صورت خطرزا می‌شود؟ اجتماعي

کرخه در چه صورت خطرزا می‌شود؟

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - تهران- ایرناپلاس- خبرها حول سد کرخه در روزهای گذشته حساسیت برانگیز شده است. مسئله کرخه به سه ویژگی خاکی بودن، ورودی سنگین آب و مناقشه هورالعظیم برمی‌گردد. یک کارشناس مدیریت آب و محیط زیست می‌گوید استحکام کرخه بسیار بالاست، اما سرریز کنترل نشده آب در آن می‌تواند خطرزا باشد.
البته طبق اطلاعات پایه­ این سد ظرفیت تخلیه سرریزهای کنترل­شده به میزان 18 هزار متر مکعب در ثانیه را دارد که از طریق دریچه‌­ها و سرسره آبی صورت می­‌گیرد، اما با این حال مسئله این است که آبی به این حجم عظیم به کجا خواهد ریخت. در حال حاضر بسیاری از شهرها و روستاهای پایین دست این سد با آب‌گرفتگی شدید دست­وپنجه نرم می­کنند.
شجاع مؤمنی، کارشناس مدیریت آب و محیط زیست گفت: در ابتدای بارندگی‌­ها مسیر آب پایین دست سد کرخه را تغییر دادند و حرکت آب به سمت سوسنگرد و بستان را به طرف هویزه، رقیه و حمیدیه هدایت کردند تا از تأسیسات هورالعظیم دور بماند. تا اینکه این‌گونه بازی با آب در مناطق یادشده به نمایشی تراژیک و البته بدون خسارت جانی تبدیل شد.
سد کرخه در 21 کیلومتری شمال غرب اندیمشک و روی رودخانه کرخه قرار گرفته است؛ رودخانه­‌ای که از نواحی غرب و شمال غرب کشور سرچشمه گرفته و پس از طی مسافتی در حدود 900 کیلومتر سرانجام در مرز مشترک ایران و عراق به مرداب هورالعظیم می‌رسد. سرشاخه‌های اصلی تشکیل دهنده رودخانه کرخه، رودخانه‌های سیمره، کشکان، قره‌سو، گاماسیاب و چرداول هستند که در استان‌های همدان، کرمانشاه، کردستان، ایلام و لرستان قرار دارند.
شجاع مؤمنی که­ در طول دو دهه فعالیت و زندگی­ در این منطقه، کرخه را به خانه دومش تبدیل کرده، در گفت‌وگو با ایرناپلاس آخرین گزارش‌­های عینی خود را از وضعیت این سد که به‌تازگی به علت آبگیری فوق‌العاده بالای آن حساسیت‌برانگیز شده، ارائه می­کند.
**هورالعظیم یکشنبه­ شب باز شد
مؤمنی گفت: با هدف محافظت از تأسیسات نفتی واقع در هورالعظیم، ورود آب به این منطقه از طریق سه داک بسته شده بود، تا اینکه با وخیم‌تر شدن اوضاع و با حضور سردار سلیمانی، یکشنبه‌شب یک قسمت از مسیر آب باز شد. تا کنون در این منطقه که کانون ریزگردها و گردوغبارهای تابستانی می­شد بارندگی رخ نداده است و از همین رو اگر تمام ورودی‌های هورالعظیم باز شود، هم مشکل ریزگردها حل می‌شود و هم خسارتی به محل‌های مسکونی وارد نمی­‌شود.
وی ادامه داد: برخلاف اینکه اعلام می­‌شد بارندگی‌های اخیر موجب آبگیری 90 درصد این منطقه شده، هورالعظیم تا یکشنبه‌شب کاملاً خشک بوده است. یکشنبه عکس‌­هایی هوایی گرفتم که نشان می‌داد هیچ آبی به این منطقه وارد نشده بود.
این کارشناس محیط زیست افزود: اگر در چند سال گذشته حقابه مقرر سد کرخه به این منطقه داده می‌شد، حداقل از شر ریزگردهای داخلی خلاص می‌شدیم. اما این اتفاق نیفتاد و اگر هم مسئولی از مرکز برای بازدید به هور می‌آمد، قسمت‌های آبی را به آن‌ها نشان می‌­دادند. هرچند که آب این قسمت­‌ها هم حاصل پسآب نیشکر، آب و فاضلاب شهرهای هویزه و بستان و رقیه بود و امکان زیست موجود زنده‌ای در آن نبود.
**تفاوت دز و کرخه از نظر استحکام
مؤمنی در ادامه با بیان اینکه آب‌های بالادست از شهرهای لرستان همه یا به کرخه یا دز می‌ریزند، گفت: سد دز بتنی و بسیار مستحکم است و هیچ‌گونه نگرانی بابت آن وجود ندارد، هرچند که در بارندگی اخیر همه روستاها و مناطق پایین دست آن مانند میان­رود و پارک ملی دز دچار آب‌گرفتگی شدند. با این حال امکان ایجاد بحران در این سد وجود ندارد و آب خروجی آن در نهایت به کارون می‌­ریزد.
وی گفت: اما اوضاع کرخه تا حدی متفاوت است. یکی از این نظر که ورودی آب در کرخه بسیار بیشتر از خروجی آن است و در حال حاضر به دلیل پیش‌بینی‌ای که از وضعیت بارندگی در اواخر فروردین شده، دریچه‌های خروجی آب در سد کرخه را بسیار بیشتر باز کرده‌اند. تا چند روز پیش میزان خروجی آب کمتر بود، اما از یکشنبه‌شب آن را تا 2400 متر مکعب در ثانیه رسانده‌اند، به‌طوری که حجم آب در پایین دست سد بسیار بالا آمده و نگرانی از ریزش پل شهید نادری وجود دارد.
البته این کارشناس محیط­زیست به صحبت‌های مدیرعامل سد کرخه هم اشاره کرد که روز یکشنبه اعلام کرده بود: هیچ‌گونه نگرانی در زمینه سد کرخه وجود ندارد و اوضاع کاملاً تحت کنترل است.
**سرریز آب برای سد خطرناک است
وی گفت: مدیرعامل سد کرخه معتقد است که این سد از نظر استحکام هیچ‌گونه مشکلی ندارد، اما از نظر بنده چون این سد خاکی است، سرریز شدن آب باعث فرسایش و شست‌وشوی تدریجی لایه‌های خاک می­شود و در نهایت امکان شکستگی آن بالا می­رود. به همین دلیل در حال حاضر دریچه­‌ها برای کنترل و تنظیم میزان آب باز شده است. مؤمنی افزود: اگر بارندگی­‌های آینده کنترل نشود، امکان سرریز غیرقابل کنترل آب وجود خواهد داشت و آن را خطرپذیر می‌­کند. هرچند مدیرعامل این سد با اطمینان می­گوید که هیچ خطری این سد را تهدید نمی‌­کند.
وی در پایان درخصوص خبرهایی که این روزها درباره سربه‌سر شدن آب سد پخش می­شد، گفت: تاج این سد بسیار بلند و به میزان 3030 متر است و بارندگی‌های اخیر هم باعث نشده­اند که به مرحله سربه‌­سر برسد.
رودخانه کرخه سومین رودخانه بزرگ ایران از نظر آبدهی محسوب می‌شود و سد آن هم یکی از بزرگ‌ترین سدهای کشور و بزرگ‌ترین سد خاکی خاورمیانه است. ارتفاع این سد 127 متر و طول تاج آن 3030 متر است. عرض این تاج به 12 متر می­رسد.
**فرماندار اندیمشک: سدهای کرخه و دز در حالت عادی قرار دارند
به گفته پیمان جهانگیری، فرماندار اندیمشک سدهای کرخه و دز در حالت عادی قرار داشته و در حال حاضر مشکل خاصی ندارد. بحث ورودی و خروجی آب هم قابل کنترل و در حال مدیریت است. وی افزود: در اذهان عمومی و شبکه‌های مجازی شایعاتی در این رابطه پخش شده است که واقعیت ندارد.
جهانگیری در ادامه، خبر سربه‌سر شدن آب سد کرخه را تکذیب کرد و گفت: با توجه به اینکه بنده اخبار سد را لحظه‌به‌لحظه از مسئول مربوطه دریافت می‌کنم، تا لحظه حاضر هیچ گزاره‌ای با این محتوا گزارش نشده است.
فرماندار اندیمشک گفت: در حال حاضر این سدها ظرفیت خالی زیادی دارند و اگر این ظرفیت وجود نداشت، تاکنون مدیریت بحران تصمیمی در این زمینه گرفته بود. وی گفت: خروجی‌های سد به‌صورت کنترل شده‌ای باز است و این آب به سمت مسیرهای پایین‌دست یعنی شوش، دشت آزادگان و هورالعظیم هدایت می‌شود.
گزارش از هادی سلگی

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

10هزار پرس غذای گرم روزانه بین سیل زدگان شادگان توزیع می شود

سه مرکز غیر مجاز درمانی در آبادان تعطیل شدند

سیل زدگان در خوزستان همچنان در حال ترک اردوگاهها هستند

مسیر ارتباط 16 روستای بخش اسماعیلیه با اهواز باز شد

بسته های فرهنگی بانوان اندیمشک برای سیل زدگان ارسال شد

30 پمپ سنگین برای تخلیه آب از منطقه عین 2 اهواز نصب شد

کاهش دمای خوزستان در اردیبهشت ماه بی سابقه بود

بازسازی نقاط سیل زده تا 9 ماه آینده تمام می شود

پنج میلیارد ریال لوازم تزیینی قاچاق در اهواز کشف شد

امنیت مناطق سیل زدگان خوزستان برقرار است

حدود45 هزار بسته غذایی و بهداشتی در مناطق سیل زده توزیع شد

کمک های مردمی و بنگاه های اقتصادی برای بازساری تجمیع می شوند

جزئیات شیوه فعالیت صندوق بیمه حوادث طبیعی

جاده شادگان - دارخوین بازگشایی می‌شود

پلمپ 3 مرکز غیر مجاز خدمات درمانی در آبادان

ورود اجسام سخت به سازه های آبی شوشتر/برآورد خسارت انجام نشده است

استقرار پمپ های تخلیه آب سپاه ولی عصر در منطقه عین 2 اهواز

رئیس مرکز فوریت های پزشکی خوزستان تغییر کرد

آخرین وضع سیلاب در شادگان /32 روستا متاثر شدند

پلمب 3 مرکز غیر مجاز خدمات درمانی در آبادان

پیش‌بینی جو پایدار برای خوزستان تا آخر هفته

راه ارتباطی سه روستای اهواز همچنان قطع است

امیدواریم ظرف دو روز آینده خطر احتمالی سیلاب رفع شود

برگزاری جشن نیمه شعبان در شهرداری منطقه یک

همسان سازی دریچه های فاضلاب در سطح منطقه 3

جاده ساحلی پاکسازی و نخاله برداری شد

دریچه های منهول شهرک برق همسطح سازی شدند

اقدامات شهرداری منطقه یک جهت بازگشایی جاده ساحلی شرقی

ادامه رنگ آمیزی جداول در سطح منطقه هفت

لوله های آبیاری فضای سبز محدوده منطقه شش تعمییر شد

520 متر از جداول محدوده منطقه شش رنگ آمیزی شد

شستشوی جداول و علائم ترافیکی محدوده منطقه شش

احداث سایت اداری مرکز دفن صفیره کلید خورد

کمک های مردم عراق به سیل زدگان تاکنون با 285خودرو وارد کشور شده است

مناطق حاشیه خرمشهر از سیلاب ایمن شدند

بهداشت شرق اهواز بیش از 13 هزار سیل زده را آموزش داد

امدادرسانی به مناطق سیل زده روستایی همچنان ادامه دارد

90هزار میلیارد ریال کمک بلاعوض به مردم سیل زده پرداخت می شود

سونامی بیمارهای عفونی در مناطق سیل زده وجود ندارد

گاز 10روستای بخش شعیبیه شوشتر وصل شد

30 روستای شادگان در خطر سیل قرار دارند

پویش پر کردن کیسه خاک برای مناطق سیل زده در ایذه برگزار شد

لنج صیادی در اروندکنار در آتش سوخت

شبکه آب بندر امام ‌خمینی چهارشنبه قطع می‌شود

خوزستان از وضعیت اضطرار خارج شده اما همچنان بحرانی است

جسد یک مرد غرق شده در شوشتر پیدا شد

امنیت در شهرک زراعی دزفول برقرار است

10 روستای دشت آزادگان در محاصره آب قرار دارد

بارش های پراکنده در نیمه شمالی خوزستان/پیش بینی وزش باد

بخشی از جاده امام صادق(ع) در محور خرمشهر-اهواز نشست کرد