پیام خوزستان

آخرين مطالب

یوسفی:

اقتصاد مقاومتی نسخه شفابخش اقتصاد کشور است/در تحلیل اهمیت خوزستان نباید دچار ساده‌انگاری شویم علمي

اقتصاد مقاومتی نسخه شفابخش اقتصاد کشور است/در تحلیل اهمیت خوزستان نباید دچار ساده‌انگاری شویم

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - نماینده مردم اهواز، کارون، باوی و حمیدیه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اهمیت تحقق رونق تولید در کشور، گفت: مبنای توسعه همه کشورهای پیشرفته دنیا، توجه و اتکا به توان داخلی بوده است و این، همان اقتصاد مقاومتی مورد نظر مقام معظم رهبری است؛ در واقع باید گفت که اقتصاد مقاومتی نسخه شفابخش اقتصاد ایران است.
به گزارش ایسنا - منطقه خوزستان، همایون یوسفی در نشستی با عنوان راهکارهای تحقق شعار سال که در جهاد دانشگاهی خوزستان برگزار شد، اظهار کرد: در خصوص توسعه و راهکارهای آن باید گفت که کشورهای پیشرفته دنیا امروز دیگر از توسعه منابع‌محور عبور کرده‌اند و توسعه را بر اساس نیروی انسانی و داشته‌های علمی خود تعریف می‌کنند و ما نیز این مورد را باید سرلوحه برنامه‌ریزی‌ها برای توسعه کشور قرار دهیم. توسعه را در کشورهای پیشرفته، فعالان اقتصادی ایجاد می‌کنند، نه دولت‌ها و دولت‌ها تنها نقش نظارتی دارند.
وی افزود: برای تحقق شعار سال و رونق تولید در کشور، لازم است به گونه‌ای عمل کنیم که فعالیت فعالان اقتصادی راحت‌تر شود. رونق تولید از شاخص‌های عملکرد اقتصادی کشور است و اگر کشور رونق تولید داشته باشد، اقتصادی پویاتر خواهیم داشت و لازمه تحقق این مهم، ثبات اقتصادی است.
یوسفی با اشاره به نامگذاری سال از سوی مقام معظم رهبری، تصریح کرد: در 20 سال گذشته مقام معظم رهبری شعارهایی را برای سال انتخاب کرده‌اند و 12 سال از این مدت، شعار اقتصادی تعیین شده است و رکن اصلی این شعارها نیز حمایت از تولید داخلی و اقتصاد مقاومتی بوده است. مهمترین شاخصه برای تحقق رونق تولید، بهبود فضای کسب و کار است که این موضوع به مولفه‌های بسیاری مانند اصلاح نظام بانکی و مالیاتی و تسهیل فرآیند صدور مجوزها و همچنین توسعه ارتباط با اقتصاد دنیا وابسته است.
نماینده مردم اهواز، کارون، باوی و حمیدیه در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: تسهیل سرمایه‌گذاری، نکته مهم دیگری است که رکن اصلی تحقق شعار سال است. اگر تسهیل سرمایه‌گذاری محقق نشود، سرمایه‌ها به سمت سرمایه‌گذاری‌های غیرمولد خواهد رفت و مواردی مانند خرید ارز و طلا را شاهد خواهیم بود. با وجود همه مشکلات اقتصادی موجود، در حال حاضر اقتصاد ایران رتبه 17 از نظر تولید ناخالص ملی را در اختیار دارد و سالانه 450 میلیارد دلار پول در حوزه‌های اقتصادی کشور جریان دارد؛ با این وجود به دلیل اینکه ساختارهای اقتصادی در کشور به خوبی تعریف نشده‌اند، شاهد سرمایه‌گذاری مولد در کشور نیستیم. در بسیاری از کشورهای دنیا قوانینی تصویب شده تا از هدایت سرمایه‌ها به سمت سرمایه‌گذاری غیرمولد جلوگیری شود.
وی افزود: در شرایط رکود تورمی، اقتصاد از جریان می‌افتد و نقدینگی زیاد در کشور، تورم را منجر می‌شود. به همین دلیل تحقق رونق تولید در شرایط فعلی، کار آسانی نیست، ولی واجب و ضروری است. مبنای توسعه همه کشورهای پیشرفته دنیا، توجه و اتکا به توان داخلی بوده است و این، همان اقتصاد مقاومتی مورد نظر مقام معظم رهبری است. در واقع باید گفت که اقتصاد مقاومتی نسخه شفابخش اقتصاد ایران است.
یوسفی گفت: ایران تنها کشوری است که بیشترین همسایه‌ها را دارد و با وجود 15 کشور در اطراف ایران، فضای بسیار خوبی برای توسعه ارتباطات اقتصادی و مشارکت اقتصادی فراهم است. توجه به علوم دانش‌بنیان، مشخصه دیگر اقتصاد مقاومتی است. زمانی دانشگاه‌های دنیا آموزش‌محور بودند و پس از آن پژوهش‌محور شدند و اکنون نسل جدید دانشگاه‌ها، مهارت‌محور هستند و فردی که فارغ‌التحصیل می‌شود باید بتواند اشتغال‌زایی کند.
وی افزود: نکته دیگری که باید به آن توجه داشت این است که برای تحقق اقتصاد مقاومتی لازم است مقررات مالیاتی و بانکی کشور نیز به درستی تنظیم شوند و با وجود مقررات فعلی، قطعا با مشکلاتی مواجه خواهیم شد. همچنین لازم است سیاست‌های اقتصادی کشور با سیاست‌ خارجی، هماهنگ شود.
یوسفی با تاکید بر ضرورت اصلاح ساختار بودجه کشور، خاطرنشان کرد: در حال حاضر بودجه کشور بر اساس نفت و مالیات بسته می‌شود و مالیات نیز وابسته به نفت است؛ در چنین شرایطی اگر تولید نفت کشور کاهش یابد به همان نسبت مالیات نیز کاهش یافته و کشور از نظر منابع دچار مشکل می‌شود. در نتیجه لازم است بودجه عمومی کشور از نفت مجزا شود و ساختارهای بودجه‌ریزی و برنامه‌ریزی کشور مستقل از نفت شوند. دولت باید شهامت به خرج دهد و ساختارهای اقتصادی کشور را جراحی کند، زیرا با درمان‌های معمولی مشکلات حل نمی‌شود.
وی در خصوص اهمیت توجه بیشتر به استان خوزستان، ادامه داد: مبنایی تئوری وجود دارد که کشورهای دنیا را بر اساس موقعیت جغرافیایی و جمعیتی، درجه‌بندی می‌کند. در این تئوری مقوله‌ای به نام قلب زمین تعریف شده و طبق این تعریف در جغرافیای سیاسی، قسمتی از روسیه، ایران، افغانستان و غرب چین به عنوان قلب زمین تعریف شده است. نیم‌کره شرقی زمین 79 درصد منابع طبیعی دنیا را در اختیار دارد و ایران در حالی که یک درصد وسعت زمین است، 7 تا 8 درصد منابع دنیا را در اختیار دارد. دومین کشور در تولید نفت و گاز هستیم و به همین دلیل ایران مهمترین کشور دنیاست.
نماینده مردم اهواز، باوی، کارون و حمیدیه گفت: سه نقطه استراتژیک یعنی تهران به عنوان پایتخت، تنگه هرمز و خوزستان نیز از نظر جغرافیای سیاسی در ایران اهمیت دارند و خوزستان مهمترین این نقاط است. پس اگر خوزستان را درست تحلیل و بررسی کنیم، از مهمترین نقاط دنیا است به همین دلیل در 400 سال گذشته هر زمان خواسته‌اند به ایران فشار وارد کنند، از ناحیه خوزستان ورود کرده‌اند. در تاریخ معاصر نیز چنین بوده و نمونه آن نیز جنگ تحمیلی بوده است. به همین دلیل در تحلیل اهمیت خوزستان نباید دچار ساده‌انگاری شویم، در حالی که دشمنان ما اهمیت خوزستان را به خوبی درک کرده‌اند.
وی ادامه داد: سرمایه‌گذاری در خوزستان، بازتولید کشور را صدها برابر می‌کند و آینده سیاست، امنیت و اقتصاد کشور در خط جنوبی کشور و به ویژه خوزستان است و اگر بخواهیم آینده بهتری برای کشور تصور کنیم، باید برنامه‌ریزی بهتری در خوزستان داشته باشیم. بسیاری از دشمنان نیز به دلیل اینکه اهمیت خوزستان را می‌دانند، به دنبال سیاه‌نمایی و افزایش مهاجرت از این استان هستند و اگر مهاجرت نخبگان افزایش یابد، جامعه منفعل می‌شود و جامعه منفعل نیز متزلزل خواهد شد.
یوسفی در خصوص وقوع سیل در خوزستان، گفت: در حال حاضر شاهد تغییرات اقلیمی در دنیا هستیم و بخش عمده تغییر اقلیم در شمال آفریقا و خاورمیانه است. تغییر اقلیم در ایران نیز از غرب و جنوب غرب در حال ورود به فلات ایران است و پس اگر سیلی روی می‌دهد، نباید فکر کنیم مشکل خشکسالی رفع شده است. در تغییر اقلیم، خشکسالی و سیل به توالی اتفاق می‌افتد. نقشه‌های جهانی نیز نشان می‌دهد که ایران تا سال 2050 خشک‌تر خواهد شد و به همین دلیل تغییر اقلیم باید مبنای تصمیم‌گیری‌های آینده ما باید باشد.
وی افزود: در سالیان پیش در کارون کشتی‌رانی می‌شد و دبی 5 تا 6 هزار در این رودخانه جریان داشت و سیلی هم ایجاد نمی‌شد. در سال 84 نیز دبی کارون به 3500 مترمکعب رسید و مشکلی پیش نیامد. ولی اکنون به دلیل تجاوز به حریم رودخانه‌ها، شاهد بروز مشکلات هستیم و اکثر افرادی که خسارت دیدند نیز افرادی بودند که به حریم رودخانه‌ها تجاوز کرده بودند. بستر رودخانه به تدریج کوچک شده و جاده‌های ساحلی در حاشیه کارون ایجاد شده و همین موضوع موجب سرریز رودخانه و پس‌زدگی فاضلاب می‌شود.
یوسفی گفت: اهواز، پس از تهران و مشهد، بیشترین حاشیه‌نشین را دارد و عارضه دیگر سیل این است که افرادی که خانه و زمین کشاورزی خود را از دست داده‌اند، برخی از آنها دیگر به روستای خود برنمی‌گردند و این امکان وجود دارد که در حاشیه اهواز مستقر شوند و این موضوع مشکل حاشیه‌نشینی اهواز را بیشتر می‌کند.
وی در خصوص فعالیت جهاد دانشگاهی نیز گفت: جهاد دانشگاهی بر اساس نیاز روز در سال 1359 تشکیل شد و از همان سال‌های ابتدای فعالیت، منشاء خدمت بود. در شرایط جنگ و سال‌های دفاع مقدس نیز با توجه به شرایط، شاهد اقدامات خوبی از این نهاد بودیم و پس از آن به تدریج به فراخور نیاز کشور، اساسنامه نیز نهاد نیز تغییر کرد و وظایف متعدد علمی و فرهنگی بر عهده جهاد دانشگاهی قرار گرفت. جهاد دانشگاهی در چهارچوب ساختاری کشور، مجموعه‌ای مولد و غیروابسته به دولت و مجلس است. متاسفانه در سال‌های اخیر تصمیماتی اتخاذ شده که میزان وابستگی سازمان‌ها به دولت و مجلس را افزایش داده، ولی جهاد ددانشگاهی این وابستگی را نداشته و به همین دلیل شاهد نوآوری در این مجموعه هستیم.
به گزارش ایسنا - منطقه خوزستان، سیدعلیرضا علوی، رییس سازمان جهاد دانشگاهی خوزستان نیز با تاکید بر اهمیت رونق تولید، گفت: برنامه‌ریزی‌ها در جهاد دانشگاهی به‌گونه‌ای بوده که در مسیر خودکفایی کشور و کمک به رونق تولید داخل فعالیت کنیم و در همین راستا نیز در سال گذشته چندین مجموعه تولیدی در این نهاد در اهواز ایجاد شده است.
وی با اشاره به فعالیت‌های تولیدی در پژوهشکده تکنولوژی تولید جهاد دانشگاهی خوزستان، افزود: تدوین دانش فنی و تولید مته‌های حفاری، عملکرد درخشان جهاد دانشگاهی در استان خوزستان بود که موجب خودکفایی صنعت نفت در این بخش خواهد شد. همچنین خط تولید فرآورده‌های شیمیایی در سال گذشته راه‌اندازی شد.
علوی با اشاره به فعالیت‌های جهاد دانشگاهی در حوزه‌های فرهنگی، آموزشی و پژوهشی، تصریح کرد: مجموعه پزشکی و درمانی جهاد دانشگاهی نیز در سال گذشته توسعه خوبی داشت و علاوه بر بازسازی مرکز خدمات تخصصی پزشکی، بخش جراحی محدود نیز در این مجموعه فعالیت خود را آغاز کرد.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

راه‌اندازی دومین مرکز اختلالات یادگیری در دزفول

تهیه 20 چادر برای مدارس آسیب‌دیده عشایری خوزستان

گرد و غبار روز سه شنبه خوزستان منشا خارجی دارد

میزان گرد و غبار در حمیدیه به 3.8 برابر حد مجاز رسید

تولید محتوای مجازی برخی دروس در دانشکده علوم پزشکی آبادان

سیل 50 میلیارد ریال به سایت نگهداری گوزن زرد دزفول خسارت زد

آغاز ثبت‌نام نقل و انتقالات دانشجویی دانشگاه آزاد از 18 خرداد

فشار خون سلامت جامعه را تهدید می کند

پذیرفته نیست در رامشیرِ نفتخیز مدارس کانکسی وجود داشته باشد

«دورهمی قرآنی» دانشگاهیان اهواز برگزار می‌شود

کسب رتبه برتر کشوری مسابقه نامه‌نگاری اتحادیه جهانی پستی توسط دانش‌آموز اهوازی

روند تدوین گزارش ملی سیلاب در بخش کسب‌وکار، از زبان مهرعلیزاده

بهره‌برداری از 6 کلاس درس در ماهشهر

فردا آخرین مهلت ثبت‌نام در پذیرش بدون آزمون کارشناسی‌ارشد دانشگاه صنعتی دزفول

بومی‌سازی فناوری‌های نوین با ارائه ایده‌های خلاقانه محقق می‌شود

بومی‌سازی فناوری‌های نوین با ارائه ایده‌های خلاقانه محقق می‌شود

کسب 2 عنوان برتر مسابقات جهانی نقاشی توسط دانش‌آموزان خوزستانی

امکان بهره‌برداری از دانشکده سه‌گوش تا یک سال آینده/نیاز 2 تا 3 میلیارد تومانی برای بازسازی

سه تن پسماند ویژه کشاورزی در شوشتر ز بین برده شد

قرار گرفتن 70 مدرسه خوزستان در طرح ارزیابی برنامه‌های پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی

اعلام نتایج مرحله دوم المپیادهای علمی دانش‌آموزی در اواخر خرداد

برگزاری کنفرانس ملی صنعت، تجارت و علوم دریایی در دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر

2 ایستگاه سنجش آلودگی هوا در خوزستان به بهره برداری رسید

ایذه از دستگاه سنجش آلودگی هوا بهره‌مند شد

برگزاری رویداد پژوهش و فناوری‌های بین رشته‌ای در دانشگاه شهید چمران اهواز

ابلاغ نرخ‌نامه تولیدی‌های تامین پوشاک مدارس تا پایان هفته

1875جلد کتاب کمک آموزشی و کنکوری بین دانش‌آموزان سیل‌زده توزیع می‌شود

عبیات تاکید کرد: ارتباط با دانشگاهیان در پیشبرد امور عمرانی

برنامه‌های هفته خوابگاه‌ها در دانشگاه علوم پزشکی دزفول

راه‌اندازی دو مرکز تحقیقات جدید در دانشگاه آزاد دزفول

حدود 600 دانش‌آموز حمیدیه به طور مستقیم درگیر مساله سیلاب شدند

امشب آخرین مهلت ثبت‌نام آزمون کاردانی به کارشناسی

800 سبد رمضانی بین سیل‌زدگان خوزستانی توزیع شد

جاده سازی در زیستگاه آهوی خوزستان به دستور دادستان متوقف شد

دادستان بهبهان ویلاسازی درمنطقه حفاظت شده خائیز را متوقف کرد

تفاهمنامه همکاری بین منطقه آزاد اروندو فنی وحرفه ای منعقد شد

رعایت اصول صحیح تغذیه فواید روزه داری را مضاعف می کند

آزمایش تشخیص ژنتیک تالاسمی هفته دهم تا 12 بارداری انجام شود

در جریان سیل 730 هزار دانش‌آموز خوزستانی از تحصیل بازماندند

کسب رتبه برتر مسابقات بین‌المللی رباتیک توسط دانش‌آموز خرمشهری

کسب رتبه چهارم دانش‌آموز آبادانی در مسابقات جهانی محاسبات ذهنی با چرتکه

آغاز ثبت‌نام آزمون ورودی پایه هفتم دبیرستان‌های استعدادهای درخشان

آموزش و پرورش تمام توان خود را صرف دانش‌آموزان کنکوری مناطق سیل‌زده کند

نیاز به 99 میلیارد تومان برای جبران خسارات وارده به مدارس خوزستان

برگزاری کنکور سراسری با تاخیر دو هفته‌ای/اختصاص سهمیه 10درصدی به دانش‌آموزان سیل‌زده

لزوم کمک به 205 معلم آسیب‌دیده در سیل/50 مدرسه نیاز به بازسازی کامل دارند

رییس فنی وحرفه ای آبادان:نیروی کار عراق متقاضی فراگیری آموزش در ایران است

تغییر در برنامه امتحانات پایانی دانشگاه شهید چمران اهواز

تالاب بین المللی شادگان پس از 26 سال خشکسالی سیراب شد

تالاب بین المللی شادگان پس از 26 سال خشکسالی سیراب شد