پیام خوزستان

آخرين مطالب

رییس دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر:

دانشجویان دوره‌های کارورزی را جدی بگیرند/تلاش برای کیفی سازی آموزش‌ها علمي

دانشجویان دوره‌های کارورزی را جدی بگیرند/تلاش برای کیفی سازی آموزش‌ها

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - رییس دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر با تشریح دستاوردهای این دانشگاه در سال 97، گفت: تلاش می‌کنیم کیفیت آموزش‌های دانشگاه را ارتقا دهیم تا دانشجویان ما آمادگی ورود به بازار کار را داشته باشند، ضمن این‌که دانشجویان باید شرکت در دوره‌های کارورزی را جدی بگیرند.
لطف‌الله خواجه‌پور در گفت‌وگو با ایسنا - منطقه خوزستان اظهار کرد: در حوزه پژوهشی و ارتباط با صنعت در امور تحقیقاتی روی برخی موضوعات از جمله نانو تکنولوژی تکیه داشتیم. یکی از دستاوردهایی که در این زمینه داشتیم این بود که یکی از همکاران ما توانست به تولید نانو مالچ طبیعی دست پیدا کند که طی قراردادی که با وزارت راه منعقد شده بود این اتفاق رخ داد. پژوهشگران ما برای تکمیل کار و استفاده از آن در حال تلاش هستند.
وی افزود: امسال سرانه انتشار مقالات ما در مجلات معتبر از دو به سه رسیده که این یک رشد مناسب بوده است. فعالیت‌های پژوهشی باید به شکل نوشتار نیز در بیایند و در مجلات چاپ شوند و در اختیار علاقه‌مندان قرار گیرند. مقالات سطح بالا امسال در بین مقالات ما خیلی بیشتر شده است.
رییس دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر گفت: در حوزه ارتباط با صنعت، مرکز SCD دانشگاه امسال راه‌اندازی شد و 2 کارگاه شیلات و ملوانی نیز در دانشگاه راه‌اندازی شد. در حوزه ارتباط با صنعت توانستیم تفاهم‌نامه‌ای که با فنی و حرفه‌ای داشتیم را عملیاتی کنیم این کارگاه‌ها با همکاری سازمان و فنی و حرفه‌ای تشکیل شده‌اند.
خواجه‌پور تصریح کرد: میزان اشتغال به کار فارغ التحصیلان را دنبال می‌کنیم تا ببینیم چند درصد فارغ التحصیلان ما در بازار کار اشتغال پیدا می‌کنند و تلاش می‌کنیم این مساله را در برنامه‌های آینده در نظر بگیریم تا بدانیم به چه شکلی می توانیم این اشتغال زایی را افزایش دهیم. با صنایع مختلف مخصوصا در حوزه کشتی‌سازی که می‌توانند فارغ‌التحصیلان ما را جذب کنند در حال افزایش همکاری‌ها هستیم. تلاش می‌کنیم دانشجویان فارغ التحصیل ما آماده جذب در بازار کار باشند. در این زمینه نیز تلاش می‌کنیم که دوره‌های مهارت افزایی لازم را برای دانشجویان برگزار کنیم.
وی افزود: توسعه آزمایشگاه‌ها نیز از مسائلی بود که در سال 97 دنبال کردیم. در همین راستا محل ایجاد آزمایشگاه مرکزی مشخص شده است. این آزمایشگاه پس از تکمیل شدن با تجهیزاتی که قرار است برای آن تامین شود، کار خود را شروع خواهد کرد. توسعه آزمایشگاه‌های دانشکده‌ها نیز در دستور کار ما بود که در همین راستا زیربنای آزمایشگاه‌های دانشگاه در سال 97 به بیش از 2 برابر افزایش یافت.
رییس دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر گفت: در خصوص مرکز رشد دانشگاه نیز تلاش کردیم سطح آن را ارتقا دهیم. در این حوزه همکاران ما ایده راه‌اندازی مدرسه فناوری را داشتند و در حال آماده سازی طرح هستند تا این مدرسه را به عنوان جایی که دانش‌آموزان و دانشجویان ایده‌های خود را مطرح کنند، راه‌اندزای کنیم. در نهایت هم از ایده‌های برتر استفاده می‌شود. هم اکنون در شرف تکمیل این مدرسه فناوری هستیم.
خواجه‌پور افزود: با همکاری اداره‌کل صنعت، معدن و تجارت نیز کارگاه‌هایی برای دانشجویان برگزار می‌شود تا دانشجویان نحوه رسیدن به یک شغل مناسب را پیدا کنند. طی یک برنامه راهبردی پژوهشی شناخت مشکلات سه شرکت زیرمجموعه آب و برق نیز در دستور کار ما بود که در این زمینه قرار بود مشکلات و چالش‌های این شرکت‌ها را بررسی کرده و بر اساس آن‌ها کارهای پژوهشی در دانشگاه انجام شود.
وی تصریح کرد: پروژه‌‌ای با همکاری سازمان بنادر و کشتیرانی در دانشگاه قرار است انجام شود که هدف از این پروژه ارتقا صنعت گردشگری دریایی در خوزستان است. در بعد آموزشی نیز به دنبال تاسیس رشته کارشناسی ارشد اکوتوریسم در دانشگاه هستیم. این رشته می‌تواند نقش مهمی در صنعت گردشگری دریایی داشته باشد.
رییس دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر خاطرنشان کرد: اخیرا قرار شد مدارک فارغ التحصیلان ما که در آزمون‌های مربوط به استخدامی کشتیرانی‌ها شرکت می‌کنند، تطبیق داده شود و این افراد درصورت پذیرفته شدن دوره‌های لازم را ببینند. در گذشته شرایط به این شکل نبود و طی تفاهم‌نامه‌ای که با سازمان بنادر و دریانوردی برقرار شد، این اتفاق رخ داد.
خواجه‌پور گفت: ساخت ساختمان نیمه تمام آزمایشگاه مرکزی و ساختمان سازمان مرکزی دانشگاه که از چندین سال گذشته متوقف شده بود را دوباره از سر گرفتیم و تا سال 97 میزان ساخت این ساحتما‌ن‌ها به 90 درصد پیشرفت رسیده است. این ساحتما‌ن‌ها در ماه‌های آینده کامل خواهند شد و به این ترتیب فضای بزرگی از نظر ساختاری به دانشگاه افزوده می‌شود.
وی افزود: در گذشته نیز از نظر خوابگاه برای دانشجویان پسر دانشگاه با مشکلاتی مواجه بودیم و به برخی از ورودی‌ها خوابگاه تعلق نمی‌گرفت. علی رغم این‌که ورودی‌های امسال ما نسبت به سال گذشته حدود 15 درصد افزایش داشت ولی در سال 97 توانستیم به همه دانشجویان خوابگاه اختصاص دهیم.
رییس دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر ادامه داد: خوابگاه دیگری داشتیم که چند سال با پیمانکار آن با مشکلاتی داشتیم که این مشکلات نیز حل شدند و توانستیم خوابگاه را تکمیل کنیم. محوطه سازی این خوابگاه نیز 95 درصد پیشرفت داشته است. این خوابگاه به احتمال زیاد از اول مهرماه آغاز به کار می‌کند و عملا در سال‌های آینده ما هیچگونه کمبودی از نظر فضای خوابگاهی نخواهیم داشت.
خواجه‌پور افزود: در بحث تغذیه نیز در خصوص کیفیت غذا تلاش‌های زیادی انجام دادیم و در سال 97 حدود 150 میلیون تومان برای ارتقا آشپزخانه سلف هزینه کردیم. در ارزیابی غذای دانشگاه‌ها که بین 88 دانشگاه در کشور برگزار شد و در این ارزیابی دانشگاه‌ها نمره‌ای بین صفر تا 20 دریافت می‌کردند، دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر از نظر کیفیت غذا نمره 20 را کسب کرد.
وی تصریح کرد: در بعد آموزشی نیز تلاش کردیم کیفیت آموزش را در دانشگاه ارتقا دهیم. تلاش کردیم دوره‌های آموزشی دانشگاه به شکل واقعی در بیاید و دانشجویان بتوانند وارد صنعت شوند و دوره کارورزی خود را به شکل واقعی انجام دهند، چراکه دوره کارورزی در جهت اشتغال‌زایی آینده دانشجویان باید با دقت زیاد برگزار شود. هدف ما این است که از امکانات موجود تا حد امکان استفاده شود. علاوه بر این کارگاه‌های مهارت افزایی نیز برای دانشجویان برگزار می‌شود که شرکت در این دوره‌ها اختیاری است.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

آغاز ثبت درخواست نقل و انتقال دانشجویان علمی کاربردی

وظیفه نخبگان کارآفرینی و تولید ثروت است

مهار کانون های ریزگرد توسط سیلاب آدرس غلط دادن به مردم است

مدفن پسماند دشت آزادگان یک ماه غرق سیلاب است

بیش از یک هزار بسته فرهنگی به کودکان مناطق سیل‌زده اهدا می‌شود

برگزاری الکترونیکی امتحانات نهایی برای بیش از 45 هزار دانش‌آموز خوزستانی

470 هزار بچه ماهی در تالاب شادگان رها سازی شد

برگزاری دوره‌های کارآموزی برای دانش‌آموزان فنی‌وحرفه‌ای و کار و دانش در تابستان

وجود 140 دانش‌آموز لازم‌التوجه در مدارس ناحیه یک اهواز

راه‌اندازی دومین مرکز اختلالات یادگیری در دزفول

تهیه 20 چادر برای مدارس آسیب‌دیده عشایری خوزستان

گرد و غبار روز سه شنبه خوزستان منشا خارجی دارد

میزان گرد و غبار در حمیدیه به 3.8 برابر حد مجاز رسید

تولید محتوای مجازی برخی دروس در دانشکده علوم پزشکی آبادان

سیل 50 میلیارد ریال به سایت نگهداری گوزن زرد دزفول خسارت زد

آغاز ثبت‌نام نقل و انتقالات دانشجویی دانشگاه آزاد از 18 خرداد

فشار خون سلامت جامعه را تهدید می کند

پذیرفته نیست در رامشیرِ نفتخیز مدارس کانکسی وجود داشته باشد

«دورهمی قرآنی» دانشگاهیان اهواز برگزار می‌شود

کسب رتبه برتر کشوری مسابقه نامه‌نگاری اتحادیه جهانی پستی توسط دانش‌آموز اهوازی

روند تدوین گزارش ملی سیلاب در بخش کسب‌وکار، از زبان مهرعلیزاده

بهره‌برداری از 6 کلاس درس در ماهشهر

فردا آخرین مهلت ثبت‌نام در پذیرش بدون آزمون کارشناسی‌ارشد دانشگاه صنعتی دزفول

بومی‌سازی فناوری‌های نوین با ارائه ایده‌های خلاقانه محقق می‌شود

بومی‌سازی فناوری‌های نوین با ارائه ایده‌های خلاقانه محقق می‌شود

کسب 2 عنوان برتر مسابقات جهانی نقاشی توسط دانش‌آموزان خوزستانی

امکان بهره‌برداری از دانشکده سه‌گوش تا یک سال آینده/نیاز 2 تا 3 میلیارد تومانی برای بازسازی

سه تن پسماند ویژه کشاورزی در شوشتر ز بین برده شد

قرار گرفتن 70 مدرسه خوزستان در طرح ارزیابی برنامه‌های پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی

اعلام نتایج مرحله دوم المپیادهای علمی دانش‌آموزی در اواخر خرداد

برگزاری کنفرانس ملی صنعت، تجارت و علوم دریایی در دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر

2 ایستگاه سنجش آلودگی هوا در خوزستان به بهره برداری رسید

ایذه از دستگاه سنجش آلودگی هوا بهره‌مند شد

برگزاری رویداد پژوهش و فناوری‌های بین رشته‌ای در دانشگاه شهید چمران اهواز

ابلاغ نرخ‌نامه تولیدی‌های تامین پوشاک مدارس تا پایان هفته

1875جلد کتاب کمک آموزشی و کنکوری بین دانش‌آموزان سیل‌زده توزیع می‌شود

عبیات تاکید کرد: ارتباط با دانشگاهیان در پیشبرد امور عمرانی

برنامه‌های هفته خوابگاه‌ها در دانشگاه علوم پزشکی دزفول

راه‌اندازی دو مرکز تحقیقات جدید در دانشگاه آزاد دزفول

حدود 600 دانش‌آموز حمیدیه به طور مستقیم درگیر مساله سیلاب شدند

امشب آخرین مهلت ثبت‌نام آزمون کاردانی به کارشناسی

800 سبد رمضانی بین سیل‌زدگان خوزستانی توزیع شد

جاده سازی در زیستگاه آهوی خوزستان به دستور دادستان متوقف شد

دادستان بهبهان ویلاسازی درمنطقه حفاظت شده خائیز را متوقف کرد

تفاهمنامه همکاری بین منطقه آزاد اروندو فنی وحرفه ای منعقد شد

رعایت اصول صحیح تغذیه فواید روزه داری را مضاعف می کند

آزمایش تشخیص ژنتیک تالاسمی هفته دهم تا 12 بارداری انجام شود

در جریان سیل 730 هزار دانش‌آموز خوزستانی از تحصیل بازماندند

کسب رتبه برتر مسابقات بین‌المللی رباتیک توسط دانش‌آموز خرمشهری

کسب رتبه چهارم دانش‌آموز آبادانی در مسابقات جهانی محاسبات ذهنی با چرتکه