پیام خوزستان

آخرين مطالب

با فروکش کردن سیل، سیل‌زدگان از مُد نیفتند فرهنگي

با فروکش کردن سیل، سیل‌زدگان از مُد نیفتند

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - اهواز - پایگاه خبری کاوش مطلبی با عنوان "با فروکش کردن سیل، سیل‌زدگان از مُد نیفتند" به قلم ستاره لطفی منتشر کرده است.
سیل در بسیاری از استان‌های کشور جولان داد، اما سه استان گلستان، لرستان و خوزستان بیش از سایر استان‌ها متاثر از این بلای طبیعی شدند. اکنون سیل در استان گلستان و لرستان فرو کش کرده و استان خوزستان هم از حالت بحران بیرون آمده است، اما با این حال، عواقب و پیامدهای سیل موضوعی نیست که یک روزه یا دو روزه دست از سر مردم سیل زده بردارد. بدون تردید تبعات این سیل ویرانگر تا ماه‌‌ها گریبان‌گیر ساکنان این مناطق خواهد بود.
صرف نظر از دلایل و چرایی وقوع سیل که به تخریب محیط زیست و ناکارآمدی سیاست‌های چند ساله محیط زیستی و مدیریتی کشور صحه می‌گذارد، آن چه که این روزها نباید در لابه لای خبرهای رنگی رسانه‌ها گم شود، نحوه مدیریت این بحران و ارائه خدمات و امکانات به سیل زدگان است.
شهرهای سیل زده به ویژه دراستان خوزستان به دلیل شرایط خاص که از یک سو آن را پایتخت نفتی ایران می‌دانند و از سویی دیگر، سدهایش میزبان آب‌های خروشان حاصل از سیل برخی از استان‌های کشور است، آبستن انواع حوادث و مشکلات است و نیاز به توجه ویژه‌ای دارد.
سیل که آمد، برای سیل‌زدگان دلواپسی‌های زیادی را با خود به همراه آورده است مردمان سیل زده یک شبه زندگیشان در گل نشست و خودروها، خانه‌ها و لوازم‌شان بر آب سوار شدند و جریان شدید سیل آنان را با خود برد، اکنون که از طوفان سیل بیرون آمدند، آن چه برایشان مانده است، تنها لباس تن‌شان ،روحی خسته و افکاری پریشان است. به نحوی که اغلب آنان در این شرایط که زندگی و معیشت‌شان را آب برده است ، حتی نمی‌توانند برای فردای خود چشم انداز روشنی متصور شوند.
تصاویر و گزارش‌هایی که از استان‌های سیل زده منتشر می‌شود به شدت نگران کننده است مردم در لرستان به ویژه شهر پلدختر هنوز برای مرتفع کردن نیازهای اولیه خود دست و پنجه نرم می‌کنند. در بسیاری از مناطق شهردر گل فرو رفته‌شان، هنوز گل و لای حکومت می‌کند و هنوز کسانی هستند که سقفی به جز آسمان بر سر ندارند.
در خوزستان خبرهایی مبنی بر فروکش کردن سیل در برخی از مناطق منتشر شده است، عکس‌ها و تصاویر نیز نشان می‌دهد که حجم عظمی از گل این مناطق را فرا گرفته است. در این استان ضمن این که ده‌ها روستا تخلیه شده و هزاران تن به اجبار از محل زندگی‌شان جابه‌جا شد‌ه‌اند، ،اضطراب،دلهره و ترس از اتفاقات پیش بینی نشده بر زندگی مردم سایه انداخته است.
اگر چه سیل در استان خوزستان بحرانی‌تر از استان‌های دیگر به نظر می‌آمد، اما مردم خوزستان با دستان خالی کاری کردند که همه را به احترام وا داشتند آنان یک بار دیگر نشان دادند خوب یاد گرفته‌اند که در موقعیت‌های حساس روی پای بایستند و با دستان خالی و بدون پشتوانه دولتی از شهرشان دفاع کنند. درست مثل چند دهه پیش در زمان جنگ.
تهیه25 هزار گونی ظرف سه ساعت برای جلوگیری از سیل، ساخت سیل بند انسانی برای محافظت از شهر و …شاید تنها از جوانانی برآید که پدرانشان در زمان جنگ هشت سال جلوی هجوم رژیم بعث تا بن دندان مسلح ایستادند، اینها فرزندان همان نسل زخم خورده جنگند که سال‌ها جلوی گرد و خاک و اکنون این گونه بی‌محابا جلوی سیل ایستادند و باشکوه‌ترین صحنه‌ها را رقم زدند. مقاومت و ایستادگی جوانان دهلاویه، سوسنگرد و … که اسم شهرشان تداعی کننده خاطرات خاک گرفته جنگ است، نشان داد آنچه که مردم افسانه می‌پندارند در خوزستان حقیقتی تمام نشدنی است.
از مقاومت و غیرت مردم خوزستان در سیل اخیر که بگذریم، در چگونگی مدیریت سیل در استان‌های سیل‌زده به ویژه لرستان و خوزستان، انتقادات فراوانی به عملکرد مسئولان، مدیران و دستگاه‌های اجرایی وارد است، اما الان و در زمان فعلی کار مهم‌تری وجود دارد و آن این‌که تلاش کنیم ضمن اعتماد به مرجعی معتبر از اقدامات غیرضروری که نه تنها آلام و رنج‌های مردم آسیب‌دیده مناطق سیل‌زده را کاهش نمی‌دهد و به مرتفع شدن نیازهای زندگیشان منجر نمی‌شود، بلکه در روند کمک رسانی اخلال ایجاد می‌کند، بپرهیزیم.
نحوه برخورد و مواجهه با سیل‌زده‌ها موضوع دیگری است که حائز اهمیت است مردم استان‌های سیل‌زده یک شبه زندگی‌شان را آب برده و طبیعی است بسیاری از آنان دچار استرس، نگرانی و تنش باشند، بنابراین آنان مستعد انواع رفتارهای پرخاشگرانه و تهاجمی هستند. باید در این شرایط هم نیروهای امدادی و هم مسئولان وضعیت آنان را درک کرده و با سعه صدر با آنان برخورد کنند
همیشه در کشور ما زمانی که اتفاق ناگواری مانند سیل، زلزله و … رخ می دهد موج عظیمی برای کمک به هموطنان آسیب دیده به جریان می افتد اما با گذشت چند روز همه چیز عادی می شود و کمک‌رسانی‌ها کاهش می یابد. نمونه بارز این موضوع وضعیت زلزله‌زدگان سرپل‌ذهاب است که بسیاری از آنان بعد از گذشت دو سال هنوز در پناهگاههای موقت و کانکس به سر می‌برند. امید است کمک‌ها به مردم سیل زده ناگهان قطع نکنیم و بداینم این شرایط سخت و بحرانی به سرعت برطرف نمی شود.
9887/6002

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

روستای سیل زده مگران3 خوزستان به منطقه گردشگری تبدیل شود

آهنگ «گرگیعان» در اردوگاه سیل زدگان

یکهزار و700 گردشگر خارجی از جاذبه های گردشگری شوش دیدن کردند

مشت های مهربانی باز هم در دستان کودکان خوزستانی باز شد

آیین دینی و مذهبی گرگیعان در اهواز برگزار شد

پژوهش های مرتبط با سیل در دانشگاه آزاد اهواز انجام می شود

عقل را جایگزین احساس کنیم* اکبر ظریفی

ایجادقرارگاه جهادی دانشگاه آزاد براساس اندیشه های انقلاب است

پیکر هنرمند سینما و تئاتر در آبادان تشییع شد

لایروبی اروندرود توسعه گردشگری آبی در آبادان وخرمشهر را به دنبال دارد

دوره آموزشی خط سیاق در شهرستان شوشتر برگزار شد

فارس، بوشهر و هرمزگان استان های معین خرمشهر برای اربعین شدند

دستیار رییس جمهوری درامور اقوام ، عید صابئین را تبریک گفت

یادی از جان سپاران خرمشهر در یادبود سوم خرداد

توسعه پایدار آبادان، مستلزم مطالعه تاریخ و شهرسازی عصر طلایی آن است

نظر قاسم آهنین جان درباره نمایشگاه قرآن و عترت خوزستان

نخستین موسسه تولید فیلم در بندر امام خمینی (ره) آغاز به کار کرد

ماه مبارک رمضان با رنگ و بوی آداب و رسوم خوزستان

25 گردشگر خارجی از جاذبه های تاریخی شوش دیدن کردند

طرح شهید بهنام محمدی نقطه پیوند مسجد، مدرسه و خانه است

12 شی نفیس در موزه شوش رونمایی شد

مساجد سنگر مهمی برای مقابله با جنگ فرهنگی دشمن هستند

سه هزار و 500 گردشگر از روستاهای شهرستان کارون دیدن کردند

آیین میلاد حضرت یحیی (ع) در اهواز برگزار شد

اجرای 43 ویژه برنامه به مناسبت سوم خرداد در خرمشهر آغاز شد

قیمت افسارگسیخته کاغذ و بحرانی که در راه فرهنگ است

پیشکسوت تئاتر آبادان درگذشت

هنرمند پیشکسوت سینما و تئاتر آبادان درگذشت

کدام بناهای تاریخی خوزستان در سال 97 مرمت شدند؟

فعالیت‌های پژوهشی اولویت برنامه‌های کانون پرورش فکری است

موزۀ هفت‌تپه موزۀ برتر سال شد

نمایشگاه‌های مذهبی و فرهنگی می‌توانند جوابگوی هجمه دشمنان باشند

برگزاری جشن کودکان و نونهالان قرآنی در نمایشگاه قرآن و عترت خوزستان

بازدید از 3 موزه و یک اثر تاریخی در آبادان رایگان شد

دعای روز سیزدهم ماه مبارک رمضان

برنامه های هنری و شاد برای کودکان سیل زده خوزستانی اجرا شد

معرفی اعضای هیئت میانجی‌ میان ایران و آمریکا

دانش آموزان خوزستانی درمسابقه سازمان بهداشت جهانی برترشدند

عصرجنوب:هفت میم یک فعال اجتماعی در سال 98

کاوش: سیل و تجارب بر جای مانده

کودک دزفولی مقام دوم مسابقات نقاشی بین المللی را کسب کرد

نورخوزستان:میراث فرهنگی هویت ساز،عزت آفرین و رونق بخش اقتصاد

رونمایی از اشیای نفیس باستانی در موزه شوش

«درویش» رونمایی شد

ویزا معضل اصلی اربعین حسینی امسال است

امیر خانزاده «دلهره‌های زمین» را به فارسی و فرانسه سرود

دعای روز دوازدهم ماه مبارک رمضان

15 گردشگر ژاپنی از اماکن تاریخی ایذه بازدید کردند

هفت انجمن ادبی برای کودکان خوزستانی راه انداری شده است

رئیس اوقاف شوش: جلوی روزه خواری در فاتحه خوانی ها گرفته شود