پیام خوزستان

آخرين مطالب

گرامی‌داشت روز خوزستان در نمایشگاه کتاب تهران فرهنگي

گرامی‌داشت روز خوزستان در نمایشگاه کتاب تهران

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان- محمد جوروند، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان، در این آیین گفت: در سال گذشته حدود یک هزار و ٢٠٠ عنوان کتاب توسط نویسندگان بومی و محلی خوزستان در حوزه‌های مختلف از جمله کتاب‌های ادبی، شعر، تاریخ، فرهنگ، هنر و سایر حوزه‌ها نوشته شده است. 

وی با بیان این که درمورد قومیت‌های مختلف کتاب‌های بسیاری نوشته شد افزود: تنوع و تعداد کتاب‌های چاپ شده نشان می‌دهد که استان خوزستان در زمینه کتابت و نویسندگی ظرفیت بسیار بالایی دارد. 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان با اشاره به برگزاری نمایشگاه کتاب استان در سال گذشته ادامه داد: در نمایشگاه کتاب خوزستان بیش از یک میلیارد و ٤٠٠ میلیون تومان کتاب فروخته شد که نشان از اهمیت و جایگاه ویژه کتاب و کتابخوانی در میان مردم این استان دارد. 

همچنین معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: برگزاری روز خوزستان در نمایشگاه کتاب تهران جلوه‌ای از قدردانی و حق‌شناسی مردم ایران و مدیران ملی از این استان است. 


عبدالهادی فقهی‌زاده با بیان این که خوزستان خواستگاه عالمان بسیار بزرگی در تاریخ بوده است افزود: علامه شیخ شوشتری و آیت‌الله بهبهانی از جمله این عالمان بزرگ هستند. برخی از دانشمندان خوزستانی در حوزه‌های مختلف علمی و فناوری خدمات بسیاری به کشور کرده‌اند. 

وی خاطرنشان کرد: صدها سینماگر، هنرمندان مختلف و اهالی موسیقی محلی و کشوری اهل خوزستان هستند و در این استان رشد کرده‌اند. 

فقهی‌زاده اظهار کرد: برگزاری روز خوزستان در نمایشگاه کتاب تهران جلوه‌ای از قدردانی و حق‌شناسی مردم ایران و مدیران ملی از این استان است.    
  
استاندار خوزستان نیز بر تشکیل کارگروه‌های فرهنگی توسط اهالی فرهنگ و هنر استان به منظور تقویت روحیه و ایجاد نشاط و امید در آسیب‌دیدگان در سیل تاکید کرد. 


غلامرضا شریعتی اظهار کرد: با این که بیش از ١٥ میلیارد متر مکعب آب وارد استان شد اما توانستیم شرایط را مدیریت کرده و میزان خسارات را به حداقل برسانیم. 

وی با بیان این که شرایط استان به حالت عادی برگشته است افزود: کمیته‌هایی جهت برآورد و پرداخت خسارت وارده به برخی سیل‌زدگان تشکیل شده و تمامی این خسارات پرداخت خواهد شد. 

استاندار خوزستان با بیان این که بعد از بحران سیل اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان باید با انجام فعالیت‌های فرهنگی به زنان و کودکانی که در این سیل آسیب‌های روحی دیدند کمک کنند تا شرایط به حالت عادی برگردد تاکید کرد: از نخبگان فرهنگی و هنری، اهالی فرهنگ و رسانه و همچنین متخصصان امور اجتماعی انتظار داریم گروه‌هایی را در جهت کمک‌رسانی به نقاط آسیب‌پذیر و روستایی تشکیل دهند. 

شریعتی از تلاش اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در برگزاری روز خوزستان در نمایشگاه کتاب تهران قدردانی کرد و گفت: برگزاری این روز می‌تواند ظرفیت‌ها و توانایی‌های خوزستان را به بهترین شکل معرفی کند و باید قدردان برگزارکنندگان این مهم باشیم. 

همچنین دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور گفت: خواستگاه بسیاری از دانشمندان، علما، رزمندگان، نویسندگان، شعرا، فیلمسازان و بسیاری از شخصیت‌های علمی و فرهنگی کشور خوزستان است. 


سید محمدرضا موالی‌زاده یادآوری کرد: اقوام مختلف با لهجه‌های گوناگون به زیبایی هر چه تمام‌تر در کنار یکدیگر و در خوزستان زندگی می‌کنند و ارتباطات عمیق عاطفی دارند. این موضوع را می‌توان یکی از جاذبه‌های این استان دانست. 

او با اشاره به این که خوزستان مهد علم است افزود: توجه به کتاب در میان مردم خوزستان و همچنین وجود دانشگاه جندی شاپور و شهید چمران نشان دهنده ظرفیت بالای علمی جوانان این است. 

دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور با اظهار این که خوزستان پایتخت دفاع مقدس است ادامه داد: شهدای بسیاری از این سرزمین عروج کردند و حماسه‌ای که در شهرهای این استان خلق شد در تاریخ ماندگار بوده و خلق حماسه یکی از ویژگی‌های ممتاز خوزستان است. 

وی با بیان این که خوزستان قطب عمده پزشکی، فرهنگی و ورزشی در کشور است گفت: خواستگاه بسیاری از دانشمندان، علما، رزمندگان، نویسندگان، شعرا، فیلمسازان و بسیاری از شخصیت‌هایی که در عرصه ایثار، مقاومت، فرهنگ، هنر، ادب، اندیشه، رسانه، سازندگی و خدمت به مردم نام آور هستند، خوزستان است. 
موالی‌زاده با اشاره تأکید مقام معظم رهبری مبنی بر افزایش فرهنگ کتابخوانی گفت: در صورت رشد فرهنگ کتابخوانی سرمایه اجتماعی کشور افزایش پیدا می‌کند. 
  
نماینده مردم شریف اهواز، حمیدیه، کارون و باوی هم در یین گرامیداشت روز خوزستان در سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران گفت: توسعه فرهنگی خوزستان با تشویق جوانان به کتاب و کتابخوابی رقم خواهد خورد. 


علی ساری بیان کرد: بر خلاف سایر استان‌ها، خوزستان در این چند روز هنوز درگیر سیل بوده و نیازمند نگاه و توجه ویژه هم از نظر تخصیص بودجه و هم از نظر تامین نیازهای ضروری و مهم برای سیل‌زدگان است.
 
وی به ظرفیت‌های علمی، پژوهشی و فرهنگی خوزستان اشاره کرد و افزود: خوزستان ظرفیت‌های اقتصادی، کشاورزی و صنعتی بسیاری دارد و باید بعد از فروکش کردن سیل و عمق آب به بهترین شکل استفاده شود. 

ساری با بیان این که وضعیت استان و کلانشهر اهواز در حال عادی شدن است تصریح کرد: دولت و مجلس به صورت جدی به دنبال جبران خسارات وارده به سیل زدگان هستند. 

نماینده مردم اهواز، کارون، باوی و حمیدیه در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر این که جوانان و نوجوانان جذب کتابخانه‌های عمومی شوند گفت: باید پله‌پله با جوانان، نوجوانان و دانش‌آموزان کار شود تا به نتیجه مطلوب برسیم و شاهد ارتقای فرهنگ مطالعه در استان باشیم.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

لایروبی اروندرود توسعه گردشگری آبی در آبادان وخرمشهر را به دنبال دارد

دوره آموزشی خط سیاق در شهرستان شوشتر برگزار شد

فارس، بوشهر و هرمزگان استان های معین خرمشهر برای اربعین شدند

دستیار رییس جمهوری درامور اقوام ، عید صابئین را تبریک گفت

یادی از جان سپاران خرمشهر در یادبود سوم خرداد

توسعه پایدار آبادان، مستلزم مطالعه تاریخ و شهرسازی عصر طلایی آن است

نظر قاسم آهنین جان درباره نمایشگاه قرآن و عترت خوزستان

نخستین موسسه تولید فیلم در بندر امام خمینی (ره) آغاز به کار کرد

ماه مبارک رمضان با رنگ و بوی آداب و رسوم خوزستان

25 گردشگر خارجی از جاذبه های تاریخی شوش دیدن کردند

طرح شهید بهنام محمدی نقطه پیوند مسجد، مدرسه و خانه است

12 شی نفیس در موزه شوش رونمایی شد

مساجد سنگر مهمی برای مقابله با جنگ فرهنگی دشمن هستند

سه هزار و 500 گردشگر از روستاهای شهرستان کارون دیدن کردند

آیین میلاد حضرت یحیی (ع) در اهواز برگزار شد

اجرای 43 ویژه برنامه به مناسبت سوم خرداد در خرمشهر آغاز شد

قیمت افسارگسیخته کاغذ و بحرانی که در راه فرهنگ است

پیشکسوت تئاتر آبادان درگذشت

هنرمند پیشکسوت سینما و تئاتر آبادان درگذشت

کدام بناهای تاریخی خوزستان در سال 97 مرمت شدند؟

فعالیت‌های پژوهشی اولویت برنامه‌های کانون پرورش فکری است

موزۀ هفت‌تپه موزۀ برتر سال شد

نمایشگاه‌های مذهبی و فرهنگی می‌توانند جوابگوی هجمه دشمنان باشند

برگزاری جشن کودکان و نونهالان قرآنی در نمایشگاه قرآن و عترت خوزستان

بازدید از 3 موزه و یک اثر تاریخی در آبادان رایگان شد

دعای روز سیزدهم ماه مبارک رمضان

برنامه های هنری و شاد برای کودکان سیل زده خوزستانی اجرا شد

معرفی اعضای هیئت میانجی‌ میان ایران و آمریکا

دانش آموزان خوزستانی درمسابقه سازمان بهداشت جهانی برترشدند

عصرجنوب:هفت میم یک فعال اجتماعی در سال 98

کاوش: سیل و تجارب بر جای مانده

کودک دزفولی مقام دوم مسابقات نقاشی بین المللی را کسب کرد

نورخوزستان:میراث فرهنگی هویت ساز،عزت آفرین و رونق بخش اقتصاد

رونمایی از اشیای نفیس باستانی در موزه شوش

«درویش» رونمایی شد

ویزا معضل اصلی اربعین حسینی امسال است

امیر خانزاده «دلهره‌های زمین» را به فارسی و فرانسه سرود

دعای روز دوازدهم ماه مبارک رمضان

15 گردشگر ژاپنی از اماکن تاریخی ایذه بازدید کردند

هفت انجمن ادبی برای کودکان خوزستانی راه انداری شده است

رئیس اوقاف شوش: جلوی روزه خواری در فاتحه خوانی ها گرفته شود

آگاه نیوز: الزامات دوران بعد از سیل در خوزستان

کانون مفاخر ادبی را با شیوه هایی جدید به کودکان معرفی می کند

دانشگاه علوم دریایی خرمشهر مسمومیت دانشجویان را تکذیب کرد

خبرنگاران نقش بسزایی در کاهش آسیب های اجتماعی دارند

افزایش حضور مؤسسات قرآنی در نمایشگاه قرآن و عترت

انتخاب هشت اثر برای شرکت در جشنواره نمایشنامه‌خوانی مقاومت دزفول

عرضه کتاب «فرهنگ‌نامه نماز برای کودک و نوجوان» در نمایشگاه قرآن و عترت

تخریب 100 درصدی مسیرهای گردشگری روستایی جنوب خوزستان

«عمه خانم» از بهبهان منتخب پروژه چهار فصل تئاتر ایران شد