پیام خوزستان

آخرين مطالب

تنگه آبزا ایذه؛ کانون توجه مردم و رسانه ها مقالات

تنگه آبزا ایذه؛ کانون توجه مردم و رسانه ها

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان- تنگه آبزا در نقطه ای مشرف بر شهر ایذه و بین کوه الهک و اشکفت سلمان واقع شده است که در سالهای گذشته بخش خصوصی مجوزهای لازم از مراجع مربوطه را برای ایجاد مجموعه تفریحی گردشگری کسب کرد و حالا پس از گذشت چند سال گویا کار واگذاری آن به مراحل پایانی رسیده است و این موضوع باعث اعتراض فعالان محیط زیست شده است.
هژیر کیانی دبیر انجمن غیر دولتی دوستداران طبیعت و محیط زیست خوزستان با اشاره به تلاش ها برای واگذاری و تغییر کاربری اراضی ملی " تنگه آبزا" ایذه به شخص یا اشخاص با هدف ایجاد مجموعه سایت گردشگری و باشگاه تیر اندازی گفت: وقتی به موقعیت "تنگه آبزا" و بستر و حریم محل عبور سیلاب نگاه می کنیم متوجه می‌شویم که کاربری های طبیعی این تنگه عامدانه از سوی کارشناسان دستگاه های اجرایی مسئول نادیده انگاشته شده است به طوریکه کارکردهای منحصر به فرد و عام المنفعه این اراضی ملی و پیامدهای خسارت بار و خطرناک تغییر کاربری تنگه کم نظیر "آبزا" نادیده گرفته شده است.
کیانی با بیان اینکه هیچ اولویت و لزومی برای تغییر کاربری اراضی ملی تنگه آبزا وجود ندارد تأکید کرد: به باور متخصصان میراث فرهنگی ممکن است ساخت و ساز در این محوطه که مشرف بر سایت تاریخی اشکفت سلمان است، ثبت جهانی ایذه را با اخلال مواجه کند.
این فعال محیط زیستی گفت: تنها تغییری که می توان در این تنگه همسوی با منافع شهروندان و طبیعت با حفظ کارکردهای فعلی این محوطه با اراضی شیبدار و ملی ایجاد کرد، کاشت درختان زیتون است که حدود 400 درخت از سوی شهرداری و فعالان محیط زیست و عموم مردم غرس شده است.
وی گفت: با توجه به عدم خزان درخت زیتون، می توان ضمن ایجاد فضای آرام بخش برای هزاران نفر از شهروندانی که در حال حاضر از این محل عبور و استفاده می کنند، در تثبیت خاک اقدام و از فرسایش خاک هم جلوگیری به عمل آورد.
کیانی ادامه داد: در گذشته نیز این طرح نیز مطرح شد که با توجه به وظایف اساسنامه ای انجمن ما و گزارشات و درخواست های مردمی برای پیگیری این موضوع، این پروژه در همان موقع منتفی شد اما مجدد عده‌ای در حال تلاش برای واگذاری این اراضی هستند به همین دلیل گزارشی از طریق کمیته حقوقی تشکل‌های محیط زیست خوزستان به شورای ملی حفاظت از اراضی ملی و منابع طبیعی کشور به ریاست رئیس قوه قضاییه تقدیم شده است و موضوع را تا توقف کامل این فرآیند واگذاری پیگیری خواهیم کرد.
کیانی با بیان اینکه کارکردهای کم نظیر و عام المنفعه این اراضی، تنگه و دیواره های صخره ای آن با منافع یک شخص قابل مقایسه نیست اذعان داشت: این محوطه با همه کارکردهای مفید آن به همه مردم تعلق دارد و همگان باید بتوانند از آن استفاده کرده و مطابق اصل توسعه پایدار برای نسل های آینده حفاظت شود.
این فعال محیط زیستی در ادامه با ذکر این نکته که ما با توسعه در شهر مخالف نیستیم بلکه با توسعه ناپایدار مخالفیم اظهار داشت: این‌ منطقه که دارای زیستگاه پرندگان و جانواران و جزو اراضی ملی است و کارکرد ها و خدمات اکولوژیکی فعلی آن را با هیچ سازه ای نمی توان ایجاد نمود نباید تبدیل به سایت‌های گردشگری و باشگاه تیر اندازی شود.
وی افزود: اگر قرار است توسعه‌ای صورت بگیرد باید با رعایت ضوابط محیط زیستی باشد و از طرفی، طرح‌های بسیار سازگارتری وجود دارد که می‌تواند از طریق دستگاه‌های مردم‌نهاد باز هم با حفظ کاربری طبیعی اجرا شود؛ به طور مثال این‌که تبدیل به یک پارک طبیعت شود بدون این‌که در آن دخل و تصرفی صورت بگیرد. کاربری فعلی این منطقه برای مردم بسیار مفیدتر است و از طرفی حیات وحش آن نیز آسیب نمی‌بیند.
کیانی با اشاره به پروژه سایت گردشگری در منطقه تنگه آبزا ایذه ادامه داد: به نظر ما جانمایی این طرح از ابتدا اشتباه بوده است و حتی دستگاه‌هایی مثل منابع طبیعی و فرمانداری نیز موافقت‌نامه‌ای برای این طرح صادر نکرده اند.
وی گفت: تنها مرجعی که در سال‌های پیش موافقت خود را با این طرح اعلام کرده است، اداره محیط زیست شهرستان ایذه و اداره‌کل محیط زیست خوزستان بوده است که اعتبار آن باطل شده است.
نماینده سازمان‌های مردم‌نهاد محیط زیست خوزستان گفت: برای معترضان به این طرح و دوستداران طبیعت و محیط زیست مهم‌ترین مطالبه این است که این منطقه بکر حفظ شود و طرح‌های به نام گردشگری در جاهای دیگری مکان‌یابی شود.
وی در پایان با مهم دانستن حفظ محیط زیست در سند ملی گفت: ما توقف و یکسره نمودن پرونده تنگه آبزا را یک آزمون برای دستگاه های مسئول شهرستان و مدیران این دستگاه‌ها در جهت عمل به این سند مهم می‌دانیم و امیدواریم به وظایف خود در برابر اصل پنجاهم قانون اساسی عمل کنند.

**استعلامی در این زمینه از اداره محیط زیست گرفته نشده است
عباس سلطانی رییس اداره حفاظت محیط زیست ایذه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: برای اجرای طرح در منابع طبیعی و ملی، باید از اداره محیط زیست استعلام بگیرند که تا کنون این اتفاق رخ نداده است.
وی افزود: البته حدود هفت سال پیش یک مجوز از ریاست سابق این اداره گرفته شده است که با توجه به گذر زمان، این مجوز ابطال شده است و برای هرگونه ساخت و ساز باید با محیط زیست مکاتبه شود.
رییس اداره محیط زیست ایذه تأکید کرد: تا زمانی که محدوده دقیق این پروژه به صورت کتبی به ما اعلام نشود، نمی‌توانیم اظهار نظر رسمی انجام دهیم زیرا کارشناسان ما با توجه به نقشه، نظر خود را اعلام خواهند کرد.

**به دنبال راهی برای حل مسالمت آمیز مسئله تنگه آبزا هستیم
فرزاد حسین‌پور رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری ایذه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: حدود یک 18 ماه پیش که مسئولیت این اداره به من واگذار شد، متوجه شدم که در دوران رؤسای قبلی، موافقت‌های انجام این پروژه داده شده است.
وی افزود: سرمایه‌گذار این پروژه وقتی با مخالفت ما مواجه شد، به دیوان عدالت اداری شکایت کرد و چندی پیش حکم قطعی این پرونده به نفع وی صادر شد زیرا در سالیان گذشته اکثر استعلامات را از ادارات متبوع دریافت کرده بود.
حسین پور تأکید کرد: ما در همان زمان سعی کردیم این پرونده را حل کنیم یا در مکان دیگری جانمایی این پروژه را انجام دهیم که متأسفانه تاکنون مقدور نشده است.
رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری ایذه در ادامه گفت: در تلاش هستیم که یک مکان جدید برای این پروژه تعریف کنیم تا با موافقت سرمایه گذار طرح، این جابجایی انجام شود.
وی افزود: با اجرای این طرح هیچ مشکلی نداریم و مسئله ما مکان فعلی اجرای این طرح است که امیدواریم این مورد نیز برطرف شود و این پروژه در یک نقطه جدید به سرانجام برسد.

**به دنبال ایجاد یک مجموعه گردشگری مطابق با قانون هستیم
عباس احمدی سرمایه گذار و مجری طرح مجموعه تفریحی گردشگری تنگه آبزا در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا با تشریح کامل این پروژه گفت: در سالهای گذشته تمام موافقت‌های اصولی انجام این پروژه را دریافت کردیم و هیچ مشکلی از این بابت وجود نداشت، ضمنا مجوزهای اخذ شده نیز تمدید شده اند و از این بابت نیز مسئله ای نیست.
وی افزود:یک سال پیش برخی افراد اقدام به کارشکنی در این طرح کردند که ما پرونده را در چند مرحله پیش بردیم و در نهایت دیوان عدالت اداری کشور، حق را به ما داد و شکایات مطروحه بر علیه ما را بی اساس دانست.
احمدی تصریح کرد: با هدف ایجاد اشتغال و ساخت یک مجموعه گردشگری و تفریحی این پروسه را آغاز کردیم، اینکه برخی از خطرات باشگاه تیراندازی این مجموعه سخن می‌گویند، دور از انصاف است زیرا تیراندازی‌ در سالن سر پوشیده و با اسلحه‌های بادی و خفیف انجام می‌شود و خطری برای محیط زیست ندارد.
وی با ذکر این نکته که این مجموعه در مسیر آبراه کوه قرار ندارد اذعان داشت: آب ناشی از بارندگی از یک دره مشخص عبور می‌کند که ما مکلف شدیم این دره را لایروبی و سیل بندهای آن را نیز ترمیم کنیم زیرا اگر خطری از این حیث وجود داشته باشد، ابتدا مجموعه گردشگری مارا تهدید می‌کند.
این سرمایه گذار در ادامه با ذکر این نکته که این مجموعه در حریم منطقه باستانی اشکفت سلمان قرار ندارد گفت: موافقت نام میراث فرهنگی را نیز گرفته‌ایم، این‌ مجموعه در حریم این سایت تاریخی قرار ندارد و هیچ مشکلی از این بابت وجود ندارد.
وی از شروع عملیات ساخت این مجموعه در آینده نزدیک خبر داد و بیان کرد: طبق قانون و رأی دیوان عدالت اداری کار خود را آغاز خواهیم کرد و کاری خلاف قانون انجام نمی‌دهیم، هدف ما ایجاد یک زیرساخت مناسب برای بحث گردشگری و ایجاد اشتغال در این منطقه است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مسایل جدی و بنیادین اندیشه سیاسی در یک کتاب

کودکانه های مسجد صاحب الزمان(عج) اهواز/ جایی برای کودکان هست

راه‌اندازی پویش محیط زیستی «محرم شهر پاک» در خوزستان

آسیب شناسی موضوع تکدی گری و اعتیاد در آبادان الزامی است

مسجدی از متروکه شدن تا احیا/ کهن‌سال‌ترین هیئت‌امنا 31 ساله است

از فال و شیشه‌شو تا بازی و درس...

چند نکته بهداشتی برای فصل بستنی‌های رنگارنگ

کنگره ملی حضرت دانیال نبی(ع) برگزار می شود

اسب خوزستان گمشده ای در گرد و غبار

مقاله‌نویسان برای قصه‌گویی دست به‌قلم می‌شوند

بندر صیادی آبادان بعد از 8 سال 25 درصد پیشرفت دارد

حضور نامزدهای انتخاباتی خوزستان از عمق سیلاب تا کانون زلزله

مرگ نوجوان 13 ساله دهدزی در نتیجه نبود راه دسترسی

درباره کم و زیاد دمای اهواز، گرمترین منطقه مسکونی دنیا

پایان مطالعات اولیه روی تابوت‎های جوبجی/انتقال تابوت‎ها به محل از پیش تعیین‎شده

شوادان؛ تدبیر معماران گذشته برای گذراندن فصل گرما

حریم فراموش شده رودخانه‌ها

بازار کولر اهواز و کلاهی که بر سر خریداران می‌رود

ورود فاضلاب به دز و مدیریت نامطلوب پسماندها از چالش‌های دزفول است

ویلچر، دیسک و امید؛ تمام دنیای حنان

دره توبیرون

اسارت در هویزه؛ باغ وحش یا «باغ وحشت»

خطر 5.7 ریشتری که از سر مسجدسلیمان گذشت

ساباط؛ اندیشه گذشتگان برای رفاه رهگذران

خزان فضای کسب و کار در خوزستان

پل بند لشکر شوشتر ؛ برگی از شکوه گذشتگان

حرکت پرشتاب برای تداوم توسعه استان ها

ضرورت تداوم کمک رسانی به سیل زدگان تا رفع مشکلات

تعیین هوشمند مقصد سفر به جای گرفتاری 15 ساعته در ترافیک شمال

خوزستانی ها در انتظار معرفی مقصران سیلاب ویرانگر

خطر ابتلا به عفونت‌ها با شنا در کانال‌های روباز

توهم پرآبی

من پاکم، هشت سال و پنج ماه و چهار روز...

گذر از تابستان داغ با مدیریت مصرف انرژی

زورخانه‌های مناسبتی!

اسلحه های غیر مجاز امنیت مردم جنوب خوزستان را نشانه رفته

قایقرانی آبادان 70 سال قدمت ، یک دهه محرومیت

مرگ در کمین شناگران دز

همه چیز درباره "حاجی لک‌لک‌ها"، پرندگانی که ایرانی‌ها دوستشان دارند

شوشان: گاهی اوقات مغز انسان سوت می کشد

تغییرات رفتاری اعضای خانواده را جدی بگیرید

هرمز اردشیر؛ شهری گمشده در انتظار احیا

آغازی برای بیرون کشیدن پای اصناف از تاسیسات گردشگری خوزستان

کشاورزی خوزستان جان دوباره می گیرد

سیرسیرک ها مهمان ناخوانده خوزستان/ تبعات سیلاب ویرانگرتمامی ندارد

روندکند رفع مشکلات پساسیل خوزستان/ سیل بندهاهنوز ترمیم نشده اند

دغدغه ای به نام سیل بندهای بدون متولی در خوزستان

دعای روز بیست و دوم ماه مبارک رمضان

هشدارهای هواشناسی قابلیت پیش بینی سیل را ندارد

دزفول از «شهر هزار موشک» تا «بلد الصواریخ»/مقاومت درس همیشگی مردم