پیام خوزستان

آخرين مطالب

/هفته گرافیک/

کارگاه ژنتیک بصری و انجمن نیمه‌کاره هنرهای تجسمی خوزستان فرهنگي

کارگاه ژنتیک بصری و انجمن نیمه‌کاره هنرهای تجسمی خوزستان

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - رییس انجمن هنرهای تجسمی خوزستان با اشاره به ادامه فعالیت‌های انجمن هنرهای تجسمی در قالب هفته گرافیک گفت: با توجه به کیفیت استقبال و روند ثبت نام در کارگاه ژنتیک بصری و نیاز به فضایی برای برگزاری چنین کارگا‌ه‌هایی که این بار با مساعدت و همکاری معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی خوزستان در اختیار انجمن قرار گرفت، امیدواریم در آینده‌ای نزدیک انجمن هنرهای تجسمی خوزستان نیز چنین فضایی با این گونه امکانات و تجهیزات را صاحب شود.
محمد عدیلی‌پور در گفت‌وگو با ایسنا ـ منطقه خوزستان، اظهار داشت: از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان تقاضا دارم که در تکمیل انجمن نیمه کاره هنرهای تجسمی خوزستان اهتمام ورزیده و روند اتمام پروژه را تسریع کند.
وی با اشاره به نحوه انتخاب استادان برای برای کارگاه‌های انجمن بیان کرد: لازم به ذکر است که برای انتخاب آقای ابوذر محمدی و کارگاه او با عنوان ژنتیک بصری، گروه سیاستگذاری و برنامه‌ریزی هفته گرافیک حدود 15 استاد را مد نظر داشتند که بعد از مطالعه و بررسی روند آموزشی این استادان تصمیم گرفته شد استادی که خودش در بطن گرافیک قرار دارد و کار اجرایی انجام می‌دهد را برای برگزاری کارگاه‌‌ها انتخاب کنیم و نه کسی که تنها نظریه‌پرداز و مدرس گرافیک باشد.
همچنین ابوذر محمدی طراح گرافیک و مهندس تبلیغات، در خصوص کارگاه ژنتیک بصری که توسط انجمن هنرهای تجسمی خوزستان برگزار شده بود اظهار کرد: ژنتیک بصری یک واژه‌ ترکیبی است که من برای درک تئوری ‌داینامیک دیزاین (طراحی پویا) برای این کارگاه آموزشی انتخاب کردم چراکه خلق و ایجاد یک عنصر بصری با قابلیت زایش و گسترش مقوله‌ هویت دیداری را به یک موجودیت زنده و قابل رشد تبدیل می‌کند و این همان هدفی‌ است که تحت عنوان ژنتیک بصری در این کارگاه به دنبالش بودم؛ روندی که طراحی هویت بصری را از یک کار تزیینی به یک الزام کاربردی تبدیل خواهد کرد.

وی با اشاره به این که گرافیک وسیله و ابزاری نامحدود با هدف ارایه‌ پیام در قالب تصویر است افزود: شخصا معتقدم ابزار نامحدود گرافیک چیزی شبیه به زبانی همگانی است که نمی‌شود به این سادگی‌ها و با چنین رویکردهایی (مذهبی، هنری، سیاسی و...) تقسیم‌بندی شود. مانند این که بگوییم زبان فارسیِ ورزشی! ما یک زبان داریم که از آن برای بیان مسایل مختلف استفاده می‌کنیم. در خصوص گرافیک هم همین موضوع صادق است. گرافیک بیان دیداری ا‌ست. حال ممکن است از این بیان در ارایه‌ مسایل مختلف تجاری، سیاسی، هنری و فرهنگی نیز بهره ببریم.
این طراح گرافیک با بیان این که در دیزاین و البته گرافیک دیزاین بحث کاربردی بودن اهمیت ویژه‌ای دارد توضیح داد: خوزستان یک منطقه‌ صنعتی، توریست‌پذیر و تجاری‌ است که همین سه ویژگی باعث ایجاد یک اکوسیستم مناسب برای رشد و توسعه‌ گرافیک و دیزاین به شکل صحیح و با همین رویکرد کاربردی شده است. از طرفی اهتمام افراد با تجربه‌ و حرفه‌ای در زمینه‌ هنرهای تجسمی و ایجاد انجمن هنرهای تجسمی و کارگروهی مشخص در حوزه‌ گرافیک عرصه را برای کسب تجربه و اطلاعات برای علاقه‌مندان فراهم آورده است.
محمدی افزود: به طور قطع به واسطه‌ حضور افراد فعال، حرفه‌ای و دغدغه‌مند گرافیک خوزستان در سطح بالایی از نظر کیفی قرار دارد اما به نظرم محدود شدن آن به چند نفر آن هم در چنین گستره ‌قابل توجهی آینده‌ روشنی برای این رشته نخواهد داشت. تلاش همه جانبه‌ اعضای انجمن هنرهای تجسمی برای حفظ رشد و توسعه‌ گرافیک دیزاین مهمترین مساله‌ای است که در حال حاضر باید مورد توجه قرار بگیرد.

این مهندس تبلیغات خاطرنشان کرد: همه ‌تشکل‌های مردمی فرهنگی و هنری پر هستند از انسان‌های دغدغه‌مند و دلسوزی که بدون چشم‌داشت مادی در عرصه‌های مختلف از جان و دل مایه می‌گذارند. انجمن هنرهای تجسمی خوزستان یک نمونه‌ بارز و مثال‌زدنی در همین زمینه‌ است؛ افرادی که در شرایط فعلی کشور و دغدغه‌های شخصی برای رشد پتانسیل فرهنگی و ایجاد زمینه‌هایی برای ارتقای سطح هنری منطقه تلاش می‌کنند و تا این جای کار خیلی بیشتر از سطح توقع همه مخاطبان‌شان پیش رفته‌اند.
وی ابراز امیدواری کرد: همه‌ اعضای این انجمن در کنار مجموعه‌ هیات مدیره به ارتقای جایگاه این تشکل ارزنده کمک کنند و به زودی شاهد خلق بهترین آثار در هر حوزه‌ای از هنر در منطقه‌خوزستان باشیم.
در ادامه مائده قدک‌ساز، کارشناس ارشد ارتباطات تصویرى و یکی از شرکت کنندگان حاضر در کارگاه ژنتیک بصری، در خصوص کیفیت برگزاری کارگاه و نیز دیگر فعالان انجمن اظهار کرد: از نظر من این کارگاه علاوه بر افزایش مهارت‌هاى طراحى گرافیک در افزایش انگیزش شغلى و مشارکت هنرآموزان در مباحث اعم از علمى و عملى تاثیر بسزا و مثبتى داشته است. از این رو امیدوارم ما شرکت‌کنندگان با بهره‌گیری از نظرات ارزشمند صاحب نظران شاهد برگزاری موفق‌تر کارگاه‌های بعدی باشیم.

وی خاطرنشان کرد: مکان‌های انتخاب شده برای رویدادهای انجمن بسیار عالی بود اما در این میان مساحت گالری کینو برای رویدادی با این وسعت بسیار کم است و ای کاش گالری انجمن هنرهای تجسمی هر چه سریع‌تر مهیا شود. با این همه اما سالن جهاد دانشگاهی خوزستان از استانداردهای لازم برخوردار بود.
قدک‌ساز ادامه داد: باید این نکته را نیز در نظر داشته باشیم که با توجه به پتانسیل هنر استان و تلاش‌های هیات مدیره محترم انجمن هنرهای تجسمی، به طور قطع نیاز به فضای فیزیکی بزرگ و استاندارد انجمن احساس می‌شود تا تمامی فعالیت‌ها اعم از نمایشگاه، کارگاه، کلاس، نشست و جلسه در یک مکان واحد برگزار شود. در عین حال، این که چرا تاکنون به رغم پیگیری‌های انجمن هنرهای تجسمی این اتفاق رخ نداده حتما اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی باید پاسخگو باشد.
کارشناس ارشد ارتباطات تصویرى گفت: به عقیده بنده برگزارى این قبیل کارگاه‌ها در کنار برپایى نمایشگاه‌هاى مربوطه در هفته گرافیک در سال ٩٨ از نقاط قوت انجمن هنرهاى تجسمى خوزستان بوده است و شایسته است که از تلاش‌ها و زحمات صادقانه رییس انجمن هنرهاى تجسمى خوزستان جناب آقای عدیلى‌پور و دیگر دست‌اندرکاران که در برپایی و برگزاری نمایشگاه‌ها و کارگاه‌هاى آموزشى و دیگر مراسم‌ مربوط، چه در هفته گرافیک و چه قبل‌تر از آن، مبذول داشته‌اند کمال تقدیر و تشکر را داشته باشم.

همچنین احسان اطمینانی، طراح گرافیست، گفت: وجه تمایز مهم این کارگاه با دیگر کارگاه‌ها این بود که این کارگاه به گونه‌ای اداره می‌شد که وجه ایده‌یابی و تکنیک ایده‌یابی در لوگو را به خوبی توضیح می‌داد که این موضوع به طور کامل در ژنوم پویایی لوگو توضح داده شد. همچنین بحث دیگری که نیاز آن بیش از پیش در کارگاه‌های انجمن احساس می‌شود ارتقای سطح دانش گرافیست‌ها، هنرمندان و حتی مدیران شرکت‌های تبلیغاتی که در حوزه گرافیک اطلاعاتی ندارند در خصوص هویت بصری، سازمانی، هویت برند و تفاوت آن‌ها است .
وی با بیان این که انجمن هنرهای تجسمی خوزستان انجمنی نوپا است افزود: با وجود شروع تازه انجمن هنرهای تجسمی خوزستان بدون شک کسانی که دارند در این بخش زحمت می‌کشند و وقت و انرژی و حتی بخشی از زمانی را که می‌توانند به فعالیت‌های خودشان بپردازند را برای انجمن خرج می‌کنند که این جای بسی قدردانی دارد.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تغییر در ساعت کاری موزه‎ها و محوطه‎های دارای ورودیه خوزستان در ماه رمضان

افتتاح اولین انجمن عکاسی نوجوانان خوزستانی در اهواز

کشف مجسمه مومیایی هنگام معامله غیرمجاز در دزفول

کارگاه عکاسی بحران در اهواز برگزار می‌شود

2هزار برنامه به مناسبت سوم و چهارم خرداد برگزار می شود

کدخدایی: اختیارات روحانی زیاد شده است

توسعه خانه‎های بوم‎گردی جریان مهاجرت از روستا را متوقف می‎کند

دومین مرحله مستند نگاری سازه های آبی تاریخی گتوند انجام شد

یک میلیارد و 300 میلیون ریال صرف مرمت موزه آبادان شد

جشنواره رضوی گامی در جهت آشنایی با سیره امام رضا (ع)است

هنرمند پیشکسوت تئاتر خوزستان درگذشت

تداوم تحول در موزۀ هفت‌تپه در گرو حمایت‌های مالی است

حمله پهپادی انصارالله به فرودگاه نجران عربستان

روستای سیل زده مگران3 خوزستان به منطقه گردشگری تبدیل شود

آهنگ «گرگیعان» در اردوگاه سیل زدگان

یکهزار و700 گردشگر خارجی از جاذبه های گردشگری شوش دیدن کردند

مشت های مهربانی باز هم در دستان کودکان خوزستانی باز شد

آیین دینی و مذهبی گرگیعان در اهواز برگزار شد

پژوهش های مرتبط با سیل در دانشگاه آزاد اهواز انجام می شود

عقل را جایگزین احساس کنیم* اکبر ظریفی

ایجادقرارگاه جهادی دانشگاه آزاد براساس اندیشه های انقلاب است

پیکر هنرمند سینما و تئاتر در آبادان تشییع شد

لایروبی اروندرود توسعه گردشگری آبی در آبادان وخرمشهر را به دنبال دارد

دوره آموزشی خط سیاق در شهرستان شوشتر برگزار شد

فارس، بوشهر و هرمزگان استان های معین خرمشهر برای اربعین شدند

دستیار رییس جمهوری درامور اقوام ، عید صابئین را تبریک گفت

یادی از جان سپاران خرمشهر در یادبود سوم خرداد

توسعه پایدار آبادان، مستلزم مطالعه تاریخ و شهرسازی عصر طلایی آن است

نظر قاسم آهنین جان درباره نمایشگاه قرآن و عترت خوزستان

نخستین موسسه تولید فیلم در بندر امام خمینی (ره) آغاز به کار کرد

ماه مبارک رمضان با رنگ و بوی آداب و رسوم خوزستان

25 گردشگر خارجی از جاذبه های تاریخی شوش دیدن کردند

طرح شهید بهنام محمدی نقطه پیوند مسجد، مدرسه و خانه است

12 شی نفیس در موزه شوش رونمایی شد

مساجد سنگر مهمی برای مقابله با جنگ فرهنگی دشمن هستند

سه هزار و 500 گردشگر از روستاهای شهرستان کارون دیدن کردند

آیین میلاد حضرت یحیی (ع) در اهواز برگزار شد

اجرای 43 ویژه برنامه به مناسبت سوم خرداد در خرمشهر آغاز شد

قیمت افسارگسیخته کاغذ و بحرانی که در راه فرهنگ است

پیشکسوت تئاتر آبادان درگذشت

هنرمند پیشکسوت سینما و تئاتر آبادان درگذشت

کدام بناهای تاریخی خوزستان در سال 97 مرمت شدند؟

فعالیت‌های پژوهشی اولویت برنامه‌های کانون پرورش فکری است

موزۀ هفت‌تپه موزۀ برتر سال شد

نمایشگاه‌های مذهبی و فرهنگی می‌توانند جوابگوی هجمه دشمنان باشند

برگزاری جشن کودکان و نونهالان قرآنی در نمایشگاه قرآن و عترت خوزستان

بازدید از 3 موزه و یک اثر تاریخی در آبادان رایگان شد

دعای روز سیزدهم ماه مبارک رمضان

برنامه های هنری و شاد برای کودکان سیل زده خوزستانی اجرا شد

معرفی اعضای هیئت میانجی‌ میان ایران و آمریکا