پیام خوزستان

آخرين مطالب

/هفته گرافیک/

کارگاه ژنتیک بصری و انجمن نیمه‌کاره هنرهای تجسمی خوزستان فرهنگي

کارگاه ژنتیک بصری و انجمن نیمه‌کاره هنرهای تجسمی خوزستان

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - رییس انجمن هنرهای تجسمی خوزستان با اشاره به ادامه فعالیت‌های انجمن هنرهای تجسمی در قالب هفته گرافیک گفت: با توجه به کیفیت استقبال و روند ثبت نام در کارگاه ژنتیک بصری و نیاز به فضایی برای برگزاری چنین کارگا‌ه‌هایی که این بار با مساعدت و همکاری معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی خوزستان در اختیار انجمن قرار گرفت، امیدواریم در آینده‌ای نزدیک انجمن هنرهای تجسمی خوزستان نیز چنین فضایی با این گونه امکانات و تجهیزات را صاحب شود.
محمد عدیلی‌پور در گفت‌وگو با ایسنا ـ منطقه خوزستان، اظهار داشت: از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان تقاضا دارم که در تکمیل انجمن نیمه کاره هنرهای تجسمی خوزستان اهتمام ورزیده و روند اتمام پروژه را تسریع کند.
وی با اشاره به نحوه انتخاب استادان برای برای کارگاه‌های انجمن بیان کرد: لازم به ذکر است که برای انتخاب آقای ابوذر محمدی و کارگاه او با عنوان ژنتیک بصری، گروه سیاستگذاری و برنامه‌ریزی هفته گرافیک حدود 15 استاد را مد نظر داشتند که بعد از مطالعه و بررسی روند آموزشی این استادان تصمیم گرفته شد استادی که خودش در بطن گرافیک قرار دارد و کار اجرایی انجام می‌دهد را برای برگزاری کارگاه‌‌ها انتخاب کنیم و نه کسی که تنها نظریه‌پرداز و مدرس گرافیک باشد.
همچنین ابوذر محمدی طراح گرافیک و مهندس تبلیغات، در خصوص کارگاه ژنتیک بصری که توسط انجمن هنرهای تجسمی خوزستان برگزار شده بود اظهار کرد: ژنتیک بصری یک واژه‌ ترکیبی است که من برای درک تئوری ‌داینامیک دیزاین (طراحی پویا) برای این کارگاه آموزشی انتخاب کردم چراکه خلق و ایجاد یک عنصر بصری با قابلیت زایش و گسترش مقوله‌ هویت دیداری را به یک موجودیت زنده و قابل رشد تبدیل می‌کند و این همان هدفی‌ است که تحت عنوان ژنتیک بصری در این کارگاه به دنبالش بودم؛ روندی که طراحی هویت بصری را از یک کار تزیینی به یک الزام کاربردی تبدیل خواهد کرد.

وی با اشاره به این که گرافیک وسیله و ابزاری نامحدود با هدف ارایه‌ پیام در قالب تصویر است افزود: شخصا معتقدم ابزار نامحدود گرافیک چیزی شبیه به زبانی همگانی است که نمی‌شود به این سادگی‌ها و با چنین رویکردهایی (مذهبی، هنری، سیاسی و...) تقسیم‌بندی شود. مانند این که بگوییم زبان فارسیِ ورزشی! ما یک زبان داریم که از آن برای بیان مسایل مختلف استفاده می‌کنیم. در خصوص گرافیک هم همین موضوع صادق است. گرافیک بیان دیداری ا‌ست. حال ممکن است از این بیان در ارایه‌ مسایل مختلف تجاری، سیاسی، هنری و فرهنگی نیز بهره ببریم.
این طراح گرافیک با بیان این که در دیزاین و البته گرافیک دیزاین بحث کاربردی بودن اهمیت ویژه‌ای دارد توضیح داد: خوزستان یک منطقه‌ صنعتی، توریست‌پذیر و تجاری‌ است که همین سه ویژگی باعث ایجاد یک اکوسیستم مناسب برای رشد و توسعه‌ گرافیک و دیزاین به شکل صحیح و با همین رویکرد کاربردی شده است. از طرفی اهتمام افراد با تجربه‌ و حرفه‌ای در زمینه‌ هنرهای تجسمی و ایجاد انجمن هنرهای تجسمی و کارگروهی مشخص در حوزه‌ گرافیک عرصه را برای کسب تجربه و اطلاعات برای علاقه‌مندان فراهم آورده است.
محمدی افزود: به طور قطع به واسطه‌ حضور افراد فعال، حرفه‌ای و دغدغه‌مند گرافیک خوزستان در سطح بالایی از نظر کیفی قرار دارد اما به نظرم محدود شدن آن به چند نفر آن هم در چنین گستره ‌قابل توجهی آینده‌ روشنی برای این رشته نخواهد داشت. تلاش همه جانبه‌ اعضای انجمن هنرهای تجسمی برای حفظ رشد و توسعه‌ گرافیک دیزاین مهمترین مساله‌ای است که در حال حاضر باید مورد توجه قرار بگیرد.

این مهندس تبلیغات خاطرنشان کرد: همه ‌تشکل‌های مردمی فرهنگی و هنری پر هستند از انسان‌های دغدغه‌مند و دلسوزی که بدون چشم‌داشت مادی در عرصه‌های مختلف از جان و دل مایه می‌گذارند. انجمن هنرهای تجسمی خوزستان یک نمونه‌ بارز و مثال‌زدنی در همین زمینه‌ است؛ افرادی که در شرایط فعلی کشور و دغدغه‌های شخصی برای رشد پتانسیل فرهنگی و ایجاد زمینه‌هایی برای ارتقای سطح هنری منطقه تلاش می‌کنند و تا این جای کار خیلی بیشتر از سطح توقع همه مخاطبان‌شان پیش رفته‌اند.
وی ابراز امیدواری کرد: همه‌ اعضای این انجمن در کنار مجموعه‌ هیات مدیره به ارتقای جایگاه این تشکل ارزنده کمک کنند و به زودی شاهد خلق بهترین آثار در هر حوزه‌ای از هنر در منطقه‌خوزستان باشیم.
در ادامه مائده قدک‌ساز، کارشناس ارشد ارتباطات تصویرى و یکی از شرکت کنندگان حاضر در کارگاه ژنتیک بصری، در خصوص کیفیت برگزاری کارگاه و نیز دیگر فعالان انجمن اظهار کرد: از نظر من این کارگاه علاوه بر افزایش مهارت‌هاى طراحى گرافیک در افزایش انگیزش شغلى و مشارکت هنرآموزان در مباحث اعم از علمى و عملى تاثیر بسزا و مثبتى داشته است. از این رو امیدوارم ما شرکت‌کنندگان با بهره‌گیری از نظرات ارزشمند صاحب نظران شاهد برگزاری موفق‌تر کارگاه‌های بعدی باشیم.

وی خاطرنشان کرد: مکان‌های انتخاب شده برای رویدادهای انجمن بسیار عالی بود اما در این میان مساحت گالری کینو برای رویدادی با این وسعت بسیار کم است و ای کاش گالری انجمن هنرهای تجسمی هر چه سریع‌تر مهیا شود. با این همه اما سالن جهاد دانشگاهی خوزستان از استانداردهای لازم برخوردار بود.
قدک‌ساز ادامه داد: باید این نکته را نیز در نظر داشته باشیم که با توجه به پتانسیل هنر استان و تلاش‌های هیات مدیره محترم انجمن هنرهای تجسمی، به طور قطع نیاز به فضای فیزیکی بزرگ و استاندارد انجمن احساس می‌شود تا تمامی فعالیت‌ها اعم از نمایشگاه، کارگاه، کلاس، نشست و جلسه در یک مکان واحد برگزار شود. در عین حال، این که چرا تاکنون به رغم پیگیری‌های انجمن هنرهای تجسمی این اتفاق رخ نداده حتما اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی باید پاسخگو باشد.
کارشناس ارشد ارتباطات تصویرى گفت: به عقیده بنده برگزارى این قبیل کارگاه‌ها در کنار برپایى نمایشگاه‌هاى مربوطه در هفته گرافیک در سال ٩٨ از نقاط قوت انجمن هنرهاى تجسمى خوزستان بوده است و شایسته است که از تلاش‌ها و زحمات صادقانه رییس انجمن هنرهاى تجسمى خوزستان جناب آقای عدیلى‌پور و دیگر دست‌اندرکاران که در برپایی و برگزاری نمایشگاه‌ها و کارگاه‌هاى آموزشى و دیگر مراسم‌ مربوط، چه در هفته گرافیک و چه قبل‌تر از آن، مبذول داشته‌اند کمال تقدیر و تشکر را داشته باشم.

همچنین احسان اطمینانی، طراح گرافیست، گفت: وجه تمایز مهم این کارگاه با دیگر کارگاه‌ها این بود که این کارگاه به گونه‌ای اداره می‌شد که وجه ایده‌یابی و تکنیک ایده‌یابی در لوگو را به خوبی توضیح می‌داد که این موضوع به طور کامل در ژنوم پویایی لوگو توضح داده شد. همچنین بحث دیگری که نیاز آن بیش از پیش در کارگاه‌های انجمن احساس می‌شود ارتقای سطح دانش گرافیست‌ها، هنرمندان و حتی مدیران شرکت‌های تبلیغاتی که در حوزه گرافیک اطلاعاتی ندارند در خصوص هویت بصری، سازمانی، هویت برند و تفاوت آن‌ها است .
وی با بیان این که انجمن هنرهای تجسمی خوزستان انجمنی نوپا است افزود: با وجود شروع تازه انجمن هنرهای تجسمی خوزستان بدون شک کسانی که دارند در این بخش زحمت می‌کشند و وقت و انرژی و حتی بخشی از زمانی را که می‌توانند به فعالیت‌های خودشان بپردازند را برای انجمن خرج می‌کنند که این جای بسی قدردانی دارد.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

یوکیا آمانو درگذشت

جزئیات انهدام شبکه جاسوسی CIA در ایران

کلنگ مجتمع آموزشی 24 کلاسه دخترانه اهواز به زمین زده شد

توسعه‌ فرهنگی استان خوزستان الزامی گریزناپذیر است

هیات انتخاب جشنواره نمایش‌های کوتاه خوزستان معرفی شدند

انتشار فراخوان انگلیسی و عربی جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی

آغاز طرح تابستانه خرید کتاب در ‌کتاب‌فروشی‌های خوزستان

پرداخت کمک هزینه سفر به جشنواره‌ هنرهای تجسمی جوانان ایران

گروه‌های نمایشی برگزیده جشنواره تئاتر عربی خوزستان معرفی شدند

آخرین وضعیت سلامتی میرحسین موسوی

ظریف: برجام قابل مذاکره مجدد نیست

اماکن عرضه قلیان، پاتوق‌های هنری و فرهنگی اهواز می‌شوند

مولاوردی: بار‌ها به روحانی گفتم وزیر زن معرفی کن

ساباط تاریخی «شعیب رسول» در دست مرمت است

گردشگری باغملک صاحب «شاتگشب» شد

سید مرتضی سبزقبا با یک داستان کوتاه در مسابقه ملی داستان‌نویسی «افسانه‌ها»

بخش خصوصی برای احداث سینما در دزفول ورود کند

گتوند برای توسعه و پیشرفت، نیازمند جذب نخبگان است

عناوین برتر دانش‌آموزان خوزستانی در مسابقات کشوری قرآن، عترت و نماز

شرکت 2500 نفر درکلاسهای تابستانه کانونهای فرهنگی-هنری مساجد دزفول

تأکید استاندار خوزستان بر ساماندهی بنای تاریخی دانشکده سه‎گوش اهواز

دانش آموزان خوزستانی 9 رتبه کشوری در مسابقات قرآن، عترت و نماز کسب کردند

«خواب‌های دم صبح» فرهنگ دشتی رونمایی شد

بازسازی مدارس تخریبی در سیل اولویت اول نوسازی مدارس در شادگان است

جاذبه‎های گردشگری شهرستان کارون به برند تبدیل شده‎اند

جزئیات محکومیت ریخته‌گران و عیسی شریفی

برنامه درسی ملی به یک اندیشه تبدیل شده است

130 کانون فرهنگی هنری در مساجد دزفول فعالیت می‌کنند

مکرون با روحانی، پوتین و ترامپ دیدار می‌کند

اتاق مشایی در اوین را به نجفی دادند

نماینده ولی‌فقیه در سپاه: بدحجابی ترحم ندارد

انجمن مستقل طراحان گرافیک خوزستان مسابقه ملی تصویرگری محیط ‌زیست برگزار می‌کند

734 دانش آموز خوزستانی در آزمون جهش تحصیلی شرکت کردند

هیات انتخاب دوازدهمین جشنواره نمایش‌های کوتاه خوزستان معرفی شدند

امام جمعه اهواز: سنت های دست و پاگیر ازدواج برچیده شوند

روحانی: ادعای ناکارآمدی دولت دروغ است

امام رضا(ع)، امامی که به مهربانی‌اش شناخته می‌شود

انتشار فراخوان بیست‌ودومین جشنواره‌ بین‌المللی قصه‌گویی

روند رو به رشد ورود گردشگران خارجی از مرز شلمچه

تصویب محدودیت اختیارات جنگیِ ترامپ

ادعای تلاش ایران برای توقیف نفت‌کش انگلیسی

محمدرضا خاتمی به سران قوا نامه نوشت

انتصاب سرپرست جدید پایگاه میراث جهانی شوشتر

ساماندهی گذر اوراز شوشتر در مرحله جدید

تلاش برای ثبت پنج شهر خوزستان به عنوان شهر ملی صنایع دستی

درخشش عکاسان خوزستانی در جشنواره عکس «روایت گِل و دل»

دومین جشنواره منطقه ای بلوطیکا در ایذه پایان یافت

معاون سپاه، ‌ناوهای آمریکایی‌ را تهدید کرد

جام کتاب و کتابخوانی در دزفول افتتاح شد

سردار باقری: توقیف نفتکش بی‌پاسخ نمی‌ماند