پیام خوزستان

آخرين مطالب

مدیرعامل سازمان آب و برق استان:

بیش از 120 روستای خوزستان در حریم بستر رودخانه قرار دارند اقتصادي

بیش از 120 روستای خوزستان در حریم بستر رودخانه قرار دارند

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان با بیان اینکه هیچ رفتار غیر طبیعی در سدهای استان در اثر سیلاب اتفاق نیافتاد، گفت: مطالعات بسیاری بر روی بحث افزایش ارتفاع سد دز انجام گرفته است و بر اساس بررسی‌های اولیه افزایش ارتفاع این سد از نظر فنی مشکلی ندارد اما تصمیم‌گیری نهایی پس تشکیل یک پنل بین‌المللی اتخاذ خواهد شد.
به گزارش ایسنا - منطقه خوزستان، فرهاد ایزدجو در نشست خبری که امروز 22 اردیبهشت ماه در اهواز برگزار شد، اظهار کرد: در سازمان آب و برق خوزستان تمام تلاش انجام می گیرد تا بهترین خدمات به مردم ارائه شود اما قطعا کاستی‌هایی وجود دارد که باید شناسایی شوند تا بتوانیم خدمات بهتری را ارائه دهیم.
وی افزود: یکی از اصلی ترین دستگاه های خدماتی استان هستیم که باید بتوانیم خدمات را به نحو مطلوب به مردم ارائه دهیم و در این زمینه تلاش خواهیم کرد تا کاستی‌های موجود را کم کنیم.
مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان با بیان اینکه آب یک موضوع میان بخشی است و فقط به وزارت نیرو باز نمی‌گردد، تصریح کرد: سازمان آب و برق خوزستان به عنوان یک دستگاه خدمات‌رسان در بحث آب همیشه در تلاش بوده تا بهترین خدمات را به مردم ارائه کند.
در سد دز حدود 600 میلیون متر مکعب رسوب وجود دارد
ایزدجو در خصوص بحث لایروبی سدها و رودخانه‌ها ادامه داد: در این زمینه نظرات متفاوتی وجود دارد اما این دو مبحث لایروبی رودخانه و سدها کاملا مستقل از یکدیگر هستند. در حال حاضر تنها مخزن سدی که با مشکل عدم لایروبی مواجه است، سد دز است و دیگر سدهای استان نیاز به لایروبی ندارند. این سد حدود 600 میلیون متر مکعب رسوب دارد و هزینه لایروبی حدود 300 میلیون متر مکعب از آن حدود 1.5 میلیارد دلار است.
وی با بیان اینکه طول عمر سدها به میزان رسوب ورودی سدها مرتبط است، عنوان کرد: بر اساس مطالعات انجام گرفته در خصوص افزایش طول عمر سد دز، گزینه افزایش ارتفاع سد دز گزینه برتری نسبت به لایروبی آن است. در این زمینه اگر سد بختیاری بر روی شاخه بختیاری نیز احداث شود میزان رسوبات واردشده به سد کاهش پیدا خواهد کرد.
افزایش ارتفاع سد دز از نظر فنی مشکلی ندارد
مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان بیان کرد: مطالعات بسیاری بر روی بحث افزایش ارتفاع سد انجام گرفته است و بر اساس بررسی‌های اولیه افزایش ارتفاع این سد از نظر فنی مشکلی ندارد اما تصمیم گیری نهایی پس از تشکیل یک پنل بین المللی اتخاذ خواهد شد.
ایزدجو ادامه داد: افزایش ارتفاع سد دز ضرورت دارد اما این ضرورت نباید باعث ایجاد یک مشکل جدید شود. در این زمینه تاکید داریم تا با تشکیل پنل بین المللی در خصوص این مساله تصمیم‌گیری شود.
لایروبی رودخانه‌ها هزینه بسیار بالایی دارد
وی در خصوص لایروبی رودخانه اظهار کرد: لایروبی کلی رودخانه‌ها هزینه بسیار بالایی دارد و باید در کنار گزینه‌های دیگر دیده شود تا مطالعات مهندسی رودخانه تکمیل و سپس این کارها به صورت توام باهم انجام شود.
مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان در خصوص بحث لایروبی موضعی رودخانه کارون در مقطع اهواز، گفت: اگر حدود 10 میلیون متر مکعب لایروبی به صورت موضعی در رودخانه کارون در مقطع اهواز انجام گیرد، سطح آب در شرایط سیلابی حدود 30 سانتی متر کاهش پیدا خواهد کرد. اگر این کار بخواهد به صورت مطلوب انجام بگیرد، باید حدود 70 میلیون متر مکعب لایروبی در رودخانه کارون در مقطع اهواز انجام بگیرد که این کار نیاز به سرمایه‌گذاری مناسب دارد.
ایزدجو با بیان اینکه اکنون از دوره سیلاب عبور کرده‌ایم و اکنون در دوره پساسیلاب قرار داریم و ورودی‌های سدها کاهش پیدا کرده است، تصریح کرد: لایروبی به بحث‌های کشتیرانی و گردشگری نیز کمک می‌کند و امیدواریم در این زمینه اقدامات مطلوب‌تری انجام بگیرد.
وی ادامه داد: مسایل لایروبی توسط سازمان آب و برق خوزستان پیگیری شده و مکاتباتی در این زمینه انجام گرفته است اما در طول سالیان گذشته با توجه به دیگر اولویت‌های موجود، بحث‌های لایروبی در اولویت قرار نگرفته است.
4.2 میلیون متر مکعب لایروبی در رودخانه کارون در مقطع اهواز
مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان با بیان اینکه بحث‌های مهندسی رودخانه و احداث کانال‌های سیلاب بر باید در دستور کار قرار بگیرند، گفت: در طول 10 سال گذشته حدود 4.2 میلیون متر مکعب لایروبی رودخانه کارون در مقطع اهواز انجام گرفته و حدود 25 میلیارد تومان هزینه داشته است. در این زمینه بر اساس اعتباراتی که به سازمان تخصیص داده می شود کار لایروبی انجام می‌گیرد.
پیشرفت فیزیکی 45 درصدی طرح غدیر
ایزدجو در خصوص آبرسانی به شهرهای خوزستان عنوان کرد: طرح غدیر قرار است تا 52 درصد از آب استان را تامین کند. در این زمینه پازل‌های طرح غدیر در سراسر استان یکی یکی در حال تکمیل هستند. در شهرستان های خرمشهر، آبادان و دشت آزادگان خط‌های آبرسانی تکمیل شده اند. همچنین برای شهرستان اهواز نیز 60 درصد از این طرح تکمیل شده و قرار است تا خط دوم این طرح برای اهواز اجرایی شود.
وی افزود: خط آبرسانی شادگان نیز به زودی تکمیل خواهد شد و پس از آن در برنامه است تا تصفیه‌خانه‌های غدیر تکمیل شوند. در حال حاضر طرح غدیر دارای پیشرفت 45 درصدی است و در حال همکاری و پیشبرد کار با قرارگاه خاتم هستیم.
به دلیل تحریم، فاینانس طرح آبرسانی شمال شرق با مشکل مواجه شده است
مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان در خصوص طرح آبرسانی شمال شرق، گفت: این طرح در دو بخش اجرایی می شود که بخش اول از طریق فاینانس اجرایی خواهد شد. بخش دوم آن را نیز در حال کار هستیم تا با اجرای یک خط انتقال بتوانیم آب را به مناطق شمال شرق استان برسانیم.
ایزدجو در خصوص بخش فاینانس طرح آبرسانی شمال شرق استان اظهار کرد: پس از آنکه مناقصه این طرح برگزار شد شاهد شرایط تحریم بودیم و به دلیل مسایل تحریم پیمانکار امکان کار را ندارد و با توجه به شرایط سخت تحریم در حال تصمیم گیری هستیم تا بتوانیم به راه جایگزینی برای اجرای این بخش از طرح برسیم.
وی با اشاره به برنامه اجرایی برای احداث سدهای جدید در خوزستان گفت: امیدواریم امسال سد بالارود آبگیری شود. برای سد خیرآباد- که امسال برای آن اعتباری در نظر گرفته نشده- پیش بینی می‌شود در سال 99 برای آن اعتباری در نظر گرفته شود و شاهد اجرای آن باشیم.
مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان ادامه داد: بحث احداث سدهای تاخیری بر روی رودخانه‌های کارون و دز مطرح است اما هنوز اعتباری برای احداث آن‌ها در نظر گرفته نشده است. همچنین سد تراز دیگر سدی است که سال گذشته کلنگ زنی شد و از امسال احداث آن آغاز خواهد شد.
11 هزار گیگاوات ساعت تولید برق آبی از ابتدای سال آبی
ایزدجو با اشاره به بهبود وضعیت منابع آبی سدها برای تولید برق اظهار کرد: از ابتدای سال آبی 97- 98 تا اوایل اردیبهشت ماه امسال حدود 11 هزار گیگاوات ساعت تولید برق آبی داشته‌ایم که این میزان در سال گذشته حدود 3 هزار و 850 گیگاوات ساعت بوده است و همچنین این میزان تولید در مقایسه با میانگین دراز مدت چیزی حدود 2.1 برابر افزایش را نشان می‌دهد.
وی با اشاره به وظایف اجرایی این سازمان عنوان کرد: در سال‌های گذشته دستگاه‌های اجرای بازوان اجرایی و تیم هایی برای کار اجرایی داشتند اما با تغییراتی که در سیاستگذاری‌ها اتفاق افتاد، دستگاه‌های اجرایی موظف شدند تا کار خود را برونسپاری کنند. سازمان آب و برق خوزستان اجازه ندارد تا تیم‌های اجرایی برای انجام کارها داشته باشد. این سازمان قرار است تا به عنوان یک بدنه حاکمیتی کار کند و در حال کوچک‌تر شدن است.
بیش از 120 روستا در بستر رودخانه قرار دارند
ایزدجو با بیان اینکه هیچ رفتار غیرطبیعی در سدهای استان در اثر سیلاب اتفاق نیافتاد، تصریح کرد: روستاهایی که در بستر رودخانه هستند باید جابه‌جا شوند اما این مساله تبعات اجتماعی را به دنبال خواهد داشت. بالغ بر 120 روستا در بستر رودخانه قرار دارند و باید جابه‌جا شوند. باید در سطوح بالاتری تصمیم‌گیری شود اما برای مدیریت رودخانه و همچنین سلامت مردم باید این اتفاق رخ دهد.
وی همچنین با اشاره به حضور هیات ملی سیلاب به دستور رییس جمهور در خوزستان گفت: با هیات ملی سیلاب همکاری های لازم را انجام خواهیم داد. ما در کنار این هیات هستیم تا از تجربه این مساله برای سال های آینده نیز استفاده کنیم.
مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان با اشاره اقداماتی که برای مقابله با سیلاب در سال‌های آینده در دستور کار قرار دارد، تصریح کرد: در حوضه کرخه، احداث کانال‌های سیلاب بر خسرج، افزایش ارتفاع و تقویت دایک های بخش هایی که در پایین دست این کانال های سیلاب بر قرار می‌گیرند و برای حوضه کارون، ساماندهی نهر بحره، بحث انتقال آب از نهر ماله از بالادست اهواز در دستور کار قرار دارد.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

استاندار خوزستان:خدمات نظام در همه ابعاد ملموس است

خسارات کشاورزان خوزستان بزودی پرداخت می شود

پنج روستای خوزستان از شبکه ارتباطی و اینترنت پرسرعت بهره مند شدند

برداشت گندم از مزارع شهرستان امیدیه به پایان رسید

چهار هکتار از اراضی ملی در بهبهان رفع تصرف شد

لایروبی اروند کمترین خدمت به مردم خرمشهر است

110میلیارد ریال به ساحل سازی اروندرود آبادان اختصاص یافت

چهار پرواز فرودگاه اهواز باطل شد

خسارت بیش از 5 میلیارد ریالی تندباد اخیر به شبکه برق اهواز

پرداخت حدود 2 هزار میلیارد تومان به کشاورزان بابت خرید گندم و کلزا

کانون کوبی ملخ های دریایی در بخشی ازمزارع رامهرمز ادامه دارد

ابلاغ 926 میلیارد تومان برای جبران خسارت سیل به کشاورزی خوزستان

اعتبارات مربوط به جبران خسارت کشاورزان سیل زده خوزستان ابلاغ شد

نظام مهندسی خوزستان به سیل زدگان خدمات فنی ارایه می کند

آتش زدن بقایای مزارع به تنوع زیستی در خوزستان آسیب می زند

ساعت کار بانک ها در خوزستان کاهش یافت

افزایش قیمت قیر از مشکلات ترمیم آسفالت خیابان های اهواز است

تند باد بیش از پنج میلیارد ریال به شبکه برق اهواز خسارت زد

قیمت اقلام اساسی در بازار

تاسیسات شبکه برق خوزستان فرسوده است

نظارت بر ساخت‌وساز منازل آسیب‌دیده در سیل/کاهش درآمدهای نظام‌مهندسی

سکه در کانال صعود

برداشت محصولات جالیزی درمسجدسلیمان آغاز شد

80 واحد مسکونی در روستاهای محروم اندیکا احداث شد

سود سهام عدالت "فوت‌شدگان" چه می‌شود؟

ایمن سازی چهار خط انتقال نفت و گاز شرکت مارون آغاز شد

خوزستان فاقد مشوق های استانی در امور مالیاتی و بانکی است

خوزستان هشتمین استان کشور از نظر میزان بارندگی است

آتش سوزی مجمتع پتروشیمی بوعلی سینای ماهشهر غیر عمدی بود

بی پولی مانع لایروبی کارون در اهواز است

آتش 50 هکتار از گندمزارهای ایذه را خاکستر کرد

رگبار، رعد و برق و گرد و غبار خوزستان را فرا می گیرد

کارگران پالایشگاه بیدبلند خواستار اشتغال در این واحد هستند

افزایش 9.5 درصدی قیمت CNG از امشب

450 هزار تردد طی امسال در مرز بین المللی شلمچه ثبت شد

309 تن اقلام تنظیم بازار در دزفول توزیع شد

طوفان 20 میلیارد ریال به مزارع ایذه خسارت وارد کرد

برداشت محصولات جالیزی در شهرستان شوشتر آغاز شد

دلار در کانال 13هزار تومان قرار گرفت

ضرورت تامین منابع مالی موردنیاز کشور از منابعی غیر از نفت

عرضه بنزین یورو 4 در جنوب خوزستان آغاز شد

100 هکتار از مزارع گندم اندیمشک در آتش سوخت

400 واحد مسکن مهر آبادان برق غیر مجاز دارند

10 تن سیب زمینی فاسد در خرمشهر معدوم شد

250 میلیارد ریال در منطقه آزاد اروند سرمایه گذاری شد

توزیع 100 تن گوشت منجمد گوسفندی در ماه رمضان

پیش‌بینی وضعیت بازار اجاره در اهواز در فصل نقل و انتقالات مسکن

بیش از 90 درصد بهای گندم کشاورزان خوزستان پرداخت شده است

کام کشاورزان چغندرکار دزفول تلخ شد

دستور صادرات پیاز صادر شد