پیام خوزستان

آخرين مطالب

بازخوانی گفت‌وگویی با بهنام صفوی؛ همه به سمت راس مثلث دنیا حرکت می‌کنند فرهنگي

بازخوانی گفت‌وگویی با بهنام صفوی؛  همه به سمت راس مثلث دنیا حرکت می‌کنند

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - مرداد سال 90 گروه فرهنگی و هنری ایسنای خوزستان با زنده‌یاد بهنام صفوی، خواننده پاپ که امروز دوشنبه (23 اردیبهشت 98) خبر درگذشت او منتشر شد، گفت‌وگویی با موضوع موسیقی رپ داشت که به تازگی پا گرفته بود و خیلی‌ها به اتهام ابتذال در برابرش صف کشیده بودند اما صفوی با شهامتی که بسیار می‌توان در اهالی موسیقی ایران زمین سراغ گرفت اعلام کرد که رپ به‌رغم تصور رایج صرفا در ورطه ابتذال نغلتیده است بلکه به سیاق اجتماعی و فریاد اعتراض است. بعد هم در کنار این موضوع به دیگر مسایلی که در حوالی موسیقی پاپ پرسه می‌زنند گریز زد. اکنون به بهانه درگذشت بهنام بی‌مناسبت ندیدیم که بار دیگر این گفت‌وشنود را از نظر بگذرانیم و ببینیم تحلیل‌های صفوی پس از گذشت این چند ساله تا چه اندازه درست از آب درآمده‌اند.
***
یک خواننده بیان کرد: خیلی از جوان‌ها موسیقی رپ را دنبال می‌کنند پس این موسیقی نباید زیرزمینی باشد. همه باید در چارچوب قانون این موسیقی را دنبال کنند. امیدوارم مسؤولان تصمیمات خوبی درباره‌ موسیقی رپ بگیرند.
بهنام صفوی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در خوزستان گفت: موسیقی ایران وضعیت رو به رشدی را دنبال می‌کند و در حال بهتر شدن است. چارچوب موسیقی ایران بعد از انقلاب نسبت به گذشته فرق می کند و خواننده‌ها پرشورتر کار می‌کنند. ولی نباید اجازه بدهیم نوابغ موسیقی ما تحت فشارهای مختلف از کشور خارج شوند. در کشور باید بستر را برای برگزاری کنسرت و کشف استعدادهای جدید آماده کنیم.
وی تاکید کرد: باید سخت‌گیری‌های بی‌مورد برداشته شود و شور و نشاط و انرژی که توصیه دین ما و هر جامعه‌ دیگری است و نیاز هر جامعه‌ای برای رشد است را حاکم کنیم. بعضی از برخوردها سلیقه‌ای است. باید برخوردهای سلیقه‌ای کنار گذاشته و به خواسته‌های مردم توجه شود. مردم ایران موسیقی دوست و هنر دوست هستند و باید بستر بهتری آماده شود تا شاهد اجراهای بهتر و با نظم‌تری باشیم. البته با یک سیاست گزینشی بهتر تا هر کسی با هر سلیقه‌ای خارج از هنر و تکنیک وارد نشود و غذای مسموم به مردم ندهد. باید آن چه که مردم می‌خواهند و دوست دارند به آنها داده شود ضمن این که یک موسیقی درست نیز وجود داشته باشد.
این خواننده بیان کرد: من همه سبک‌های موسیقی را دوست دارم و به همه‌ سبک‌ها احترام می‌گذارم چون هر سبک موسیقی محتوای خاص خودش را دارد. ما در تمام دنیا با توجه به فرهنگ‌های مختلف شاهد سبک‌های مختلف موسیقی هستیم. هر فرهنگی با آن سبک می‌تواند با مخاطبانش ارتباط برقرار کند.
صفوی درباره موسیقی رپ گفت: موسیقی رپ یک موسیقی اعتراضی و اجتماعی است. در آمریکا خیلی رواج داشته و به کشورهای دیگر کشیده شده و به ایران نیز آمده است. این سبک موسیقی خوب است به این شرط که هر کسی در هر سبکی که کار می‌کند در سبک خودش بهترین باشد. من با کارهایی که رو به ابتذال می‌رود موافق نیستم.
او خاطر نشان کرد: کارهای رپ اعتراض خوبی را شنیدیم. کارهایی که در چارچوب حرف‌های خودش را بزند. آن کارها واقعا ارزنده هستند. مسؤولان باید گزینشی انتخاب کنند برای هنرمندانی که در موسیقی رپ فعالیت می‌کنند و آنهایی که به صورت زیرزمینی کار می‌کنند. در یک چارچوب‌های خاص مجوز بدهند تا بتوانند هنرشان را عرضه کنند. من مخالف سرکوب کردن همه خواننده‌های موسیقی رپ هستم.
وی گفت: هر موسیقی حتی موسیقی سنتی ما در زمان‌های قدیم در مکان‌های لهو و لعب از همین سازهای سنتی استفاده می کردند. همین سازهای سنتی را در کنسرت‌های بسیار زیبایی می‌‌توان استفاده کرد. پس هر موسیقی را می‌توان در هر جهتی به کار برد. موسیقی رپ فقط مخرب نیست و می‌شود از آن در جهت‌های سازنده نیز استفاده کرد. نه فقط موسیقی رپ، هر موسیقی دیگر، حتی پاپ و متال و کلاسیک و هر سبک دیگری اگر در چارچوب مثبت باشد و حرفی برای گفتن داشته باشد و برهان و دلیل داشته باشد کاربردهای زیادی خواهد داشت.
او اظهار داشت: موسیقی رپ جای پیشرفت زیادی دارد. من همیشه دوست دارم که موسیقی‌های زیر زمینی سر و سامان بگیرند و دولت و مسؤولان به آنها توجه کنند تا بتوانند به صورت قانونی و راحت و آزاد کارهای خودشان را منتشر کند.
صفوی ادامه داد: دنیا یک مثلث است که همه به سمت راس این مثلث حرکت می‌کنند. از موسیقی گرفته تا همه جوانب دیگر، پیشرفت و تکنولوژی و قدرت دست غربی‌ها است و تا زمانی که قدرت دست آنها باشد همه کشورها از آنها تبعیت می‌کنند. اگر قدرت و پیشرفت دست ما ایرانی‌ها بود تمام کشورها از ما تبعیت می‌کردند. موسیقی رپ متعلق به غربی‌ها است و ما از آن استفاده کردیم. اما باید نکات مثبت آن را بگیریم و نکات منفی آن را دور بریزیم.
وی افزود: من موسیقی رپی را می‌پسندم که سازنده و به دور از ابتذال باشد. موسیقی نباید به سمت ابتذال برود. من مخالف ابتذال در هر زمینه‌ای هستم. رسالت هنر شناخت زیبایی و در نهایت رسیدن به خداست و نشان دادن یک راه مثبت و درست است و گمراه کردن انسان نیست.
این خواننده بیان کرد: جوان‌ها همیشه دنبال نوآوری و پیرو مد هستند. مانند لباس. موسیقی نیز مد است. تمام کشورهای دنیا از ترکیه تا کشورهای عربی به این دلیل پیشرفت می‌کنند که اصالت خودشان را در کارشان حفظ می‌کنند. بهترین خواننده‌های عرب و ترک را می‌بینیم که موسیقی و کار آن‌ها پیشرفت می‌کند اما باز اصالت خودشان را در موسیقی‌هایشان حس می‌کنیم. چیزی که مربوط به شناسنامه یک ملت نباشد مطمئن باشید یک روز خواهد آمد و خواهد رفت و هیچ وقت ماندگار نخواهد بود.
صفوی گفت: من سعی می‌کنم درباره‌ ندادن مجوز به موسیقی رپ صحبت نکنم چون یک سری مسایل مقطعی و سلیقه‌ای هستند. من دوست دارم همه‌ سبک‌های موسیقی وجود داشته باشند. خیلی از جوان‌ها این سبک موسیقی را دوست دارند و انجام می‌دهند.
وی ادامه داد: بسیاری از کارهایی که از تلویزیون پخش می‌شود گزینش لازم در مورد آن‌ها صورت نمی‌گیرد و کار در آن حدی نیست که بتواند از تلویزیون پخش شود. این دادن غذای مسموم به مردم است. با پخش این کارها سطح توقع مردم نیز تغییر می‌کند. تلویزیون تاثیرگذارترین رسانه است و ما نباید هر کاری را از این رسانه پخش کنیم. خیلی از موسیقی‌هایی که پخش می‌شوند ارزش موسیقایی ندارند و بعضی از کارها نیز فاخر و خوب بودند.
این خواننده درباره‌ وضعیت کنونی موسیقی رپ گفت: موسیقی رپ نسبت به چهار یا پنج سال پیش خیلی ضعیف‌تر شده است. در گذشته خیلی قوت داشت. به نظر من این مربوط به سلیقه است. سلیقه مردم مثل یک موج زمانی آمد و بعد اپیدمی شد. الان مردم تمایل کمتری به شنیدن موسیقی رپ دارند و بیشتر موسیقی پاپ شنیده می‌شود.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

نمایشگاه کتاب مقاومت در دزفول گشایش یافت

سه مجلس تعزیه خوانی در تالار آفتاب اهواز برپا می شود

المپیاد ظرفیت خوبی برای انتخاب دستیاران آموزشی و پژوهشی است

ثبت چهارم خرداد در تقویم نتیجه جانفشانی مردم دزفول است

کارگاه آموزشی عکاسی بحران در اهواز برگزار می شود

مجسمه مومیایی حین معامله غیرمجاز در دزفول کشف شد

تغییر در ساعت کاری موزه‎ها و محوطه‎های دارای ورودیه خوزستان در ماه رمضان

افتتاح اولین انجمن عکاسی نوجوانان خوزستانی در اهواز

کشف مجسمه مومیایی هنگام معامله غیرمجاز در دزفول

کارگاه عکاسی بحران در اهواز برگزار می‌شود

2هزار برنامه به مناسبت سوم و چهارم خرداد برگزار می شود

کدخدایی: اختیارات روحانی زیاد شده است

توسعه خانه‎های بوم‎گردی جریان مهاجرت از روستا را متوقف می‎کند

دومین مرحله مستند نگاری سازه های آبی تاریخی گتوند انجام شد

یک میلیارد و 300 میلیون ریال صرف مرمت موزه آبادان شد

جشنواره رضوی گامی در جهت آشنایی با سیره امام رضا (ع)است

هنرمند پیشکسوت تئاتر خوزستان درگذشت

تداوم تحول در موزۀ هفت‌تپه در گرو حمایت‌های مالی است

حمله پهپادی انصارالله به فرودگاه نجران عربستان

روستای سیل زده مگران3 خوزستان به منطقه گردشگری تبدیل شود

آهنگ «گرگیعان» در اردوگاه سیل زدگان

یکهزار و700 گردشگر خارجی از جاذبه های گردشگری شوش دیدن کردند

مشت های مهربانی باز هم در دستان کودکان خوزستانی باز شد

آیین دینی و مذهبی گرگیعان در اهواز برگزار شد

پژوهش های مرتبط با سیل در دانشگاه آزاد اهواز انجام می شود

عقل را جایگزین احساس کنیم* اکبر ظریفی

ایجادقرارگاه جهادی دانشگاه آزاد براساس اندیشه های انقلاب است

پیکر هنرمند سینما و تئاتر در آبادان تشییع شد

لایروبی اروندرود توسعه گردشگری آبی در آبادان وخرمشهر را به دنبال دارد

دوره آموزشی خط سیاق در شهرستان شوشتر برگزار شد

فارس، بوشهر و هرمزگان استان های معین خرمشهر برای اربعین شدند

دستیار رییس جمهوری درامور اقوام ، عید صابئین را تبریک گفت

یادی از جان سپاران خرمشهر در یادبود سوم خرداد

توسعه پایدار آبادان، مستلزم مطالعه تاریخ و شهرسازی عصر طلایی آن است

نظر قاسم آهنین جان درباره نمایشگاه قرآن و عترت خوزستان

نخستین موسسه تولید فیلم در بندر امام خمینی (ره) آغاز به کار کرد

ماه مبارک رمضان با رنگ و بوی آداب و رسوم خوزستان

25 گردشگر خارجی از جاذبه های تاریخی شوش دیدن کردند

طرح شهید بهنام محمدی نقطه پیوند مسجد، مدرسه و خانه است

12 شی نفیس در موزه شوش رونمایی شد

مساجد سنگر مهمی برای مقابله با جنگ فرهنگی دشمن هستند

سه هزار و 500 گردشگر از روستاهای شهرستان کارون دیدن کردند

آیین میلاد حضرت یحیی (ع) در اهواز برگزار شد

اجرای 43 ویژه برنامه به مناسبت سوم خرداد در خرمشهر آغاز شد

قیمت افسارگسیخته کاغذ و بحرانی که در راه فرهنگ است

پیشکسوت تئاتر آبادان درگذشت

هنرمند پیشکسوت سینما و تئاتر آبادان درگذشت

کدام بناهای تاریخی خوزستان در سال 97 مرمت شدند؟

فعالیت‌های پژوهشی اولویت برنامه‌های کانون پرورش فکری است

موزۀ هفت‌تپه موزۀ برتر سال شد