پیام خوزستان

آخرين مطالب

بازخوانی گفت‌وگویی با بهنام صفوی؛ همه به سمت راس مثلث دنیا حرکت می‌کنند فرهنگي

بازخوانی گفت‌وگویی با بهنام صفوی؛  همه به سمت راس مثلث دنیا حرکت می‌کنند

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - مرداد سال 90 گروه فرهنگی و هنری ایسنای خوزستان با زنده‌یاد بهنام صفوی، خواننده پاپ که امروز دوشنبه (23 اردیبهشت 98) خبر درگذشت او منتشر شد، گفت‌وگویی با موضوع موسیقی رپ داشت که به تازگی پا گرفته بود و خیلی‌ها به اتهام ابتذال در برابرش صف کشیده بودند اما صفوی با شهامتی که بسیار می‌توان در اهالی موسیقی ایران زمین سراغ گرفت اعلام کرد که رپ به‌رغم تصور رایج صرفا در ورطه ابتذال نغلتیده است بلکه به سیاق اجتماعی و فریاد اعتراض است. بعد هم در کنار این موضوع به دیگر مسایلی که در حوالی موسیقی پاپ پرسه می‌زنند گریز زد. اکنون به بهانه درگذشت بهنام بی‌مناسبت ندیدیم که بار دیگر این گفت‌وشنود را از نظر بگذرانیم و ببینیم تحلیل‌های صفوی پس از گذشت این چند ساله تا چه اندازه درست از آب درآمده‌اند.
***
یک خواننده بیان کرد: خیلی از جوان‌ها موسیقی رپ را دنبال می‌کنند پس این موسیقی نباید زیرزمینی باشد. همه باید در چارچوب قانون این موسیقی را دنبال کنند. امیدوارم مسؤولان تصمیمات خوبی درباره‌ موسیقی رپ بگیرند.
بهنام صفوی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در خوزستان گفت: موسیقی ایران وضعیت رو به رشدی را دنبال می‌کند و در حال بهتر شدن است. چارچوب موسیقی ایران بعد از انقلاب نسبت به گذشته فرق می کند و خواننده‌ها پرشورتر کار می‌کنند. ولی نباید اجازه بدهیم نوابغ موسیقی ما تحت فشارهای مختلف از کشور خارج شوند. در کشور باید بستر را برای برگزاری کنسرت و کشف استعدادهای جدید آماده کنیم.
وی تاکید کرد: باید سخت‌گیری‌های بی‌مورد برداشته شود و شور و نشاط و انرژی که توصیه دین ما و هر جامعه‌ دیگری است و نیاز هر جامعه‌ای برای رشد است را حاکم کنیم. بعضی از برخوردها سلیقه‌ای است. باید برخوردهای سلیقه‌ای کنار گذاشته و به خواسته‌های مردم توجه شود. مردم ایران موسیقی دوست و هنر دوست هستند و باید بستر بهتری آماده شود تا شاهد اجراهای بهتر و با نظم‌تری باشیم. البته با یک سیاست گزینشی بهتر تا هر کسی با هر سلیقه‌ای خارج از هنر و تکنیک وارد نشود و غذای مسموم به مردم ندهد. باید آن چه که مردم می‌خواهند و دوست دارند به آنها داده شود ضمن این که یک موسیقی درست نیز وجود داشته باشد.
این خواننده بیان کرد: من همه سبک‌های موسیقی را دوست دارم و به همه‌ سبک‌ها احترام می‌گذارم چون هر سبک موسیقی محتوای خاص خودش را دارد. ما در تمام دنیا با توجه به فرهنگ‌های مختلف شاهد سبک‌های مختلف موسیقی هستیم. هر فرهنگی با آن سبک می‌تواند با مخاطبانش ارتباط برقرار کند.
صفوی درباره موسیقی رپ گفت: موسیقی رپ یک موسیقی اعتراضی و اجتماعی است. در آمریکا خیلی رواج داشته و به کشورهای دیگر کشیده شده و به ایران نیز آمده است. این سبک موسیقی خوب است به این شرط که هر کسی در هر سبکی که کار می‌کند در سبک خودش بهترین باشد. من با کارهایی که رو به ابتذال می‌رود موافق نیستم.
او خاطر نشان کرد: کارهای رپ اعتراض خوبی را شنیدیم. کارهایی که در چارچوب حرف‌های خودش را بزند. آن کارها واقعا ارزنده هستند. مسؤولان باید گزینشی انتخاب کنند برای هنرمندانی که در موسیقی رپ فعالیت می‌کنند و آنهایی که به صورت زیرزمینی کار می‌کنند. در یک چارچوب‌های خاص مجوز بدهند تا بتوانند هنرشان را عرضه کنند. من مخالف سرکوب کردن همه خواننده‌های موسیقی رپ هستم.
وی گفت: هر موسیقی حتی موسیقی سنتی ما در زمان‌های قدیم در مکان‌های لهو و لعب از همین سازهای سنتی استفاده می کردند. همین سازهای سنتی را در کنسرت‌های بسیار زیبایی می‌‌توان استفاده کرد. پس هر موسیقی را می‌توان در هر جهتی به کار برد. موسیقی رپ فقط مخرب نیست و می‌شود از آن در جهت‌های سازنده نیز استفاده کرد. نه فقط موسیقی رپ، هر موسیقی دیگر، حتی پاپ و متال و کلاسیک و هر سبک دیگری اگر در چارچوب مثبت باشد و حرفی برای گفتن داشته باشد و برهان و دلیل داشته باشد کاربردهای زیادی خواهد داشت.
او اظهار داشت: موسیقی رپ جای پیشرفت زیادی دارد. من همیشه دوست دارم که موسیقی‌های زیر زمینی سر و سامان بگیرند و دولت و مسؤولان به آنها توجه کنند تا بتوانند به صورت قانونی و راحت و آزاد کارهای خودشان را منتشر کند.
صفوی ادامه داد: دنیا یک مثلث است که همه به سمت راس این مثلث حرکت می‌کنند. از موسیقی گرفته تا همه جوانب دیگر، پیشرفت و تکنولوژی و قدرت دست غربی‌ها است و تا زمانی که قدرت دست آنها باشد همه کشورها از آنها تبعیت می‌کنند. اگر قدرت و پیشرفت دست ما ایرانی‌ها بود تمام کشورها از ما تبعیت می‌کردند. موسیقی رپ متعلق به غربی‌ها است و ما از آن استفاده کردیم. اما باید نکات مثبت آن را بگیریم و نکات منفی آن را دور بریزیم.
وی افزود: من موسیقی رپی را می‌پسندم که سازنده و به دور از ابتذال باشد. موسیقی نباید به سمت ابتذال برود. من مخالف ابتذال در هر زمینه‌ای هستم. رسالت هنر شناخت زیبایی و در نهایت رسیدن به خداست و نشان دادن یک راه مثبت و درست است و گمراه کردن انسان نیست.
این خواننده بیان کرد: جوان‌ها همیشه دنبال نوآوری و پیرو مد هستند. مانند لباس. موسیقی نیز مد است. تمام کشورهای دنیا از ترکیه تا کشورهای عربی به این دلیل پیشرفت می‌کنند که اصالت خودشان را در کارشان حفظ می‌کنند. بهترین خواننده‌های عرب و ترک را می‌بینیم که موسیقی و کار آن‌ها پیشرفت می‌کند اما باز اصالت خودشان را در موسیقی‌هایشان حس می‌کنیم. چیزی که مربوط به شناسنامه یک ملت نباشد مطمئن باشید یک روز خواهد آمد و خواهد رفت و هیچ وقت ماندگار نخواهد بود.
صفوی گفت: من سعی می‌کنم درباره‌ ندادن مجوز به موسیقی رپ صحبت نکنم چون یک سری مسایل مقطعی و سلیقه‌ای هستند. من دوست دارم همه‌ سبک‌های موسیقی وجود داشته باشند. خیلی از جوان‌ها این سبک موسیقی را دوست دارند و انجام می‌دهند.
وی ادامه داد: بسیاری از کارهایی که از تلویزیون پخش می‌شود گزینش لازم در مورد آن‌ها صورت نمی‌گیرد و کار در آن حدی نیست که بتواند از تلویزیون پخش شود. این دادن غذای مسموم به مردم است. با پخش این کارها سطح توقع مردم نیز تغییر می‌کند. تلویزیون تاثیرگذارترین رسانه است و ما نباید هر کاری را از این رسانه پخش کنیم. خیلی از موسیقی‌هایی که پخش می‌شوند ارزش موسیقایی ندارند و بعضی از کارها نیز فاخر و خوب بودند.
این خواننده درباره‌ وضعیت کنونی موسیقی رپ گفت: موسیقی رپ نسبت به چهار یا پنج سال پیش خیلی ضعیف‌تر شده است. در گذشته خیلی قوت داشت. به نظر من این مربوط به سلیقه است. سلیقه مردم مثل یک موج زمانی آمد و بعد اپیدمی شد. الان مردم تمایل کمتری به شنیدن موسیقی رپ دارند و بیشتر موسیقی پاپ شنیده می‌شود.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

آخرین وضعیت سلامتی میرحسین موسوی

ظریف: برجام قابل مذاکره مجدد نیست

اماکن عرضه قلیان، پاتوق‌های هنری و فرهنگی اهواز می‌شوند

مولاوردی: بار‌ها به روحانی گفتم وزیر زن معرفی کن

ساباط تاریخی «شعیب رسول» در دست مرمت است

گردشگری باغملک صاحب «شاتگشب» شد

سید مرتضی سبزقبا با یک داستان کوتاه در مسابقه ملی داستان‌نویسی «افسانه‌ها»

بخش خصوصی برای احداث سینما در دزفول ورود کند

گتوند برای توسعه و پیشرفت، نیازمند جذب نخبگان است

عناوین برتر دانش‌آموزان خوزستانی در مسابقات کشوری قرآن، عترت و نماز

شرکت 2500 نفر درکلاسهای تابستانه کانونهای فرهنگی-هنری مساجد دزفول

تأکید استاندار خوزستان بر ساماندهی بنای تاریخی دانشکده سه‎گوش اهواز

دانش آموزان خوزستانی 9 رتبه کشوری در مسابقات قرآن، عترت و نماز کسب کردند

«خواب‌های دم صبح» فرهنگ دشتی رونمایی شد

بازسازی مدارس تخریبی در سیل اولویت اول نوسازی مدارس در شادگان است

جاذبه‎های گردشگری شهرستان کارون به برند تبدیل شده‎اند

جزئیات محکومیت ریخته‌گران و عیسی شریفی

برنامه درسی ملی به یک اندیشه تبدیل شده است

130 کانون فرهنگی هنری در مساجد دزفول فعالیت می‌کنند

مکرون با روحانی، پوتین و ترامپ دیدار می‌کند

اتاق مشایی در اوین را به نجفی دادند

نماینده ولی‌فقیه در سپاه: بدحجابی ترحم ندارد

انجمن مستقل طراحان گرافیک خوزستان مسابقه ملی تصویرگری محیط ‌زیست برگزار می‌کند

734 دانش آموز خوزستانی در آزمون جهش تحصیلی شرکت کردند

هیات انتخاب دوازدهمین جشنواره نمایش‌های کوتاه خوزستان معرفی شدند

امام جمعه اهواز: سنت های دست و پاگیر ازدواج برچیده شوند

روحانی: ادعای ناکارآمدی دولت دروغ است

امام رضا(ع)، امامی که به مهربانی‌اش شناخته می‌شود

انتشار فراخوان بیست‌ودومین جشنواره‌ بین‌المللی قصه‌گویی

روند رو به رشد ورود گردشگران خارجی از مرز شلمچه

تصویب محدودیت اختیارات جنگیِ ترامپ

ادعای تلاش ایران برای توقیف نفت‌کش انگلیسی

محمدرضا خاتمی به سران قوا نامه نوشت

انتصاب سرپرست جدید پایگاه میراث جهانی شوشتر

ساماندهی گذر اوراز شوشتر در مرحله جدید

تلاش برای ثبت پنج شهر خوزستان به عنوان شهر ملی صنایع دستی

درخشش عکاسان خوزستانی در جشنواره عکس «روایت گِل و دل»

دومین جشنواره منطقه ای بلوطیکا در ایذه پایان یافت

معاون سپاه، ‌ناوهای آمریکایی‌ را تهدید کرد

جام کتاب و کتابخوانی در دزفول افتتاح شد

سردار باقری: توقیف نفتکش بی‌پاسخ نمی‌ماند

اعلام فراخوان فروش آثار هنرهای تجسمی به نفع سیل‌زدگان در کشور کویت

مهدی مرادی: شاعران و نویسندگان راستین مدام متولد می‌شوند

«عاطفه» از حوزه هنری خوزستان به سومین جشنواره تلویزیونی مستند رفت

اولین زائران حج تمتع خوزستان به مدینه اعزام شدند

برگزاری اختتامیه چهارمین جشنواره انتخاب روابط عمومی های برتر خوزستان

سطح غنی سازی ایران به 4.5درصد رسید

نامه ظریف به موگرینی ارسال شد

رئیسی: نفت‌کش ایرانی هرچه زودتر رفع توقیف شود

احتمال دیدار مقامات ایران و اروپا تا هفته آینده