پیام خوزستان

آخرين مطالب

پیاز؛ از فراز تا فرود/کاشت با امید، برداشت با اشک مقالات

پیاز؛ از فراز تا فرود/کاشت با امید، برداشت با اشک

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - اهواز- طبق اعلام مرکز آمار، در فروردین امسال پیاز بیشترین افزایش قیمت را نسبت به مدت مشابه پارسال داشته و در حال حاضر صدای افت ناگهانی قیمت آن به صدا در آمده است.
 یکی از اتفاق‌های آغاز سال جدید در کشور، سر به فلک کشیدن قیمت پیاز بود. محصولی که در روزهای ابتدای سال قیمت آن به کیلویی 13 هزار تومان هم رسید و در برخی شهرها حتی با همین قیمت بالا هم عرضه نمی‌شد.
طبق اعلام مرکز آمار، در فروردین امسال پیاز بیشترین افزایش قیمت را نسبت به مدت مشابه سال گذشته داشته و 459.5 درصد افزایش قیمت را تجربه کرد. با افزایش قیمت پیاز که پیش تر مصرف کنندگان هر کیلوی آن را بین چهار هزار تا پنج تومان خریداری می‌کردند، وزیر صنعت، معدن و تجارت را بر آن داشت تا با ارسال نامه‌ای به گمرک کشور اعلام کند صادرات این محصول از 15 فروردین ماه سال جاری تا اطلاع ثانوی ممنوع است.
پیازی که با گران شدن و حتی کم یاب شدنش عرصه را بر مصرف کنندگان تنگ کرد، حالا با کاهش افت قیمت، اشک کشاورزان را در آورده است.
حیدری یک کشاورز اهل شهرستان دزفول است و سال هاست در زمینش به کشت پیاز می‌پردازد. سخت نگران شرایط پیش آمده برای فروش محصولش است و می‌گوید: در شرایط سخت اقتصادی که گریبان گیر همه شده، دیدن از بین رفتن محصولی که سختی زیادی تا رسیدن به مرحله برداشتش کشیدیم، زجر آور است.

او ادامه می‌دهد: زحمت زیادی را برای به ثمر رسیدن محصولمان کشیدیم اما به علت عدم مدیریت درست، کاهش قیمت چشمگیر پیاز، آتش به دلمان انداخته است.
حیدری می‌افزاید: تنها درآمد ما از کشاورزی است و در این شرایط بد اقتصادی خرید پیاز با قیمت هر کیلو هزار تا یک هزار و 500 نگران کننده است.
ساجدی کشاورز دیگری است که او هم با اعلام نارضایتی از قیمت جدید پیاز می‌گوید: با این شرایط و این قیمت، نه تنها اصل سرمایه ما باز نمی‌گردد، بلکه متضرر هم می‌شویم. جواب ضرر ما را چه کسی می‌دهد؟
او ادامه می‌دهد: حاضر نیستم محصولی که زحمت زیادی برای آن کشیدم را مُفت بفروشم؛ این پیاز با این قیمت، برداشت نشده باقی بماند بهتر است!
پیازی که به موز رسید؛ جابجایی لاکچری ها
بدون تردید مصرف کنندگان، کفه دیگر ترازوی نامتوازن عرضه و تقاضا هستند و پیاز هم از آن دست محصولات پر مصرفی است که کمپین‌های مخالفت با خرید آن کارساز نیست و مردم مجبور به خرید آن هم به هر قیمتی هستند.
علی فروشنده میوه و تره بار است و در خصوص اختلاف قیمت پیاز از ابتدای سال جاری تا کنون می‌گوید: در یک مقطع شاهد افزایش نامعقول این محصول بودیم؛ حالا به همان میزان هم شاهد کاهش قیمت آن هستیم. درست زمانی که قیمت پیاز و موز باهم برابری می‌کرد و هر دو به مرز 12 تا 13 هزار تومان در هر کیلو رسیده بودند، مردم به ناچار پیاز را از سبد خرید خود حذف نمی‌کردند و با همین قیمت خریدار آن بودند.
او ادامه می‌دهد: این میزان تغییر قیمت فروشندگان را هم دچار مشکل کرده است چرا که هرگونه کاهش یا افزایش قیمت، تأثیر مستقیم خود را روی کرایه حمل بار می‌گذارد.
قیمتی که ساز خودش را می‌زند
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان در گفتگو با خبرنگار مهر می‌گوید: امسال چهار هزار و 500 هکتار از اراضی کشاورزی شهرهای شمالی استان با تولید حدود 180 هزار تن محصول، به کشت پیاز اختصاص یافت.

محمد قاسمی نژاد ادامه می‌دهد: معاونت زراعت وزارت جهاد کشاورزی در خصوص کاشت محصولات پیاز، سیب زمینی و گوجه برای هر استان سهمی را با توجه به توان و ظرفیت آن استان مشخص می‌کند؛ با توجه به ظرفیتی که خوزستان از آن برخوردار بود سهم کاشت چهار هزار و 500 هکتار پیاز برای استان ما در نظر گرفته شد.
وی می‌گوید: سازمان جهاد کشاورزی استان نیز سهم هر شهرستان را برای کاشت تعیین کرد؛ در واقع این کشت با توجه به نیاز بازار و طبق برنامه ریزی های صورت گرفته انجام شد.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان با بیان اینکه تاکنون حدود 20 درصد محصول از زمین‌ها کشاورزی تحت کشت پیاز شهرهای استان برداشت شده است، می‌افزاید: پیاز خوزستان به سایر استان‌ها هم صادر می‌شود و این کاهش قیمت به دلیل برداشت محصول از سطح مزارع استان ما و بوشهر است.
روز از نو، روزی از نو!
قاسمی نژاد تأکید می‌کند: پیاز تولید استان خوزستان باید به درستی توزیع شود؛ بخشی از این پیاز باید به دست مصرف کننده برسد، بخشی در انبارهای خشک و سرد نگهداری شود و بخشی هم وارد صنایع تبدیلی شود. صنایعی که متأسفانه در خوزستان وجود ندارند و نیاز جذب سرمایه گذار در این زمینه به شدت احساس می‌شود.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان در خصوص علت عدم وجود توازن بین عرضه و تقاضا می‌گوید: در صورتی که کشاورزان خوزستانی حاضر به برداشت محصول پیاز خود به دلیل کاهش قیمت نباشند، در چند ماه آینده باز هم شاهد افزایش قیمت آن در بازار خواهیم بود از این رو در برنامه ریزی های صورت گرفته باید سهم صادرات را تعیین و طبق آن وارد عمل شد تا شاهد ایجاد توازن بین عرضه و تقاضا باشیم.
شروع برداشت محصول، آغاز کاهش قیمت
یکی از قطب‌های کشاورزی خوزستان، شهرستان دزفول است و یک هزار و 300 هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان به کشت پیاز اختصاص یافت.
معاون فنی مدیریت جهاد کشاورزی دزفول در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص کاهش قیمت این محصول می‌گوید: تغییرات قیمت پیاز از زمستان سال گذشته شروع شد. با شروع برداشت پیاز در استان خوزستان به ویژه در شهرهای شمالی، شاهد افت قابل توجه قیمت پیاز بودیم.
علی کرمی می‌افزاید: نرخ پیاز همزمان با آغاز برداشت این محصول، هفت هزار تومان بود و در حال حاضر هر کیلو پیاز بین هزار تا یک هزار و 500 تومان از کشاورز خریداری می‌شود. این نکته حائز اهمیت است که پیش از آغاز برداشت پیاز، قیمت آن تا کیلویی 13 هزار تومان هم رسید.

وی ادامه می‌دهد: استان خوزستان یکی از قطب‌های کشت این محصول است؛ در حال حاضر کشاورزان به کاهش قیمت پیاز معترض هستند چرا که قیمت تمام شده هر کیلو پیاز برای کشاورزان حدود یک هزار تا یک هزار و 200 تومان است که این قیمت به میزان تناژ در هر هکتار بستگی دارد.
معاون فنی مدیریت جهاد کشاورزی دزفول می‌گوید: در صورتی که صادرات این محصول از سر گرفته شود، تا حدودی شاهد ایجاد تعادل در قیمت آن خواهیم بود.
اختلاف قیمت وسوسه برانگیز
جانشین رئیس سازمان جهاد کشاورزی در ستاد تنظیم بازار نیز در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص علت اصلی نوسان قیمت محصولات در کشور می‌گوید: وقتی صادرات آزاد باشد، شاهد خروج بی رویه محصولات و اجناس خواهیم بود. باید قبول کرد مشکل اصلی کشور ما این است تورم موجب شده قیمت تمام شده محصولات با توجه تفاوت قیمت محصولات و کالاها در کشورهای همسایه، به دست نمی‌آید.
عزت الله صادقی می‌افزاید: اگر جلوی صادرات را نگیریم با توجه به اینکه قیمتی که کشورهای همسایه برای پیاز ایران پرداخت می‌کنند چند برابر قیمت این محصول در کشور است، تولیدکنندگان تمایل به صادرات پیدا می‌کنند. اگر جلوی صادرات گرفته شود، شاهد کاهش افت قیمت خواهیم بود. تورم باعث کم شدن ارزش پول در کشور ما شده است و باید این واقعیت را بپذیریم.
موج سواری قاچاقچیان
وی بر این باور است وقتی تفاوت قیمت در بازار داخل و خارج کشور زیاد باشد، حساسیت و انگیزه برای خروج کالا در قالب قاچاق ایجاد می‌شود.
جانشین رئیس سازمان جهاد کشاورزی در ستاد تنظیم بازار عنوان می‌کند: وقتی کشاورزان به دلیل قیمت پایین، حاضر به فروش نباشند، پای دلالان و قاچاقچیان به موضوع باز می‌شود از این رو پیشنهاد آزاد شدن صادرات را به وزارت جهاد کشاورزی دادیم و این پیشنهاد در صورت تأیید، در ستاد تنظیم بازار کشور مورد بررسی قرار می‌گیرد.
به گزارش خبرنگار مهر ، وقتی در کنار نارضایتی تولید کننده، عرضه کننده و مصرف کننده، پای نارضایتی مدیران متولی امر هم به میان آید، یعنی بازنگری در روند تولید تا مصرف ضرورت دارد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مسجدی از متروکه شدن تا احیا/ کهن‌سال‌ترین هیئت‌امنا 31 ساله است

از فال و شیشه‌شو تا بازی و درس...

چند نکته بهداشتی برای فصل بستنی‌های رنگارنگ

کنگره ملی حضرت دانیال نبی(ع) برگزار می شود

اسب خوزستان گمشده ای در گرد و غبار

مقاله‌نویسان برای قصه‌گویی دست به‌قلم می‌شوند

بندر صیادی آبادان بعد از 8 سال 25 درصد پیشرفت دارد

حضور نامزدهای انتخاباتی خوزستان از عمق سیلاب تا کانون زلزله

مرگ نوجوان 13 ساله دهدزی در نتیجه نبود راه دسترسی

درباره کم و زیاد دمای اهواز، گرمترین منطقه مسکونی دنیا

پایان مطالعات اولیه روی تابوت‎های جوبجی/انتقال تابوت‎ها به محل از پیش تعیین‎شده

شوادان؛ تدبیر معماران گذشته برای گذراندن فصل گرما

حریم فراموش شده رودخانه‌ها

بازار کولر اهواز و کلاهی که بر سر خریداران می‌رود

ورود فاضلاب به دز و مدیریت نامطلوب پسماندها از چالش‌های دزفول است

ویلچر، دیسک و امید؛ تمام دنیای حنان

دره توبیرون

اسارت در هویزه؛ باغ وحش یا «باغ وحشت»

خطر 5.7 ریشتری که از سر مسجدسلیمان گذشت

ساباط؛ اندیشه گذشتگان برای رفاه رهگذران

خزان فضای کسب و کار در خوزستان

پل بند لشکر شوشتر ؛ برگی از شکوه گذشتگان

حرکت پرشتاب برای تداوم توسعه استان ها

ضرورت تداوم کمک رسانی به سیل زدگان تا رفع مشکلات

تعیین هوشمند مقصد سفر به جای گرفتاری 15 ساعته در ترافیک شمال

خوزستانی ها در انتظار معرفی مقصران سیلاب ویرانگر

خطر ابتلا به عفونت‌ها با شنا در کانال‌های روباز

توهم پرآبی

من پاکم، هشت سال و پنج ماه و چهار روز...

گذر از تابستان داغ با مدیریت مصرف انرژی

زورخانه‌های مناسبتی!

اسلحه های غیر مجاز امنیت مردم جنوب خوزستان را نشانه رفته

قایقرانی آبادان 70 سال قدمت ، یک دهه محرومیت

مرگ در کمین شناگران دز

همه چیز درباره "حاجی لک‌لک‌ها"، پرندگانی که ایرانی‌ها دوستشان دارند

شوشان: گاهی اوقات مغز انسان سوت می کشد

تغییرات رفتاری اعضای خانواده را جدی بگیرید

هرمز اردشیر؛ شهری گمشده در انتظار احیا

آغازی برای بیرون کشیدن پای اصناف از تاسیسات گردشگری خوزستان

کشاورزی خوزستان جان دوباره می گیرد

سیرسیرک ها مهمان ناخوانده خوزستان/ تبعات سیلاب ویرانگرتمامی ندارد

روندکند رفع مشکلات پساسیل خوزستان/ سیل بندهاهنوز ترمیم نشده اند

دغدغه ای به نام سیل بندهای بدون متولی در خوزستان

دعای روز بیست و دوم ماه مبارک رمضان

هشدارهای هواشناسی قابلیت پیش بینی سیل را ندارد

دزفول از «شهر هزار موشک» تا «بلد الصواریخ»/مقاومت درس همیشگی مردم

بومی‌گرایی، اعتماد و صبر؛ آن‌چه نفت آبادان را تکان داد

من از تو زنده می‌مانم اگر...

پیاز؛ از فراز تا فرود/کاشت با امید، برداشت با اشک

ورزش می‌تواند در پیشگیری از بیماری فشارخون مثبت عمل کند