پیام خوزستان

آخرين مطالب

خطر نابودی پیاز و ضرر و زیان کشاورزان خوزستانی اقتصادي

خطر نابودی پیاز و ضرر و زیان کشاورزان خوزستانی

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - اهواز - کاهش بیشتر قیمت محصول پیاز سفید در مناطق شمالی خوزستان ، خطر نابودی بخشی از این محصول پرمصرف خانوارها و ضرر و زیان کشاورزان پیازکار خوزستانی را در پی دارد.
  با ادامه کاهش قیمت پیاز در سر مزرعه، پیازکاران رغبت چندانی برای ادامه برداشت این محصول ندارند از این رو احتمال گندیده و فاسد شدن آن به دلیل گرمای هوا وجود دارد.
هم اکنون قیمت پیاز سفید در مزارع مناطق شمالی خوزستان بین هفت تا هشت هزار ریال است در حالی که به گفته دست اندرکاران کشاورزی استان ، قیمت تمام شده هرکیلوگرم پیازسفید حدود 20هزار ریال است.
مدیرعامل اتحادیه شرکت های تعاونی و زراعی دزفول در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با ابراز نگرانی از بازار پیاز در خوزستان بیان کرد:با توجه به افزایش هزینه کاشت ، داشت و برداشت محصول پیاز ، کشت این محصول دیگر مقرون به صرفه نیست.
ناصر نظرزاده زارع با بیان اینکه کشاورزان پیازکار خوزستان با دغدغه و نگرانی زیاد ، تغییر و تحولات قیمتی پیاز را دنبال می کنند خواستار آزاد شدن صادرات این محصول از سوی دولت با هدف جلوگیری از افت شدید قیمت آن هستند.
وی گفت: همان طور که دولت برای حمایت از منافع مصرف کننده ، واردات پیاز را در مقاطع کوتاهی آزاد می کند حالا باید صادرات این محصول را برای حمایت از منافع تولیدکننده آزاد کند.
نظرزاده زارع ادامه داد:هم اکنون محصول پیاز روی دست کشاورزان مانده و خریدار چندانی ندارد و باید به ناچار مرزها برای صادرات این محصول باز شود.
مدیرعامل اتحادیه تعاون روستایی خوزستان نیز در گفت و گو با ایرنا با اشاره به اینکه پیاز سفید تولیدی مناطق شمالی خوزستان ویژگی "تازه خوری" دارد و قابلیت چندانی برای ذخیره سازی در سردخانه ها ندارد گفت: صادرات این محصول می تواند شرایط بهتری را برای کشاورزان پیازکار خوزستانی رقم بزند.
هوشنگ افسردیر با اشاره به اینکه هم اکنون بازار پیاز در خوزستان تقریبا در وضعیت اشباع قرار دارد افزود:با توجه به عرضه پیاز سایر استان ها ، باید شرایطی برای کشاورزان به وجود آید تا آنان با ضرر و زیان هنگفت همچون سال های گذشته رو به رو نشوند.
برداشت پیاز در مناطق دزفول ، شوشتر ، شوش ، اندیمشک و رامهرمز در سطح چهار هزار و 500 هکتار از 2 هفته پیش شروع شده و در همان روزهای نخست با ورود این محصول ، قیمت حبابی قیمت حبابی پیاز با برداشت آن در خوزستان شکست.
به گفته معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی خوزستان از مجموع چهار و 500هزار هکتار سطح زیرکشت این محصول ، حدود 180هزار تن برداشت می شود.
محمد قاسمی نژاد با اشاره به اینکه میزان تولید محصول پیاز در خوزستان بیش از نیاز مردم استان است خواستار اتخاذ ساز و کارهایی برای صادرات این محصول شد تا به گفته وی از ضرر و زیان کشاورزان جلوگیری شود.
در سال های گذشته نیز کشاورزان پیازکار خوزستان نیز همزمان با برداشت این محصول با کاهش قیمتی این محصول روبه رو شدند و بخش زیادی از پیاز تولیدی منطقه از بین رفت.
 قیمت پیاز در کشور در فروردین امسال به نحو بی سابقه ای رو به افزایش نهاد به گونه ای که بالاکشیدن قیمت آن در کانال 150هزار ریالی نگرانی زیادی برای خانوارهای متوسط به وجود آورد.
با اینکه برخی از دست اندکاران بخش کشاورزی در خوزستان ، زمانی که قیمت پیاز تا 100هزار ریال رسیده بود می گفتند قیمت ها به زودی با برداشت آن در خوزستان شکسته خواهد شد ولی هیچ کس جلودار قیمت لجام گیسخته آن نبود تا اینکه هر کیلوگرم پیاز تا 160هزار ریال نیز در اهواز رسید.
هم اکنون بهای خرده فروشی پیاز سفید محصول خوزستان در اهواز تا 30هزار ریال عرضه می شود که به نظر می رسد؛ بخش مهمی از اختلاف قیمت بهای محصول در مزرعه تا مصرف کننده نهایی به جیب دلالان می رود.
قاسمی نژاد نیز معتقد است: دلالان و واسطه ها از بالا و پایین آمدن نرخ محصولات کشاورزی سود کلانی می برند ولی کشاورز به ندرت به آن سود رویایی دست می یابد.
میانگین برداشت پیاز سفید در خوزستان حدود 40تن در هکتار است و گفته می شود حدود نیمی از محصول پیاز همچنان در مزرعه است و به خاطر کاهش قیمت ، کشاورزان رغبتی چندانی به برداشت دسترنج خود ندارند.
چنانچه قیمت پیاز همچنان رو به کاهش باشد کشاورزان به امید افزایش قیمت ، برداشت پیاز را تا پایان خرداد ادامه می دهند و پس از آن به دلیل شدت گرمای خوزستان از بین خواهد رفت.
تعاون روستایی خوزستان در مقاطعی ، محصول پیاز را به قیمت توافقی با هدف حمایت از کشاورزان خریداری و ذخیره سازی می کرد ولی به دلیل درگیر بودن با خرید گندم و کلزا ، توانایی جذب این محصول را با توجه بنیه مالی ضعیف شبکه تعاون روستایی و فسادپذیری زیاد این محصول ندارد.
از سوی دیگر سازمان جهادکشاورزی خوزستان به دلیل نگرانی زیاد ناشی از حمل 800هزار تن چغندر قند به کارخانه های خارج از استان و احتمال نابودی این محصول ، مایل به ورود به مساله پیاز و حمایت عملی از کشاورزان نیست.
استان خوزستان با تولید سالانه 16میلیون تن محصولات زراعی و باغی و عمل آوری 124نوع محصول ، به لحاظ کمیت و تنوع تولیدات کشاورزی ، در کشور رتبه نخست را دارد.
 

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

قیمت اقلام اساسی خانوار در بازار

چگونه از قطعی برق در ساعات پیک مصرف پیشگیری کنیم؟

سامانه صدور مرخصی خودروهای پلاک اروند راه اندازی شد

بیش از 27 هزارتن چغندرقند در شوشتر برداشت شد

سیاست‌های یک‌شبه و تنبیهی مشکلات مسکن را حل نمی‌کند

فرماندار: ایجاد صنایع تکمیلی در گتوند ضروری است

رفع مشکلات کارخانه صابون‌سازی خرمشهر ضروری است

رشد حدود 12 درصدی مصرف برق در خوزستان

پساب کشاورزی تهدیدی برای صنعت آبزی‌پروری خرمشهر

هیچ طرح جدیدی در زمینه انتقال آب خوزستان در وزارت نیرو مطرح نیست

وارد مدار شدن دو پست فوق توزیع برق با تولید 42 مگاولت آمپر در خوزستان

طلا صعود کرد

تمهیدات جدید برای تسریع در حمل کالاهای اساسی از بندرامام

تخلفات صنفی را به سامانه 124 اطلاع دهید

یک‌ هزار و 100 تن کلزا از مزارع ایذه برداشت شد

تازه‌ترین قیمت‌ها از بازار میوه و تره‌بار

نصب اولین سامانه الکترودیالیز نمک طعام کشور در خوزستان

آمادگی برای استقرار نمایندگان راهداری سراسرکشور در بندرامام خمینی

آغاز به کار واحدهای دو منظوره پرورش ماهی بهبهان

بازدید وزیر اقتصاد از گمرک بندر امام خمینی(ره)

واردات کالاهای اساسی رشد قابل توجهی داشته است

وزیر اقتصاد و دارایی از بندر امام خمینی (ره) بازدید کرد

کالاهای سرمایه ای و واسطه ای همچنان 85 درصد واردات کشور را شامل می شوند

وزیر اقتصاد از پروژه‌های اقتصادی بندر امام خمینی (ره) دیدن کرد

یارانه خرداد یکشنبه واریز می‌شود

سیل به 1200 کارگاه صنایع دستی کشور خسارت زد

معاون وزیر: کشاورزی سنتی پاسخگوی نیازهای امروز نیست

نرخ بیکاری روستاها 2.2 درصد کاهش یافت

170 هزار تن گندم از کشاورزان شوش خریداری شد

تفاهمنامه همکاری بین منطقه آزاد اروند و کمیته امداد امام منعقد شد

توزیع 150 تن شکر برای زنبورداران دزفول آغاز شد

خاموشی برق برخی مناطق اهواز در روز چهارشنبه

سیلاب خوزستان قابل پیش بینی نبود

در بسیاری از موضوعات بویژه مساله آب دچار مدیریت بخشی شده‌ایم

15 میلیارد ریال به احیای نخیلات شادگان اختصاص یافت

تبعات اجتماعی مدیریت سیلاب از اصلی‌ترین دغدغه‌های ما بود

صادرات کالا از خرمشهر امسال 202 درصد از نظر وزنی افزایش یافت

عدم مدیریت صحیح آب تبعات جبران‌ناپذیری در استان به دنبال دارد

پایین‌دست سدها و لایروبی رودخانه‌ها در خوزستان فراموش شده است

اعتبار مقابله با سیلاب به خوزستان نرسید

40 میلیارد مترمکعب آب با سیلاب وارد خوزستان شد

پرداخت 20 هزار میلیارد تومان تسهیلات به شرکت‌های دانش‌بنیان

شرکت‌های دانش‌بنیان خوزستان سهم عمده‌ای در تامین نیازهای نفت دارند

بازدید ستاری از 4 واحد صنعتی در شهرک شماره 2 اهواز

پژوهش با پول دولت محصول ندارد

سه هزار تن سیمان رایگان در مناطق سیل زده خوزستان توزیع شد

برق ادارات و بانک های پر مصرف در آبادان قطع می شود

کارگران شهرداری کوت عبدالله همچنان چشم انتظار پرداخت حقوق هستند

کاهش قیمت طلا و سکه در بازار

قیمت بلیت اتوبوس 20 درصد افزایش یافت