پیام خوزستان

آخرين مطالب

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خوزستان عنوان کرد:

نظارت بر ساخت‌وساز منازل آسیب‌دیده در سیل/کاهش درآمدهای نظام‌مهندسی اقتصادي

نظارت بر ساخت‌وساز منازل آسیب‌دیده در سیل/کاهش درآمدهای نظام‌مهندسی

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خوزستان گفت: سیل فروکش کرده است اما خسارت‌ها و مسایل پساسیل همچنان ادامه دارد و ممکن است یک یا دو سال آینده مسایل سیلاب در خوزستان در بحث کنترل ساختمان‌ها و مقاوم سازی آن‌ها ادامه داشته باشد.
به گزارش ایسنا – منطقه خوزستان، کمال دویده در نشست خبری که امروز یکم خردادماه در اهواز برگزار شد، با اشاره به اقدامات انجام‌گرفته از سوی سازمان نظام مهندسی در بحث ارائه خدمات در سیل خوزستان، اظهار کرد: سازمان نظام مهندسی مطابق ماده 12 بند 15 قانون نظام مهندسی که به سازمان‌ها اجازه داده است تا در بحث بلایای طبیعی ورود کند، نسبت به ارائه خدمات رسانی به مناطق سیل‌زده خوزستان اقدام کرده است.
وی افزود: این قانون در خصوص بحث زلزله است اما از آنجا که مساله سیل بسیاری از مناطق کشور را تحت شعاع خود قرار داد، اجازه فعالیت برای ارائه خدمات به سازمان‌های نظام مهندسی داده شد تا در این زمینه ورود و نسبت به ارائه خدمات اقدام کنند.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خوزستان تصریح کرد: با توجه به اینکه مجموعه نظام‌مهندسی یک مجموعه غیر انتفاعی است و نمی‌تواند بدون مجوز هزینه‌هایی را انجام دهد. پس از اجازه شورای مرکزی نظام مهندسی در بحث سیل ورود کردیم و یک کمیته بحران در همان روزهای ابتدایی سیل در درون سازمان تشکیل دادیم تا در خصوص ارائه خدمات در مناطق سیل‌زده تصمیم گیری کنیم و اقدامات لازم را انجام دهیم.
ارائه خدمات فنی و مهندسی در زمان وقوع سیلاب
دویده ادامه داد: نمایندگان سازمان نظام مهندسی در زمان سیلاب در شهرستان‌های معین که برای خدمات‌رسانی انتخاب شده بودند، حضور پیدا کردند و با هماهنگی با ستادهای مدیریت بحران آن شهرستان‌ها اقدامات لازم را در قالب خدمات مشاوره‌ای و خدمات فنی‌مهندسی انجام دادند.
وی با اشاره به خدمات ارائه‌شده در زمینه احداث سیل‌بندها و دایک‌ها در زمان وقوع سیلاب، گفت: همچنین کمک‌هایی در بحث نقدی از سوی سازمان نظام مهندسی انجام گرفت. در این زمینه با هماهنگی ستاد مدیریت بحران استان و استانداری خوزستان، یک شماره حساب اعلام و نسبت به جمع‌آوری کمک‌های مالی اقدام شد.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خوزستان بیان کرد: امیدواریم با شناسایی مناطق آسیب‌دیده و افراد نیازمند، این مبالغ جمع‌آوری شده را به آن‌ها اختصاص دهیم و بتوانیم نسبت به ارائه خدمات لازم به آن‌ها اقدام کنیم و در این راستا گام‌های موثری را برداریم.
نظارت بر ساخت‌وساز واحدهای آسیب‌دیده در سیلاب
دویده با اشاره به انعقاد تفاهم‌نامه با بنیاد مسکن خوزستان، اظهار کرد: یک تفاهم‌نامه میان این سازمان و بنیاد مسکن استان منعقد شده است، تا سازمان نظام مهندسی خوزستان در بحث نظارت بر کار بازسازی، نوسازی و تعمیرات ساختمان‌هایی که در سیلاب آسیب دیده‌اند ورود کند.
وی ادامه داد: بر این اساس مهندسانی که مایل هستند تا در این امر خیر شرکت کنند و کار نظارت بر ساخت و ساز منازل آسیب‌دیده را بر عهده داشته باشند، از تخفیف‌هایی در زمینه‌های مختلف بهره‌مند خواهند شد. سیل فروکش کرده است اما خسارت‌ها و مسایل پساسیل همچنان ادامه دارد و ممکن است یک یا دو سال آینده مسایل سیلاب در خوزستان در بحث کنترل ساختمان‌ها و مقاوم‌سازی آن‌ها ادامه داشته باشد.
جامعه مهندسی کار خود را در سیلاب خوزستان به خوبی انجام داد
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خوزستان تصریح کرد: مشارکت مهندسان از ابتدای وقوع سیلاب در خوزستان بسیار خوب بود و پس از گذشت چند روز این مشارکت افزایش پیدا کرد. جامعه مهندسی کار خود را در سیلاب خوزستان به صورت خودجوش به خوبی انجام داد و در این زمینه عملکرد مطلوبی داشت.
دویده در خصوص بحث استحکام‌سنجی خانه‌هایی که در سیلاب آب وارد آن‌ها شد، اظهار کرد: باید از ساختمان‌هایی که در سیلاب خوزستان آب وارد آن‌ها شده است بازدید کرد و در این زمینه کارهای کارشناسی انجام داد تا بتوان در خصوص استحکام آن ساختمان‌ها اظهارنظر کرد.
ارائه طرحی برای مقاوم‌سازی منازل آسیب‌دیده از سیلاب خوزستان
وی با بیان اینکه در چند ماه آینده می‌توان گزارش‌های کامل‌تری در خصوص استحکام منازل ارائه داد، گفت: این کار یک کار فنی و تخصصی است و با حضور کارشناسان فنی این مساله بررسی خواهد شد. در این زمینه به دنبال ارائه یک طرح برای مقاوم‌سازی منازل آسیب‌دیده از سیلاب خوزستان هستیم تا در صورت نیاز نسبت به مقاوم سازی، بازسازی و یا بازسازی منازل و ساختمان‌ها اقدام شود.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خوزستان با اشاره به اینکه حجم خسارت‌های سیلاب در خوزستان آنقدر بالا است که جبران آن‌ها نیازمند یک عزم ملی است، ادامه داد: ظرفیت‌هایی به لحاظ قانونی برای نظام مهندسی وجود ندارد تا بتواند در بحث ساخت و ساز منازل آسیب‌دیده در سیل ورود کند و در این زمینه نسبت به ارائه خدمات نظارتی و فنی مشاوره‌ای اقدام خواهد کرد.
هزینه‌های نظام‌مهندسی فقط 2 درصد هزینه‌های ساخت یک ساختمان است
دویده با اشاره به بحث هزینه‌های خدمات فنی و مهندسی در بحث ساخت و ساز مسکن، گفت: اینکه گفته می‌شود هزینه‌های خدمات نظام مهندسی بالا است، بحثی منطقی نیست. اگر بخواهیم دیگر هزینه‌های ساخت و ساز را با هزینه خدمات نظام‌مهندسی مقایسه کنیم، هزینه‌های نظام مهندسی فقط 2 درصد کل هزینه‌های ساخت یک ساختمان است.
وی ادامه داد: سازندگان مسکن نیز این مساله را پذیرفته‌اند اما همچنان بر این مساله تاکید دارند و عنوان می‌کنند که هزینه خدمات نظام‌مهندسی بالا است اما اصلا شرایط به این شکل نیست و هزینه‌های نظام مهندسی بر اساس آنچه که تعریف شده است، دریافت می‌شوند.
درآمدهای سازمان نظام مهندسی کاهش پیدا کرده است
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خوزستان با اشاره به کاهش درآمدهای سازمان نظام مهندسی، گفت: وزیر پیشین راه و شهرسازی با تبصره‌ها و بخشنامه‌هایی که صادر کرد، اختیارات و شرح وظایف سازمان نظام مهندسی را کاهش داد و این مساله باعث شد تا بخشی از درآمدهای مستقیم این سازمان حذف شود و کاهش پیدا کند.
دویده ادامه داد: اتفاق بد دیگری که در بحث درآمدهای این سازمان رخ داد، مساله فرار ظرفیت‌ها بود. در دو یا سه سال گذشته درصد قابل توجهی از نقشه‌های ساختمانی وارد سازمان نمی‌شود و این مساله باعث شده تا شاهد کاهش درآمدها باشیم. همچنین کاهش ساخت و ساز مسکن نیز یکی دیگر از عوامل تشدیدکننده این مساله است.
مبحث "مجریان ذی صلاح" از اصلی‌ترین مطالبات مهندسان
وی با اشاره به اینکه بحث "مجریان ذی صلاح" یکی از اصلی‌ترین مطالبات مهندسان است، عنوان کرد: این مساله یکی از مطالباتی است که به جد می‌تواند بسیاری از مسایل در بحث ساخت و ساز مسکن را در استان خوزستان حل کند. بسیاری از مشکلاتی که اکنون در بحث ساخت و ساز مسکن مطرح می‌شود، در صورتی که مجریان ذی صلاح وجود داشته باشند، حل خواهند شد.
نظارت بر نمای شهری باید توسط سازمان نظام مهندسی انجام بگیرد
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خوزستان تصریح کرد: بحث مجریان ذی صلاح، صدور شناسنامه فنی-ملکی، فرار ظرفیت‌ها و... را با معاونت شهرسازی مطرح کرده‌ایم و قرار است تا این موضوعات پیگیری شوند. همچنین خواهان بحث کنترل سیما و نمای شهری از سوی سازمان نظام مهندسی هستیم و در این زمینه نباید از سوی نهادی دیگر بر این مساله نظارت شود.
دویده ادامه داد: این مسایل بر بحث ارتقای کیفیت ساخت و ساز در استان کمک شایانی خواهد کرد و امیدواریم خواسته‌های سازمان نظام مهندسی مورد توجه قرا بگیرند و به آن‌ها عمل شود.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

دستور رهبری به رییس جمهور برای پیگیری مساله آب و فاضلاب اهواز

مشکلات آب و فاضلاب اهواز را نمی توان گردن یک شخص انداخت

لزوم تلاش برای وارد مدار شدن کامل تصفیه خانه فاضلاب شرق اهواز

معضل آب و فاضلاب اهواز باید به یک دغدغه ملی تبدیل شود

بازسازی شبکه های فاضلاب اهواز جز اولویت های ما است

بیش از 366 میلیارد ریال سهم در بورس خوزستان مبادله شد

مدیرعامل سابق آبفای اهواز در مراسم تکریم خود چه گفت؟

بهنام مریدی مدیرعامل آبفا اهواز شد

طلا هفته را کاهشی آغاز کرد

طرح توسعه میادین گازی مستقل کلید می‌خورد/ارزش طرح؛ 190میلیون دلار

نمایشگاه بومی سازی جایگاه شناخت و بروز توانمندی های خوزستان است

امضای تفاهم نامه همکاری میان جهاد دانشگاهی و شرکت فولاد خوزستان

یک زن درویش از زندان آزاد شد

دولت، بخش خصوصی را رقیب خود نمی‌داند

اولین نمایشگاه بومی‌سازی تجهیزات فولاد خوزستان افتتاح شد

نمایشگاه بومی‌سازی فولاد به صورت سالانه برگزار شود

یارانه‌ها فردا شب واریز می‌شود

نمایشگاه بومی‌سازی قطعات فرصتی مناسب برای شناخت و حمایت از صنایع داخلی است

افزایش تولید فولاد، کنستانتره و آهن اسفنجی با وجود تحریم‌ها

خوزستان برنج 13 میلیون ایرانی را تولید می کند

پنج هزار و837 هکتار در شوشتر زیر کشت حبوبات رفت

محسن رهامی : مراجع قول رفع حصر را داده‌اند

طلا به 1525 دلار رسید

حیات قطعه‌سازان خوزستانی برای شرکت‌های حفاری و نفت مهم نیست

نرخ اقلام پرمصرف خانوار در بازار

آخرین وضعیت پروژه افزایش ظرفیت تصفیه‌خانه آب آغاجاری

کشت برنج در بیش از 32 هزار هکتار از اراضی شوشتر

16 هزار هکتار از اراضی خوزستان زیر کشت چغندرقند پاییزه می‌رود

تکذیب شیوع بیماری واگیردار ناشی از آب شرب در شهر رفیع

لزوم توجه ویژه به توسعه صنایع کوچک/ خسارت 111 میلیاردی سیل به صنایع خوزستان

80 مگاولت آمپر به ظرفیت برق شوش افزوده شد

بیش از 7 هزار هکتار از اراضی شادگان زیر کشت محصولات تابستانه

بیش از 34 میلیون سهام در بورس خوزستان مبادله شد

مرخصی خودروهای اروندی به دو ماه افزایش یافت

ضرورت نوسازی تجهیزات و خطوط نفتی فرسوده خوزستان

قیمت طلا و سکه در نخستین روز هفته

مرغداران، عامل اصلی گرانی مرغ

کشت محصول ذرت برای اولین بار در شادگان

"محمدی"مدیرعامل جدید فولاد خوزستان/کشانی مشاور رییس هیات عامل ایمیدرو شد

مشکل آب روستاهای غیزانیه برای همیشه حل می‌شود

مشکلات بازار مرغ خوزستان حل می‌شود؟

برای احداث و ترمیم سیل‌بندها نباید منتظر اعتبارات ماند

روند بازسازی مناطق سیل‌زده و پرداخت خسارات کشاورزی تسریع شود

لزوم تلاش ویژه برای ترمیم سیل‌بندهای اهواز/ فرصت چندانی نداریم

تامین اعتبار فاز دوم طرح 550 هزار هکتاری به کجا رسید؟

تعمیر 10 هزار و 86 واحد مسکونی سیل‌زده در خوزستان

حدود 15 هزار تن خارک و رطب در شادگان برداشت می‌شود

موافقت اولیه وزارت صمت برای واردات کولر به خوزستان

پرداخت نشدن مطالبات کمر سازندگان نفتی را شکسته است

اختصاص 160 میلیارد ریال برای چهارخطه کردن جاده شوشتر- دزفول