پیام خوزستان

آخرين مطالب

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خوزستان عنوان کرد:

نظارت بر ساخت‌وساز منازل آسیب‌دیده در سیل/کاهش درآمدهای نظام‌مهندسی اقتصادي

نظارت بر ساخت‌وساز منازل آسیب‌دیده در سیل/کاهش درآمدهای نظام‌مهندسی

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خوزستان گفت: سیل فروکش کرده است اما خسارت‌ها و مسایل پساسیل همچنان ادامه دارد و ممکن است یک یا دو سال آینده مسایل سیلاب در خوزستان در بحث کنترل ساختمان‌ها و مقاوم سازی آن‌ها ادامه داشته باشد.
به گزارش ایسنا – منطقه خوزستان، کمال دویده در نشست خبری که امروز یکم خردادماه در اهواز برگزار شد، با اشاره به اقدامات انجام‌گرفته از سوی سازمان نظام مهندسی در بحث ارائه خدمات در سیل خوزستان، اظهار کرد: سازمان نظام مهندسی مطابق ماده 12 بند 15 قانون نظام مهندسی که به سازمان‌ها اجازه داده است تا در بحث بلایای طبیعی ورود کند، نسبت به ارائه خدمات رسانی به مناطق سیل‌زده خوزستان اقدام کرده است.
وی افزود: این قانون در خصوص بحث زلزله است اما از آنجا که مساله سیل بسیاری از مناطق کشور را تحت شعاع خود قرار داد، اجازه فعالیت برای ارائه خدمات به سازمان‌های نظام مهندسی داده شد تا در این زمینه ورود و نسبت به ارائه خدمات اقدام کنند.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خوزستان تصریح کرد: با توجه به اینکه مجموعه نظام‌مهندسی یک مجموعه غیر انتفاعی است و نمی‌تواند بدون مجوز هزینه‌هایی را انجام دهد. پس از اجازه شورای مرکزی نظام مهندسی در بحث سیل ورود کردیم و یک کمیته بحران در همان روزهای ابتدایی سیل در درون سازمان تشکیل دادیم تا در خصوص ارائه خدمات در مناطق سیل‌زده تصمیم گیری کنیم و اقدامات لازم را انجام دهیم.
ارائه خدمات فنی و مهندسی در زمان وقوع سیلاب
دویده ادامه داد: نمایندگان سازمان نظام مهندسی در زمان سیلاب در شهرستان‌های معین که برای خدمات‌رسانی انتخاب شده بودند، حضور پیدا کردند و با هماهنگی با ستادهای مدیریت بحران آن شهرستان‌ها اقدامات لازم را در قالب خدمات مشاوره‌ای و خدمات فنی‌مهندسی انجام دادند.
وی با اشاره به خدمات ارائه‌شده در زمینه احداث سیل‌بندها و دایک‌ها در زمان وقوع سیلاب، گفت: همچنین کمک‌هایی در بحث نقدی از سوی سازمان نظام مهندسی انجام گرفت. در این زمینه با هماهنگی ستاد مدیریت بحران استان و استانداری خوزستان، یک شماره حساب اعلام و نسبت به جمع‌آوری کمک‌های مالی اقدام شد.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خوزستان بیان کرد: امیدواریم با شناسایی مناطق آسیب‌دیده و افراد نیازمند، این مبالغ جمع‌آوری شده را به آن‌ها اختصاص دهیم و بتوانیم نسبت به ارائه خدمات لازم به آن‌ها اقدام کنیم و در این راستا گام‌های موثری را برداریم.
نظارت بر ساخت‌وساز واحدهای آسیب‌دیده در سیلاب
دویده با اشاره به انعقاد تفاهم‌نامه با بنیاد مسکن خوزستان، اظهار کرد: یک تفاهم‌نامه میان این سازمان و بنیاد مسکن استان منعقد شده است، تا سازمان نظام مهندسی خوزستان در بحث نظارت بر کار بازسازی، نوسازی و تعمیرات ساختمان‌هایی که در سیلاب آسیب دیده‌اند ورود کند.
وی ادامه داد: بر این اساس مهندسانی که مایل هستند تا در این امر خیر شرکت کنند و کار نظارت بر ساخت و ساز منازل آسیب‌دیده را بر عهده داشته باشند، از تخفیف‌هایی در زمینه‌های مختلف بهره‌مند خواهند شد. سیل فروکش کرده است اما خسارت‌ها و مسایل پساسیل همچنان ادامه دارد و ممکن است یک یا دو سال آینده مسایل سیلاب در خوزستان در بحث کنترل ساختمان‌ها و مقاوم‌سازی آن‌ها ادامه داشته باشد.
جامعه مهندسی کار خود را در سیلاب خوزستان به خوبی انجام داد
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خوزستان تصریح کرد: مشارکت مهندسان از ابتدای وقوع سیلاب در خوزستان بسیار خوب بود و پس از گذشت چند روز این مشارکت افزایش پیدا کرد. جامعه مهندسی کار خود را در سیلاب خوزستان به صورت خودجوش به خوبی انجام داد و در این زمینه عملکرد مطلوبی داشت.
دویده در خصوص بحث استحکام‌سنجی خانه‌هایی که در سیلاب آب وارد آن‌ها شد، اظهار کرد: باید از ساختمان‌هایی که در سیلاب خوزستان آب وارد آن‌ها شده است بازدید کرد و در این زمینه کارهای کارشناسی انجام داد تا بتوان در خصوص استحکام آن ساختمان‌ها اظهارنظر کرد.
ارائه طرحی برای مقاوم‌سازی منازل آسیب‌دیده از سیلاب خوزستان
وی با بیان اینکه در چند ماه آینده می‌توان گزارش‌های کامل‌تری در خصوص استحکام منازل ارائه داد، گفت: این کار یک کار فنی و تخصصی است و با حضور کارشناسان فنی این مساله بررسی خواهد شد. در این زمینه به دنبال ارائه یک طرح برای مقاوم‌سازی منازل آسیب‌دیده از سیلاب خوزستان هستیم تا در صورت نیاز نسبت به مقاوم سازی، بازسازی و یا بازسازی منازل و ساختمان‌ها اقدام شود.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خوزستان با اشاره به اینکه حجم خسارت‌های سیلاب در خوزستان آنقدر بالا است که جبران آن‌ها نیازمند یک عزم ملی است، ادامه داد: ظرفیت‌هایی به لحاظ قانونی برای نظام مهندسی وجود ندارد تا بتواند در بحث ساخت و ساز منازل آسیب‌دیده در سیل ورود کند و در این زمینه نسبت به ارائه خدمات نظارتی و فنی مشاوره‌ای اقدام خواهد کرد.
هزینه‌های نظام‌مهندسی فقط 2 درصد هزینه‌های ساخت یک ساختمان است
دویده با اشاره به بحث هزینه‌های خدمات فنی و مهندسی در بحث ساخت و ساز مسکن، گفت: اینکه گفته می‌شود هزینه‌های خدمات نظام مهندسی بالا است، بحثی منطقی نیست. اگر بخواهیم دیگر هزینه‌های ساخت و ساز را با هزینه خدمات نظام‌مهندسی مقایسه کنیم، هزینه‌های نظام مهندسی فقط 2 درصد کل هزینه‌های ساخت یک ساختمان است.
وی ادامه داد: سازندگان مسکن نیز این مساله را پذیرفته‌اند اما همچنان بر این مساله تاکید دارند و عنوان می‌کنند که هزینه خدمات نظام‌مهندسی بالا است اما اصلا شرایط به این شکل نیست و هزینه‌های نظام مهندسی بر اساس آنچه که تعریف شده است، دریافت می‌شوند.
درآمدهای سازمان نظام مهندسی کاهش پیدا کرده است
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خوزستان با اشاره به کاهش درآمدهای سازمان نظام مهندسی، گفت: وزیر پیشین راه و شهرسازی با تبصره‌ها و بخشنامه‌هایی که صادر کرد، اختیارات و شرح وظایف سازمان نظام مهندسی را کاهش داد و این مساله باعث شد تا بخشی از درآمدهای مستقیم این سازمان حذف شود و کاهش پیدا کند.
دویده ادامه داد: اتفاق بد دیگری که در بحث درآمدهای این سازمان رخ داد، مساله فرار ظرفیت‌ها بود. در دو یا سه سال گذشته درصد قابل توجهی از نقشه‌های ساختمانی وارد سازمان نمی‌شود و این مساله باعث شده تا شاهد کاهش درآمدها باشیم. همچنین کاهش ساخت و ساز مسکن نیز یکی دیگر از عوامل تشدیدکننده این مساله است.
مبحث "مجریان ذی صلاح" از اصلی‌ترین مطالبات مهندسان
وی با اشاره به اینکه بحث "مجریان ذی صلاح" یکی از اصلی‌ترین مطالبات مهندسان است، عنوان کرد: این مساله یکی از مطالباتی است که به جد می‌تواند بسیاری از مسایل در بحث ساخت و ساز مسکن را در استان خوزستان حل کند. بسیاری از مشکلاتی که اکنون در بحث ساخت و ساز مسکن مطرح می‌شود، در صورتی که مجریان ذی صلاح وجود داشته باشند، حل خواهند شد.
نظارت بر نمای شهری باید توسط سازمان نظام مهندسی انجام بگیرد
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خوزستان تصریح کرد: بحث مجریان ذی صلاح، صدور شناسنامه فنی-ملکی، فرار ظرفیت‌ها و... را با معاونت شهرسازی مطرح کرده‌ایم و قرار است تا این موضوعات پیگیری شوند. همچنین خواهان بحث کنترل سیما و نمای شهری از سوی سازمان نظام مهندسی هستیم و در این زمینه نباید از سوی نهادی دیگر بر این مساله نظارت شود.
دویده ادامه داد: این مسایل بر بحث ارتقای کیفیت ساخت و ساز در استان کمک شایانی خواهد کرد و امیدواریم خواسته‌های سازمان نظام مهندسی مورد توجه قرا بگیرند و به آن‌ها عمل شود.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

قیمت طلا و سکه در بازار امروز

توقف عرضه مرغ منجمد در بازار خوزستان

56 هزار هکتار از اراضی شمال خوزستان به کشت پاییزه و زمستانه اختصاص یافت

37 پروژه کشاورزی در خوزستان به بهره‌برداری رسید

رکوردشکنی مصرف برق در خوزستان برای دومین‌بار در خرداد

"سامانه جامع گمرکی" تنها سایت معتبر جهت مرخصی خودروهای اروندی

آغاز به کار خط تولید کلاف گروه ملی پس از دو سال توقف

150 هزار بچه ماهی در رودخانه کارون گتوند رهاسازی شد

تخلیه سیلاب 16 هزار هکتار از اراضی کشاورزی اهواز

قیمت اقلام اساسی خانوار در بازار

چگونه از قطعی برق در ساعات پیک مصرف پیشگیری کنیم؟

سامانه صدور مرخصی خودروهای پلاک اروند راه اندازی شد

بیش از 27 هزارتن چغندرقند در شوشتر برداشت شد

سیاست‌های یک‌شبه و تنبیهی مشکلات مسکن را حل نمی‌کند

فرماندار: ایجاد صنایع تکمیلی در گتوند ضروری است

رفع مشکلات کارخانه صابون‌سازی خرمشهر ضروری است

رشد حدود 12 درصدی مصرف برق در خوزستان

پساب کشاورزی تهدیدی برای صنعت آبزی‌پروری خرمشهر

هیچ طرح جدیدی در زمینه انتقال آب خوزستان در وزارت نیرو مطرح نیست

وارد مدار شدن دو پست فوق توزیع برق با تولید 42 مگاولت آمپر در خوزستان

طلا صعود کرد

تمهیدات جدید برای تسریع در حمل کالاهای اساسی از بندرامام

تخلفات صنفی را به سامانه 124 اطلاع دهید

یک‌ هزار و 100 تن کلزا از مزارع ایذه برداشت شد

تازه‌ترین قیمت‌ها از بازار میوه و تره‌بار

نصب اولین سامانه الکترودیالیز نمک طعام کشور در خوزستان

آمادگی برای استقرار نمایندگان راهداری سراسرکشور در بندرامام خمینی

آغاز به کار واحدهای دو منظوره پرورش ماهی بهبهان

بازدید وزیر اقتصاد از گمرک بندر امام خمینی(ره)

واردات کالاهای اساسی رشد قابل توجهی داشته است

وزیر اقتصاد و دارایی از بندر امام خمینی (ره) بازدید کرد

کالاهای سرمایه ای و واسطه ای همچنان 85 درصد واردات کشور را شامل می شوند

وزیر اقتصاد از پروژه‌های اقتصادی بندر امام خمینی (ره) دیدن کرد

یارانه خرداد یکشنبه واریز می‌شود

سیل به 1200 کارگاه صنایع دستی کشور خسارت زد

معاون وزیر: کشاورزی سنتی پاسخگوی نیازهای امروز نیست

نرخ بیکاری روستاها 2.2 درصد کاهش یافت

170 هزار تن گندم از کشاورزان شوش خریداری شد

تفاهمنامه همکاری بین منطقه آزاد اروند و کمیته امداد امام منعقد شد

توزیع 150 تن شکر برای زنبورداران دزفول آغاز شد

خاموشی برق برخی مناطق اهواز در روز چهارشنبه

سیلاب خوزستان قابل پیش بینی نبود

در بسیاری از موضوعات بویژه مساله آب دچار مدیریت بخشی شده‌ایم

15 میلیارد ریال به احیای نخیلات شادگان اختصاص یافت

تبعات اجتماعی مدیریت سیلاب از اصلی‌ترین دغدغه‌های ما بود

صادرات کالا از خرمشهر امسال 202 درصد از نظر وزنی افزایش یافت

عدم مدیریت صحیح آب تبعات جبران‌ناپذیری در استان به دنبال دارد

پایین‌دست سدها و لایروبی رودخانه‌ها در خوزستان فراموش شده است

اعتبار مقابله با سیلاب به خوزستان نرسید

40 میلیارد مترمکعب آب با سیلاب وارد خوزستان شد