پیام خوزستان

آخرين مطالب

به خرمشهر نگاه می‌کنم، عشق است اجتماعي

به خرمشهر نگاه می‌کنم، عشق است

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - خرمشهر پس از 578 روز اشغال توسط نیروهای بعثی، در روز سوم خردادماه سال 1361 در نتیجه عملیات موفقیت‌آمیز بیت‌المقدس آزاد شد. امروز 37 سال از آزادسازی خرمشهر می‌گذرد و علاوه بر ویرانه‌ها و آثار تیر و ترکش بازمانده از جنگ بر دیوارهای خرمشهر، خاطرات فاتحان شهر هم هنوز تازه‌اند.
به مناسبت سالروز حماسه سوم خردادماه پای صحبت چند رزمنده خرمشهری نشستیم که در سال 61 در عملیات بیت‌المقدس حضور داشتند و در فتح، به خرمشهر رسیدند. 
به خرمشهر نگاه می کنم، عشق است
"جبار بیگی" رزمنده متولد 1339 اصالتا بختیاری و متولد یکی از دهستان‌های شهرکرد است و از سه سالگی تاکنون زندگی‌اش را در خرمشهر می‌گذراند. وی در عملیات بیت‌المقدس 21 ساله بوده و از سال 1359 تا 1367 نیز به طور مستمر در جبهه‌های نبرد حضور داشته است. 
وی درباره آن روزها گفت: در سال 1362 و در دوران جنگ ازدواج کردم و سه پسر دارم. زمانی که دو پسر اولم به دنیا آمدند، در جبهه بودم و یکی از آرزوهای همسرم که همیشه از آن یاد می‌کند و به خاطر آن ناراحت است این است که در زمان به دنیا آمدن دو فرزند اولم در کنار او و در بیمارستان نبوده‌ام زیرا پدران دیگر نوزادان با گل به بیمارستان رفته بودند و من در عملیات بودم. این قصه‌ای است که هنوز با آن مرا می‌کوبد! اما زمانی که پسر سومم به دنیا آمد به تلافی گل‌هایی که به بیمارستان نبرده بودم، دو گوسفند قربانی کردم. 
این رزمنده دوران دفاع مقدس با اشاره به حال و هوای خرمشهر قبل از جنگ ادامه داد: خرمشهر قبل از جنگ، پنجمین بندر آب شیرین خاورمیانه و یک شهر توریستی و دلنشین بود. مردم از همه فرهنگ‌های دنیا در خرمشهر حضور داشتند. خرمشهر مردم خون گرم سخاوتمند و مهربانی دارد. خرمشهر اولین و آخرین جایی است که دیدم مردم زمانی که خرید می‌کردند، بقیه پول را نمی‌گرفتند. 
بیگی بیان کرد: در آن زمان 80 درصد خرمشهری‌ها بومی بودند و 20 درصد دیگر مهاجرانی بودند که برای کار یا تجارت در خرمشهر ساکن شده بودند. این افراد تا حدی از نظر فرهنگی به هم نزدیک شده بودند که هیچ تفاوتی بین بومی و غیربومی نبود. 
وی افزود: کمترین درآمد هم در خرمشهر کفاف زندگی را می‌کرد. اشتغال زیاد بود. هر چه نیروی انسانی به خرمشهر می‌آمد باز هم کار وجود داشت. باغ‌ها و نخلستان‌ها سرسبز و آباد بودند. همه نوع صیفی‌جات و سبزیجات در خرمشهر تولید می‌شد. 
این رزمنده دوران دفاع مقدس گفت: با جنگ، ساختار فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، امنیتی و شهری از بین رفت و نابود شد. تنها ساختار اعتقادی ماند که همین ساختار، امنیتی تولید کرد که همه کشور از آن منتفع شدند. 
وی بیان کرد: جنگ، شهری که نگین طلایی ایران از نظر اقتصاد غیرنفتی بود را به ویرانه‌ای تبدیل کرد که حتی حیوانات هم در جوی‌های فاضلاب آن امنیت نداشتند. 
بیگی افزود: با این وجود، عده‌ای رزمنده با 34 روز مقاومت در مقابل ارتش تا دندان مسلح دشمن، کاری کردند که دشمنان آرزوی فتح ایران در یک هفته را برای همیشه به گور بردند. 
این رزمنده خرمشهری ادامه داد: پس از آزادی خرمشهر، شهر دوباره از نظر ساختاری شکل گرفت اما ویرانه‌ها در بحث ساختار اشتغال هنوز پابرجاست. نخلستان‌ها همه نابود شدند و مردم بیکار با شهری ماندند که هنوز به وضعیت قبل برنگشته است. 
وی گفت: یکی از مشکلاتی که در خرمشهر باقی مانده این است که بیشتر مردمی که قبل از جنگ در خرمشهر زندگی می‌کردند، به خرمشهر برنگشته‌اند و این موضوع باعث شده که اکنون 60 درصد خانه‌های خرمشهر "تصرفی" باشند و این یکی از معضلات خرمشهر است. بیشتر مهاجرین خرمشهر قبل از جنگ برای اشتغال آمده بودند اما زمانی که اشتغال از بین رفت، در جاهای دیگر کار و زندگی کردند. علت اینکه برخی نقاط تخریب‌شده خرمشهر هنوز بازسازی نشده این است که ملک به کسی دیگر متعلق است و ساکن آن کسی دیگر است و همین طور خانه‌ها خرابه مانده‌اند که باید برای این وضعیت فکری شود. 
بیگی ادامه داد: 40 سال از پیروزی انقلاب اسلامی می‌گذرد و اگر در این مدت، هر شهردار 100 درخت در خرمشهر می‌کاشت، اکنون تبدیل به 4 هزار درخت شده بود، حتی یک شهروند هم می‌تواند در یک روز 100 درخت بکارد. شهرداران خرمشهر در این زمینه فعال نبودند تا فضای سبز شهر را به حالت اول برگردانند. خرمشهر به شهری گرم با نمایی از سنگ و آجر تبدیل شده است. 
این رزمنده دوران دفاع مقدس گفت: ما به خاطر اعتقاداتمان در شهر ماندیم وگرنه ما هم در روستاهایی که زندگی می‌کردیم، خانه داشتیم و می‌توانستیم برویم اما برای آزادی این شهر، یک کشور بسیج شد. اینکه می‌گویند خرمشهر را خدا آزاد کرد به معنی این است که خدا موجی از جمعیت و نیروهای انسانی را از کل کشور برای فتح خرمشهر آورد و با بهترین شکل و بیشترین تلفات انسانی از ارتش عراق، خرمشهر فتح شد. 
وی گفت: پس از آزادسازی خرمشهر ماندیم تا به وصیت شهدا عمل کنیم که گفتند خرمشهر را آزاد کردیم و باید آباد کنیم. ما ماندیم تا بگوییم ماندیم و یک خشت روی خشت‌های این شهر گذاشتیم. 
این رزمنده خرمشهری ادامه داد: من اکنون با همین فکر به تنهایی در خرمشهر زندگی می‌کنم و همسرم و فرزندانم در استان‌های دیگر زندگی می‌کنند. آنها عاقلانه فکر کرده‌اند و می‌گویند که خرمشهر بازخوردی برای ادامه زندگی ما ندارد و هوا، محیط، تفریح و هیچ چیز خاصی ندارد. اما من عاشقانه فکر می‌کنم. من زمانی که در خرمشهر راه می‌روم به این خرابه‌ها نگاه نمی‌کنم. به هر چه در خرمشهر نگاه می‌کنم، عشق است. من از فرزندانم و همسرم ناراحت نیستم چون کاری عقلانی کردند. 
وی ادامه داد: من فرزندانم را به گونه‌ای تربیت کرده‌ام که اگر روزی شرایطی پیش بیاید، برای کشور جانفشانی می‌کنند. هنوز با همرزمانم در ارتباط هستم و در کنار یکدیگر در برنامه‌های تفریحی و کارهای اقتصادی همکاری می‌کنیم.
مقصد؛ مسجد جامع خرمشهر
"محمد سبزغلامی" رزمنده 60 ساله خرمشهری که 70 ماه در جبهه‌های جنگ بوده است هم با ما از حال و هوای آن روزها و امروز خرمشهر گفت. 
سبزغلامی اظهار کرد: متولد سال 1338 هستم و زمانی که به جبهه رفتم 20 ساله بودم. 70 ماه در جبهه ماندم. اصالتا خرمشهری هستم. اکنون به علت کارم در اهواز زندگی می کنم اما مرتب به خرمشهر می روم. 
وی افزود: اوایل جنگ سرباز بودم اما مجروح شدم. پس از درمان از بیمارستان مرخص شدم و پس از آن مجددا به جبهه رفتم و در عملیات بیت المقدس شرکت کردم. البته در عملیات های دیگری مانند والفجر 8، کربلای 4، کربلای 5 هم شرکت کردم. 
این رزمنده با اشاره به سقوط خرمشهر گفت: صددرصد خیانت بنی صدر موجب سقوط خرمشهر شد. در آن زمان ما چیزی در دست نداشتیم اما صدام با چندین لشکر حمله کرد. بنی صدر به ما خیانت کرد و مانع از حمله ما شد ولی ما همچنان مقابله کردیم اما پشتیبانی نشدیم. با فرار بنی صدر دوباره برنامه ریزی شد و خرمشهر را گرفتیم. 
سبزغلامی با اشاره به اهمیت آزادی خرمشهر عنوان کرد: با توجه به اینکه عراقی ها می توانستدند به اهواز برسند، باید از منطقه خارج می شدند زیرا اگر این منطقه را می گرفتند صدام به هدف خود می رسید و منطقه ای نفتی را در دست می گرفت. بنابراین همه مردم کشور دست به دست هم دادند. عملیات بیت المقدس در چند مرحله برای آزادی خرمشهر انجام شد. بعد از عملیات بیت المقدس، همه دنیا مقابل ما ایستادند زیرا وسعت زیادی از هویزه تا حرمشهر را در چند مرحله آزاد کردیم. 
این رزمنده گفت: در چند مرحله از سمت دارخوین وارد شدیم و به سمت جاده اهواز - خرمشهر و از آنجا به سمت شلمچه رفتیم و خرمشهر را محاصره کردیم. مقر به مقر عملیات را انجام دادیم. محوریت همه نیروها، مسجد جامع خرمشهر بود و روز سوم خردادماه همه به مسجد جامع رسیدند. 
وی افزود: در این روز، یک نفر بالای مسجد اذان گفت و نماز جماعت را برگزار کردیم. این عملیات غرورآفرین بود و توانمان را به ما نشان داد. 
سبزغلامی گفت: خرمشهر قبل از جنگ یک شهر زیبا و اقتصادی بود. در خرمشهر 11 کنسولگری از کشورهای مختلف وجود داشت که نشان دهنده اهمیت این شهر بود. خرمشهر قطب اقتصادی منطقه بود.
وی افزود: خرمشهر در طول تاریخ در سه مرحله به دست دشمن افتاد؛ نخست در زمان عثمانی ها که شهر از بین رفت. بار دوم به دست انگلیسی ها و بار سوم به دست عراقی ها افتاد که این حمله های دشمن، نشان از اهمیت بالای خرمشهر دارد. 
این رزمنده دوران دفاع مقدس ادامه داد: زمانی که جنگ به پایان رسید، بسیاری از کسانی که در این شهر سرمایه گذاری کرده بودند از شهر خارج شدند و سرمایه خود را به شهرهای دیگر بردند. 
سبزغلامی گفت: دولتمردان نیز آن گونه که باید جهت برگردندان خرمشهر به وضعیت قبل، کار کنند؛ کار نکرده اند. جای سوال دارد که چرا به خرمشهر رسیدگی نمی کنند؟ نمی گویم کار نکردند اما این میزان رسیدگی در شان خرمشهر نیست و روند کارها بسیار کند است. 
خرمشهر را به ما برگردانید
"کریم ملاعلیزاده" رزمنده خرمشهری یکی دیگر از رزمنده هایی است که در عملیات بیت المقدس حضور داشت و در فتح شهر به خرمشهر رسید. 
ملاعلیزاده درباره خودش گفت: در سال 1334 در خرمشهر به دنیا آمدم و تاکنون در این شهر زندگی می کنم. در آن زمان یک گروه مردمی در مسجد داشتیم و از طریق این گروه در 22 سالگی به صورت داوطلبانه به جبهه رفتم و در طول هشت سال دفاع مقدس برای دفاع از خاک وطن در جبهه ها بودم. 
وی افزود: قبل از اینکه جنگ آغاز شود نیز در مرزهای خرمشهر نگهبانی می دادم. در آن زمان گزارش هایی مبنی بر اینکه عراقی ها در حال انجام کار مهندسی هستند، می دادیم اما کسی به حرف های ما گوش نمی داد تا اینکه یک روز معاون فرماندار خرمشهر را به مرز بردیم و کار مهندسی عراقی ها از جمله حفره های تانک ها را به وی نشان دادیم. عراقی ها این کارها را انجام می دادند تا بتوانند وارد خرمشهر شوند. آن زمان بود که فرماندار به استاندار وقت اطلاع داد اما استاندار وقت این موارد را منعکس نمی کرد. 
این رزمنده خرمشهری دوران دفاع مقدس با اشاره به سقوط خرمشهر گفت: علت سقوط خرمشهر نرسیدن تجهیزات و نیروی کمکی از شهرهای دیگر کشور به خرمشهر بود. 
وی در خصوص بازپس گیری خرمشهر گفت: طبیعی است که در هر جنگی اگر قسمتی از خاک به دست دشمن بیفتد، جهت باز پس گیری آن تلاش می شود و این طبیعت ذاتی نظامی است. موضوع دیگر نیز دستور امام(ره) برای آزادسازی خرمشهر بود که باید عملی می شد بنابراین همه رزمندگان جهت آزادسازی خرمشهر تلاش کردند. 
ملاعلیزاده بیان کرد: با انجام عملیات بیت المقدس، 5 هزار و 400 کیلومتر مساحت از هویزه تا خرمشهر را که در دست دشمن بود، آزاد کردیم. 
وی افزود: دو سه شب قبل از این مرحله از عملیات بیت المقدس، از قرارگاه کربلا به ما دستور دادند که منطقه را از نزدیک شناسایی کنیم و وضعیت سازمان دشمن را بفهمیم. من و 26 نفر از همرزمانم در مسیر تعیین شده جلو رفتیم و کار شناسایی را برای انجام عملیات بیت المقدس به طور اساسی انجام دادیم. 
این رزمنده خرمشهری دوران دفاع مقدس گفت: عملیات بیت المقدس بسیار سخت بود. باید از رودخانه عبور می کردیم و بعد با دشمن می جنگیدیم. باید 36 کیلومتر را طی می کردیم و می جنگیدیم تا دشمن به مرز خود برگردد. 
ملاعلیزاده گفت: از اینکه دستور فرمانده کل قوا در آزادسازی خرمشهر به نحو احسن اجرا شد، بسیار خوشحالم. 
وی افزود: اگر روزی دوباره چنین مشکلی برای کشور پیش بیاید، قطعا نه تنها فرزندان من بلکه همه جوان های امروزی بهتر از ما کار می کنند زیرا فکر آنها از ما بسیار روشنتر است. 
این رزمنده افزود: ضعف مدیریت، مانع رسیدن خرمشهر به حداقل ها است. همیشه می گویم خرمشهر را همان گونه که بود، به ما برگردانید اما هیچ مدیری نیامد که بتواند خرمشهر را به حالت اول برگرداند. اگر همه خرمشهری ها، خرمشهر را ترک می کردند، وضعیت شهر از این بدتر می شد ولی من به عنوان مطالبه گر در خرمشهر مانده ام.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

جلسه پاسخ شهردار اهواز به طرح سوال عضو شورا برگزار شد

عملیات اجرایی 50 درصد از محل اسکان در چذابه آغاز شده است

لزوم تکریم زائران خارجی سفر اربعین در گذر از خوزستان

پیش‌بینی افزایش سه برابری جمعیت زائران اربعین در سال جاری

قلعه خواجه در استان خوزستان به شدت لرزید

دستفروشان در مرزهای اربعین خوزستان ساماندهی شوند

ظرفیت های راهیان نور آماده ارائه به زائران اربعین حسینی است

دستگیری سارقان طلاجات منازل در اهواز

ادامه روند افزایش دمای خوزستان تا فردا

15 درصد زائران اربعین مرز مهران به اندیمشک اعزام می شوند

فوریت های پزشکی خرمشهر 600ماموریت ماهیانه انجام می دهد

روند ساخت موزه دفاع مقدس آبادان کند است

باغ موزه دفاع مقدس آبادان چشم انتظار نیم نگاه مسئولان

رئیسی: با اقدام کانادا مقابله‌ به‌ مثل می‌ کنیم

دستبند پلیس اهواز بر دستان سارق حرفه‌ای پمپ های آب

مشکلی در جاده های منتهی به گذرگاه های اربعین خوزستان وجود ندارد

24مهرماه تردد از مرز مهران دو سفره خواهد شد

معدوم‌سازی بیش از 92 هزار کیلوگرم فرآورده‌های خام دامی غیرقابل مصرف در خوزستان

دستگیری 20 نفر از عوامل درگیری در روستای «آب باران» آغاجاری

از بین رفتن زیرساخت‌های مسیرهای مرزهای خوزستان در سیل

پیش‌بینی افزایش رطوبت در خوزستان

آیا سوال از شهردار اهواز، زمینه‌ساز استیضاح اوست؟

5 مصدوم حاصل سرعت غیرمجاز و واژگونی پژو

مشکلات 6 ماه بی آبی کشاورزان آبادانی مورد توجه قرار گیرد

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی عنوان کرد:پایین بودن اعتماد و مشارکت اجتماعی در خوزستان / حاشیه‌نشینی، کار فرمانداری اهواز را سخت کرده است

افزایش دمای خوزستان تا چهارشنبه

زنان مناطق حاشیه‌ای اهواز، نیازمند توجه نهادهای حمایتی

شیوع بیماری‌های گوارشی در "عین 2" در پی مشکلات فاضلاب

کم‌کاری در مسائل اجتماعی، بستری از مشکلات در اهواز ایجاد می‌کند

7 هزار نفر از جمعیت فعال حصیرآباد بیکارند

آمادگی فنی و حرفه‌ای برای ارائه آموزش در مناطق حاشیه‌ای

صنایع خوزستان مسئولیت اجتماعی خود را در قبال مردم محقق کنند

پایین بودن اعتماد و مشارکت اجتماعی در خوزستان / حاشیه‌نشینی، کار فرمانداری اهواز را سخت کرده است

اختصاص 130 میلیارد تومان اعتبار برای کاهش تبعات سیل خوزستان

سامانه هشدار سیل درخوزستان راه‌اندازی می‌شود

اجرای طرح توانمندسازی زنان سرپرست خانوار با اولویت مناطق سیل‌زده

برای قضاوت در مورد عملکرد شهردار اهواز زود است

اختصاص 80 میلیارد تومان به تکمیل پروژه‌های عمرانی شهر اهواز

مقصر توسعه نیافتگی اهواز، تهرانی‌ها نیستند

استفاده شبکه‌های قاچاق از خوزستان به عنوان معبر

تشکیل پرونده احتکار برای انبارهای تاییدنشده

نصب ردیاب در کشتی‌ها و قایق‌های تجاری و صیادی جهت جلوگیری از قاچاق

ماجرای فیلم جابه‌جایی بیمار باردار ایرانی با بیمار عراقی چه بود؟

افزایش دمای خوزستان در هفته آخر تابستان

طول پل دسترسی به بندر اروندکنار 22 متر افزایش یافت

صلح و سازش، پایان نزاع دو طایفه شادگانی با 8 کشته

دستگیری قاتل فراری پیش از خروج از کشور

شبکه تلفن همراه در 50روستای اندیکا قطع شد

خوزستان امروز و فردا، باد و خاک محلی

برخورد سه خودرو در کیانپارس اهواز