پیام خوزستان

آخرين مطالب

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی دزفول خبر داد:

اجرای طرح کنترل فشار خون در 316نقطه توسط دانشگاه علوم پزشکی دزفول سياسي

اجرای طرح کنترل فشار خون در 316نقطه توسط دانشگاه علوم پزشکی دزفول

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - دزفول- معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی دزفول از آغاز اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشار خون بالا در 316 ایستگاه مستقر در مناطق تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی دزفول خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر ، شاپور مسعودی فر پیش از ظهر امروز جمعه در نشست خبری با اصحاب رسانه به مناسبت آغاز طرح بسیج ملی کنترل فشار خون بالا در سالن کنفرانس علوم پزشکی شهرستان، اظهار کرد: در سال 96 حدود 100 هزار نفر در کشور بر اثر بیماری‌های مرتبط با فشار خون جان خود را از دست داده‌اند.
وی با بیان اینکه 15 میلیون نفر در کشور دچار پرفشاری خون هستند، افزود: یکی از بزرگترین مشکلات ما این است که پرفشاری خون یک بیماری دیر علامت بوده که کشف آن طول می‌کشد و عمدتاً بیمار پس از ابتلاء و با عارضه مراجعه می‌کند به گونه‌ای که از جمعیت مذکور تنها 60 درصد از فشار خون بالای خود اطلاع دارند و از این میزان نیز فقط 50 درصد پس از متوجه شدن، دارو مصرف می‌کنند ضمن اینکه از این 60 درصد فقط 20 درصد به دنبال درمان مستمر و اصولی هستند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی دزفول ادامه داد: از سه سال پیش وزارت بهداشت سندی با عنوان سند ملی کنترل بیماری‌های غیر واگیر با افق 1404 را ابلاغ کرد که بر این اساس تمامی کشور و دستگاه‌های مرتبط با سلامت موظف شدند تا سال 1404 شیوع فشار خون بالا را 25 درصد و مصرف نمک را 30 درصد کاهش دهند و زمینه سازی برای دریافت دارو برای بیماری‌های غیر واگیر را تا 70 درصد افزایش دهند که این مهم از سه سال پیش با تدوین برنامه‌های مختلف در حال اجرا است.
مسعودی فر با اشاره به عزم ملی برای کنترل بیماری فشار خون بالا توضیح داد: اولین و مهمترین هدف ما از اجرای این طرح افزایش آگاهی جامعه در خصوص عوامل خطر ایجاد کننده فشار خون، پیامدها، علائم، اهمیت درمان زودرس و تغییر باورها و اطلاع رسانی است.
وی، مشخص کردن شیوع پرفشاری خون و درمان و مراقبت از آن را دومین هدف طرح بسیج ملی کنترل فشار خون بالا برشمرد و گفت: در این دو هدف ما باید شیوه و سبک زندگی مردم را تغییر دهیم. مردم باید به درستی اطلاع داشته باشند که تغذیه سالم، کاهش مصرف سیگار، دخانیات، کاهش استرس و ورزش زیاد موجب کنترل بسیاری از بیماری‌ها به ویژه فشار خون می‌باشند.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی دزفول با اشاره به معرفی سه روش برای اجرای این طرح عنوان کرد: در روش اول مردم به خانه‌ها، مراکز و پایگاه‌های بهداشتی در شهر و روستا و در روش دوم به پایگاه‌های مخصوص فشار خون مراجعه کنند. اما سومین روش مربوط به خود اظهاری و ثبت مشخصات فرد توسط خود فرد در سامانه Salamat.Gov.ir است.
مسعودی فر اضافه کرد: مرحله غیرحضوری یا طرح خود اظهاری فشارخون از 27 اردیبهشت ماه همزمان با روز ملی کنترل فشارخون با شعار «فشارخون، بدانیم و اقدام کنیم» با دستور وزیر بهداشت کلید خورد که بدین ترتیب کلیه افراد 30 سال و بالاتر ایرانی و غیر ایرانی ساکن در کشور، بیماران کلیوی و زنان باردار در همه گروه‌های سنی می‌توانند با ورود به سایت salamat.gov.ir نسبت به تکمیل پرسشنامه و ثبت فشارخون خود اقدام کنند.
وی با اشاره به آغاز این طرح از امروز در کشور و انجام اقدامات متعدد طی روزهای گذشته در این خصوص، اظهار کرد: در مدت چهار هفته اخیر و قبل از آغاز کمپین ملی کنترل فشار خون بالا، بالغ بر چهار میلیون و 200 هزار نفر فشار خون خود را سنجش و ثبت کرده‌اند اما از این میزان صرفاً حدود 100 هزار نفر در سامانه ثبت مذکور خود اظهاری کرده‌اند به این معنی که با دستگاه فشار سنج و به صورت مستقل فشار خون خود و یا اطرافیانشان را سنجش و ثبت کرده‌اند.
وی با اشاره به لزوم انجام تست فشار خون و ضرورت گرایش مردم به روش خود اظهاری در سایت مذکور گفت: فرد پس از اینکه مشخصات و شماره خود را در این سایت ثبت کرد به صورت مستمر آگاهی بخشی‌های مختلف به وی با توجه به شرایطش ارسال می‌شود.
معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی دزفول با بیان اینکه 316 ایستگاه ثابت و سیار در حوزه این دانشگاه در سه شهرستان دزفول، شوش، گتوند برای اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشار خون بالا مشخص شده‌اند، ادامه داد: از این تعداد، 224 ایستگاه در واقع همان خانه‌های بهداشت، مراکز و پایگاه‌های بهداشتی مستقر در شهرها و روستاهای تحت پوشش دانشگاه دزفول هستند.
اجرای طرح در 3 شهرستان
مسعودی فر با اشاره به استقرار پایگاه‌های سیار در مراکز پرجمعیت همچون هایپر مارکت ها ، کلینیک‌ها، کارخانجات و مکان‌هایی همچون آستان سبزقبا در دزفول برای اجرای این طرح و پذیرش مردم، افزود: جمعیت علوم پزشکی دزفول در سه شهرستان دزفول، شوش و گتوند 790 هزار نفر است که از این جمعیت بالغ بر 330 هزار نفر سن بالای 30 سال دارند که هدف اولیه و مهم ما سنجش فشار خون این افراد است.
وی از سنجش فشار خون 42 هزار نفر از جمعیت تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی دزفول طی چند روز اخیر و قبل از آغاز کمپین ملی خبر داد و گفت: از این جمعیت بالغ بر 68 درصد فشار خون نرمالی داشته‌اند و 22 درصد دیگر یا مبتلا به فشار خون بوده و یا در آستانه ابتلاء به آن بودند که باید تحت کنترل و درمان قرار بگیرند.
معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی دزفول با بیان اینکه از امروز تا چهار هفته آینده تلاش می‌کنیم تا تمام جامعه هدف به ویژه 330 هزار نفر افراد بالای 30 سال را وارد طرح کنیم، عنوان کرد: کنترل و پیشگیری از وقوع بیماری فشار خون بالا در افرادی که در شُرف ابتلاء هستند قطعاً مهمترین دستاورد ما خواهد بود.
مسعودی فر همچنین بیان کرد: برای اجرای طرح ملی کنترل فشار خون بالا یکهزار و 400 نفر از نیروهای دانشگاه علوم پزشکی دزفول و 200 نیرو از دیگر دستگاه‌های مرتبط بسیج شده‌اند تا با تلاش مستمر ظرف یک ماه این طرح با موفقیت اجرا شود.
به گزارش مهر، طرح بسیج ملی کنترل فشار خون بالا از روز جمعه 17 خردادماه آغاز و تا روز شنبه 15 تیرماه 98 در کلیه مراکز درمانی، بهداشتی و پایگاه‌های شهری و روستایی در شهرستان‌های دزفول، شوش و گتوند ادامه خواهد داشت.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سرآغاز بهداشت در نظام سلامت امنیت روانی است

میانگین دمای خرداد خوزستان نسبت به دوره بلند مدت افزایش داشت

26 هزار و 347 پرونده در دادگستری دزفول مختومه شد

طرح تولید و اشتغال درخوزستان کلید خورد

واکنش روحانی به تحریم رهبر انقلاب و وزیر امور خارجه از سوی آمریکا

دشمن ما از مسیر عقلایی خارج شده است

معاون وزیر کشور: ارزیابی بیش از 169 هزار واحد سیل زده انجام شد

بالغ بر 10 هزار پرونده به دادسرای اندیمشک وارد شده است

آمار منازل نیازمند احداث و تعمیر در مناطق سیل زده خوزستان افزایش یافت

باشگاه فولاد خوزستان از «بلبلی» شکایت می کند

توزیع 14 هزار تن شکر در بازار خوزستان قیمت آن را تعدیل کرد

رسیدگی به درخواست های مردمی در مرکز سامد استانداری

دکتر امیرمحبیان: رهبر انقلاب از سستی برخی مدیران اجرایی ناراضی است

مسئولان فراتر از قانون رسیدگی به دارایی مقامات، مسئولان و کارگزاران نظام، شجاعانه درآمدهای خود را در معرض سنجش و ارزیابی شفاف بگذارند،

پیام تسلیت

نهاوندیان: کشور نیاز به ابتکار مالی و تحریم شکنی دارد

40 کیلوگرم مواد مخدر در ماهشهر کشف شد

آتش سوزی در دشت سوسن اندیکا مهار شد

نماینده ولی فقیه در خوزستان:دستگاه های اجرایی برای کاهش جرائم زمینه اشتغال را فراهم کنند

معاون وزیر: تفکیک جنسیتی مد نظر وزارت علوم نیست

واکنش پلیس به ویدیوی درگیری ماموران انتظامی با یک دختر جوان در تهرانپارس

استاندار:تمام دستگاه های خوزستان در قبال ساخت سیل بندها مسئول هستند

مسئول کمیته نقل و انتقالات: تاکنون هیچ قراردادی در هیات فوتبال خوزستان ثبت نشده است

طرح بهشت آباد، عامل معضلات زیست محیطی و تنش های اجتماعی خواهد بود

210 نفر در کمپ‌های ترک اعتیاد ایذه پذیرش شدند

ماندآبهای سیل به کانون‌های ریزگرد اهواز هدایت شود

8 هزار هکتار از اراضی کشاورزی هویزه و سوسنگرد هنوز اسیر سیلاب است

رزمندگان قرارگاه حمزه با تیم تروریستی در چالدران درگیر شدند

انتخابات از نمودهای مهم انقلاب اسلامی است

واژگونی وانت حامل اتباع غیر مجاز با 2 کشته و 25 مجروح

هم اندیشی برگزارکنندگان رویدادکارآفرینی ویتا

اختلاف خانوادگی بیشترین پرونده ورودی به دادگستری خرمشهر را شامل می شود

تعطیلی ادارات باعث کاهش 10 درصدی مصرف برق در دزفول می‌شود

10 هزار خانه در خوزستان به علت سیل نیازمند تعمیرات هستند

دزفول ظرفیت تبدیل شدن به قطب گردشگری دفاع مقدس را دارد

آمار خسارت به زیرساخت‌ها در جریان سیل متناقض است

مطهری: نیروهای‌ نظامی در انتخابات دخالت نکنند

اولویت خوزستان آمادگی برای مقابله با سیلاب و ترسالی مجدد است

230 کارچاق‌کن در خوزستان دستگیر شدند/سرنوشت متهمان حادثه 31شهریور

تکلیف میزان خسارت واحدهای تولیدی سیل‌زده تیرماه مشخص می‌شود

سیلاب‌ها به سمت کانون های ریزگرد هدایت شوند

2 بازیکن نفت مسجدسلیمان از این تیم جدا شدند

79 روایت از زندگی

مهارت های تبلیغی در حوزه‌های علمیه افزایش یابد

راه آهن ایران آماده انتقال زائران پاکستانی به شهرهای زیارتی است

محموله غیراستاندارد در گمرک خوزستان توقیف شد

فضای مجازی به بستر توزیع و تبلیغ مواد مخدر تبدیل شده است

فرمانده انتظامی اهواز:سارقان حرفه ای طلاجات در اهواز شناسایی و دستگیر شدند

سیلابها به سمت کانون های ریزگرد هدایت شوند

برنامه دیدار تیم‌ های خوزستانی در هفته نخست لیگ برتر فوتسال مشخص شد