پیام خوزستان

آخرين مطالب

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی دزفول خبر داد:

اجرای طرح کنترل فشار خون در 316 ایستگاه توسط علوم پزشکی دزفول سياسي

اجرای طرح کنترل فشار خون در 316 ایستگاه توسط علوم پزشکی دزفول

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - دزفول- معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی دزفول از آغاز اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشار خون بالا در 316 ایستگاه مستقر در مناطق تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی دزفول خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر ، شاپور مسعودی فر پیش از ظهر امروز جمعه در نشست خبری با اصحاب رسانه به مناسبت آغاز طرح بسیج ملی کنترل فشار خون بالا در سالن کنفرانس علوم پزشکی شهرستان، اظهار کرد: در سال 96 حدود 100 هزار نفر در کشور بر اثر بیماری‌های مرتبط با فشار خون جان خود را از دست داده‌اند.
وی با بیان اینکه 15 میلیون نفر در کشور دچار پرفشاری خون هستند، افزود: یکی از بزرگترین مشکلات ما این است که پرفشاری خون یک بیماری دیر علامت بوده که کشف آن طول می‌کشد و عمدتاً بیمار پس از ابتلاء و با عارضه مراجعه می‌کند به گونه‌ای که از جمعیت مذکور تنها 60 درصد از فشار خون بالای خود اطلاع دارند و از این میزان نیز فقط 50 درصد پس از متوجه شدن، دارو مصرف می‌کنند ضمن اینکه از این 60 درصد فقط 20 درصد به دنبال درمان مستمر و اصولی هستند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی دزفول ادامه داد: از سه سال پیش وزارت بهداشت سندی با عنوان سند ملی کنترل بیماری‌های غیر واگیر با افق 1404 را ابلاغ کرد که بر این اساس تمامی کشور و دستگاه‌های مرتبط با سلامت موظف شدند تا سال 1404 شیوع فشار خون بالا را 25 درصد و مصرف نمک را 30 درصد کاهش دهند و زمینه سازی برای دریافت دارو برای بیماری‌های غیر واگیر را تا 70 درصد افزایش دهند که این مهم از سه سال پیش با تدوین برنامه‌های مختلف در حال اجرا است.
مسعودی فر با اشاره به عزم ملی برای کنترل بیماری فشار خون بالا توضیح داد: اولین و مهمترین هدف ما از اجرای این طرح افزایش آگاهی جامعه در خصوص عوامل خطر ایجاد کننده فشار خون، پیامدها، علائم، اهمیت درمان زودرس و تغییر باورها و اطلاع رسانی است.
وی، مشخص کردن شیوع پرفشاری خون و درمان و مراقبت از آن را دومین هدف طرح بسیج ملی کنترل فشار خون بالا برشمرد و گفت: در این دو هدف ما باید شیوه و سبک زندگی مردم را تغییر دهیم. مردم باید به درستی اطلاع داشته باشند که تغذیه سالم، کاهش مصرف سیگار، دخانیات، کاهش استرس و ورزش زیاد موجب کنترل بسیاری از بیماری‌ها به ویژه فشار خون می‌باشند.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی دزفول با اشاره به معرفی سه روش برای اجرای این طرح عنوان کرد: در روش اول مردم به خانه‌ها، مراکز و پایگاه‌های بهداشتی در شهر و روستا و در روش دوم به پایگاه‌های مخصوص فشار خون مراجعه کنند. اما سومین روش مربوط به خود اظهاری و ثبت مشخصات فرد توسط خود فرد در سامانه Salamat.Gov.ir است.
مسعودی فر اضافه کرد: مرحله غیرحضوری یا طرح خود اظهاری فشارخون از 27 اردیبهشت ماه همزمان با روز ملی کنترل فشارخون با شعار «فشارخون، بدانیم و اقدام کنیم» با دستور وزیر بهداشت کلید خورد که بدین ترتیب کلیه افراد 30 سال و بالاتر ایرانی و غیر ایرانی ساکن در کشور، بیماران کلیوی و زنان باردار در همه گروه‌های سنی می‌توانند با ورود به سایت salamat.gov.ir نسبت به تکمیل پرسشنامه و ثبت فشارخون خود اقدام کنند.
وی با اشاره به آغاز این طرح از امروز در کشور و انجام اقدامات متعدد طی روزهای گذشته در این خصوص، اظهار کرد: در مدت چهار هفته اخیر و قبل از آغاز کمپین ملی کنترل فشار خون بالا، بالغ بر چهار میلیون و 200 هزار نفر فشار خون خود را سنجش و ثبت کرده‌اند اما از این میزان صرفاً حدود 100 هزار نفر در سامانه ثبت مذکور خود اظهاری کرده‌اند به این معنی که با دستگاه فشار سنج و به صورت مستقل فشار خون خود و یا اطرافیانشان را سنجش و ثبت کرده‌اند.
وی با اشاره به لزوم انجام تست فشار خون و ضرورت گرایش مردم به روش خود اظهاری در سایت مذکور گفت: فرد پس از اینکه مشخصات و شماره خود را در این سایت ثبت کرد به صورت مستمر آگاهی بخشی‌های مختلف به وی با توجه به شرایطش ارسال می‌شود.
معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی دزفول با بیان اینکه 316 ایستگاه ثابت و سیار در حوزه این دانشگاه در سه شهرستان دزفول، شوش، گتوند برای اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشار خون بالا مشخص شده‌اند، ادامه داد: از این تعداد، 224 ایستگاه در واقع همان خانه‌های بهداشت، مراکز و پایگاه‌های بهداشتی مستقر در شهرها و روستاهای تحت پوشش دانشگاه دزفول هستند.
اجرای طرح در 3 شهرستان
مسعودی فر با اشاره به استقرار پایگاه‌های سیار در مراکز پرجمعیت همچون هایپر مارکت ها، کلینیک‌ها، کارخانجات و مکان‌هایی همچون آستان سبزقبا در دزفول برای اجرای این طرح و پذیرش مردم، افزود: جمعیت علوم پزشکی دزفول در سه شهرستان دزفول، شوش و گتوند 790 هزار نفر است که از این جمعیت بالغ بر 330 هزار نفر سن بالای 30 سال دارند که هدف اولیه و مهم ما سنجش فشار خون این افراد است.
وی از سنجش فشار خون 42 هزار نفر از جمعیت تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی دزفول طی چند روز اخیر و قبل از آغاز کمپین ملی خبر داد و گفت: از این جمعیت بالغ بر 68 درصد فشار خون نرمالی داشته‌اند و 22 درصد دیگر یا مبتلا به فشار خون بوده و یا در آستانه ابتلاء به آن بودند که باید تحت کنترل و درمان قرار بگیرند.
معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی دزفول با بیان اینکه از امروز تا چهار هفته آینده تلاش می‌کنیم تا تمام جامعه هدف به ویژه 330 هزار نفر افراد بالای 30 سال را وارد طرح کنیم، عنوان کرد: کنترل و پیشگیری از وقوع بیماری فشار خون بالا در افرادی که در شُرف ابتلاء هستند قطعاً مهمترین دستاورد ما خواهد بود.
مسعودی فر همچنین بیان کرد: برای اجرای طرح ملی کنترل فشار خون بالا یکهزار و 400 نفر از نیروهای دانشگاه علوم پزشکی دزفول و 200 نیرو از دیگر دستگاه‌های مرتبط بسیج شده‌اند تا با تلاش مستمر ظرف یک ماه این طرح با موفقیت اجرا شود.
به گزارش مهر، طرح بسیج ملی کنترل فشار خون بالا از روز جمعه 17 خردادماه آغاز و تا روز شنبه 15 تیرماه 98 در کلیه مراکز درمانی، بهداشتی و پایگاه‌های شهری و روستایی در شهرستان‌های دزفول، شوش و گتوند ادامه خواهد داشت.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تمام امکانات خوزستان برای خدمت رسانی به زائران اربعین بسیج شود

استاندار خوزستان: رویداد اربعین آزمونی برای دستگاه های اجرایی استان است / برگزاری باشکوه مراسم نقشه های دشمنان را خنثی خواهد کرد

مدافع ملی پوش اردنی اولین تمرین خود را با فولاد انجام داد

میزبانی فینال جام حذفی فوتبال از خوزستان گرفته شد

گل بچگانه نمی‌خوردیم به پرسپولیس نمی‌باختیم/ در حمله خجالتی بودیم

پرسپولیس با نفت برای دربی انرژی گرفت/ دومین برد کالدرون

بازگشت زائران اربعین با ترافیک سنگین در جاده های کشور همراه خواهد شد

کمبودها برای پیشگیری از وقوع سیلاب درخرمشهر از هم‌اکنون اعلام شود

لایروبی شبکه فاضلاب خرمشهر برای فصل بارندگی آغاز شد

تخفیف30درصدی حمل ونقل از مرز های خوزستان برای زائران اربعین حسینی

پیراهن تیم بسکتبال پالایش نفت آبادان دربازی‌های آسیایی رونمایی شد

شرمنده هواداران پرسپولیس هستم/ از بازی بعد بدون بلیت نیایید

سوشا مکانی به بازی سپاهان می‌رسد

گازهای آلاینده شرق و غرب اهواز را تسخیر کرد

سازمان تبلیغات از 38مرکز فرهنگی شاخص خوزستان بازدید کرد

تردد زائران خارجی اربعین فقط از مرز شلمچه انجام می شود

طرح ویژه حمل و نقل زائران اربعین از 17مهرماه آغاز می شود

حوزه های علمیه نیازمندی های جامعه را در زمینه قضایی تامین کنند

آبرسانی از طرح غدیر به آبادان، خرمشهر و شادگان قطع شد

مشکل کمبود آب در آبادان جدی است

سهمیه کالای ملوانی منطقه آزاد اروند 570 میلیون دلار تعیین شد

طرح انتقال آب کوهرنگ 3 اجرایی نشده است

معاون سیاسی اجتماعی استانداری خوزستان:صنایع خوزستان مسئولیت اجتماعی خود را در قبال مردم محقق کنند

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری خوزستان مطرح کرد:زنان مناطق حاشیه‌ای اهواز، نیازمند توجه نهادهای حمایتی

چهارهزار اتوبوس برای جابجایی زائران اربعین حسینی در خوزستان

امسال در بستن تیم نفت بی رحم بودم/ به استقلال تبریک می گویم

می‌توانستیم دومین گل را هم به استقلال بزنیم/ قرعه سختی داشتیم

اسماعیلی مستحق کارت زرد نبود/ دفاعی بازی نکردیم

دکتر استقلال گفت رباط پاره کرده ام

استراماچونی: در برابر نفت مسجدسلیمان موقعیت گلزنی بیشتری داشتیم

تارتار: موقعیت های گلزنی خوبی در برابر استقلال داشتیم

آبادان گرمترین شهر خوزستان شد

استقلال باز هم پیروزی را از دست داد/ توقف آبی‌ها در آستانه دربی

اسماعیلی دیدار استقلال با پرسپولیس را از دست داد/ وضعیت مبهم شیخ

فرشید اسماعیلی دیدار استقلال با پرسپولیس را از دست داد

برخی محله های خوزستان از نظر توسعه ای رها شده اند

آبادان گرمترین شهر خوستان شد

ترکیب نفت مسجدسلیمان برای بازی با استقلال مشخض شد

انتخابات هیئت رئیسه شورای شهر دزفول به سرانجام نرسید

کتاب «مطبق خونه دسفیلی» به چاپ دوم رسید

ترکیب تیم فوتبال استقلال اعلام شد

می خواهیم پرسپولیس را غافلگیر کنیم/ مقابل قهرمان کار سختی داریم

صنایع خوزستان به مسئولیت های اجتماعی خود عمل کنند

نسخه بهبود وضعیت محلات در معرض آسیب اهواز نوشته شود

انتخاب هیات رییسه شورای اسلامی شهر دزفول به تعویق افتاد

سه جمله‌ طلایی که حسن روحانی را در سال 92 رئیس‌جمهور کرد

گزارش تصویری / جلسه کارگروه اجتماعی استان

استاندارخوزستان: تمرکز شورای‌شهر و شهرداری اهواز بر توسعه شهر باشد

یک فصل خوب را در فولاد داشتم/ با آذری در مورد طلبم صحبت کردم

هدف سپاهان قهرمانی در لیگ برتر است/بازی دست ما بود