پیام خوزستان

آخرين مطالب

مدیرکل سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری خوزستان: یکپارچگی، انسجام و همبستگی نباید تحت شعاع تقسیمات کشوری قرار گیرد سياسي

مدیرکل سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری خوزستان:  یکپارچگی، انسجام و همبستگی نباید تحت شعاع تقسیمات کشوری قرار گیرد

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان -

مدیرکل سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری خوزستان تاکید کرد که بحث یکپارچگی سرزمینی، انسجام و همبستگی اجتماعی به هیچ عنوان نباید تابع و تحت شعاع تقسیمات کشوری قرار گیرد. 
حبیب‌الله فضل‌الله‌پور در جلسه‌ای با موضوع تقسیمات کشوری و انتخابات که امروز در استانداری خوزستان برگزار شد، با اشاره به اجرای تبصره پنج ماده چهار قانون تقسیمات کشوری، اظهار کرد: بر اساس این تبصره فعالیت‌های ما در خصوص تبدیل بخش به شهر در سال 97 منجر به تبدیل هفت روستا به شهر شد؛ روستای جولکی با مرکزیت جولکی در تابعیت شهرستان آغاجری، روستای زاووت مرکز بخش چلو در تابعیت شهرستان اندیکا، روستای سلطان‌آباد در تابعیت شهر رامهرمز، روستای رودزرد  در تابعیت شهر رامهرمز، روستای عنبر در تابعیت شهرستان مسجدسلیمان، روستای عرب‌حسن مرکز بخش میان‌آب در تابعیت شهرستان شوشتر، روستای شهیون با مرکزیت شهیون در تابعیت شهرستان دزفول.
وی با بیان این‌که تبدیل چند روستا به شهر مورد تصویب واقع شده ولی هنوز به ابلاغ نشده‌اند، گفت:‌ از جمله مواردی که مورد تایید وزارت کشور قرار گرفته ولی به ما ابلاغ نشده است، تبدیل نقطه جمعیتی میان‌کوه واقع در شهرستان امیدیه است که به زودی اعلام می‌شود. همچنین با الحاق 18 روستا به شهر در جزیره مینوشهر خرمشهر که تقریبا 12 سال در بلاتکلیفی به سر می‌برد، از سوی وزرات کشور مورد موافقت قرار گرفت.
مدیرکل سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری خوزستان بیان کرد: در رابطه با شناخت روستا و تخصیص کد روستایی تقریبا 50 مورد وجود داشت که در این زمینه پیگیری‌ها و رفع ابهامات و همچنین تخصیص صورت گرفت که شامل چهار نقطه ابهامی در حوزه استانی و سه نقطه در حوزه شهرستانی است. همچنین مرحله نهایی بحث اجرای طرح ملی کدگذاری عناصر و واحدهای تقسیمات کشوری در وزارت کشور در حال انجام است. در این طرح اجرای طرح کدگذاری 12 هزار نقطه شامل مکان، مزرعه و روستا برداشت شده و در حال بروزرسانی است.
وی در ادامه در خصوص بحث نامگذاری روستای عرب‌حسن نیز خاطرنشان‌کرد: این موضوع اخیرا در فضای مجازی دست به دست می‌چرخد که بحث نامگذاری این روستا را قویا تکذیب می‌کنم و اصلا این موضوع در شورای نامگذاری چه در حوزه فرمانداری و چه استانداری مطرح نشده و هیچ‌گونه پیشنهادی در این زمینه نیز در دستور کار نبوده است.
فضل‌الله‌پور با اشاره به ماده 13 قانون تقسیمات کشوری، گفت:‌طبق این ماده هرگونه انتزاع، الحاق، تبدیل، ایجاد، ادغام و همچنین تعیین و تغییر مرکزیت و تغییر نامگذاری واحدهای و تقسیمات کشوری به جز استان به پیشنهاد وزارت کشور و تصویب هیات وزیران خواهد بود. بر اساس این ماده هرگونه اظهارنظر در خصوص موضوعات مربوط به تقسیمات کشوری با توجه به این‌که این موضوع یک بحث فرایندی و تخصصی است و صرفا باید در حوزه وزارت کشور مورد بررسی قرار بگیرد و تابع ملاحظات فنی، جغرافیایی و تقسیماتی و معطوف به رعایت و ضوابط شرایط عرفی و قانونی و همچنین شرایط فرهنگی مناطق مورد نظر در خصوص الحاق، انتزاع و سایر موارد است، باید در حوزه تخصصی وزارت کشور بررسی شود و وزارت کشور درباره آن اظهارنظر کند. لذا این ماده به افرادی که قصد تبدیل موضوع را به مسایلی که در حوزه اجتماعی انتقال پیدا می‌کند و اظهارنظرهای غیرکارشناسی توسط افراد و کسانی که واقعا به دنبال موضوعات خاص و به دنبال جلب توجه در خصوص موضوعاتی به جز موضوعات واقعی تقسیمات کشوری هستند، اجازه ورود نمی‌دهد.
وی با اشاره به مکانیزم شورای نامگذاری، بیان کرد: این موضوع توسط فرمانداری و شورای مربوط به نام‌های پیشنهادی ارائه می‌شود و سپس در شورای نامگذاری شهرستان که متشکل از صاحب‌نظران، اساتید دانشگاه و عناصر مرتبط و متناظر با تغییر نام‌ها یا ایجاد نام‌های جدید در سطح شهرستان یا شهر است، تصمیم‌گیری خواهد شد. سپس آن‌ها موضوع را به شورای نامگذاری مرکز استان انتقال می‌دهند و این شورا نیز که متشکل از اساتید و صاحب‌نظران حوزه دانشگاه، فرماندار مربوطه و اعضای حرفه‌ای مربوط به حوزه است، تصمیمات لازم را پس از بررسی و بحث‌های کارشناسی و معطوف به موارد تاریخی، عرفی و اجتماعی خواهد گرفت.
مدیرکل سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری خوزستان گفت: تمام بحث نامگذاری در مجموعه‌ای اتفاق می‌افتد که متشکل از اظهارنظر صاحب‌نظران با جمیع شرایط ملی، منطقه‌ای، عرفی، قانونی و ضوابط و مقررات مربوطه است. در هر صورت هرگونه اظهارنظرهای غیرکارشناسی و مبتنی بر اغراض و مقاصد یکسری از مجموعه‌ها که به دنبال مقاصدی غیر از بحث تقسیمات کشوری هستند، کاملا رد شده است. بنابراین هرگونه نامگذاری نیز معطوف به ریشه‌ها، شرایط و جمیع ملاحظات مربوط به فرهنگ، عرف و فرهنگ ملی و منطقه‌ای است.
وی با تاکید بر این‌که بحث یکپارچگی سرزمینی، انسجام و همبستگی اجتماعی به هیچ عنوان نباید تابع و تحت شعاع تقسیمات کشوری قرار گیرد، عنوان کرد: مبستگی سرزمینی بر هرگونه تقسیمات کشوری اولویت دارد، ضمن این‌که حفظ بهداشت روانی جامعه بر هر چیزی مقدم‌تر است.
فضل‌الله‌پور گفت: با توجه به برگزاری دوره یازدهم انتخابات مجلس شورای اسلامی در واقع میل ورود به عرصه‌های جذب ورود مخاطبان عمومی افزایش پیدا می‌کند و یکی از مسائلی که ممکن است دست‌آویز داوطلبان قرار بگیرد، بحث مربوط به تقسیمات کشوری است. بنابراین، این موضوع به نباید به عنوان ابزاری جهت استفاده قرار بگیرد و هرگونه خبر در زمینه تقسیمات کشوری باید از مجاری و کانال‌های رسمی مربوط به اعلام تقسیمات کشوری باشد. لذا از داوطلبان می‌خواهیم که تقسیمات کشوری را دست‌آویزی برای جلب آرای عمومی قرار ندهند. زیرا تمام این موضوعات در انحصار وزارت کشور بوده در دستگاه‌های تقسیمات کشوری قابل بررسی است.
کد: 52043
نویسنده خبر: فاطمه خاک جسته

تصاویر مرتبط


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

خون بند ناف 1.5 درصد موالید کشور ذخیره سازی می شود

کتابچه دوره و طرح های آموزشی به دستگاه های اجرایی 2 استان عراق تدوین شد

62خانوار نیازمند اندیکایی زیر پوشش کمیته امداد قرار گرفتند

امکان پیش بینی زمان برای افتتاح مترو اهواز وجود ندارد

بازی با ورق‌های تکراری

بِزنگاه- انتظار ایران از اروپا

پایان نامه ها به سمت حل مسائل فناورانه سوق یابد

2 سرنشین خودرو حامل 75 کیلوگرم حشیش در آتش سوختند

نهاوندیان: ستاد تسهیل تجارت با پاکستان راه اندازی می شود

نرخ مشارکت خوزستانی ها در ورزش 10 درصد افزایش یافت

شایعه حضور موسی کولیبالی در تیم فولاد خوزستان به حقیقت پیوست

19 تیم خوزستانی در رقابت های فوتبال لیگ برتر پایه ها حضور دارند

مدارس سمپاد به مدارس عادی خدمات می دهند

امکان پیش بینی زمان برای افتتاح متروی اهواز وجود ندارد

شهردار اهواز خلاهای حوزه فرهنگی شهرداری را مرتفع کند

پزعالی در خانه‌های خالی

کولی‌بالی رسما به فولاد خوزستان پیوست

خدمات دستگاه ها در مناطق سیل زده خوزستان مطلوب است

مدیریت کاهش سرعت رشد تورم از سوی وزارت اقتصاد

تیم ملی تنیس روی میز در آبادان اردو زد

هواداران تیم فوتبال صنعت نفت آبادان بار دیگر تجمع کردند

زائران اربعین حسینی از 10 شهریور روادید تهیه کنند

اقدامات انجام شده در مناطق سیل زده خوزستان نویدبخش است

شرکت سازنده دانشگاه امیرالمومنین (ع) اهواز 30 میلیارد ریال طلبکار است

راهکارهای 12 گانه استفاده از تهاتر درآمدهای نفتی

باغ های رها شده بیشتر در معرض آتش سوزی هستند

2 مدیر مدرسه در اهواز هزینه بیمه و کتاب درسی 75 دانش آموز نیازمند را پرداخت کردند

اهواز تا رسیدن به شرایط مطلوب فاصله زیادی دارد

شهردار جدید اهواز به وعده های خود عمل کند

انضباط مالی اولویت نخست من در شهرداری اهواز است

کنگره آمریکا به دنبال غرامت گرفتن از ایران

معاون وزیر کشور: مردم تشنه صداقت و پاکدستی مسئولان هستند

رسیدگی به درخواست های مردمی در مرکز سامد استانداری

دکتر امیرمحبیان: رهبر انقلاب از سستی برخی مدیران اجرایی ناراضی است

مسئولان فراتر از قانون رسیدگی به دارایی مقامات، مسئولان و کارگزاران نظام، شجاعانه درآمدهای خود را در معرض سنجش و ارزیابی شفاف بگذارند،

پیام تسلیت

نهاوندیان: کشور نیاز به ابتکار مالی و تحریم شکنی دارد

40 کیلوگرم مواد مخدر در ماهشهر کشف شد

آتش سوزی در دشت سوسن اندیکا مهار شد

نماینده ولی فقیه در خوزستان:دستگاه های اجرایی برای کاهش جرائم زمینه اشتغال را فراهم کنند

معاون وزیر: تفکیک جنسیتی مد نظر وزارت علوم نیست

واکنش پلیس به ویدیوی درگیری ماموران انتظامی با یک دختر جوان در تهرانپارس

استاندار:تمام دستگاه های خوزستان در قبال ساخت سیل بندها مسئول هستند

مسئول کمیته نقل و انتقالات: تاکنون هیچ قراردادی در هیات فوتبال خوزستان ثبت نشده است

طرح بهشت آباد، عامل معضلات زیست محیطی و تنش های اجتماعی خواهد بود

210 نفر در کمپ‌های ترک اعتیاد ایذه پذیرش شدند

ماندآبهای سیل به کانون‌های ریزگرد اهواز هدایت شود

8 هزار هکتار از اراضی کشاورزی هویزه و سوسنگرد هنوز اسیر سیلاب است

رزمندگان قرارگاه حمزه با تیم تروریستی در چالدران درگیر شدند

انتخابات از نمودهای مهم انقلاب اسلامی است