پیام خوزستان

آخرين مطالب

آتشی که دل طبیعت را می سوزاند اجتماعي

آتشی که دل طبیعت را می سوزاند

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - دزفول- برداشت محصول گندم همیشه با آتش زدن کاه و کلش و بقایای محصول در شمال خوزستان همراه است به طوری که این آتش سوزی ها تنفس را برای شهروندان دشوار کرده و نفس طبیعت را می گیرند.

باز هم نفس شهر دزفول با آتش زدن بقایای مزارع گندم و کلزا تنگ شده و دودی غلیظ آسمان این شهر را در هوایی گرم فرا گرفته است.
آتش زدن کاه و کلش و بقایای محصول گندم در روزهای گرم سال که مردم به هوای بیشتری برای تنفس نیاز دارند مشکلات زیست محیطی را دوچندان می‌کند.
سرایت آتش به زمین‌های اطراف و در برخی موارد سرایت آتش به جنگل‌ها، تنها نمونه‌ای از این سهل انگاری و یا ناآگاهی برخی کشاورزان است که بدون توجه به عواقب این پدیده و در اقدامی غیراخلاقی آتش را به جان طبیعت و محل زندگی مردم می‌اندازند.
به گزارش ایرنا با وجود هشدارها و شکایات متعددی که در این خصوص از سوی نهادها و اشخاص می‌شود باز هم با آغاز فصل برداشت با آتش زدن گسترده مزارع گندم روبرو هستیم.
یک دوستدار محیط زیست در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: هفته‌های اخیر مزارع کشت کلزا در چهارراه آوج شهرستان دزفول به طور گسترده به آتش کشیده شد و دود و غبار این آتش سوزی عمدی خسارات غیرقابل جبران محیط زیستی و آلودگی تنفسی به وجود آورد.
علی عراقی ضمن انتقاد از بی توجهی اداره حفاظت محیط زیست و دیگر دستگاه‌های ذیربط خواستار برخورد با عوامل این آتش سوزی‌ها شد.
یکی دیگر از دوستداران محیط زیست به خبرنگار ایرنا گفت: آتش زدن کاه و کلش کشاورزی جرم بوده و طبق ماده 22 و 33 قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا و ماده 688 قانون مجازات اسلامی باید با مجرمان برخورد شود.
موسی محمدپور افزود: کارشناسان معتقدند سوزاندن کاه و کلش بعد از برداشت محصول میکروارگانیزم های خاک از جمله انواع باکتری، قارچ، جلبک، گلسنگ و مواد آلی خاک را نابود و مواد مغذی زمین را از بین برده و آلودگی محیط زیست را نیز در پی دارد.
وی اظهار داشت: آتش زدن کاه و کلش باور غلط و زیان باری است که میزان نفوذپذیری خاک را کاهش می‌دهد، مواد آلی خاک را از بین می‌برد و میزان فرسایش آبی و بادی را افزایش می‌دهد.
این دوستدار محیط زیست افزود: این سنت غلط علاوه بر وارد کردن خسارت جبران ناپذیر به خاک، کیفیت و عملکرد محصول را در سال آینده کاهش می‌دهد، این در حالی است که آموزش‌های لازم برای جلوگیری از این اقدام غیرفرهنگی توسط نهادهای متولی ارائه نمی‌شوند.
** فرهنگ سازی در خصوص آتش نزدن بقایای مزارع از مدارس آغاز شود
دبیر نظام صنفی کشاورزان دزفول نیز در این خصوص گفت: با توجه به فرارسیدن فصل گرما برخی کشاورزان با هدف از بین بردن علف‌های هرز و تسهیل در عملیات کاشت، داشت و برداشت بعدی اقدام به سوزاندن بقایای گندم می‌کنند که این امر باعث صدمه زدن به محیط زیست می‌شود.
بهمن دریکوندی با اشاره به وجود 17 هزار بهره بردار در حوزه کشاورزی شهرستان دزفول افزود: آموزش در خصوص آتش نزدن بقایای گندم باید از مدارس دزفول آغاز شود.
** وقوع بحران محیط زیست در حوزه کشاورزی نزدیک است
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول نیز با اشاره به مشکلات زیست محیطی حوزه کشاورزی اظهار داشت: وقوع بحران محیط زیست در این حوزه نزدیک است.
مصطفی استاد چینی گر حفظ محیط زیست را وظیفه‌ای همگانی دانست و افزود: محیط زیست به همه تعلق دارد ولی به دلیل استفاده‌های نابجا دچار چالش‌های متعددی شده است لذا برای جلوگیری از تبدیل چالش‌های محیط زیستی به بحران باید روش زندگی خود را تغییر دهیم.
وی بحران گردوخاک و افزایش دمای هوا را از جمله بحران‌های محیط زیست عنوان کرد و گفت: با توجه به ارتباط مستقیم کشاورزی با آب و خاک، اگر این حوزه براساس علم پیش نرود، بحران‌های زیادی در حوزه کشاورزی و محیط زیست گریبانگیر ما خواهد شد.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست دزفول با اشاره به اینکه بحران در زمینه محیط زیست نزدیک است، افزود: استفاده 90 درصد آب‌های کشور برای کشاورزی منجر به خشک شدن تالاب‌ها شده است ضمن اینکه افزایش سطح زیر کشت زمین‌های کشاورزی باعث تخریب زمین و خاک می‌شود.
وی با بیان اینکه استفاده از سموم، اکوسیستم را از بین می‌برد، اظهار داشت: همزمان با برداشت محصول گندم صدها هکتار از زمین‌های کشاورزی دزفول آتش زده می‌شوند و میلیون‌ها تن دی اکسید کربن وارد جو می‌شود.
استاد چینی گر افزود: این امر منجر به افزایش گازهای گلخانه‌ای و دمای هوا می‌شود که برای حل این مشکل باید روش‌های جدید مبتنی بر تکنولوژی جدید بر اساس اقتصاد کشاورزی مدنظر باشد.
** آتش زدن زمین کشاورزی، شرایط کشت بعد را مختل می‌کند
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد دزفول نیز گفت: میلیاردها تومان سرمایه به صورت آگاهانه یا ناآگاهانه با سوزاندن بقایای کشاورزی نابود می‌شود که اثرات نامطلوب زیادی بر کیفیت خاک دارد.
علی افروس بیان کرد: 56 هزار تن دی اکسید کربن از هر یک میلیون تن کاه سوزانده شده، آزاد می‌شود در حالی که کاه می‌تواند منبع خوبی برای تأمین علوفه باشد ضمن اینکه سوزاندن زمین موجب از بین رفتن کرم‌ها، حشرات و دیگر جانداران مفید خاک می‌شود و تحمل گیاه را نیز کاهش می‌دهد.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد دزفول گفت: سوزاندن کاه و کلش به شدت حاصلخیزی خاک کشاورزی را تحت تأثیر قرار می‌دهد زیرا خاک را سخت‌تر و امکان رشد را برای کشت بعد مختل می‌کند.
وی افزود: فرسایش خاک، در معرض خطر قرار گرفتن بسیاری از گونه‌های گیاهی و جانوری از دیگر نتایج سوزاندن زمین کشاورزی است که کشاورزان باید روش‌های جایگزین را هرچند هزینه بر دنبال کنند.
افروس حمایت از طرح‌های صنایع تبدیلی، خاک ورزی حفاظتی و واگذاری کود اوره به کشاورزان را از جمله راهکارها برای جلوگیری از سوزاندن باقی مانده محصولات کشاورزی عنوان کرد و گفت: دانشگاه آزاد دزفول با داشتن افزون بر 20 عضو هیأت علمی دکتری در زمینه کشاورزی آماده همکاری با مراکز تحقیقاتی کشاورزی و مسئولان جهت حل این مشکل است.
7278/‌3022

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

کلاهبرداران یک هزار میلیارد ریالی در دام پلیس خوزستان

زائران اربعین 100 هزار دینار عراقی ارز دریافت می کنند

خوزستان همچنان بالای 49 درجه

آتش در محدوده روستای تکیه باغملک شعله ور شد

تصادف زنجیره‌ای در دهدز چهار مصدوم داشت

آتش جان یک نفر را در باغملک گرفت

فرماندار گتوند: آموزش خانواده ها برای پیشگیری از اعتیاد ضروری است

کشف محموله پارچه قاچاق در اندیمشک

سرعت و دقت در رأس کار شهردار اهواز قرار بگیرد

عقب‌ماندگی اهواز در مقایسه با دیگر کلانشهرها زیاد است

نمی‌توان پیش‌بینی کرد متروی اهواز کی افتتاح می‌شود

انتقاد استاندار خوزستان از عدم تکریم شهردار سابق اهواز

اختلاف در شهرداری و شوراهای شهر دیگر کافی است

توسعه ناوگان شهری اهواز باید در اولویت شهردار باشد

ادامه وقوع دماهای 49 درجه و بالاتر در خوزستان

انضباط اداری و مالی باید در شهرداری اهواز حاکم شود

امیدیه با 49.3 درجه گرمترین نقطه خوزستان شد

لزوم توجه شهردار جدید اهواز به هم‌افزایی و اعتماد مردم

خرداد 98، گرمترین ماه خرداد دوره 30 ساله خوزستان

میانگین دمای خرداد خوزستان نسبت به دوره بلند مدت افزایش داشت

26 هزار و 347 پرونده در دادگستری دزفول مختومه شد

بالغ بر 10 هزار پرونده به دادسرای اندیمشک وارد شده است

اعطای وام خوداشتغالی به 243 معتاد بهبودیافته خوزستانی

کشف داروهای احتکاری در امیدیه

ضرورت مدیریت مصرف برق در فصل گرما

42 هزار نفر در شادگان غربالگری فشار خون شدند

شناسایی 30 بیمار مبتلا به اوتیسم در شادگان

ورزش همگانی خوزستان در بلاتکلیفی انتخاب و انتصاب

تخریب ساخت و سازهای غیرمجاز حریم "کارون" در هفته آینده

هشدار رئیس کل دادگاه‌های اهواز نسبت به حمل مواد مخدر در عراق

کمبود قاضی در خوزستان / جزئیات پیگیری حادثه تروریستی 31 شهریورماه

بیانیه موسسه ملی "مرهم" در خصوص حواشی اخیر

ساخت گیت خروجی اتباع خارجی در مرز شلمچه

دستگیری سارقان منزل با 10 فقره سرقت در اهواز

225 مورد خشونت علیه زنان در دزفول ثبت شد

ضرورت رعایت الگوی مصرف برق با توجه به افزایش دما

افزایش صددرصدی کشفیات مواد مخدر در سال جاری

اعتیاد، دلیل 65 درصد بزهکاری‌ها / تمام صنوف دچار آسیب اعتیادند

"پل سفید" اهواز پیاده‌راه‌ می‌شود

شرجی و گرما با هم به خوزستان می‌آیند

شهردار پروژه متروی اهواز را روی میز مدیران کشوری بگذارد

وضعیت فاضلاب شهر اهواز در زمستان عواقب وخیمی دارد

برگزاری جلسه شورای شهر اهواز با 5 دستورکار

برافروختگی سیم های برق در گرمای طاقت فرسای اهواز

فعالیت سه پایگاه سنجش سلامت در دزفول آغاز شد

هفت هزار فلامینگو در تالاب شادگان سرشماری شد

سارق پمپ آب منازل احمدآباد در دام پلیس آبادان

مادر شهیدان خرم دل در شوشتر در جوار سه فرزند شهیدش آرام گرفت

چهار طلافروش متخلف در اهواز به حبس و جزای نقدی محکوم شدند

6 مصدوم حاصل برخورد دو خودرو در چهارشیر