پیام خوزستان

آخرين مطالب

اجرای طرح هسته‌های نخبگانی در خوزستان کلید خورد فرهنگي

اجرای طرح هسته‌های نخبگانی در خوزستان کلید خورد

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - اهواز- رئیس بنیاد نخبگان خوزستان گفت: اجرای طرح هسته‌های نخبگانی در استان با هدف کمک به رفع مشکلات دستگاه های اجرایی و همچنین حمایت نخبگان بومی و جلوگیری از خروج آنان از استان آغاز شد.

به گزارش ایرنا علی حسین صابری روز شنبه درجلسه شورای نخبگان استان در سرسرای استانداری خوزستان، با اشاره به لزوم استفاده از ظرفیت نخبگان برای ارتقای کار دستگاه‌های اجرایی استان اظهار داشت: طرح تشکیل هسته‌های نخبگانی برای کمک به حل مسائل سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرایی آغاز شده و می‌تواند از طرح‌های مؤثر دراین مسیر باشد.
وی گفت: طرح هسته‌های نخبگانی از جمله طرح‌هایی است که به منظور استفاده حداکثری از ظرفیت نخبگان و دانشجویان مستعد به زودی به مرحله اجرا گذاشته شده است.
وی افزود: دستگاههای اجرایی می‌توانند مسائل و مشکلات خود را بااین کانونها مطرح کنند و ما نیز با استفاده از ظرفیت نخبگان استان این مشکلات را بررسی و برای آنها راه حل ارائه می‌دهیم.
رئیس بنیاد نخبگان خوزستان گفت: این هسته‌های نخبگانی با حضور تعدادی دانشجوی مستعد در کنار یک استاد برجسته تشکیل می‌شود که پرداخت حق پژوهش اساتید همکار طرح ، نیز برعهده بنیاد نخبگان است.
وی گفت: حق الزحمه دانشجویان نیز توسط بنیاد نخبگان پرداخت می‌شود و دستگاه‌های اجرایی تنها فضای مناسب را برای تحقیق و پژوهش در اختیار ما قرار می دهند.
صابری ادامه داد: توانمندسازی نخبگان یکی از اهداف اجرای این طرح در استان است چرا که دستگاه‌ها نیز ظرفیت‌های محدودی برای جذب نیرو دارند اما این فضا می‌تواند بر تجربه اجرایی نخبگان بیفزاید.
وی بیان کرد: نخبگان می‌توانند به عنوان کارفرما در جامعه فعالیت کنند که با توجه به تجربه و دانشی که دارند، می‌توانند در زمینه رونق اقتصاد نقش مؤثری داشته باشند.
رئیس بنیاد نخبگان خوزستان گفت: با توجه به ظرفیت‌های شناسایی شده در استان، این آمادگی را داریم که افراد مستعد و نخبه را به درخواست دستگاه‌های اجرایی به آنها معرفی کنیم.
وی افزود: همچنین در زمینه ارائه امتیازات ویژه به برخی دانشجویان نخبه نیز به پیشنهاد رئیس دانشگاه شهید چمران، کمیته ویژه شناسایی و معرفی نخبگان را تشکیل می‌دهیم و از سوی دیگر سعی داریم امتیازات خاصی را برای جذب دانشجویان مستعد در نظر بگیریم.
وی گفت: بنیاد ملی نخبگان نیز با تمام وجود ازطرح هسته‌های نخبگانی حمایت می‌کند و تمام حقوق و مزایای نخبگان همکار پرداخت می‌شود تا آنها با شرایط بهتری بتوانند در زمینه رونق تولید نیز مشارکت داشته باشند.

* دانشجویان را به فعالیت‌های علمی و پژوهشی دعوت کنیم
همچنین مشاور استاندار در امور تالاب‌ها و سواحل دراین نشست گفت: اکنون دانشجویان در دانشگاه‌های ما به حال خود رها شده‌اند و هیچ شرایط تشویقی برای آنها در نظر گرفته نشده است.
احمد سواری افزود: کارگاه‌های پژوهشی و همایش‌های علمی برگزار نمی‌شود و همین امر انگیزه دانشجویان را برای تحقیق و پژوهش کاهش می‌دهد.
مشاور اجرایی استاندار در امور تالابها و سواحل گفت: همچنین سخت گیری هایی که در خصوص ساعت فعالیت آزمایشگاه‌ها و بخش‌های مختلف دانشگاه صورت می‌گیرد، حضور دانشجویان را در دانشگاه به حداقل رسانده است.
وی گفت: آزمایشگاه‌ها در روزهای پنجشنبه و جمعه تعطیل بوده و دریافت مجوز برای فعالیت آنها بسیار دشوار است.
سواری ادامه داد: ما باید دانشجویان را به فعالیت‌های علمی و پژوهشی دعوت کنیم اما با شرایطی که اکنون در دانشگاه‌های ما وجود دارد، نمی‌توانیم به ارتقای سطح علمی دانشجویان امیدوار باشیم.
وی گفت: با ارائه طرح‌های پژوهشی دانشجویی وهمچنین ایجاد فضای آزمایشگاهی در رشته‌های مختلف می‌توانیم این خلأها را پرکنیم.
مشاور اجرایی استاندار در در امور تالاب‌ها و سواحل گفت: خوزستان دارای ظرفیت‌های بالای صنعتی نظیر نفت و گاز، پتروشیمی و فولاد است که 40 درصد صنایع کشور را تشکیل می‌دهد اما هیچ وعده‌ای به دانشجویان متخصص این حوزه‌ها داده نمی‌شود.
وی افزود: بسیاری از دانشجویان باوجود دریافت مدرک دکتری همچنان بیکار می‌ماند و همین امر انگیزه آنها را برای ادامه تحصیل کاهش می‌دهد.
*فرصت‌های بکارگیری نخبگان را نباید از دست دهیم
همچنین مدیرکل برنامه ریزی، نوسازی و تحول اداری استانداری خوزستان دراین جلسه اظهار داشت: در سال 1394 دولت دستور جذب و بکارگیری 2 هزار نیروی نخبه و تخصصی را تحت عنوان دستیاران ستادی صادر کرده بود اما متأسفانه در خوزستان حتی یک نفر نیز بکارگیری نشده است.
مهدی مکارمی افزود: با وجود اینکه در خوزستان ظرفیت‌های خوبی وجود دارد و می‌توانستیم کیفیت کار دستگاه‌های اجرایی را با استفاده از نیروهای متخصص ارتقا دهیم اما این فرصت را از دست دادیم.
مدیرکل برنامه ریزی، نوسازی و تحول اداری استانداری خوزستان گفت: شرایطی که برای جذب نیروهای نخبه در نظر گرفته شده بود، سخت نبود و می‌توانستیم از این فرصت به بهترین شکل استفاده کنیم.
مکارمی گفت: در حال حاضر عدم به کارگیری نیروهای متخصص باید بررسی شود چرا که مجوزهای لازم در این زمینه صادر شده بود.
وی ادامه داد: اگرچه این فرصت دیگر به پایان رسیده و خوزستان از آن سهمی نبرده اما نیاز است که با پیگیری‌های لازم بتوانیم بار دیگر چنین فرصتی را برای استان مهیا کنیم.

*باید تا اندازه‌ای از سخت گیری های فرهنگی بکاهیم
همچنین یکی از اعضای هیات‌علمی دانشگاه شهید چمران اهواز در این جلسه گفت: جنگ تحمیلی بیشترین آسیب را به کشور و به ویژه به خوزستان وارد کرد و سیل اخیر نیز خسارت‌های زیادی را به دنبال داشت و همین امر تا اندازه‌ای شرایط ما را برای جذب نخبگان دشوار کرده است.
پروفسور امیدعلی شهنی کرم زاده افزود: در خوزستان برای جذب جوانان باید شیوه‌های سخت گیری فرهنگی را کاهش دهیم تا آنها با محدودیت‌های فراوان مواجه نشوند.
این چهره ماندگار کشور گفت: اگر سخت گیری ها کمتر نشود بسیاری از نخبگان خروج از استان را به ماندن ترجیح می‌دهند و باید برای نگهداری این افراد امتیازات ویژه ای ارائه دهیم.
وی بیان کرد: در سالهای اخیر و با وجود مشکلاتی که در خوزستان ایجاد شد، بسیاری از نخبگان از استان خارج شدند واکنون در زمینه بازسازی با کمبود شدید نیروی متخصص مواجه هستیم.
*نگاه سنتی به بخش تولید باید تغییر کند
اخلاق محمدیان مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی خوزستان گفت: امسال توسط رهبر معظم انقلاب به عنوان سال رونق تولید نامگذاری شده و نیاز است که بیش از سالهای پیش به سمت حمایت از تولیدات داخلی برویم و نخبگان و دانشجویان متخصص می‌توانند در این زمینه بسیار تأثیرگذار باشند.
وی با بیان اینکه حمایت از رونق تولید باید از مراکز دانشگاهی آغاز شود گفت: سالانه حدود یک میلیون نفر به جمع بیکاران و متقاضیان کار در کشور اضافه می‌شود که 68 درصد آنها نیروهای تحصیل کرده دانشگاهی هستند اما تاکنون از این ظرفیت به خوبی استفاده نشده است.
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی خوزستان گفت: در جلسات مختلف بخصوص در بخش اقتصادی می‌توانیم از ظرفیت نخبگان بیشتر استفاده کنیم و پیشنهادات آنها را نیز مورد بررسی قرار دهیم.
وی افزود: باید از نخبگان و فعالان اقتصادی تقدیر کنیم تا انگیزه‌های لازم را برای مشارکت هر چه بیشتر در آنها ایجاد کنیم.
6002/9594

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اجرای «شوخوس» در بهبهان

اعلام نتایج آزمون پایان دوره انجمن خوشنویسان بندر امام خمینی (ره)

از خانه فرهنگ اهواز چه خبر؟

شایعه خودکشی عبدالرضا داوری در فضای مجازی+ عکس

رهبر انقلاب پس از دیدار با آبه: با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد

حضور عکاسان خوزستانی در «خانه‌ای که سیل برد، مهری که سیل آورد»

مسابقات قرآن و عترت دانشگاه آزاد خوزستان در دزفول آغاز شد

پرداخت بیش از 7 میلیارد تومان فطریه و کفاره توسط خوزستانی‌ها به کمیته امداد

شکایت مجمع از علی مطهری و محمود صادقی

مدارس خوزستان به اتاق انتظار اولیا مجهز می شوند

کتابخانه عمومی روستای سوره خرمشهر افتتاح شد

فیلم های کوتاه فیلمسازان آبادانی با استقبال مردم اکران شدند

جهاد دانشگاهی خوزستان؛ برگزارکننده طرح ملی "دانشجو معلم قرآن کریم"

آثار ملی آبادان و خرمشهر کتاب شد

برپایی نمایشگاه عکس «سیل خوزستان از هشت نگاه» در تهران

مشاور خاتمی: روحانی هر چه زودتر برود بهتر است

اجرای طرح هسته‌های نخبگانی در خوزستان کلید خورد

آیین پایانی ششمین جشنواره سراسری شعر نخل و کارون در شوشتر

راه‎های توسعه اشتغال در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری خرمشهر بررسی شد

مربیان پیش دبستانی خوزستان خواستار تبدیل وضعیت شدن خود شدند

آغاز ثبت‌نام دانش‌آموزان متوسطه از اوایل تیرماه

شایعه استعفای محسن رضایی تکذیب شد

هشدار ایران درباره تداوم همراهی ریاض با آمریکا

ترامپ: ایران و روسیه بمباران ادلب را متوقف کنند

هشت گروه استهلال در خوزستان هلال ماه شوال را رصد می‌کنند

ایران به درخواست پمپئو پاسخ داد

آثار برتر چهارمین جشنواره نمایشنامه خوانی مقاومت مشخص شدند

دعای روز بیست‌وهشتم ماه مبارک رمضان

محسن هاشمی: ماجرای نجفی مردانه است!

روحانی: اهل مذاکره‌ایم اگر دستوری نباشد

برنامه امتحانات نهایی دانش آموزان مناطق سیل زده خوزستان اعلام شد

رویکرد ما در حوزه‌ فرهنگ باید از پدافندی به آفندی تغییر یابد

شریعتمداری: مذاکره مجدد با آمریکا سم است

درخواست دولتمردان اوباما از مقامات ایرانی

میزان زکات فطریه در خوزستان اعلام شد

گزیده بیانات رهبر انقلاب درباره روز قدس

«کهن‎پیشه‎های سرزمین خوز» روانه بازار کتاب شد

حضور فیلم کوتاه سید مرتضی سبزقبا در جشنواره‌ بین‌المللی فیلم Figari ایتالیا

دعای روز بیست‌وسوم ماه مبارک رمضان

«آب‎انبار امیرالمؤمنین» در شوشتر ثبت ملی شد

تصویب اعطای 85 میلیارد تومان تسهیلات به بخش‎های گردشگری و صنایع دستی خوزستان

عضو نوجوان کانون پرورش فکری خوزستانی برگزیده مسابقه نقاشی باربارا پیچنیک شد

ساختمان قدیم شهرداری شوشتر به موزه تبدیل می‎شود

برگزاری همایش استانی شعر گویشی «آخرین سردار» در رامهرمز

پردیس سینمایی در اندیمشک راه‌اندازی می‌شود

بناهای باقی‎مانده از جنگ بخشی از محور گردشگری خرمشهر هستند

معلمی که «قیصر» شد/ بچه‌های آبادان، بچه‌های سینمایی بودند

دعای روز نوزدهم ماه مبارک رمضان

امتحانات داخلی دانش آموزان خوزستانی در روزهای 4 و 8 خرداد لغو شد

مزار شهدای خرمشهر غباروبی و عطر افشانی شد