پیام خوزستان

آخرين مطالب

خار مریم در چشم باغملک سياسي

خار مریم در چشم باغملک

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - اهواز- گرم شدن تدریجی هوا و بالا رفتن دما در باغملک و خشک شدن بوته‌های خار مریم، مشکلات بسیاری را برای مردم این شهر ایجاد کرده است که رفع آنها دقت نظر و اقدام مسئولین را می طلبد.

به گفته کارشناسان "سیلیمارین" موجود در خار مریم برای درمان مشکلات کبدی توصیه می‌شود و برخی افراد معتقدند این گیاه می‌تواند کلسترول خون را نیز کاهش دهد و به کنترل دیابت نوع 2 کمک کند اما رشد بی رویه این گیاه خود رو، در محیط شهری باغملک، مشکلات بسیاری را برای مردم این شهر ایجاد کرده است.
مصطفی از ساکنان خیابان 13 آبان باغملک در باره رشد این گیاه در کنار منزل مسکونی خود گفت: زمین‌های پشت خانه ما پر از گیاه خار مریم شده است و ما برای در امان ماندن از مار و عقربی که در میان شاخه‌های آن زیست می‌کنند اقدام به سم پاشی دیوارها وحاشیه زمین‌ها کرده ایم ولی دیگر جرات نداریم یک لحظه فرزندان خود را درحیاط خانه و یا کوچه تنها بگذاریم.
امین از ساکنان خیابان لاله 7 این شهر هم گفت: چند روز پیش، آتش سوزی در گیاهان خشک شده زمین‌های مجاور منزل ما به ایزوگام یک ساختمان 3 طبقه سرایت کرد و در چشم به هم زدن کل دیواره ساختمان در آتش سوخت و معلوم نبود اگر حضور به موقع مأموران آتش نشان نبود با ذوب شدن یونولیت‌های سقفی چه فاجعه‌ای برای ساکنان این مجتمع مسکونی رخ می‌داد.
خواص درمانی خار مریم
سمیه علیدشت کارشناس منابع طبیعی و محیط زیست با تأیید خواص دارویی این گیاه به خبرنگار ایرنا گفت: اگر پرهای پنبه مانند و خشک شده خار مریم را جدا کنیم، در انتهای آنها دانه‌های سیاهی را می‌بینیم که دلیل اصلی نامگذاری این گیاه در مناطق بومی به خار سیاه، همین دانه‌های تلخ مزه است که درباره خواص دارویی آن هم تحقیقاتی صورت گرفته و تأثیر آن بر کبد چرب محسوس بوده است و دانه‌های آن در عطاری‌های مراکز استان‌ها به قیمت‌های بسیار بالایی فروخته می‌شود.
مدیر انجمن دوستداران محیط زیست قلعه تل در خصوص آلایندگی‌های زیست محیطی این گیاه توضیح داد: خار مریم در ابتدا وقتی که بوته‌ای تازه رسته و سبز است می‌تواند به عنوان خوراک دام‌ها استفاده شود اما خشک شده ی آن فاقد استفاده برای دام است و کوچک‌ترین بادهای تابستانی موجب می‌شود تا پرهای بسیار سبک آن به راحتی در هوا پخش شوند و ضمن آلوده کردن منازل و خیابان‌ها، تنفس را برای شهروندان به ویژه سالمندان دشوار کند.
علیدشت در پایان تصریح کرد: باراش های بهاری امسال موجب شده ارتفاع این گیاه در بعضی مناطق از 2 متر هم بیشتر شود که این مسئله علاوه بر خطر آتش سوزی، لانه گزینی حیوانات موذی از جمله مار، عقرب، سمور و … را در پی داشته که در اصطلاح محلی‌ها به این زمین‌ها «مارگیر» گفته می‌شود و برای اهالی منازل مجاور، بسیار خطر ساز است.
مجتبی شیری سرپرست شهرداری باغملک هم با تایید حجم بسیار زیاد گیاهان خار مریم در سطح زمین‌های باغملک به ماده 55 قانون شهرداری‌ها اشاره کرد و اظهار داشت: مسؤلیت دیوار کشی زمین‌های خالی سطح شهر، به عهده مالکین است و در صورت عدم تمکین مالکین، شهرداری‌ها باید نسبت به حصار کشی این زمین‌ها اقدام کنند و در هنگام دریافت پروانه ساخت هزینه آن از مالکین اخذ کنند اما در حال حاضر این کار از عهده شهرداری باغملک ساخته نیست چرا که هزینه بسیار زیادی را برای ما ایجاد می‌کند.
شیری افزود: چند روز پیش دستور پاکسازی شیب ارغوانی و بلوار شهید زنگنه حد فاصل فلکه بختیاری به پارک دولت را به واحد خدمات شهری باغملک داده شده و امیدوارم طی روزهای آینده این مناطق بهسازی شود اما شهرداری در حال حاضر امکانات از بین بردن این گیاه را به طور کلی ندارد.
اما آژیرهای پی در پی ماشین‌های آتش نشان در باغملک نشان از روزهای پر کار و پر استرسی برای کارمندان شهرداری این شهر دارد.
امین طاهری مسئول آتش نشانی و خدمات شهری شهرداری باغملک در مصاحبه با خبرنگار ایرنا ضمن تأیید افزایش چشمگیر مأموریت‌های نیروهای آتش نشان طی روزهای اخیر تصریح کرد: بسیاری از گزارشهایی که در چند روز اخیر از طریق تلفن 125 آتش نشانی داشته ایم، ناشی از آتش گرفتن بوته‌های خشک شده خار مریم در زمین‌های مجاور مناطق مسکونی سطح شهر باغملک است که متأسفانه ضمن ارتفاع زیاد و رشد انبوه، فقط به وسیله ماشین آلات سنگین از جمله لودر قابل پاک سازی هستند و دستگاه‌های حاشیه زن مورد استفاده در فضای سبز شهرداری نمی‌تواند این گیاه را از بین ببرد.
طاهری افزود: با وجود اینکه این زمین‌ها در بافت شهری باغملک قرار دارند اما کاربری کشاورزی داشته و مالکان آنها اجازه ورود ماشین آلات شهرداری را نمی‌دهند و گاهی درگیری‌هایی بین نیروهای شهرداری و مالکین این اراضی ایجاد شده که ما را از ادامه کار منصرف می کند.
پیمان فرهادی مدیر مدرسه کودکان استثنایی توانای باغملک هم به مشکلات بیشماری که دانش آموزان کم توان جسمی حرکتی هنگام سوار شدن به سرویس‌های مدرسه و عبور از جاده محصور در خار مریم داشته اند اشاره کرده و گفته: طی 2 ماه گذشته چندین مار در حیاط مدسه کشته ایم و از طرفی نوع مدرسه و تهدید سلامتی دانش آموزان کم توان حرکتی اجازه سم پاشی را به ما نمی‌دهد و نامه نگاری‌های ما به مقامات مسئول خدمات شهری هم تاکنون راه به جایی نبرده است.
کمال زنگنه رئیس شورای شهر باغملک هم ضمن تأیید مشکلاتی که خار مریم برای ساکنین باغملک ایجاد کرده توضیح داد: رشد این گیاه در اراضی کشاورزی باغملک صورت گرفته و خارج از محدوده خدمات شهرداری است اما مجاورت این زمین‌ها با مناطق مسکونی و درگیری نیروهای خدمات شهری و آتش نشان با این معضل، این انتظار را در شهروندان ایجاد می‌کند که در این خصوص خدمات لازم رادریافت کنند لذا طی جلسات آینده شورا به این مسئله رسیدگی خواهیم کرد.
زنگنه در خصوص مشکلات ساکنین خیابان 13 آبان اظهار کرد: زمین‌های بلوار شهید مطهری و پشت اداره دارایی جز زمین‌های کشاورزی در محدوده شهری هستند که این مسئله سال هاست در مناقشه با امور اراضی جهاد کشاورزی باغملک، بدون راه حل باقی مانده است.
وی افزود: قریب 30 نقطه در بافت شهری باغملک شناسایی شده اند که از سال‌های بسیار دور، کاربری کشاورزی داشته اند و با رشد ساخت و سازها، حالا در مجاورت منازل مسکونی مردم قرار گرفته اند و شورای اسلامی شهر باغملک طی جلسات متعدد درخواست تغییر کاربری این زمین‌ها را داشته تا از کشت این زمین‌ها جلوگیری شود اما متأسفانه با مخالفت کارشناسان جهاد کشاورزی باغملک تاکنون راه حل مناسبی برای آن پیدا نشده است.
رئیس شورای شهر باغملک در پایان یاد آور شد: اگر مشکل تغییر کاربری اراضی کشاورزی در محدوده شهر حل شود، قیمت بسیار زیاد مسکن شکسته و مشکل کمبود زمین مسکونی در باغملک حل خواهد شد و قیمت‌های اجاره بها و همچنین زمین تاحدودی تعدیل می‌شود و از طرفی باغ‌های سنتی باغملک هم محفوظ خواهند ماند که امیدواریم این مسائل در جلسه طرح تفضیلی ماه آینده با حضور فرماندار باغملک مورد بررسی قرار گیرد.
محمد نجاتی پور فرماندار باغملک هم با تأیید خطرات بالقوه ای که رشد خار مریم در شهر باغملک به وجود آورده است تاکید کرد: بسیاری از زمین‌های محل رشد این گیاه در محدوده خدمات شهری و دارای کاربری مسکونی هستند که شهرداری موظف به اصلاح و برطرف کردن مشکل است و چنانچه شهروندی ازاین ناحیه دچار خسارت شود، شهرداری پاسخ گو خواهد بود.
رئیس ستاد مدیریت بحران باغملک در ادامه افزود: چنانچه در آینده این مسئله به عنوان یکی از چالش‌های شهری باغملک محسوب شود در شورای سلامت و ستاد مدیریت بحران شهرستان قابل طرح و پیگیری خواهد بود.
تهدید آتش سوزی در زمین‌های مجاور تنها بیمارستان باغملک و کوچه‌ها و خیابان‌های مسکونی، افزایش جانواران خطرناک موذی، آلودگی‌های زیست محیطی و تخریب چهره شهری و کشمکش‌های شورای شهر و جهادکشاورزی باغملک برسر کاربری زمین‌های کشاورزی محدوده شهر، همه و همه دست به دست هم داده اند تا شاخه های خار مریم همچنان بر چهره شهری باغملک زخم بزنند .
6002

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

جزییات حذف طرح زوج و فرد پایتخت

قایقرانی آبادان 70 سال قدمت ، محروم از امکانات

استاندار خوزستان:ظرفیت دانشگاه های هلند برای اجرای طرح های آبرسانی و کشاورزی خوزستان به کار گرفته می شود

پرواز جنگنده‌های آمریکایی بر فراز منطقه خلیج‌فارس

تمام امکانات برای حل مشکلات اقتصادی و اجتماعی خوزستان بسیج شود

بعیدی‌نژاد: اعتصاب غذای «راتکلیف» ساختگی است

داورزنی: باید برای ارومیه به جای ورزشگاه فوتبال، سالن والیبال بسازیم

موسوی مصدوم شد

سرمربی تیم فوتسال ایران: مهمترین بازی این مرحله را پیروز شدیم

غفور امتیازآورترین بازیکن مسابقه ایران و روسیه شد

حضور آینده سازان والیبال ارومیه پای تلویزیون های شهری

بادکنک آرزوها از اهواز در مشهد به پرواز در می آید

آب برخی نقاط بهبهان دوشنبه قطع می شود

سخنگوی دولت: زنگنه از وزرای کلیدی دولت است

تامین کالای اساسی و بازسازی منازل آسیب دیده از سیل در اولویت است

قطعی مکرر آب در اهواز عرصه را بر شهروندان تنگ کرده است

نبود مراکز نگهداری مانع جمع آوری معتادان متجاهر در خرمشهر

انجام کار فرهنگی و اجتماعی لازمه مقابله با معضل اعتیاد

کیف قاپ ناکام در آبادان سر صاحب کیف را شکست

خرس بزرگ مقابل والیبال ایران زانو زد

بازیکنان پدیده و نساجی به فولاد خوزستان پیوستند

نظافت بازار ماهی فروشان به جای محکومیت در زندان

خوزستانی ها منتظر گرمای 50 درجه باشند

بازیکن نساجی مازندران به فولاد خوزستان پیوست

اعتصاب همسر زاغری مقابل سفارت ایران در لندن

سفیر انگلیس در ایران: به وزارت خارجه احضار نشدم

معاون وزیر کشور:بایدحضور همه سلایق سیاسی در انتخابات فراهم شود

مقابله با قاچاق باید از اقتصاد پنهان پیشگیری کند

کودک مضروب 4 ساله اردستانی در بیماران بستری شد

جسد قربانی حادثه چالکندی دزفول احراز هویت شد

قرارداد دو مدافع فولاد خوزستان برای سه سال تمدید شد

قرارداد 2 مدافع فولاد خوزستان برای سه سال تمدید شد

بازار سیاه بلیت میلیونی در لیگ ملت‌های والیبال

لهستان با یک برد ایران را ترک کرد

اشتباه کمتر عامل پیروزی بر همسایه پایین تر

سن اعتیاد به مواد مخدر در خرمشهر به 17 سال رسید

زنان در سالن غدیر ارومیه به جایگاه ویژه هدایت شدند

از تسویه مطالبات کاسپینی ها تا میراث خواران چابک و داستان ملخ های سیاسی

فعالیت خط تولید کلاف گروه ملی صنعتی فولاد از سر گرفته شد

پزشک تیم فولاد وضعیت جسمانی بازیکنان این تیم را تشریح کرد

37پروژه کشاورزی در خوزستان به بهره برداری رسید

41هزار تن شکر در شرکت کشت و صنعت حکیم فارابی خوزستان تولید شد

ساعات کاری ادارات مالیاتی خوزستان تا شنبه هفته آینده افزایش یافت

امکان ثبت درخواست غیرحضوری صدور پروانه ساختمانی در تهران فراهم شد

نرخ شیوع مصرف مواد مخدر در کردستان پایین است

نظافت بازار به جای زندان حکمی که دادگاه آبادان برای 2 متهم صادر کرد

جدال تاکسی‌ها و مسافرکش های شخصی بین شهری در پایانه‌های اهواز

آثار دفاع مقدس در آبادان ‌رو به نابودی است

کاهش تعرفه 800 کالا در روابط تجاری ایران و قفقاز شمالی

افزایش هزار هکتاری کشت برنج در شرقی ترین اراضی مازندران