پیام خوزستان

آخرين مطالب

روستاهای خارج از پوشش آبفار بیشتر در معرض احتمال آلودگی آب قرار دارند سياسي

روستاهای خارج از پوشش آبفار بیشتر  در معرض احتمال آلودگی آب قرار دارند

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - اهواز – معاون بهره‌برداری آب و فاضلاب روستایی خوزستان گفت: تأمین آب شرب یکهزار و 55 روستا به صورت خودگردان و یا از طریق شرکت‌های صنعتی تأمین می‌شود که احتمال آلودگی آب در این روستاها بالاتر است.

علیداد کیانی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: رسالت اصلی تأمین و توزیع آب شرب سالم و پایدار برعهده شرکت آب و فاضلاب روستایی است اما از چهار هزار و 15 روستای دارای سکنه خوزستان با جمعیت بیش از یک میلیون و 100 هزار نفر، 2 هزار و 960 روستا تحت پوشش شرکت آبفار هستند.
وی ادامه داد: آب شرب مابقی روستاها به صورت خودگردان، شرکت نفت، شرکت گاز، امور عشایر و راه آهن تأمین می‌شود و مشکلات ایجاد شده در حوزه آب شرب بیشتر در این روستاها صورت می‌گیرد.
کیانی با اشاره به اینکه روستاهای خارج از تحت پوشش دارای جمعیت زیادی هستند یادآور شد: این روستاها در گذشته از آب پایداری برخوردار بودند اما تداوم خشکسالی‌ها سبب کمبود منابع تأمین کننده آب شرب آنها شد.
وی گفت: آبفای روستایی نظارتی بر فرآیند تأمین آب در این روستاها ندارد و قبض آبی برای آنها صادر نمی‌شود اما در زمان بروز بحران و تنش انتظار می‌رود که شرکت آب و فاضلاب روستایی اقدام کند این درحالیست که ردیف اعتباری برای این روستاها در نظر گرفته نمی‌شود.
معاون آبفار خوزستان اظهار داشت: به دهیار و متولیان آب برخی روستاهای فاقد پوشش آبفار، در برخی مواقع کلر داده می‌شود اما به دلیل نبود نظارت، ممکن است مسائلی نظیر آلودگی‌های میکروبی و یا نوسان در مقدار کلر باقی مانده پیش بیاید.
وی ادامه داد: از سویی دیگر در برخی روستاها پروژه آبرسانی انجام شده است اما تعدادی از روستاییان به دلیل الزام به گرفتن حق اشتراک و امور اداری ، حاضر به قرار گرفتن تحت پوشش آبفار خوزستان نیستند به طور نمونه در مسیر جایزان امیدیه 9 روستا وجود دارد که آب شرب مورد نیاز آنها از طریق شرکت گاز تأمین می‌شود و از این تعداد، چهار روستا حاضر به گرفتن اشتراک از آبفار نیستند این درحالیست که در برخی ایام سال امکان آلودگی آب در این روستاها وجود دارد.
کیانی ادامه داد: در 2 سال گذشته 132 روستا از امور عشایر تحویل گرفته و تأمین آب شرب آنها به آبفار خوزستان واگذار شد درحال حاضر نیز پروژه‌های بسیاری از جمله تأمین منابع آبی به صورت تجمیعی در دست اجرا است اما به دلیل نبود اعتبارات کافی روند تکمیل آنها کند است.
وی با اشاره به اینکه درحال حاضر شاخص بهره مندی روستاییان خوزستان از آب شرب 67 درصد است توضیح داد: در صورت تامین اعتبار با افتتاح این پروژه‌ها حدود 90 درصد روستاهای استان خوزستان ظرف مدت 2 سال تحت پوشش شرکت آبفار قرار می‌گیرند که مشکل کم آبی، عدم پایداری و کیفیت کم آب شرب در این نقاط روستایی حل می‌شود.
** تأمین 65 درصد آب شرب روستایی از آب‌های سطحی
کیانی یادآور شد: 65 درصد از منابع تأمین آب شرب روستایی خوزستان از آب‌های سطحی و مابقی آب‌های زیر زمینی است، در 6 ماهه نخست سال 97 با خشکسالی بی سابقه در 50 سال گذشته مواجه بودیم به طوری که در اکثر رودخانه‌ها ایستگاه‌های پمپاژ امکان برداشت آب ندارند و در نیمه دوم سال با پرآبی مواجه بودیم که به دلیل سیلاب خسارت‌هایی به تاسیسات وارد و ارائه خدمات به روستاییان با چالش مواجه شد.
وی افزود: تصفیه خانه‌های ساخته شده قادر به تصفیه آب تا پنج هزار NTU (شاخص کدورت آب) هستند اما در سیلاب این شاخص به 17 هزار NTU رسید که هیچ تصفیه خانه‌ای نمی توانست چنین آبی را تصفیه کند.
معاون آبفار خوزستان اظهار داشت: در شهرستان رامهرمز منابع تأمین آب شرب بخش مرکزی رامهرمز از آب‌های زیر زمینی است که امکان ورود آلودگی به آنها کم است و تنها آب شرب 2 روستای چم مرداس و رود زرد از آب‌های سطحی تأمین می‌شود.
وی ادامه داد: در بخش ابوالفارس 2 منبع تأمین کننده به نام چشمه ریز (تأسیسات شهید رایگانی) و چاه کل احمدی وجود دارد که منابع تأمین آب بسیار سالمی هستند و منابع آلاینده‌ای در اطراف آن وجود ندارد، سال گذشته در ابوالفارس شاهد طغیان مسمومیت ساکنان بودیم اما مطابق ارزیابی‌ها این مسمومیت ناشی از آب شرب روستایی نبوده و نشأت گرفته از آب رودخانه‌ای در کنار امام زاده بوده است.
به گفته معاون آبفار خوزستان در سایر کشورها زمانی که منبع تأمین آب مطمئن باشد حتی کلرزنی هم انجام نمی‌شود اما در ایران شاخص سنجش آب میزان کلرزنی است از سویی دیگر به دلیل فرسودگی خطوط انتقال و ورود آلایندگی به دلیل فشار معکوس، کلرزنی در این 2 منبع انجام می‌شود.
کیانی با اشاره به اینکه اطراف این امام زاده شلتوک کاری صورت می گیرد گفت: از نهری که آب را به سمت مزارع برنج کاری منتقل می‌کند آب به سمت سردخانه این امام زاده پمپاژ می‌شد که همین امر عامل مسمومیت بود، تعدادی گردشگر نیز در همان ایام بدون حضور در بخش ابوالفارس، از آب شرب موجود در سردخانه امام زاده استفاده کرده بودند که آنها نیز دچار مسمومیت شده بودند.
وی ادامه داد: در آن ایام خدمت رسانی از سوی آبفا روستایی خوزستان به دلیل اختلال در عملکرد پمپ‌ها دچار مشکل شده بود و جایگزین کردن آن زمان برد اما در هر حال عامل بروز این مسمومیت شرکت آبفار خوزستان نبود.
این مقام مسئول در خصوص ابراز نگرانی فرماندار رامهرمز از بی انگیزگی آبداران این شهرستان به دلیل عدم پرداخت به موقع حقوق گفت: مدیر آبفار شهرستان رامهرمز نامه‌ای به شورای تأمین شهرستان و آبفا روستایی خوزستان ارسال کرده است و با رایزنی‌های صورت گرفته این مساله حل شد و بخشی از حقوق آبداران پرداخت شده از همین رو این مساله، چالش اصلی ایجاد آلودگی در آب شرب نیست و نگرانی در این خصوص برطرف شده است.
وی ادامه داد: به مدیر شهرستان رامهرمز نیز تاکید شده اگر آبدار یا مدیر تأسیسات آبرسانی به وظیفه خود عمل نکرد معرفی شود و برخورد قانونی با وی شود.
معاون آبفار خوزستان اظهار داشت: تأمین آب شرب روستاهای در مسیر رودخانه‌های کارون، کرخه، دز، مارون و خیرآباد در سیلاب اخیر دچار اختلال شد و تجهیزاتی مانند الکتروپمپ ها و تابلوهای برق خسارت دیدند، از منابع داخلی برخی اقلام تعمیر شد اما هنوز هم تأسیسات مختلف این شرکت تحت تأثیر پیامدهای سیل به ویژه گل و لای هستند، بیش از یکصد فیلتر تحت فشار مملو از گل و لای هستند و عملکرد مناسبی ندارند.
**خسارت 2 هزار و 200 میلیاردی به تأسیسات
وی ادامه داد: میزان خسارت‌ها به تأسیسات آبفار خوزستان بیش از 2 هزار و 200 میلیارد ریال برآورد شده است، و هم اکنون در برخی از روستاها آبرسانی با تانکر یا با توزیع آب بسته بندی صورت می‌گیرد.
کیانی خاطر نشان کرد: 443 سامانه آبرسانی در سطح استان وجود دارد که برخی از آنها تحت تأثیر گرما قرار دارند، باتوجه به احتمال خشک شدن چشمه‌ها و چاه‌ها امکان خدمات رسانی به برخی روستاها به صورت مستمر وجود ندارد و آبرسانی در برخی مواقع با تانکر و آب بسته بندی انجام می‌شود.
وی خواستار مدیریت صحیح آب توسط روستاییان شد و گفت: حدود چهار میلیون دام و طیور در روستاهای تحت پوشش شرکت آبفار وجود دارد که ساکنان روستا از آب شرب برای آنها نیز استفاده می‌کنند.
معاون آبفار خوزستان با اشاره به وجود 25 هزار انشعاب غیرمجاز آب در روستاها تصریح کرد: در برخی مناطق روستایی انشعابات غیرمجاز وجود دارد این امر علاوه بر ناپایداری شبکه سبب احتمال ورود آلودگی به شبکه می‌شود، شرکت آبفار آماده تبدیل این انشعابات به انشعابات مجاز است.
وی ادامه داد: شرکت آب و فاضلاب روستایی خوزستان حدود 200 میلیارد ریال از مشترکان طلب دارد و برای ادامه خدمات نیاز به دریافت این مطالبات دارد.
تیر ماه پارسال، 350 نفر از سه روستای شهید رایگانی، ستلون و کبوتری بخش ابوالفارس رامهرمز، به دلیل آب شرب آلوده مسموم شدند. رئیس مرکز بهداشت خوزستان آب آلوده را عامل مسمومیت اعلام کرد در حالی که مسئولان آبفار آن را رد کردند.
پیش از این فرماندار شهرستان رامهرمز نسبت به تکرار حادثه مسمومیت روستاییان از آب شرب آلوده هشدار داده و گفته بود: پرداخت نشدن حقوق کارکنان شرکت آب و فاضلاب روستایی به مدت بیش از یک سال، نگرانی‌ها از تأمین بهداشت آب شرب روستایی را بیشتر کرده است.
9887/6002/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سرآغاز بهداشت در نظام سلامت امنیت روانی است

میانگین دمای خرداد خوزستان نسبت به دوره بلند مدت افزایش داشت

26 هزار و 347 پرونده در دادگستری دزفول مختومه شد

طرح تولید و اشتغال درخوزستان کلید خورد

واکنش روحانی به تحریم رهبر انقلاب و وزیر امور خارجه از سوی آمریکا

دشمن ما از مسیر عقلایی خارج شده است

معاون وزیر کشور: ارزیابی بیش از 169 هزار واحد سیل زده انجام شد

بالغ بر 10 هزار پرونده به دادسرای اندیمشک وارد شده است

آمار منازل نیازمند احداث و تعمیر در مناطق سیل زده خوزستان افزایش یافت

باشگاه فولاد خوزستان از «بلبلی» شکایت می کند

توزیع 14 هزار تن شکر در بازار خوزستان قیمت آن را تعدیل کرد

رسیدگی به درخواست های مردمی در مرکز سامد استانداری

دکتر امیرمحبیان: رهبر انقلاب از سستی برخی مدیران اجرایی ناراضی است

مسئولان فراتر از قانون رسیدگی به دارایی مقامات، مسئولان و کارگزاران نظام، شجاعانه درآمدهای خود را در معرض سنجش و ارزیابی شفاف بگذارند،

پیام تسلیت

نهاوندیان: کشور نیاز به ابتکار مالی و تحریم شکنی دارد

40 کیلوگرم مواد مخدر در ماهشهر کشف شد

آتش سوزی در دشت سوسن اندیکا مهار شد

نماینده ولی فقیه در خوزستان:دستگاه های اجرایی برای کاهش جرائم زمینه اشتغال را فراهم کنند

معاون وزیر: تفکیک جنسیتی مد نظر وزارت علوم نیست

واکنش پلیس به ویدیوی درگیری ماموران انتظامی با یک دختر جوان در تهرانپارس

استاندار:تمام دستگاه های خوزستان در قبال ساخت سیل بندها مسئول هستند

مسئول کمیته نقل و انتقالات: تاکنون هیچ قراردادی در هیات فوتبال خوزستان ثبت نشده است

طرح بهشت آباد، عامل معضلات زیست محیطی و تنش های اجتماعی خواهد بود

210 نفر در کمپ‌های ترک اعتیاد ایذه پذیرش شدند

ماندآبهای سیل به کانون‌های ریزگرد اهواز هدایت شود

8 هزار هکتار از اراضی کشاورزی هویزه و سوسنگرد هنوز اسیر سیلاب است

رزمندگان قرارگاه حمزه با تیم تروریستی در چالدران درگیر شدند

انتخابات از نمودهای مهم انقلاب اسلامی است

واژگونی وانت حامل اتباع غیر مجاز با 2 کشته و 25 مجروح

هم اندیشی برگزارکنندگان رویدادکارآفرینی ویتا

اختلاف خانوادگی بیشترین پرونده ورودی به دادگستری خرمشهر را شامل می شود

تعطیلی ادارات باعث کاهش 10 درصدی مصرف برق در دزفول می‌شود

10 هزار خانه در خوزستان به علت سیل نیازمند تعمیرات هستند

دزفول ظرفیت تبدیل شدن به قطب گردشگری دفاع مقدس را دارد

آمار خسارت به زیرساخت‌ها در جریان سیل متناقض است

مطهری: نیروهای‌ نظامی در انتخابات دخالت نکنند

اولویت خوزستان آمادگی برای مقابله با سیلاب و ترسالی مجدد است

230 کارچاق‌کن در خوزستان دستگیر شدند/سرنوشت متهمان حادثه 31شهریور

تکلیف میزان خسارت واحدهای تولیدی سیل‌زده تیرماه مشخص می‌شود

سیلاب‌ها به سمت کانون های ریزگرد هدایت شوند

2 بازیکن نفت مسجدسلیمان از این تیم جدا شدند

79 روایت از زندگی

مهارت های تبلیغی در حوزه‌های علمیه افزایش یابد

راه آهن ایران آماده انتقال زائران پاکستانی به شهرهای زیارتی است

محموله غیراستاندارد در گمرک خوزستان توقیف شد

فضای مجازی به بستر توزیع و تبلیغ مواد مخدر تبدیل شده است

فرمانده انتظامی اهواز:سارقان حرفه ای طلاجات در اهواز شناسایی و دستگیر شدند

سیلابها به سمت کانون های ریزگرد هدایت شوند

برنامه دیدار تیم‌ های خوزستانی در هفته نخست لیگ برتر فوتسال مشخص شد