پیام خوزستان

آخرين مطالب

عضو شورای شهر اهواز مطرح کرد:

الحاق مناطق حاشیه به شهر اهواز، به چه قیمتی؟ اجتماعي

الحاق مناطق حاشیه به شهر اهواز، به چه قیمتی؟

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - عضو شورای شهر اهواز با اشاره به مشکلات الحاق منطقه مهدیس به شهر اهواز و کمبود منابع مالی شهرداری گفت: همه کسانی که در زمینه زمینه الحاق برخی مناطق به اهواز اصرار می‌کنند باید به منابع آن نیز فکر کنند، ما اکنون مجبور هستیم عوارض را در جای دیگر هزینه کنیم و صدای مردم مناطق دیگر در بیاید.
به گزارش ایسنا - منطقه خوزستان، محمدجعفر فلسفی در نطق پیش از دستور خود در هشتاد و دومین جلسه علنی شورای اسلامی که امروز (21 خردادماه) برگزار شد، با اشاره به بیانیه گام دوم رهبری اظهار کرد: این روزها بیانیه گام دوم رهبری مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد و در موضوعات مختلف به آن توسل می‌شود. باید تمام تلاش این باشد که خود را با این بیانیه تطبیق دهیم. باید این موضوع بر همه رفتار، ارکان و عملکردهای ما سایه بیندازد و به گونه‌ای نباشد که تنها از بخشی از آن استفاده کنیم. 
وی افزود: اولین نکته این است که اعضای شورا چه میزان در مورد بیانیه گام دوم کار کرده‌اند و باید کمیسیون فرهنگی در این زمینه ورود کند. 
عضو شورای شهر اهواز گفت: باید از همه ظرفیت شورا استفاده شود تا متوجه شویم چگونه می‌توانیم این بیانیه را در عملکرد شهرداری، تصمیمات و سیاست‌های شورا عملی کنیم که این موضوع مستلزم کار جدی است. در این زمینه باید از توان شورا و ظرفیت‌های بیرونی استفاده شود. مسائل شهری نیازمند هم‌افزایی و هم‌اندیشی است که این موضوع می‌تواند محوری برای برنامه‌ریزی اعضای شورا باشد. 
فلسفی عنوان کرد: بیانیه گام دوم رهبری نکته‌های زیاد و جنبه راهبردی و تحلیلی دارد و در آن راهکارهای کلیدی نهفته است؛ شناخت درست انقلاب و ظرفیت‌ها و دستاوردهای انقلاب در این زمینه تاثیرگذار هستند. 
وی تصریح کرد: توصیه اکید مقام معظم رهبری به جوانان این است که گذشته را درست بشناسند و ما باید در این زمینه برنامه داشته باشیم تا متوجه شویم چگونه این آگاهی را به جامعه و مخصوصا جوانان بدهیم و به ارتقای آگاهی جامعه کمک کنیم. اگر گذشته را درست نشناسیم ممکن است دچار خطای فاحش شویم. 
عضو شورای شهر اهواز عنوان کرد: نکته بعد، در خصوص برخی سرفصل‌هایی است که مقام معظم رهبری در زمینه علم و فناوری، اقتصاد و عدالت و مبارزه با فساد بیان کرده‌اند. مقام معظم رهبری در این بیانیه بر عدالت بسیار تأکید کرده‌اند و گاهی از اینکه چرا نتوانستیم آن طور که باید این آرمان بزرگ را در جامعه محقق کنیم، گله‌مند شده‌اند. 
وی بیان کرد: در شورای پنجم تا جایی که توانستیم تلاش کرده‌ایم که بعد عدالت تحقق یابد و رویکرد محرومیت‌زدایی را مبنای کار قرار داده‌ایم. 
فلسفی ادامه داد: در شهر اهواز منطقه بزرگی مانند مهدیس در آذرماه سال 96 به اهواز تحویل داده شد و رسیدگی به آن در دستور کار شهرداری قرار گرفت؛ مهدیس با این همه مشکلات به شهرداری واگذار شده که در منابع مالی خود مانده است. علاوه بر این، در طرح جامع محدودیت فعالیت‌های‌مان را نیز افزایش داده‌ایم اما در مقابل آیا به منابع شهرداری چیزی افزوده شد؟ شهرداری اهواز شاید حدود 100 میلیارد تومان در مهدیس هزینه کرد اما چه چیزی به درآمد شهرداری افزود شد؟ بنابراین تنها الحاق کردن مناطق به شهر هنر نیست. 
وی افزود: همه کسانی که در زمینه زمینه الحاق برخی مناطق به اهواز اصرار می‌کنند باید به منابع آن نیز فکر کنند. ما اکنون مجبور هستیم عوارض را در جای دیگر هزینه کنیم و صدای مردم مناطق دیگر در بیاید. 
عضو شورای شهر اهواز عنوان کرد: نمایندگان مجلس شورای اسلامی یا استانداری در این زمینه چه اقدامی کرده‌اند یا چه منابع مالی به شهرداری اهواز افزوده‌اند؟ ما با این شرایط مدیریت شهری را انجام می دهیم. 
وی گفت: مقام معظم رهبری می‌فرماید عدالت و مبارزه با فساد لازم و ملزوم یکدیگر هستند. ایشان تأکید کرده‌اند که خطر فساد می‌تواند مشروعیت یک نظام را به چالش بکشاند. در سیستم شهرداری باید در حد توان خودمان جهت برقراری عدالت اقدام کنیم. بحث بیانیه گام دوم بسیار فراتر از یک مورد است. بحث جوان‌گرایی بسیار نکته کلیدی در فرمایشات رهبری است اما باید به بحث‌های دیگر مانند عدالت هم پرداخته شود. 
فلسفی با تاکید بر لزوم ساماندهی دست‌فروشان، عنوان کرد: وجود دست‌فروشان به یک مساله‌ تبدیل شده است. در شوراهای گذشته در این زمینه اقداماتی انجام شده و حتی شورای تأمین مصوباتی داشته است. اعضای شورا باید در این زمینه فکری کنند. اکنون صدای همه در آمده است. 
وی ادامه داد: کسبه نگران هستند و این مسائل، تأثیر منفی در روند مسائل شهری دارد. با فعالیت دست‌فروشان، کسبه‌ای که مالیات و عوارض پرداخت می‌کنند عملا مراجعه‌کنندگان کمتری دارند و برخی از مردم رغبتی به خرید از آنها ندارند. بنابراین کسبه‌ به تدریج از شهر می‌روند که این به صلاح شهر نیست و درآمد شهری ما هم آسیب خواهد دید. 
عضو شورای شهر اهواز تاکید کرد: بحث ساماندهی دست‌فروشان و ارائه طرحی در این زمینه بسیار حائز اهمیت است. 
وی با اشاره به قطعی آب در برخی مناطق اهواز، گفت: عمده مشکلات مردم در خصوص بحث آب است. مساله آب مستقیما به اعضای شورا مربوط نمی‌شود ولی مردم عنوان می‌کنند که شورا می‌تواند مطالبه کند که درست است. ما در حال تلاش هستیم اما هنوز جواب لازم را به دست نیاورده‌ایم. 
فلسفی تصریح کرد: همچینن سرقت درب‌های منهول‌ها یکی از مسائل و مشکلات دیگر است. جای تعجب دارد که در بازه زمانی یک هفته پس از سیل، تنها در مرکز شهر 56 درب منهول به سرقت رفت. 
وی گفت: این مسائل در حال تبدیل شدن به چالش است. مگر می‌شود این همه سرقت انجام شود و یک بار عنوان نکنند که چهار سارق دستگیر شده‌اند! اکنون با توجه به شرایط اقتصادی، درب منهول‌ها قیمت خوبی دارند و انگیزه برای سرقت بیشتر شده است که باید در این زمینه فکری شود. آیا طرح جایگزینی برای این مساله وجود دارد؟ باید بررسی‌های لازم در این زمینه انجام شود. 
عضو شورای شهر اهواز خطاب به سرپرست شهرداری اهواز تذکر داد: قرار دادن سنگ‌های نیوجرسی در برخی جاهای منطقه زیتون کارمندی صدای مردم را در آورده است. درست است که گاهی جلوی اداره‌ها سنگ نیوجرسی قرار داده می‌شود اما جلوی پیاده‌رو گرفته نشده است. گاهی فضا اجازه می‌دهد جلوی یک ساختمان نیوجرسی قرار دهیم اما کسی روی پیاده‌رو که محل عبور مردم است نیوجرسی قرار نمی‌دهد. قرار دادن نیوجرسی روی پیاده‌رو مخل تردد است و حتی می‌تواند موجب تعقیب کیفری شود. 
وی گفت: همچنین باید در برگزاری جلسات شورا توجه بیشتری شود. طبق آیین‌نامه باید زمان برگزاری جلسه قبل از 24 ساعت به اعضای شورا اطلاع داده شود، اما ساعت 23 روز 13 خردادماه پیامی مبنی بر اینکه روز 14 خردادماه جلسه‌ای برگزار می‌شود، داده شد. یعنی این جلسه غیرقانونی بوده است. 
فلسفی در پاسخ به انتقادات یکی از اعضای شورا در خصوص تذکر به شهردار، تصریح کرد: پیش از این نیز در زمان آقای کتانباف نسبت به استقرار نیوجرسی‌ها در مکان‌های نامناسب اعتراض کردیم که وی به شهرداران منطقه دستور داد که این مشکل را رفع کنند. 
به گزارش ایسنا، در ادامه عبدالزهرا سنواتی رئیس شورای شهر اهواز با اشاره به برگزاری جلسه 14 خردادماه، اظهار کرد: حتما ضرورتی داشت که ساعت 23 اعلام شد در این روز جلسه‌ای برگزار خواهد شد.
وی افزود: زمانی که این مسائل بیان می‌شود ممکن است برخی فکر کنند قانون یا روال کار را نمی‌دانیم اما زمانی که ضرورت کاری احساس می‌شود هر ساعتی از شبانه‌روز باشد و پس از رأی‌گیری از اعضای شورا جلسه برگزار می‌شود.
در ادامه، فتح‌الله حاجتی عضو شورای شهر اهواز هم در خصوص انتقاد فلسفی در خصوص استقرار نیوجرسی‌ها در مکان‌های نامناسب در منطقه زیتون اظهار کرد: پیش از این چنین مشکلاتی وجود داشت اما اکنون که شهردار جدید پای کار آمده این صحبت‌ها بیان می‌شود. باید وجدان رعایت شود. 
وی افزود: در خصوص پروژه فیبر نوری نیز مشکلاتی وجود داشت اما انتقادی نشد. البته شهردار جدید باید این پروژه را پیگیری کند.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

از پاسخ‌های شهردار قانع نشدم / اوضاع شهر اهواز به هم ریخته است

جلسه پاسخ شهردار اهواز به طرح سوال عضو شورا برگزار شد

عملیات اجرایی 50 درصد از محل اسکان در چذابه آغاز شده است

لزوم تکریم زائران خارجی سفر اربعین در گذر از خوزستان

پیش‌بینی افزایش سه برابری جمعیت زائران اربعین در سال جاری

قلعه خواجه در استان خوزستان به شدت لرزید

دستفروشان در مرزهای اربعین خوزستان ساماندهی شوند

ظرفیت های راهیان نور آماده ارائه به زائران اربعین حسینی است

دستگیری سارقان طلاجات منازل در اهواز

ادامه روند افزایش دمای خوزستان تا فردا

15 درصد زائران اربعین مرز مهران به اندیمشک اعزام می شوند

فوریت های پزشکی خرمشهر 600ماموریت ماهیانه انجام می دهد

روند ساخت موزه دفاع مقدس آبادان کند است

باغ موزه دفاع مقدس آبادان چشم انتظار نیم نگاه مسئولان

رئیسی: با اقدام کانادا مقابله‌ به‌ مثل می‌ کنیم

دستبند پلیس اهواز بر دستان سارق حرفه‌ای پمپ های آب

مشکلی در جاده های منتهی به گذرگاه های اربعین خوزستان وجود ندارد

24مهرماه تردد از مرز مهران دو سفره خواهد شد

معدوم‌سازی بیش از 92 هزار کیلوگرم فرآورده‌های خام دامی غیرقابل مصرف در خوزستان

دستگیری 20 نفر از عوامل درگیری در روستای «آب باران» آغاجاری

از بین رفتن زیرساخت‌های مسیرهای مرزهای خوزستان در سیل

پیش‌بینی افزایش رطوبت در خوزستان

آیا سوال از شهردار اهواز، زمینه‌ساز استیضاح اوست؟

5 مصدوم حاصل سرعت غیرمجاز و واژگونی پژو

مشکلات 6 ماه بی آبی کشاورزان آبادانی مورد توجه قرار گیرد

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی عنوان کرد:پایین بودن اعتماد و مشارکت اجتماعی در خوزستان / حاشیه‌نشینی، کار فرمانداری اهواز را سخت کرده است

افزایش دمای خوزستان تا چهارشنبه

زنان مناطق حاشیه‌ای اهواز، نیازمند توجه نهادهای حمایتی

شیوع بیماری‌های گوارشی در "عین 2" در پی مشکلات فاضلاب

کم‌کاری در مسائل اجتماعی، بستری از مشکلات در اهواز ایجاد می‌کند

7 هزار نفر از جمعیت فعال حصیرآباد بیکارند

آمادگی فنی و حرفه‌ای برای ارائه آموزش در مناطق حاشیه‌ای

صنایع خوزستان مسئولیت اجتماعی خود را در قبال مردم محقق کنند

پایین بودن اعتماد و مشارکت اجتماعی در خوزستان / حاشیه‌نشینی، کار فرمانداری اهواز را سخت کرده است

اختصاص 130 میلیارد تومان اعتبار برای کاهش تبعات سیل خوزستان

سامانه هشدار سیل درخوزستان راه‌اندازی می‌شود

اجرای طرح توانمندسازی زنان سرپرست خانوار با اولویت مناطق سیل‌زده

برای قضاوت در مورد عملکرد شهردار اهواز زود است

اختصاص 80 میلیارد تومان به تکمیل پروژه‌های عمرانی شهر اهواز

مقصر توسعه نیافتگی اهواز، تهرانی‌ها نیستند

استفاده شبکه‌های قاچاق از خوزستان به عنوان معبر

تشکیل پرونده احتکار برای انبارهای تاییدنشده

نصب ردیاب در کشتی‌ها و قایق‌های تجاری و صیادی جهت جلوگیری از قاچاق

ماجرای فیلم جابه‌جایی بیمار باردار ایرانی با بیمار عراقی چه بود؟

افزایش دمای خوزستان در هفته آخر تابستان

طول پل دسترسی به بندر اروندکنار 22 متر افزایش یافت

صلح و سازش، پایان نزاع دو طایفه شادگانی با 8 کشته

دستگیری قاتل فراری پیش از خروج از کشور

شبکه تلفن همراه در 50روستای اندیکا قطع شد

خوزستان امروز و فردا، باد و خاک محلی