پیام خوزستان

آخرين مطالب

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان:

سیلاب فروردین یک سوم سطح زیر کشت در خوزستان را از بین برد سياسي

سیلاب فروردین یک سوم سطح زیر کشت در خوزستان را از بین برد

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - اهواز- رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: در سیلاب یک سوم از سطح زیر کشت استان خوزستان زیر آب رفت.

به گزارش خبرنگار مهر ، کیخسرو چنگلوایی ظهر سه شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه به مناسبت هفته جهاد کشاورزی اظهار کرد: سال گذشته از نظر اقلیمی شرایط خوبی نداشتیم که همراه با ناملایمتی ها بود.
وی یادآور شد: آذر و بهمن سال گذشته و همچنین فروردین امسال استان خوزستان شاهد بروز سیلاب علاوه بر ریزگردها که به محصولات کشاورزی خسارت‌هایی را وارد می‌کرد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: شاهد خسارت زیادی از سیل بودیم و 197 هزار هکتار از اراضی گندم، کلزا، چغندرقند، سبزی و صیفی جات زیر آب رفت و در عین حال خسارت‌هایی نیز به دام و طیور استان وارد شد.
چنگلوایی ادامه داد: میزان خسارت وارد شده به بخش نیشکر سه هزار و 700 میلیارد تومان بود و 28 درصد از سطح زیر کشت گندم استان خوزستان در سیلاب اخیر به زیر آب رفت.
وی با اشاره به اینکه محصول کلزا یک محصول استراتژیک است گفت: یک سوم از سطح زیر کشت استان خوزستان زیر آب رفت ولی با این حال 61 درصد بیشتر از سال گذشته برداشت و خرید کلزا انجام شد چون 80 درصد از روغن مورد نیاز کشور از خارج از کشور تأمین می‌شود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان با اشاره به حجم و رقم بالای واردات روغن نباتی به ایران، گفت: سالانه بین سه و نیم تا چهار میلیارد دلار ارز برای واردات روغن نباتی به ایران هزینه می‌شود که این کار برای حدود سه میلیون نفر در خارج از کشور اشتغال زایی داشته است.
چنگلوایی اضافه کرد: تولید کلزا در کشور باید از 350 هزار هکتار به یک میلیون هکتار برسد که سهم خوزستان 31 هزار هکتار بوده و با برنامه ریزی جدید باید آن را به 100 هزار هکتار افزایش دهیم.
وی گفت: در سیلاب اخیر 197 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان خوزستان زیر آب رفت که تاکنون آب 160 هزار هکتار از این اراضی خارج شد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان یادآور شد: برای کشت تابستانه امسال با توجه به حجم فوق العاده آب موجود در استان از نظر الگوی کشت و سطح زیر کشت هیچ محدودیتی نداریم.
چنگلوایی افزود: پیش بینی می‌شود که امسال 430 هزار هکتار سطح زیر کشت اراضی کشاورزی در فصل تابستان را داشته باشیم که 100 هزار هکتار از آن به محصول ذرت اختصاص دارد.
وی بیان کرد: 16.2 میلیون تن تولیدات زارعی، باغی، شیلات و دامی جهاد کشاورزی در استان خوزستان است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان افزود: اگر مصرف سالانه هر شهروند را در تمام این حوزه‌ها یک هزار کیلوگرم در سال در نظر بگیریم یعنی استان خوزستان سالانه برای 16 میلیون و 200 هزار نفر تولید محصولات کشاورزی انجام می‌دهد.

چنگلوایی گفت: برای واگذاری یا راه اندازی مجتمع‌های گلخانه‌ای و دامپروری رئیس کمیسیون محلی واگذاری اراضی در هر شهرستان فرماندار است بر اساس قوانین در جلسات کمیسیون ماده 33 گزارش هلی دریافتی از عوامل نظارتی ساکن در هر شهرستان طرح‌های دارای پیشرفت فیزیکی در این حوزه تمدید قرارداد طرح‌های دارای تعدیل فسخ و طرح‌های تکمیل شده نیز به صورت کامل مجوز واگذاری را دریافت می‌کنند.
وی با اشاره به اینکه در حال حاضر درخواست برای احداث مجتمع‌های گلخانه‌ای در سطح 270 هزار هکتار در استان خوزستان ارائه شده افزود: هم اکنون هیچ محدودیت اعتباری یا قانونی برای صدور مجوز در این زمینه نداریم.
چنگلوایی گفت: در سیلاب فروردین ماه انسان 175 هزار هکتار از اراضی زیر کشت گندم 6 هزار هکتار کلزا، هفت هزار هکتار جو، هفت هزار هکتار سبزی و صیفی‌جات، 700 هکتار چغندر و سایر محصولات هم کمتر از این میزان‌های اعلامی خسارت دیدند.
به گفته رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان بیشترین خسارت‌ها در بخش زراعی و بعد هم به ترتیب محصولات باغی، دام و طیور و تأسیسات بوده است.
وی افزود: همچنین شهرستان‌های دشت آزادگان، اهواز، شوش و کارون به ترتیب دارای بیشترین خسارت‌های ناشی از سیل فروردین 97 در استان خوزستان بودند.
پرداخت کمک‌های بلاعوض به کشاورزان
چنگلوایی با اشاره به برنامه‌ریزی برای پرداخت کمک‌های بلاعوض به کشاورزان خسارت دیده و همچنین تسهیلات با سود چهار درصد برای آنها یادآور شد: میزان این تمهیدات برای هر هکتار از کشت آبی پنج میلیون تومان و برای هر هکتار از کشت دیم نیز دو میلیون تومان تعیین شده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: میزان کمک برای هر رأس دام سبک 500 هزار تومان و برای هر رأس دام سنگین نیز سه میلیون تومان است و تاکنون یک هزار و 200 پرونده برای پرداخت خسارت‌ها تکمیل شده و همچنین به همین میزان نیز پرونده برای پرداخت کمک‌های بلاعوض و تسهیلات با سود چهار درصد تشکیل شده است.
چنگلوایی ادامه داد: مخرب‌ترین آفت بخش کشاورزی ملخ است که برای پیشگیری از هجوم آن به استان خوزستان در ابتدا به کشاورزان اطلاع‌رسانی و در مرحله بعد نیز یک فراخوان عمومی صادر شد.
وی بیان کرد: 25 باند فرودگاه و تجهیزاتی مثل سم پاشی اتوماتیک را برای مبارزه با این آفت احتمالی در استان خوزستان آماده کردیم و همچنین سه میلیارد تومان از سوی استاندار و سازمان برنامه و بودجه خوزستان برای این کار اختصاص پیدا کرد که نسبت به استان‌های دیگر بی نظیر است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان درباره اقدامات انجام شده بود ای مقابله با ملخ در استان، گفت: برای مبارزه با آفت ملخ در استان همچنین 137 گروه پایش و 17 گروه سمپاش در حالت آماده باش قرار گرفته و 31 هزار سال مبارزه شیمیایی انجام شد که خوشبختانه حتی یک متر مربع از اراضی زراعی و باغی استان خوزستان به خاطر هجوم ملخ دچار مشکل نشدند.
چنگلوایی با اشاره به تولید 190 هزار تن خرما در خوزستان عنوان کرد: بین 30 تا 35 درصد از صادرات خرمای کشور از این استان انجام و 67 درصد تولید خرمای این استان از نوع استعمران است.
کاهش 40 درصدی تولید خرمای استعمران
وی تصریح کرد: سال گذشته خرمای استعمران خوزستان به دلیل کمبود و شوری آب حدود 40 درصد کاهش تولید داشت ولی اعتباری بالغ بر 10 میلیارد تومان به منظور بهبود نخلستان‌ها به استان اختصاص گرفت که در مرحله اول آن را برای شهرهای آبادان و خرمشهر و شادگان در دستور کار قرار دادیم.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان با اشاره به پیش بینی کشت 45 هزار هکتار کشت تابستانه در حوضه آبی مارون و جراحی اضافه کرد: هیچ گونه محدودیت یا ممنوعیت احتمالی در حوضه آبی مارون را نمی‌پذیریم چون هم اکنون میزان آب ذخیره شده در سد مارون یک میلیارد و 300 میلیون مترمکعب است.
چنگلوایی گفت: خسارت سیل بهمن و آذر 97 باسیل امسال هم‌پوشانی داشته و تمام خسارت بر مبنای فروردین امسال به کشاورزانی که اراضی خود را بیمه کرده و یا حتی بیمه نداشتند پرداخت می‌شود.
وی یادآور شد: برای وارد مدار شدن پمپ‌های آب اراضی کشاورزی خسارت دیده و همچنین ساماندهی ایستگاه‌های پمپاژ برنامه‌ریزی لازم صورت گرفته و معاونان و کارشناسان مربوطه نیز به مناطق سیل زده اعزام شد

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سرآغاز بهداشت در نظام سلامت امنیت روانی است

میانگین دمای خرداد خوزستان نسبت به دوره بلند مدت افزایش داشت

26 هزار و 347 پرونده در دادگستری دزفول مختومه شد

طرح تولید و اشتغال درخوزستان کلید خورد

واکنش روحانی به تحریم رهبر انقلاب و وزیر امور خارجه از سوی آمریکا

دشمن ما از مسیر عقلایی خارج شده است

معاون وزیر کشور: ارزیابی بیش از 169 هزار واحد سیل زده انجام شد

بالغ بر 10 هزار پرونده به دادسرای اندیمشک وارد شده است

آمار منازل نیازمند احداث و تعمیر در مناطق سیل زده خوزستان افزایش یافت

باشگاه فولاد خوزستان از «بلبلی» شکایت می کند

توزیع 14 هزار تن شکر در بازار خوزستان قیمت آن را تعدیل کرد

رسیدگی به درخواست های مردمی در مرکز سامد استانداری

دکتر امیرمحبیان: رهبر انقلاب از سستی برخی مدیران اجرایی ناراضی است

مسئولان فراتر از قانون رسیدگی به دارایی مقامات، مسئولان و کارگزاران نظام، شجاعانه درآمدهای خود را در معرض سنجش و ارزیابی شفاف بگذارند،

پیام تسلیت

نهاوندیان: کشور نیاز به ابتکار مالی و تحریم شکنی دارد

40 کیلوگرم مواد مخدر در ماهشهر کشف شد

آتش سوزی در دشت سوسن اندیکا مهار شد

نماینده ولی فقیه در خوزستان:دستگاه های اجرایی برای کاهش جرائم زمینه اشتغال را فراهم کنند

معاون وزیر: تفکیک جنسیتی مد نظر وزارت علوم نیست

واکنش پلیس به ویدیوی درگیری ماموران انتظامی با یک دختر جوان در تهرانپارس

استاندار:تمام دستگاه های خوزستان در قبال ساخت سیل بندها مسئول هستند

مسئول کمیته نقل و انتقالات: تاکنون هیچ قراردادی در هیات فوتبال خوزستان ثبت نشده است

طرح بهشت آباد، عامل معضلات زیست محیطی و تنش های اجتماعی خواهد بود

210 نفر در کمپ‌های ترک اعتیاد ایذه پذیرش شدند

ماندآبهای سیل به کانون‌های ریزگرد اهواز هدایت شود

8 هزار هکتار از اراضی کشاورزی هویزه و سوسنگرد هنوز اسیر سیلاب است

رزمندگان قرارگاه حمزه با تیم تروریستی در چالدران درگیر شدند

انتخابات از نمودهای مهم انقلاب اسلامی است

واژگونی وانت حامل اتباع غیر مجاز با 2 کشته و 25 مجروح

هم اندیشی برگزارکنندگان رویدادکارآفرینی ویتا

اختلاف خانوادگی بیشترین پرونده ورودی به دادگستری خرمشهر را شامل می شود

تعطیلی ادارات باعث کاهش 10 درصدی مصرف برق در دزفول می‌شود

10 هزار خانه در خوزستان به علت سیل نیازمند تعمیرات هستند

دزفول ظرفیت تبدیل شدن به قطب گردشگری دفاع مقدس را دارد

آمار خسارت به زیرساخت‌ها در جریان سیل متناقض است

مطهری: نیروهای‌ نظامی در انتخابات دخالت نکنند

اولویت خوزستان آمادگی برای مقابله با سیلاب و ترسالی مجدد است

230 کارچاق‌کن در خوزستان دستگیر شدند/سرنوشت متهمان حادثه 31شهریور

تکلیف میزان خسارت واحدهای تولیدی سیل‌زده تیرماه مشخص می‌شود

سیلاب‌ها به سمت کانون های ریزگرد هدایت شوند

2 بازیکن نفت مسجدسلیمان از این تیم جدا شدند

79 روایت از زندگی

مهارت های تبلیغی در حوزه‌های علمیه افزایش یابد

راه آهن ایران آماده انتقال زائران پاکستانی به شهرهای زیارتی است

محموله غیراستاندارد در گمرک خوزستان توقیف شد

فضای مجازی به بستر توزیع و تبلیغ مواد مخدر تبدیل شده است

فرمانده انتظامی اهواز:سارقان حرفه ای طلاجات در اهواز شناسایی و دستگیر شدند

سیلابها به سمت کانون های ریزگرد هدایت شوند

برنامه دیدار تیم‌ های خوزستانی در هفته نخست لیگ برتر فوتسال مشخص شد