پیام خوزستان

آخرين مطالب

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان:

سیلاب فروردین یک سوم سطح زیر کشت در خوزستان را از بین برد سياسي

سیلاب فروردین یک سوم سطح زیر کشت در خوزستان را از بین برد

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - اهواز- رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: در سیلاب یک سوم از سطح زیر کشت استان خوزستان زیر آب رفت.

به گزارش خبرنگار مهر ، کیخسرو چنگلوایی ظهر سه شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه به مناسبت هفته جهاد کشاورزی اظهار کرد: سال گذشته از نظر اقلیمی شرایط خوبی نداشتیم که همراه با ناملایمتی ها بود.
وی یادآور شد: آذر و بهمن سال گذشته و همچنین فروردین امسال استان خوزستان شاهد بروز سیلاب علاوه بر ریزگردها که به محصولات کشاورزی خسارت‌هایی را وارد می‌کرد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: شاهد خسارت زیادی از سیل بودیم و 197 هزار هکتار از اراضی گندم، کلزا، چغندرقند، سبزی و صیفی جات زیر آب رفت و در عین حال خسارت‌هایی نیز به دام و طیور استان وارد شد.
چنگلوایی ادامه داد: میزان خسارت وارد شده به بخش نیشکر سه هزار و 700 میلیارد تومان بود و 28 درصد از سطح زیر کشت گندم استان خوزستان در سیلاب اخیر به زیر آب رفت.
وی با اشاره به اینکه محصول کلزا یک محصول استراتژیک است گفت: یک سوم از سطح زیر کشت استان خوزستان زیر آب رفت ولی با این حال 61 درصد بیشتر از سال گذشته برداشت و خرید کلزا انجام شد چون 80 درصد از روغن مورد نیاز کشور از خارج از کشور تأمین می‌شود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان با اشاره به حجم و رقم بالای واردات روغن نباتی به ایران، گفت: سالانه بین سه و نیم تا چهار میلیارد دلار ارز برای واردات روغن نباتی به ایران هزینه می‌شود که این کار برای حدود سه میلیون نفر در خارج از کشور اشتغال زایی داشته است.
چنگلوایی اضافه کرد: تولید کلزا در کشور باید از 350 هزار هکتار به یک میلیون هکتار برسد که سهم خوزستان 31 هزار هکتار بوده و با برنامه ریزی جدید باید آن را به 100 هزار هکتار افزایش دهیم.
وی گفت: در سیلاب اخیر 197 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان خوزستان زیر آب رفت که تاکنون آب 160 هزار هکتار از این اراضی خارج شد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان یادآور شد: برای کشت تابستانه امسال با توجه به حجم فوق العاده آب موجود در استان از نظر الگوی کشت و سطح زیر کشت هیچ محدودیتی نداریم.
چنگلوایی افزود: پیش بینی می‌شود که امسال 430 هزار هکتار سطح زیر کشت اراضی کشاورزی در فصل تابستان را داشته باشیم که 100 هزار هکتار از آن به محصول ذرت اختصاص دارد.
وی بیان کرد: 16.2 میلیون تن تولیدات زارعی، باغی، شیلات و دامی جهاد کشاورزی در استان خوزستان است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان افزود: اگر مصرف سالانه هر شهروند را در تمام این حوزه‌ها یک هزار کیلوگرم در سال در نظر بگیریم یعنی استان خوزستان سالانه برای 16 میلیون و 200 هزار نفر تولید محصولات کشاورزی انجام می‌دهد.

چنگلوایی گفت: برای واگذاری یا راه اندازی مجتمع‌های گلخانه‌ای و دامپروری رئیس کمیسیون محلی واگذاری اراضی در هر شهرستان فرماندار است بر اساس قوانین در جلسات کمیسیون ماده 33 گزارش هلی دریافتی از عوامل نظارتی ساکن در هر شهرستان طرح‌های دارای پیشرفت فیزیکی در این حوزه تمدید قرارداد طرح‌های دارای تعدیل فسخ و طرح‌های تکمیل شده نیز به صورت کامل مجوز واگذاری را دریافت می‌کنند.
وی با اشاره به اینکه در حال حاضر درخواست برای احداث مجتمع‌های گلخانه‌ای در سطح 270 هزار هکتار در استان خوزستان ارائه شده افزود: هم اکنون هیچ محدودیت اعتباری یا قانونی برای صدور مجوز در این زمینه نداریم.
چنگلوایی گفت: در سیلاب فروردین ماه انسان 175 هزار هکتار از اراضی زیر کشت گندم 6 هزار هکتار کلزا، هفت هزار هکتار جو، هفت هزار هکتار سبزی و صیفی‌جات، 700 هکتار چغندر و سایر محصولات هم کمتر از این میزان‌های اعلامی خسارت دیدند.
به گفته رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان بیشترین خسارت‌ها در بخش زراعی و بعد هم به ترتیب محصولات باغی، دام و طیور و تأسیسات بوده است.
وی افزود: همچنین شهرستان‌های دشت آزادگان، اهواز، شوش و کارون به ترتیب دارای بیشترین خسارت‌های ناشی از سیل فروردین 97 در استان خوزستان بودند.
پرداخت کمک‌های بلاعوض به کشاورزان
چنگلوایی با اشاره به برنامه‌ریزی برای پرداخت کمک‌های بلاعوض به کشاورزان خسارت دیده و همچنین تسهیلات با سود چهار درصد برای آنها یادآور شد: میزان این تمهیدات برای هر هکتار از کشت آبی پنج میلیون تومان و برای هر هکتار از کشت دیم نیز دو میلیون تومان تعیین شده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: میزان کمک برای هر رأس دام سبک 500 هزار تومان و برای هر رأس دام سنگین نیز سه میلیون تومان است و تاکنون یک هزار و 200 پرونده برای پرداخت خسارت‌ها تکمیل شده و همچنین به همین میزان نیز پرونده برای پرداخت کمک‌های بلاعوض و تسهیلات با سود چهار درصد تشکیل شده است.
چنگلوایی ادامه داد: مخرب‌ترین آفت بخش کشاورزی ملخ است که برای پیشگیری از هجوم آن به استان خوزستان در ابتدا به کشاورزان اطلاع‌رسانی و در مرحله بعد نیز یک فراخوان عمومی صادر شد.
وی بیان کرد: 25 باند فرودگاه و تجهیزاتی مثل سم پاشی اتوماتیک را برای مبارزه با این آفت احتمالی در استان خوزستان آماده کردیم و همچنین سه میلیارد تومان از سوی استاندار و سازمان برنامه و بودجه خوزستان برای این کار اختصاص پیدا کرد که نسبت به استان‌های دیگر بی نظیر است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان درباره اقدامات انجام شده بود ای مقابله با ملخ در استان، گفت: برای مبارزه با آفت ملخ در استان همچنین 137 گروه پایش و 17 گروه سمپاش در حالت آماده باش قرار گرفته و 31 هزار سال مبارزه شیمیایی انجام شد که خوشبختانه حتی یک متر مربع از اراضی زراعی و باغی استان خوزستان به خاطر هجوم ملخ دچار مشکل نشدند.
چنگلوایی با اشاره به تولید 190 هزار تن خرما در خوزستان عنوان کرد: بین 30 تا 35 درصد از صادرات خرمای کشور از این استان انجام و 67 درصد تولید خرمای این استان از نوع استعمران است.
کاهش 40 درصدی تولید خرمای استعمران
وی تصریح کرد: سال گذشته خرمای استعمران خوزستان به دلیل کمبود و شوری آب حدود 40 درصد کاهش تولید داشت ولی اعتباری بالغ بر 10 میلیارد تومان به منظور بهبود نخلستان‌ها به استان اختصاص گرفت که در مرحله اول آن را برای شهرهای آبادان و خرمشهر و شادگان در دستور کار قرار دادیم.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان با اشاره به پیش بینی کشت 45 هزار هکتار کشت تابستانه در حوضه آبی مارون و جراحی اضافه کرد: هیچ گونه محدودیت یا ممنوعیت احتمالی در حوضه آبی مارون را نمی‌پذیریم چون هم اکنون میزان آب ذخیره شده در سد مارون یک میلیارد و 300 میلیون مترمکعب است.
چنگلوایی گفت: خسارت سیل بهمن و آذر 97 باسیل امسال هم‌پوشانی داشته و تمام خسارت بر مبنای فروردین امسال به کشاورزانی که اراضی خود را بیمه کرده و یا حتی بیمه نداشتند پرداخت می‌شود.
وی یادآور شد: برای وارد مدار شدن پمپ‌های آب اراضی کشاورزی خسارت دیده و همچنین ساماندهی ایستگاه‌های پمپاژ برنامه‌ریزی لازم صورت گرفته و معاونان و کارشناسان مربوطه نیز به مناطق سیل زده اعزام شد


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پیام استاندار خوزستان به مناسبت گرامیداشت هفته دفاع مقدس

روحانی: حاضریم از خطا‌های برخی همسایگان بگذریم

گزارش تصویری / رژه نیروهای مسلح خوزستان در گرامیداشت هفته دفاع مقدس

سخت ترین هجمه ها را به شیرین ترین پیروزی ها تبدیل کردیم

گزارش تصویری / ادای احترام استاندار خوزستان به شهدای حادثه تروریستی 31 شهریور

استاندار خوزستان:نیروهای نظامی ایران زینت اسلام و مسلمین هستند

رژه نیروهای مسلح در اهواز برگزار شد

رژه حماسی نیروهای مسلح در اهواز برگزار شد

محور «اهواز – اندیمشک» 31 شهریور مسدود می‌شود

آمادگی 100 درصدی پلیس آبادان برای خدمات رسانی ویژه به دانش آموزان

گردهمایی نیروهای مسلح در سالروز شکست حصر آبادان

روزهایی فراتر از تاریخ/ وقتی شهر صف به صف مقاومت شد

توزیع 24هزار بسته اهدایی کالا و لوازم‌التحریر در خوزستان آغاز شد

صادرات کالاهای غیرنفتی از گمرکات خوزستان 12 درصد افزایش یافت

صادرات 5.3 میلیارد دلاری کالاهای غیرنفتی از گمرک خوزستان

تحریم ها هیچ تاثیری برگمرکات خوزستان نداشته است

سارقان در منهول فاضلاب با 80 فقره سرقت در اهواز دستگیر شدند

رطوبت هوا در آبادان به 88 درصد رسید

قدرت موشکی و بازدارندگی کشور ضامن امنیت است

ارزش معاملات بورس خوزستان به یک هزار و 14 میلیارد ریال رسید

400 برنامه به مناسبت هفته دفاع مقدس در دزفول اجرا می شود

هت‌تریک نکونام مقابل مدعیان/ فولاد متخصص بردن در وقت‌های اضافه

فرمانده قرارگاه عمار: ترامپ روی هیچکدام از حرف های خود نمانده است

خوزستان روی گنج خوابیده است/مسائل روانی پیروز دربی را تعیین میکند

صدرنشین شکست خورد/ 21 گل از خط دروازه ها عبور کرد

اشتباهات بچه‌گانه‌ای در 3 بازی اخیر داشتیم/ پولی دریافت نکرده ایم

واکنش هواداران نفت به بخشنامه وزیر/سامانه بلیت‌فروشی مشکل داشت

شکست شهرخودرو و توقف سپاهان/ پیکان رکورد لیگ را به نام خودش زد!

ترکیب تیم‌های نفت آبادان و ذوب‌آهن اعلام شد

آتش سوزی مراتع در سالندکوه دزفول مهار شد

یادآوری 8 سال دفاع مقدس برای دشمنان ناراحت کننده است

ایران فرمول مذاکره را به زباله دان تاریخ سپرده است

خطیب نماز جمعه اهواز : فرمول مذاکره باید برای همیشه به زباله دان تاریخ ریخته شود

انفجار گاز در اهواز چهار مصدوم بر جا گذاشت

جزئیات حادثه انفجار منزل مسکونی در اهواز تشریح شد

50 میلیارد ریال کمک بلاعوض به سیل‌زدگان شادگان پرداخت شد

انفجارمنزل مسکونی 4واحده در اهواز/ بیرون کشیدن 4مصدوم از زیر آوار

پرداخت 160 میلیارد ریال تسهیلات برای تعمیر واحدهای سیل‌زده شادگان

کشف 277 قبضه سلاح غیرمجاز در خوزستان

باشگاه نفت آبادان در مورد یک بازیکن محکوم شد

ساقط کردن پهباد آمریکایی جشن ملی می خواست نه برجام

10 پرونده تخلف در طرح نظارتی بازگشایی مدارس شادگان تشکیل شد

وجود 2 میلیون نخل آسیب دیده در آبادان/ کاهش کیفیت آب بهمنشیر

وجود 20 میلیون نخل آسیب دیده در آبادان/ کاهش کیفیت آب بهمنشیر

لزوم مدیریت آب در تمام شهرهای خوزستان/افزایش خروجی آب از سدها

2400 موکب در ایران و عراق پذیرای زائران اربعین هستند

خوزستان در ایام اربعین میزبان زائران 97 کشور است

سهمیه آب اختصاص یافته به آبادان متناسب با نیاز این شهرستان نیست

جدال‌های جذاب و میزبانان مدعی/ دوئل غیرمستقیم سپاهان و شهرخودرو

با صنعت نفت متفاوتی مواجهیم/صدور کارت 3 بازیکن سرباز