پیام خوزستان

آخرين مطالب

طرح جامع مهندسی رودخانه و سیل به دولت ارائه شد سياسي

طرح جامع مهندسی رودخانه و سیل به دولت ارائه شد

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - اهواز - مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با تاکید بر یکپارچه سازی اقدامات در مدیریت سیلاب ها گفت: طرح جامع مهندسی رودخانه و سیل توسط وزارت نیرو به دولت ارائه شده است.

به گزارش ایرنا محمد حاج رسولی ها سه شنبه در نشست تخصصی واکاوی سیلاب 98-97 در اهواز اظهار داشت: وزارت نیرو با همکاری حقوقدان ها کارگروهی برای تدوین قانون جامع مهندسی رودخانه و سیل تشکیل داده و این طرح ظرف مدت یک ماه تدوین و به دولت پیشنهاد شده است.
وی افزود: این طرح در کمیته های مختلف دولت بررسی و چکش کاری شده و به مجلس ارائه خواهد شد که امیدواریم به سرعت تصویب شود.
حاج رسولی ها خاطر نشان کرد: این قانون می تواند عملکردها در مهندسی رودخانه و سیل را انسجام بخشیده و یکپارچه کند.
وی همچنین با اشاره به اقدامات وزارت نیرو برای مدیریت رودخانه ها گفت: 2 هزار و 400 نقطه حادثه خیز در رودخانه های کشور در سال 95 شناسایی و اعلام شده‌اند که تاکنون فقط 60 نقطه از آنها آزادسازی و یا ترمیم شده و مابقی به دلیل نبود اعتبارات مانده‌اند.
حاج رسولی ها تصریح کرد: خشکسالی 11 سال گذشته در کشور و محدودیت منابع مالی باعث شده بود که مهندسی رودخانه ها در اولویت قرار نگیرد و بودجه‌ای برای آن اختصاص داده نشود، این در حالیست که وزارت نیرو از سال 94 سند استراتژی مدیریت رودخانه ها را با رویکرد احیا آغاز کرده بود.
مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران همچنین بارندگی سال آبی جاری را در طول آمار 50 ساله کشور استثنایی دانست و گفت: این در حالیست که در سال 96 شدیدترین خشکسالی را در نیم قرن اخیر تجربه کرده بودیم.
به گفته وی بارش نیمه اول فروردین امسال در کرخه 198 میلیمتر بود در حالی که در مدت مشابه پارسال 5 میلیمتر بوده و آمار درازمدت آن 35 میلیمتر است که نشان می‌دهد این اتفاق چقدر استثنایی است.
وی با بیان اینکه وزارت نیرو نظام نامه سیلاب را برای خانواده این وزارتخانه بعد از سیل 95 تدوین کرده بود و در این سیلاب تمام اقدامات آن پیاده شد.
حاج رسولی ها در ادامه گفت: 9 بهمن پارسال در سفر به خوزستان متوجه شرایط خاص این استان و افزایش آوردها شده و گزارشی به وزیر نیرو ارائه شده که در پی آن جلسه‌ای ویژه برای خوزستان در 23 بهمن با حضور استاندار و اعضای ستاد بحران تشکیل و مقرر شد مسائل این استان در شورای عالی آب طرح و بررسی شود.
به گفته وی نگرانی‌ها در آن زمان بابت پایداری سد کرخه بود که در تراز 215 قرار داشت.
وی اظهار داشت: در این سیلاب 15 استان کشور درگیر بودند که سه استان شرایط حادی را تجربه می‌کردند.
حاج رسولی ها با اشاره به تشکیل کارگروه ملی سیلاب به دستور رئیس جمهوری افزود: در این کارگروه تمام جوانب سیلاب اعم از جنبه‌های اجتماعی و مدیریت ریسک و بیمه در نظر گرفته شده است.
*سیل و سد
مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان همچنین در این نشست گفت: به رغم احداث سدهای مخزنی بزرگ، وقوع سیل در پایین دست سدها با شدت بسیار کمتر، گریزناپذیر است.
فرهاد ایزدجو بلایای طبیعی و سیلاب‌ها را جزء جدایی ناپذیر از زندگی مردم در همه جوامع شهری و روستایی دانست و افزود: توزیع زمانی و مکانی غیریکنواخت بارش‌ها و تغییرات شرایط اقلیمی در سال‌های اخیر و برخی فعالیت‌ها و دخالت‌های نامطلوب انسان در طبیعت و حوضه‌های آبریز، از جمله دلایل شدت و خسارت‌های سیلاب‌های به وقوع پیوسته در کشور است که سیلاب سال‌های 1395 و 1398 از آن جمله هستند.
وی اضافه کرد: در مواجهه با پدیده سیل و کنترل و کاهش خسارت جانی و مالی ناشی از آن سه دیدگاه سازه‌ای، غیرسازه ای و ترکیبی وجود دارد که معمولاً ترکیب روش‌های سازه‌ای و غیرسازه ای بیشترین اثربخشی را در مدیریت سیلاب خواهد داشت.
ایزدجو همچنین گفت: حجم منابع و مصارف آب و محصولات تولیدی کشاورزی در خوزستان وابسته به آب باعث شده تا مدیریت مطلوب منابع آب در این استان از اهمیت ویژه ای برخوردار شود و عدم مدیریت صحیح آن در مواقع بحرانی نظیر شرایط سیلابی و خشکسالی خسارات سنگینی به دنبال خواهد داشت.
وی مساله آب را یک مساله میان بخشی دانست و افزود: مدیریت صحیح آب نیاز به همفکری و همکاری سایر دستگاه‌های تاثیرگذار در زمان خشکسالی و سیلاب بسیار بیشتر می‌شود و ضروری است که در این شرایط ارتباط تنگاتنگی میان دستگاه‌های اجرایی وجود داشته باشد که در سیلاب اخیر هماهنگی‌ها و تصمیم گیری های لازم در حد مطلوبی صورت گرفت.
مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان مجموع بارش‌های فروردین ماه امسال را در حوزه‌های آبریز استان 186 میلیمتر عنوان کرد و گفت: این مقدار بیشتر از چهار برابر بارش مدت مشابه پارسال بوده که باعث شده ورودی به سدهای استان در فروردین ماه به بیش از 15 میلیارد مترمکعب برسد که حدود سه برابر متوسط درازمدت ورودی‌های فروردین ماه است.
وی با بیان اینکه حجم فعال سدهای استان در حدود 13 میلیارد مترمکعب است اظهار داشت: بر اساس محاسبات کارشناسان این سازمان واقعه سیلاب فروردین در رودخانه کرخه یک سیلاب نادر با احتمال وقوع بسیار کم و دوره بازگشت بیش از یک هزار ساله است.
ایزدجو تاکید کرد: نگهداری و اطمینان از وضعیت سلامت سازه سدها برای خوزستان مهم و حیاتی بوده و در همین راستا، با توجه به شرایط سال آبی جاری توجه ویژه ای به ایمنی و پایداری سدهای مخزنی بزرگ استان صورت گرفت به نحوی که به عنوان نمونه در سد کرخه با ایجاد امکان آبگیری در مخازن بالاتر و افزایش حجم ذخیره سد کمک بزرگ و موثری در کاهش دبی خروجی از سد و جلوگیری از تشدید خسارت‌های پایین دست شد.
وی تصریح کرد: مدیریت آب در سیلابدشت ها با هدف کاهش خسارات، امری ضروری است لذا استفاده از تدابیر مهندسی رودخانه در پایین دست سدها همچون پهنه بندی سیلاب، احداث سیل بند در برخی مناطق خاص، انحراف جریان سیلاب، حفظ و افزایش ظرفیت عبوردهی جریان در رودخانه ها، جلوگیری از دخل و تصرف در رودخانه، آبخیزداری، حفظ و توسعه پوشش گیاهی حوضه آبریز بالادست سدها از جمله اقدامات موثر در این زمینه است.
به گفته وی راهکارهای ارائه شده و اقدامات عملیاتی در استان باعث شد خسارت جانی در این سیل نداشته باشیم و آسیبی به شهرهای استان وارد نشود.
ایزدجو همچنین با اشاره به تشکیل شورای مشورتی در سازمان آب و برق اظهار داشت: این سازمان با هدف استفاده حداکثری از ظرفیت علمی و تجربی موجود در استان و کشور برای مشورت و اتخاذ تصمیمات صحیح و به هنگام، کارگروه‌های ویژه ای متشکل از اساتید دانشگاه، کارشناسان خبره و نخبگان این سازمان تشکیل داد که تشکیل این کارگروه نتایج بسیار مطلوبی در مدیریت سیلاب‌ها داشت.
*آبان؛ سمینار ملی سیل
دبیر علمی نشست تخصصی واکاوی سیلاب 98-97 در ادامه گفت: سمینار ملی سیلاب آبان ماه امسال برگزار می‌شود.
سید محمود کاشفی نشست‌های تخصصی را شامل نشست شامل مدیریت مخازن سدها، پایش و مانیتورینگ و تاثیر آن در سیلاب، مهندسی رودخانه و تاثیر آن در سیلاب و پایداری سدها به ویژه سد کرخه عنوان کرد.
طغیان رودخانه‌های کرخه، دز و کارون در بهار امسال، 21 شهرستان را در خوزستان تحت تأثیر قرار داد و 374 روستا به صورت جزئی و کلی تخلیه شدند.
طبق گزارش جمعیت هلال احمر خوزستان، به 256 هزار و 701 نفر در استان (بیش از 46 هزار و 808 خانوار) امدادرسانی شده است.
در زمان سیلاب، خروجی سد دز تا بیش از سه هزار مترمکعب درثانیه و سد کرخه تا بیش از 2 هزار مترمکعب درثانیه افزایش یافته بود همچنین جریان رودخانه کارون در اهواز به بیش از سه هزار مترمکعب درثانیه رسید که در بیش از یک دهه گذشته بی سابقه بوده است.
9754/‏6002/‏

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

کنگره آمریکا به دنبال غرامت گرفتن از ایران

معاون وزیر کشور: مردم تشنه صداقت و پاکدستی مسئولان هستند

اختلاف در شهرداری و شوراهای شهر دیگر کافی است

توسعه ناوگان شهری اهواز باید در اولویت شهردار باشد

امیدیه با 49.3 درجه گرمترین نقطه خوزستان شد

مصرف برق در خوزستان بار دیگر رکورد زد

سرآغاز بهداشت در نظام سلامت امنیت روانی است

میانگین دمای خرداد خوزستان نسبت به دوره بلند مدت افزایش داشت

26 هزار و 347 پرونده در دادگستری دزفول مختومه شد

طرح تولید و اشتغال درخوزستان کلید خورد

واکنش روحانی به تحریم رهبر انقلاب و وزیر امور خارجه از سوی آمریکا

دشمن ما از مسیر عقلایی خارج شده است

معاون وزیر کشور: ارزیابی بیش از 169 هزار واحد سیل زده انجام شد

بالغ بر 10 هزار پرونده به دادسرای اندیمشک وارد شده است

آمار منازل نیازمند احداث و تعمیر در مناطق سیل زده خوزستان افزایش یافت

باشگاه فولاد خوزستان از «بلبلی» شکایت می کند

توزیع 14 هزار تن شکر در بازار خوزستان قیمت آن را تعدیل کرد

رسیدگی به درخواست های مردمی در مرکز سامد استانداری

دکتر امیرمحبیان: رهبر انقلاب از سستی برخی مدیران اجرایی ناراضی است

مسئولان فراتر از قانون رسیدگی به دارایی مقامات، مسئولان و کارگزاران نظام، شجاعانه درآمدهای خود را در معرض سنجش و ارزیابی شفاف بگذارند،

پیام تسلیت

نهاوندیان: کشور نیاز به ابتکار مالی و تحریم شکنی دارد

40 کیلوگرم مواد مخدر در ماهشهر کشف شد

آتش سوزی در دشت سوسن اندیکا مهار شد

نماینده ولی فقیه در خوزستان:دستگاه های اجرایی برای کاهش جرائم زمینه اشتغال را فراهم کنند

معاون وزیر: تفکیک جنسیتی مد نظر وزارت علوم نیست

واکنش پلیس به ویدیوی درگیری ماموران انتظامی با یک دختر جوان در تهرانپارس

استاندار:تمام دستگاه های خوزستان در قبال ساخت سیل بندها مسئول هستند

مسئول کمیته نقل و انتقالات: تاکنون هیچ قراردادی در هیات فوتبال خوزستان ثبت نشده است

طرح بهشت آباد، عامل معضلات زیست محیطی و تنش های اجتماعی خواهد بود

210 نفر در کمپ‌های ترک اعتیاد ایذه پذیرش شدند

ماندآبهای سیل به کانون‌های ریزگرد اهواز هدایت شود

8 هزار هکتار از اراضی کشاورزی هویزه و سوسنگرد هنوز اسیر سیلاب است

رزمندگان قرارگاه حمزه با تیم تروریستی در چالدران درگیر شدند

انتخابات از نمودهای مهم انقلاب اسلامی است

واژگونی وانت حامل اتباع غیر مجاز با 2 کشته و 25 مجروح

هم اندیشی برگزارکنندگان رویدادکارآفرینی ویتا

اختلاف خانوادگی بیشترین پرونده ورودی به دادگستری خرمشهر را شامل می شود

تعطیلی ادارات باعث کاهش 10 درصدی مصرف برق در دزفول می‌شود

10 هزار خانه در خوزستان به علت سیل نیازمند تعمیرات هستند

دزفول ظرفیت تبدیل شدن به قطب گردشگری دفاع مقدس را دارد

آمار خسارت به زیرساخت‌ها در جریان سیل متناقض است

مطهری: نیروهای‌ نظامی در انتخابات دخالت نکنند

اولویت خوزستان آمادگی برای مقابله با سیلاب و ترسالی مجدد است

230 کارچاق‌کن در خوزستان دستگیر شدند/سرنوشت متهمان حادثه 31شهریور

تکلیف میزان خسارت واحدهای تولیدی سیل‌زده تیرماه مشخص می‌شود

سیلاب‌ها به سمت کانون های ریزگرد هدایت شوند

2 بازیکن نفت مسجدسلیمان از این تیم جدا شدند

79 روایت از زندگی

مهارت های تبلیغی در حوزه‌های علمیه افزایش یابد