پیام خوزستان

آخرين مطالب

مناقشه بر روی سایت های ضد عفونی در پایانه بندر امام سياسي

مناقشه بر روی سایت های ضد عفونی در پایانه بندر امام

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - آبادان – ایرنا – احداث سایت های جدید ضد عفونی در پایانه بندر امام خمینی از سوی اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای خوزستان واکنش مالکان هشت سایت بخش خصوصی در حال فعالیت در این پایانه را در پی داشته است.

به گزارش ایرنا آغاز عملیات احداث 2 سایت شست و شو و ضدعفونی در محل پایانه بندر امام خمینی در استان خوزستان در حالی آغاز شده که از هشت سایت موجود در این پایانه که از 10 سال پیش در این پایانه احداث شده هفت سایت روزانه به یکهزار و 300 دستگاه کامیون خدمات ارائه کرده و به گفته مالکان آنها این پایانه ظرفیت لازم برای احداث سایت‌های جدید را ندارد.
مالک یکی از سایت‌های ضد عفونی کامیون در بندر امام خمینی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه سایت‌های ضد عفونی از سال 1388 با تاکید و نظارت بهداشت و دامپزشکی در پایانه بندر امام خمینی و در راستای بهداشتی نمودن حمل غلات صورت گرفت گفت: پیش از راه اندازی سایت‌های ضد عفونی در پایانه بندر امام خمینی، کامیون‌هایی که اقدام به حمل انواع کود شیمیایی، کود حیوانی و سایر محموله‌های صنعتی می‌کردند بدون هر گونه شست و شو و ضد عفونی اقدام به حمل و بارگیری غلات می‌نمودند که از نظر بهداشتی مورد تائید نبود.
حمید حمید بیان داشت: طبق الزام دامپزشکی و بهداشت کامیون‌های حمل غلات قبل از حمل باید شست و شو و ضد عفونی شوند لذا در این راستا از سال 1388 هشت سایت شست و شو و ضد عفونی کامیون‌های حمل غلات در پایانه بندر امام خمینی (ره) با هزینه و سرمایه گذاری بخش خصوصی راه اندازی شدند که از این هشت سایت تعداد هفت سایت عال بوده و ظرفیت شست و شو و ضد عفونی 12 هزار دستگاه کامیون را در روز دارند.
وی افزود: در حالی که در شرایط فعلی روزانه یک هزار و 300 دستگاه کامیون حمل بار در پایانه بندر امام شست و شو و ضد عفونی می‌شوند و تعداد سایت‌های موجود بیش از نیاز پایانه بندر امام خمینی می‌باشد اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان خوزستان در اقدامی نسنجیده و غیر کارشناسی اقدام به احداث 2 سایت جدید شست و شو و ضد عفونی در محوطه داخلی پایانه بندر امام خمینی در زمینی به وسعت 2 هکتار نموده است که قابل توجیه و کارشناسی نیست.
حمید همچنین از عدم همکاری مدیریت پایانه بندر امام خمینی با سایت‌های ضد عفونی کامیون‌ها انتقاد کرد و گفت: اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان خوزستان اخیراً مدیریت پایانه بندر امام را از هر گونه همکاری با سایت‌های ضد عفونی منع کرده در حالی که در گذشته قبض مربوط به شست و شو و ضد عفونی کامیون می‌بایست پیوست بارنامه می‌شد، اکنون این الزام حذف شده و موجب سردرگمی رانندگان کامیون‌ها نیز شده است.
وی با بیان اینکه هر یک از هشت سایت ضد عفونی بخش خصوصی مستقر در پایانه بندر امام بین 30 تا 60 نفر نیروی کار دارد احداث 2 سایت جدید ضد عفونی در این پایانه در حالی که ظرفیت آن از نظر تعداد سایت‌های ضد عفونی اشباع می‌باشد توجیه نداشته و غیر کارشناسی است.
این مدیر سایت ضد عفونی در پایانه بندر امام همچنین در خصوص تعرفه جدید پیشنهادی برای شست و شو و ضدعفونی کامیون‌ها بیان داشت: تعرفه تعیین شده برای شست و شو و ضد عفونی قسمت بار هر دستگاه کامیون 500 هزار ریال می‌باشد اما اکنون طبق اعلام دامپزشکی و برای جلوگیری از انتقال بیماری‌های جدید از طریق حمل و نقل غلات علاوه بر قسمت بار می‌بایست تمام بدنه، چرخ‌ها (لاستیک‌ها) و زیر کامیون نیز شست و شو و ضد عفونی شوند و یک سطح شست و شو به پنج سطح شست و شو و ضد عفونی افزایش یافته لذا تعرفه پیشنهادی جدید برای تصویب به کمیسیون نظارت شهرستان ماهشهر اعلام شده است اما مخالفت مدیر کل راهداری حمل و نقل جاده‌ای استان خوزستان را به دنبال داشته است.
حمید همچنین بیان داشت: چگونه است که اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان خوزستان عملکرد سایت‌های ضد عفونی بخش خصوصی در پایانه بندرامام را که زیر اداره بهداشت، دامپزشکی و کمیته نظارت فعالیت می‌کنند از نظر بهداشتی زیر سووال برده اما خود اقدامی برای احداث سایت ضد عفونی در پایانه‌های مرزی این استان که به مراتب باید بیشتر از نظر انتقال بیماری‌ها کنترل شوند نمی‌کند.
وی افزود: سایت‌های شست و شو و ضد عفونی مستقر در پایانه بندر امام خمینی با توجه به میزان تردد و بارگیری کامیون‌ها جوابگو بوده و حتی چند برابر بیش از عملکرد روزانه فعلی ظرفیت دارند و لذا احداث 2 سایت شست و شو و ضد عفونی جدید از سوی اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خوزستان در این پایانه هر یک با ظرفیتی چند برابر سایت‌های فعلی بخش خصوصی قابل توجیه و کارشناسی نیست.
فرماندار شهرستان ماهشهر در این خصوص به ایرنا گفت: سال گذشته کارگاه‌های ضدعفونی در پایانه بندر امام درخواست افزایش قیمت‌ها را دادند که این مورد در نشستی با حضور مسئولان مربوطه و معاونت مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خوزستان در فرمانداری ماهشهر بررسی شد که مورد تأیید اداره صنعت معدن و تجارت و اداره کل اقتصادی استان خوزستان قرار گرفت.
محسن بیرانوند افزود: مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خوزستان با افزایش قیمت شست و شو مخالف بود و مستندات آن نیز موجود است و حتی با ماهیت وجود این کارگاه‌ها در پایانه بندرامام مخالفت کرد.
وی بر ضرورت وجود سایت‌های ضد عفونی در پایانه بندر امام تاکید کرد و گفت: دامپزشکی و شبکه بهداشت بر ضرورت ایجاد این کارگاه‌ها تاکید دارند زیرا به سلامت مردم مرتبط هستند و فعالیت این سایت‌ها با اداره راهداری و حمل و نقل جاده‌ای نیست ولی مدیر کل استان بر تصمیم خود پافشاری می‌کند.
فرماندار شهرستان ماهشهر اظهار داشت: مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خوزستان با اقدامی خودسرانه بر احداث 2 سایت جدید شست و شو و ضدعفونی در پایانه بندر امام تاکید داشته که این موضوع برای سایر کارگاه‌های موجود در این پایانه موجب ذهنیت منفی شده است.
بیرانوند احداث 2 کارگاه ضد عفونی در پایانه بندر امام را عامل تنش اجتماعی عنوان کرد و گفت: مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خوزستان بدون هماهنگی با فرمانداری و مراجع شهرستانی و بدون در نظر گرفتن مسائل اجتماعی مزائده ای برای احداث این 2 سایت برگذار کرده و 2 کارگاه جدید در دست احداث می‌باشند.
وی افزود: جالب اینجاست که تعداد باکس‌های 2 کارگاه جدید از تمام کارگاه‌های موجود در پایانه بندر امام بیشتر است یعنی در حالی که در هر کارگاه فعلی چهار باکس شست و شو وجود دارد ولی در 2 کارگاه در دست ساخت در پایانه بندر امام خمینی 31 باکس طراحی شده که این موضوع انحصار بوجود می‌آورد.
فرماندار بندر ماهشهر گفت: باید سووال کرد احداث 2 سایت جدید شست و شو و ضد عفونی کامیون در بندر امام متناسب با ظرفیت انجام شده است ضمن اینکه آیا تضمینی برای ورشکسته نشدن سایر کارگاه‌های موجود در این پایانه وجود دارد.
وی تصریح کرد: هشت کارگاه با ایجاد اشتغال زایی برای 400 نفر در این پایانه وجود دارد که به معنی انحصار نیست ولی مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خوزستان با ایجاد 2 کارگاه انحصار را این پایانه بوجود آورد.
بیرانوند گفت: با ایجاد 2 کارگاه منافع عموم به خطر افتاد و عدم توجه به اخطارهای متعدد فرمانداری ماهشهر توسط مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خوزستان باعث تحریک کارگاه‌های موجود در پایانه شد و درگیری شکل گرفت.
فرماندار بندر ماهشهر عدم کارشناسی بر احداث 2 کارگاه ضد عفونی در پایانه بندر امام را نوعی انحصار عنوان کرد و افزود: از ابتدا باید احداث آن 2 کارگاه با شرایط متفاوت کارشناسی می‌شد و منافع دیگر کارگاه‌ها در نظر گرفته می‌شد.
بیرانوند اظهار داشت: این موضوع باید در استانداری بررسی شود زیرا درگیری مسلحانه در پایانه بندر امام خواسته یا ناخواسته مربوط به تصمیم گیری مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خوزستان بوده است.
وی افزود: اگر ساختار جدیدی ایجاد می‌شود نباید انحصاری باشد و توجیه احداث 2 کارگاه جدید باید ارائه شود، با دستور استاندار خوزستان احداث هرگونه کارگاه شست و شو و ضد عفونی در پایانه بندر امام با در نظر گرفتن ابعاد اجتماعی باید با هماهنگی فرمانداری این شهرستان باشد.
نماینده مردم ماهشهر، هندیجان و امیدیه در مجلس شورای اسلامی نیز در این خصوص به ایرنا گفت: تصمیمی که در احداث سایت ضد عفونی در پایانه بندر امام گرفته شده استغلط و در تعارض با سیاست‌های بالادستی کشور است، اصل 44 قانون اساسی دولت را مکلف کرده که تصدی گری به بخش خصوصی واگذار شود و دولت فقط در بعد حاکمیتی نقش داشته باشد.
علی گلمرادی احداث 2 کارگاه جدید ضد عفونی در پایانه بندر امام را هنجارشکنی عنوان کرد و اظهار داشت: این اقدام مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خوزستان از نظر مجلس یک تخلف قانونی است.
نماینده مردم ماهشهر، هندیجان و امیدیه در مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به اینکه پایانه بندر امام محل ازدحام و پارک تمامی کامیون هاست بنابراین شرایط مهیاست کامیون‌ها همانجا مرحله ضد عفونی را انجام دهند تا زمان مدیریت شود.
گلمرادی احداث 2 کارگاه جدید در پایانه بندر امام را با رونق کسب و کار آزاد در تعارض دانست و تصریح کرد: مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خوزستان با این اقدام اشتباه خود انحصاری را تعریف کرده و حالت رقابتی به صورت شرایط یکسان برای چند کارگاه دیگر از بین رفت و در یک نقطه انحصاری متمرکز شد.
وی افزود: چنانچه مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خوزستان دغدغه ارباب رجوع و متقاضی‌های ضد عفونی را دارد بستر فراهم است و در این پایانه مکان برای راه اندازی کارگاه‌های ضد عفونی وجود دارد ولی این احداث‌ها نباید به صورت انحصاری باشد.
گلمرادی اظهار داشت: بندر امام به دلیل به صرفه نبودن احداث سایت ضد عفونی را محدود کرده است و در حال حاضر متقاضیان زیادی وجود دارد ولی سازمان بنادر و دریانوردی به دلیل رونق کسب و کار مجوز برای احداث کارگاه‌های جدید را صادر نمی‌کند.
نماینده مردم ماهشهر، هندیجان و امیدیه در مجلس شورای اسلامی گفت: صدور مجوز کارگاه‌های ضد عفونی بر اساس ضوابط حاکم بر مناطق ویژه اقتصادی بر عهده مسئولان منطقه ویژه اقتصادی بندر امام است و بعلت اشباع بودن کارگاه‌های ضد عفونی عملاً این توسعه محدود شده بنابراین توجیه مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خوزستان در این رابطه اشتباه است.
وی افزود: رئیس سازمان حمل و نقل جاده و راهداری کشور باید در این خصوص جوابگو باشد زیرا در این رابطه چند بار به صورت کتبی و شفاهی به وی اعلام شده است که اقدامات مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خوزستان علاوه بر ایجاد تنش‌های اجتماعی، قوانین کشور را نیز خدشه دار کرده است.
گلمرادی با اشاره به اخطار مجمع نمایندگان استان خوزستان به رئیس سازمان حمل و نقل جاده‌ای و راهداری کشور گفت: مجمع نمایندگان استان خوزستان نیز به تصمیم اشتباه مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خوزستان اعتراض کرده است.
گلمرادی تصریح کرد: عامل اساسی مشکلات در حوزه حمل و نقل و پایانه‌ها مرتبط به ضعف رئیس سازمان حمل و نقل جاده و راهداری کشور است زیرا در مساله نظارتی کوتاهی می‌کند.
به گزارش ایرنا پایانه بندر امام خمینی (ره) از لحاظ میزان تناژ واردات محصولات فله، بزرگ‌ترین بندر کشور محسوب می‌شود و همین امر باعث شده تا ظرفیت‌های سرمایه گذاری متعددی را در خود ایجاد کند. اما این امر در بخش سایت‌های شست و شو و ضدعفونی مشکلاتی را به دنبال داشته است.
جازه انحصار فعالیت‌ها در این پایانه را نخواهیم داد
اجازه انحصار را به هیچکس نمی دهیم
مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خوزستان در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اتفاقات صورت گرفته در خصوص ایجاد 2 سایت جدید شست و شو و ضدعفونی کننده خودروهای سنگین حمل بار در پایانه بندر امام خمینی (ره)، گفت: بر اساس قوانین «رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور» اجازه انحصار فعالیت‌ها در این پایانه را نخواهیم داد.
غلامعباس بهرامی نیا اظهارداشت: البته نماینده مردم ماهشهر، بندر امام و امیدیه در این رابطه ایراداتی دارد که از وی خواسته شد که در اولین فرصت مشکلات حمل و نقل بار در پایانه بندر امام را مورد بررسی قرار دهیم تا برای آنها راهکاری‌هایی اندیشیده شود.
وی در پاسخ به این سوال که منظور شما از بیان واژه رانت در این ویدئو چه بوده، گفت: منظور این بود که اگر سرمایه گذاران جدید در حوزه حمل و نقل را نپذیریم فعالیت‌ها در پایانه انحصاری می‌شود و در نهایت رانت ایجاد خواهد شد و باید توجه داشت که جلوگیری از ورود سرمایه گذاری‌های جدید بر خلاف قوانین است.
مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خوزستان با تاکید بر اینکه در شرایط فعلی نیاز شدید به سرمایه گذاری بخش خصوصی و ایجاد اشتغال داریم، افزود: ضروری است که سایت‌های شستشو و ضدعفونی کننده خودروهای سنگین حمل بار در این پایانه افزایش پیدا کنند.
بهرامی نیا تصریح کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد که عده‌ای در تلاش هستند تا کار شست و شوی این حجم زیاد از کامیون‌های حمل بار در پایانه به صورت انحصاری باشد و به همین دلیل تعدادی از کارگران با این عنوان کذب که «قرار است بیکار شوند»، تحریک کردند تا دست به اقدامات جوی سازی شده‌ای بزنند تا به این بهانه از ایجاد سایت‌های جدید جلوگیری شود.
این مقام مسئول در اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای یادآورشد: با توجه به حجم تردد کامیون‌های باری می‌توان گفت که ایجاد سایت‌های جدید به هیچ وجه باعث بیکار شدن کارگران در دیگر سایت‌ها نخواهد شد.
او با تاکید بر اینکه پایانه بندر امام ظرفیت ایجاد پنج سایت جدید دیگر را دارد، گفت: به هیچ وجه انحصار در این پایانه را نخواهیم پذیرفت و اعتقاد داریم که در حال حاضر این 2 سایت باید ایجاد شوند.
7104/‌6068


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پیام استاندار خوزستان به مناسبت گرامیداشت هفته دفاع مقدس

روحانی: حاضریم از خطا‌های برخی همسایگان بگذریم

گزارش تصویری / رژه نیروهای مسلح خوزستان در گرامیداشت هفته دفاع مقدس

سخت ترین هجمه ها را به شیرین ترین پیروزی ها تبدیل کردیم

گزارش تصویری / ادای احترام استاندار خوزستان به شهدای حادثه تروریستی 31 شهریور

استاندار خوزستان:نیروهای نظامی ایران زینت اسلام و مسلمین هستند

رژه نیروهای مسلح در اهواز برگزار شد

رژه حماسی نیروهای مسلح در اهواز برگزار شد

محور «اهواز – اندیمشک» 31 شهریور مسدود می‌شود

آمادگی 100 درصدی پلیس آبادان برای خدمات رسانی ویژه به دانش آموزان

گردهمایی نیروهای مسلح در سالروز شکست حصر آبادان

روزهایی فراتر از تاریخ/ وقتی شهر صف به صف مقاومت شد

توزیع 24هزار بسته اهدایی کالا و لوازم‌التحریر در خوزستان آغاز شد

صادرات کالاهای غیرنفتی از گمرکات خوزستان 12 درصد افزایش یافت

صادرات 5.3 میلیارد دلاری کالاهای غیرنفتی از گمرک خوزستان

تحریم ها هیچ تاثیری برگمرکات خوزستان نداشته است

سارقان در منهول فاضلاب با 80 فقره سرقت در اهواز دستگیر شدند

رطوبت هوا در آبادان به 88 درصد رسید

قدرت موشکی و بازدارندگی کشور ضامن امنیت است

ارزش معاملات بورس خوزستان به یک هزار و 14 میلیارد ریال رسید

400 برنامه به مناسبت هفته دفاع مقدس در دزفول اجرا می شود

هت‌تریک نکونام مقابل مدعیان/ فولاد متخصص بردن در وقت‌های اضافه

فرمانده قرارگاه عمار: ترامپ روی هیچکدام از حرف های خود نمانده است

خوزستان روی گنج خوابیده است/مسائل روانی پیروز دربی را تعیین میکند

صدرنشین شکست خورد/ 21 گل از خط دروازه ها عبور کرد

اشتباهات بچه‌گانه‌ای در 3 بازی اخیر داشتیم/ پولی دریافت نکرده ایم

واکنش هواداران نفت به بخشنامه وزیر/سامانه بلیت‌فروشی مشکل داشت

شکست شهرخودرو و توقف سپاهان/ پیکان رکورد لیگ را به نام خودش زد!

ترکیب تیم‌های نفت آبادان و ذوب‌آهن اعلام شد

آتش سوزی مراتع در سالندکوه دزفول مهار شد

یادآوری 8 سال دفاع مقدس برای دشمنان ناراحت کننده است

ایران فرمول مذاکره را به زباله دان تاریخ سپرده است

خطیب نماز جمعه اهواز : فرمول مذاکره باید برای همیشه به زباله دان تاریخ ریخته شود

انفجار گاز در اهواز چهار مصدوم بر جا گذاشت

جزئیات حادثه انفجار منزل مسکونی در اهواز تشریح شد

50 میلیارد ریال کمک بلاعوض به سیل‌زدگان شادگان پرداخت شد

انفجارمنزل مسکونی 4واحده در اهواز/ بیرون کشیدن 4مصدوم از زیر آوار

پرداخت 160 میلیارد ریال تسهیلات برای تعمیر واحدهای سیل‌زده شادگان

کشف 277 قبضه سلاح غیرمجاز در خوزستان

باشگاه نفت آبادان در مورد یک بازیکن محکوم شد

ساقط کردن پهباد آمریکایی جشن ملی می خواست نه برجام

10 پرونده تخلف در طرح نظارتی بازگشایی مدارس شادگان تشکیل شد

وجود 2 میلیون نخل آسیب دیده در آبادان/ کاهش کیفیت آب بهمنشیر

وجود 20 میلیون نخل آسیب دیده در آبادان/ کاهش کیفیت آب بهمنشیر

لزوم مدیریت آب در تمام شهرهای خوزستان/افزایش خروجی آب از سدها

2400 موکب در ایران و عراق پذیرای زائران اربعین هستند

خوزستان در ایام اربعین میزبان زائران 97 کشور است

سهمیه آب اختصاص یافته به آبادان متناسب با نیاز این شهرستان نیست

جدال‌های جذاب و میزبانان مدعی/ دوئل غیرمستقیم سپاهان و شهرخودرو

با صنعت نفت متفاوتی مواجهیم/صدور کارت 3 بازیکن سرباز