پیام خوزستان

آخرين مطالب

مهر گزارش می دهد:

خوزستان در تب 50 درجه ای می سوزد/ روزهای گرم در راه هستند اجتماعي

خوزستان در تب 50 درجه ای می سوزد/ روزهای گرم در راه هستند

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - اهواز- پیش بینی هواشناسی نشان می دهد علاوه بر این هفته که به دلیل افزایش دما و عبور از مرز 50 درجه، تمامی ادارات و بانک های خوزستان تعطیل شدند، آغاز هفته آینده نیز با گرمای شدید همراه است.

خبرگزاری مهر -گروه استان‌ها: خوزستان در سال جدید آغازی طوفانی داشت و بارندگی‌های روزهای نخست سال علی رغم سیل آسا بودن، نوید هوایی بهاری را می‌دادند.
تابستان در بهار
این روزها اما هنوز به پایان بهار نرسیده، شاهد آغاز تابستان در خوزستان هستیم. هواشناسی استان یکشنبه 19 خرداد طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد بررسی نقشه‌های پیش یابی نشان دهنده استقرار توده هوای گرم و رخداد دمای 49 و 50 درجه سیلسیوس تا اواخر هفته جاری در خوزستان است.
با ارسال این اطلاعیه، با تصمیم استاندار خوزستان و با توجه به پیش بینی هواشناسی مبنی بر افزایش دمای استان در روزهای سه شنبه و چهارشنبه و وقوع دمای هوای بالای 50 درجه در این روزها و برای صرفه جویی در مصرف برق و رفاه حال شهروندان زمان پایان فعالیت ادارات در روز سه شنبه 21 خردادماه ساعت 12 ظهر اعلام شد و تمامی ادارات و بانک‌ها امروز چهارشنبه تعطیل شدند.
بار شبکه برق در اهواز افزایش یافت
روز دوشنبه نیز مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق اهواز اعلام کرد: صدور اطلاعیه‌های متعدد در رسانه‌های جمعی در برخی از مناطق شهرستان اهواز شاهد افزایش بار شبکه برق ناشی از مصرف بودیم.

حسن کریمی افزود: این افزایش بار شبکه باعث شد امروز در ساعت 45: 13 دقیقه نمودار شاخص دیسپاچینگ بالغ بر 164 مگاوات افزایش مصرف نسبت به مدت مشابه سال گذشته را نشان دهد.
به گفته مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق اهواز روز دوشنبه از ساعت 12 لغایت 18 اتفاقات متعددی روی شبکه برق فوق توزیع و توزیع اعم از خارج شدن ایستگاه از مدار برق، فیوز سوزی، سیم بریدگی و حتی گداختگی کابل سرویس و تجهیزات تابلوی برق مشترکین خانگی به دلیل عدم رعایت الگوی مصرف در بخش‌های از اهواز اتفاق افتاد.
دمای هوا خوزستان افزایش می‌یابد
مدیرکل هواشناسی خوزستان نیز در گفتگو با خبرنگار مهر ، با بیان اینکه بررسی نقشه‌های پیش یابی نشان دهنده روند افزایش دما از روز شنبه تا اواسط هفته آینده است، اظهار کرد: وقوع دماهای 49 درجه و بالاتر به ویژه در روزهای یکشنبه و دوشنبه هفته آینده در برخی مناطق جنوبی، جنوب شرقی، غربی و مرکزی استان پیش بینی می‌شود.
محمد سبزه زاری افزود: اوایل هفته آینده لغایت اواسط هفته آینده دماهای بالا و نزدیک 50 یا 50 درجه سانتیگراد در برخی مناطق استان از جمله اهواز، آبادان، امیدیه و شوش پیش بینی می‌شود.
زمین پست و هوا گرم!
شرایط آب و هوایی این روزها در استان خوزستان به گونه‌ای است که مردم روزها درگیر آفتاب سوزان و دمای بیش از 50 درجه هستند و شب‌ها را با هوایی که گرمای آن دست کمی از روز ندارد، سر می‌کنند.

پدر علم کویرشناسی ایران در گفتگو با خبرنگار مهر ، علت افزایش دمای در خوزستان و عبور آن از مرز 50 درجه را شرایط جغرافیایی استان عنوان کرده و می‌گوید: پست بودن زمین در خوزستان یکی از علت‌های اصلی شرایط آب و هوایی در این استان است.
پرویز کردوانی می‌افزاید: پیش از این عنوان می‌شد در خوزستان به علت کاهش بارندگی، شاهد افزایش دمای هوا هستیم اما همانگونه که ملاحضه شد، بارندگی در پاییز و زمستان سال گذشته مناسب بود و حتی آغاز سال 98 در این استان نیز با بارندگی‌های سیل آسا همراه شد. این بدان معنی است که گرم شدن هوا ارتباطی با کاهش بارندگی ندارد بلکه کاهش بارندگی به دلیل گرم شدن هوا است.
وی با اشاره به بی نظم شدن شرایط آب و هوایی کره زمین می‌گوید: در خوزستان صنایع زیادی مشغول فعالیت هستند که همین امر هم در گرم شدن هوا تأثیر مستیقم دارد.
خوزستانی‌ها مردمی با روحیه سوختن و ساختن!
این روزها توصیه‌های پزشکی و غیر پزشکی با توجه به افزایش بیش از حد دما در خوزستان، فضای مجازی را پر کرده است. استفاده از کلاه و عینک آفتابی، قرار نگرفتن در معرض نور مستقیم خورشید در ساعات گرم روز، صرفه جویی در مصرف آب وبرق بویژه در ساعات اوج مصرف، اجتناب از ترددهای غیر ضروری در حوالی ظهر تا اوایل غروب به منظور جلوگیری از گرمازدگی و آبیاری مزارع در اوایل صبح یا اوایل شب برخی از این توصیه‌ها است اما قطع برق در این شرایط آب و هوایی گرم باعث رنجش مردم شده است.

روز گذشته شرکت توزیع نیروی برق اهواز طی اطلاعیه‌ای خبر از خاموشی در 10 منطقه شهری این شهرستان به دلیل بروز اشکال فنی در تجهیزات انتقال نیرو، در اثر افزایش دمای هوا و پر باری تجهیزات نیرو رسان ناشی از عدم رعایت الگوی مصرف برق در روز چهارشنبه خبر داد و برق این 10 منطقه شهری امروز از ساعت 6 لغایت 10 صبح قطع شد.
وعده‌های روی زمین گرم مانده!
سال گذشته بود که عباس پاپی زاده، نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی و رئیس وقت مجمع نمایندگان خوزستان در نشست اعضای این مجمع با وزیر نیرو در استانداری خوزستان گفت: در فصل تابستان با توجه به وجود ریزگردها و بالابودن مصرف برق دستگاه تهویه هوا و کولرها مردم خوزستان برای تأمین دمای مشابه یک استان سردسیر باید 5 برابر انرژی مصرف کنند که موجب بالاتر بودن پیک مصرف می‌شود که مطالبه مردم خوزستان کاهش بهای برقشان است.
مطالبه‌ای که قرار بود با پیگیری مجمع نمایندگان مردم خوزستان در مجلس شورای به نتیجه برسد اما ظاهراً با سرد شدن هوا، داغ بودن اعداد نجومی قبض‌های برق خوزستانی‌ها به فراموشی سپرده می‌شود.
به گزارش خبرنگار مهر ، روحیه مردم خوزستان با گرم شدن هوا عجین شده است؛ شکایتی از گرم شدن هوا ندارند اما برایشان سخت است در راستای رعایت الگوی مصرف، قطع گاه و بی گاه و با اطلاع و بی اطلاع قبل برق را هم به دمای بالای 50 درجه سنجاق کنند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پیش‌بینی وزش باد برای امروز و فردای خوزستان

افتتاح دو خانه هلال در روستاهای شهرستان کارون

یک کشته و 6 مصدوم در حوادث ترافیکی امروز خوزستان

پوشش تاکنون 35 درصدی جمعیت هدف طرح کنترل فشار خون

پیش‌بینی گرد و خاک موقت برای آخر هفته خوزستان

وضعیت آب در اهواز خوب نیست / هشدار به شهرداری و شورای کارون

مطلوبیت میکروبی آب در مناطق سیل‌زده خوزستان پایین است

30 هزار میلیارد ریال برای اجرای طرح‌های هادی روستایی مصوب شد

احداث 20 هزار واحد مسکونی مناطق سیل زده توسط بسیج مستضعفین

کار ساخت و تعمیر 502 واحد مسکونی سیل زده در دشت آزادگان و هویزه خوزستان آغاز شد

یک خودرو هنگام گازگیری در اهواز در آتش سوخت

شهردار جدید به حمل و نقل شهری اهواز توجه کند

دستگیری 6 قاچاقچی و کشف 22 کیلوگرم مواد مخدر در آبادان

احداث و بازسازی یک هزار واحد مسکونی سیل‌زده در دشت‌آزادگان و هویزه

امضای حکم شهردار جدید اهواز توسط وزیر کشور

برای حفظ پاکیزگی آبادان به همراهی مردم نیاز مبرم داریم

قیصی پور: پذیرش 6 هزار بیمار از کشور عراق در خوزستان برای درمان

برخورد پژو پارس و پراید منجر به حبس یک نفر شد

30 هزار میلیارد ریال برای تهیه و اجرای طرح‌های هادی روستایی کشور مصوب شد

اختلال اینترنتی فعالیت پست آبادان را مختل کرد

اجرای طرح مشارکت اجتماعی نوجوانان ایران (مانا) در خوزستان

شعاع دید در بستان به دلیل وقوع گرد و غبار به 700 متر رسید

اتصال برق باعث وقوع سه حادثه آتش سوزی در اهواز شد

600 واحد مسکونی خسارت دیده از سیل در خوزستان تسهیلات دریافت کردند

تندباد با سرعت 70 کیلومتر چهارشنبه 29 خرداد اهواز را در بر می گیرد

شمال خلیج فارس تا جمعه مواج است

رئیس بنیاد مسکن کشور از روستاهای سیل زده شادگان بازدید کرد

ساماندهی باغ ویلاهای دزفول در دستور کار است

دمای هوای خوزستان کاهش می یابد

باد امروز گرد و خاک می‌کند

دمای هوا در آغاجاری به 49 درجه سانتیگراد رسید

قتل دو دختر جوان به دست عمویشان در آبادان

آب آشامیدنی شهر میانرود دزفول پنج ساعت قطع می شود

وقوع سه حریق شهری در اهواز از بامداد تاکنون

کاهش تدریجی دمای خوزستان در آخر هفته

میهمانسرای سازمان آب و برق در اهواز دچار آتش سوزی شد

2 زن در روستای تنگه یک آبادان به قتل رسیدند

11 طرح بهداشتی درمانی در گتوند در حال اجرا است

فردی 2 برادرزاده‌اش را به قتل رساند / دستگیری قاتل در صحنه جرم

21 هزار خرمشهری در طرح کنترل فشار خون پایش شدند

پلیس راهور سند ترافیکی امضا شده برای اربعین تحویل شهرداری دهد

آیا دود صبحگاهی در اهواز باقی می‌ماند؟

مهار حریق در مهمانسرای گیت بوستان اهواز

حریق سیلندر گاز، پراید را به آتش کشید

سارق پلاک‌های خودرو در دام پلیس آبادان

کشف محموله 10 میلیاردی پارچه قاچاق در امیدیه

احتمال آتش‌سوزی در خط لوله نفت، بیخ گوش رامشیر

دفن بدون تفکیک زباله در سایت صفیره / آتش‌سوزی اخیر عمدی بوده است

احتمال وقوع دمای 53 درجه در تیرماه خوزستان

اطفای حریق در شرح وظایف هلال احمر نیست