پیام خوزستان

آخرين مطالب

مهر گزارش می دهد:

خوزستان در تب 50 درجه ای می سوزد/ روزهای گرم در راه هستند اجتماعي

خوزستان در تب 50 درجه ای می سوزد/ روزهای گرم در راه هستند

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - اهواز- پیش بینی هواشناسی نشان می دهد علاوه بر این هفته که به دلیل افزایش دما و عبور از مرز 50 درجه، تمامی ادارات و بانک های خوزستان تعطیل شدند، آغاز هفته آینده نیز با گرمای شدید همراه است.

خبرگزاری مهر -گروه استان‌ها: خوزستان در سال جدید آغازی طوفانی داشت و بارندگی‌های روزهای نخست سال علی رغم سیل آسا بودن، نوید هوایی بهاری را می‌دادند.
تابستان در بهار
این روزها اما هنوز به پایان بهار نرسیده، شاهد آغاز تابستان در خوزستان هستیم. هواشناسی استان یکشنبه 19 خرداد طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد بررسی نقشه‌های پیش یابی نشان دهنده استقرار توده هوای گرم و رخداد دمای 49 و 50 درجه سیلسیوس تا اواخر هفته جاری در خوزستان است.
با ارسال این اطلاعیه، با تصمیم استاندار خوزستان و با توجه به پیش بینی هواشناسی مبنی بر افزایش دمای استان در روزهای سه شنبه و چهارشنبه و وقوع دمای هوای بالای 50 درجه در این روزها و برای صرفه جویی در مصرف برق و رفاه حال شهروندان زمان پایان فعالیت ادارات در روز سه شنبه 21 خردادماه ساعت 12 ظهر اعلام شد و تمامی ادارات و بانک‌ها امروز چهارشنبه تعطیل شدند.
بار شبکه برق در اهواز افزایش یافت
روز دوشنبه نیز مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق اهواز اعلام کرد: صدور اطلاعیه‌های متعدد در رسانه‌های جمعی در برخی از مناطق شهرستان اهواز شاهد افزایش بار شبکه برق ناشی از مصرف بودیم.

حسن کریمی افزود: این افزایش بار شبکه باعث شد امروز در ساعت 45: 13 دقیقه نمودار شاخص دیسپاچینگ بالغ بر 164 مگاوات افزایش مصرف نسبت به مدت مشابه سال گذشته را نشان دهد.
به گفته مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق اهواز روز دوشنبه از ساعت 12 لغایت 18 اتفاقات متعددی روی شبکه برق فوق توزیع و توزیع اعم از خارج شدن ایستگاه از مدار برق، فیوز سوزی، سیم بریدگی و حتی گداختگی کابل سرویس و تجهیزات تابلوی برق مشترکین خانگی به دلیل عدم رعایت الگوی مصرف در بخش‌های از اهواز اتفاق افتاد.
دمای هوا خوزستان افزایش می‌یابد
مدیرکل هواشناسی خوزستان نیز در گفتگو با خبرنگار مهر ، با بیان اینکه بررسی نقشه‌های پیش یابی نشان دهنده روند افزایش دما از روز شنبه تا اواسط هفته آینده است، اظهار کرد: وقوع دماهای 49 درجه و بالاتر به ویژه در روزهای یکشنبه و دوشنبه هفته آینده در برخی مناطق جنوبی، جنوب شرقی، غربی و مرکزی استان پیش بینی می‌شود.
محمد سبزه زاری افزود: اوایل هفته آینده لغایت اواسط هفته آینده دماهای بالا و نزدیک 50 یا 50 درجه سانتیگراد در برخی مناطق استان از جمله اهواز، آبادان، امیدیه و شوش پیش بینی می‌شود.
زمین پست و هوا گرم!
شرایط آب و هوایی این روزها در استان خوزستان به گونه‌ای است که مردم روزها درگیر آفتاب سوزان و دمای بیش از 50 درجه هستند و شب‌ها را با هوایی که گرمای آن دست کمی از روز ندارد، سر می‌کنند.

پدر علم کویرشناسی ایران در گفتگو با خبرنگار مهر ، علت افزایش دمای در خوزستان و عبور آن از مرز 50 درجه را شرایط جغرافیایی استان عنوان کرده و می‌گوید: پست بودن زمین در خوزستان یکی از علت‌های اصلی شرایط آب و هوایی در این استان است.
پرویز کردوانی می‌افزاید: پیش از این عنوان می‌شد در خوزستان به علت کاهش بارندگی، شاهد افزایش دمای هوا هستیم اما همانگونه که ملاحضه شد، بارندگی در پاییز و زمستان سال گذشته مناسب بود و حتی آغاز سال 98 در این استان نیز با بارندگی‌های سیل آسا همراه شد. این بدان معنی است که گرم شدن هوا ارتباطی با کاهش بارندگی ندارد بلکه کاهش بارندگی به دلیل گرم شدن هوا است.
وی با اشاره به بی نظم شدن شرایط آب و هوایی کره زمین می‌گوید: در خوزستان صنایع زیادی مشغول فعالیت هستند که همین امر هم در گرم شدن هوا تأثیر مستیقم دارد.
خوزستانی‌ها مردمی با روحیه سوختن و ساختن!
این روزها توصیه‌های پزشکی و غیر پزشکی با توجه به افزایش بیش از حد دما در خوزستان، فضای مجازی را پر کرده است. استفاده از کلاه و عینک آفتابی، قرار نگرفتن در معرض نور مستقیم خورشید در ساعات گرم روز، صرفه جویی در مصرف آب وبرق بویژه در ساعات اوج مصرف، اجتناب از ترددهای غیر ضروری در حوالی ظهر تا اوایل غروب به منظور جلوگیری از گرمازدگی و آبیاری مزارع در اوایل صبح یا اوایل شب برخی از این توصیه‌ها است اما قطع برق در این شرایط آب و هوایی گرم باعث رنجش مردم شده است.

روز گذشته شرکت توزیع نیروی برق اهواز طی اطلاعیه‌ای خبر از خاموشی در 10 منطقه شهری این شهرستان به دلیل بروز اشکال فنی در تجهیزات انتقال نیرو، در اثر افزایش دمای هوا و پر باری تجهیزات نیرو رسان ناشی از عدم رعایت الگوی مصرف برق در روز چهارشنبه خبر داد و برق این 10 منطقه شهری امروز از ساعت 6 لغایت 10 صبح قطع شد.
وعده‌های روی زمین گرم مانده!
سال گذشته بود که عباس پاپی زاده، نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی و رئیس وقت مجمع نمایندگان خوزستان در نشست اعضای این مجمع با وزیر نیرو در استانداری خوزستان گفت: در فصل تابستان با توجه به وجود ریزگردها و بالابودن مصرف برق دستگاه تهویه هوا و کولرها مردم خوزستان برای تأمین دمای مشابه یک استان سردسیر باید 5 برابر انرژی مصرف کنند که موجب بالاتر بودن پیک مصرف می‌شود که مطالبه مردم خوزستان کاهش بهای برقشان است.
مطالبه‌ای که قرار بود با پیگیری مجمع نمایندگان مردم خوزستان در مجلس شورای به نتیجه برسد اما ظاهراً با سرد شدن هوا، داغ بودن اعداد نجومی قبض‌های برق خوزستانی‌ها به فراموشی سپرده می‌شود.
به گزارش خبرنگار مهر ، روحیه مردم خوزستان با گرم شدن هوا عجین شده است؛ شکایتی از گرم شدن هوا ندارند اما برایشان سخت است در راستای رعایت الگوی مصرف، قطع گاه و بی گاه و با اطلاع و بی اطلاع قبل برق را هم به دمای بالای 50 درجه سنجاق کنند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سامانه هشدار سیل درخوزستان راه‌اندازی می‌شود

اجرای طرح توانمندسازی زنان سرپرست خانوار با اولویت مناطق سیل‌زده

برای قضاوت در مورد عملکرد شهردار اهواز زود است

اختصاص 80 میلیارد تومان به تکمیل پروژه‌های عمرانی شهر اهواز

مقصر توسعه نیافتگی اهواز، تهرانی‌ها نیستند

استفاده شبکه‌های قاچاق از خوزستان به عنوان معبر

تشکیل پرونده احتکار برای انبارهای تاییدنشده

نصب ردیاب در کشتی‌ها و قایق‌های تجاری و صیادی جهت جلوگیری از قاچاق

ماجرای فیلم جابه‌جایی بیمار باردار ایرانی با بیمار عراقی چه بود؟

افزایش دمای خوزستان در هفته آخر تابستان

طول پل دسترسی به بندر اروندکنار 22 متر افزایش یافت

صلح و سازش، پایان نزاع دو طایفه شادگانی با 8 کشته

دستگیری قاتل فراری پیش از خروج از کشور

شبکه تلفن همراه در 50روستای اندیکا قطع شد

خوزستان امروز و فردا، باد و خاک محلی

برخورد سه خودرو در کیانپارس اهواز

آخرین وضعیت طرح توسعه فرودگاه فعلی اهواز

خوزستانی‌ها در شام غریبان حسینی گریستند

پیش‌بینی خاک محلی برای آبادان و شادگان

سوگواری عاشورای حسینی در سراسر خوزستان برگزار شد

واژگونی پژو 3 مصدوم برجای گذاشت

قیام امام حسین(ع)، روحیه اسلام ناب و اصیل را احیا کرد

دمای خوزستان پایین‌تر می‌آید

مراسم عزاداری تاسوعای حسینی در خوزستان برگزار شد

بدون قیام امام حسین(ع)، چارچوب اسلام با تحریف مواجه می‌شد

اعلام محدودیت‌های ترافیکی تاسوعا و عاشورای حسینی در اهواز

تلاش جهت تعمیر و احداث منازل روستای سیل‌زده «حمدان سلجه» در موعد مقرر

تمهیدات آتش‌نشانی اهواز ویژه مراسم تاسوعا و عاشورای حسینی

جزئیات برگزاری مراسم تاسوعا و عاشورای حسینی در اهواز

خودسوزی سوداگر مرگ در اهواز ناکام ماند

ادامه روند کاهش دما در خوزستان

مهار آتش در کوه‌های منگشت باغملک پس از 4 شبانه‌روز

5 مصدوم حاصل برخورخورد دو خودرو در ایذه

نظارت دامپزشکی خوزستان بر ذبح دام‌های قربانی در تاسوعا و عاشورا

پایگاه‌های انتقال خون خوزستان، آماده دریافت "نذر خون"

تاثیر مهم قیام امام حسین(ع) در احیای سنت و دین پیامبر(ص)

اختصاص یک‌سوم اعتبارات امسال مقابله با ریزگرد به خوزستان

حریق تریلر حامل مواد شیمیایی در محور اهواز - اندیمشک

گرد و غبار امسال خوزستان قطعی است / تا کی آب کانون‌های ریزگرد از آب شرب تامین می‌شود؟

حریق عمدی یک واحد مسکونی در کوی علوی اهواز

پیش‌بینی باد و خاک موقت برای خوزستان

اختلافات خانوادگی، علت انفجار کوی صادقیه اهواز

واکسیناسیون بیش از 2 میلیون راس دام جهت کنترل آبله گوسفندی

توصیه‌های رئیس مرکز بهداشت خوزستان به موکب‌داران و فعالان هیات‌های عزاداری

کشف جسد دختر جوان در رودخانه کارون

پیش‌بینی کاهش تا 5 درجه‌ای دما در خوزستان

آغاز برگزاری همایش شیرخوارگان حسینی در خوزستان

انفجار گاز در اهواز 4 مصدوم برجای گذاشت

دمای خوزستان کوتاه می‌آید

با این اعتبارات، تکمیل مترو اهواز 250 سال طول می‌کشد / دارند کاسه و کوزه را بر سر «کیسون» می‌شکنند