پیام خوزستان

آخرين مطالب

شهردار آبادان:

برای حفظ پاکیزگی آبادان به همراهی مردم نیاز مبرم داریم اجتماعي

برای حفظ پاکیزگی آبادان به همراهی مردم نیاز مبرم داریم

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - آبادان - شهردار آبادان بر ضرورت همراهی و مشارکت مردم در حفظ پاکیزگی شهر به طور جدی تاکید کرد.
 حسین حمید پور صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه در محل سرسرای اجتماعات شهرداری آبادان با اشاره به طرح در دست اجرای شهردار تحت نام «طرح ویژه 77» اظهار کرد: پیشتر نیز موضوع پاکسازی شهر آبادان به دلیل عدم همراهی و مشارکت شهروند با خروجی مورد انتظار همراه نبود و اگر چه برای مدتی کوتاه وضعیت آن منطقه و یا ناحیه به لحاظ پاکسازی و نظافت خوب می‌شد اما به طور مجدد به حالت پیش از پاکسازی بر می‌گشت که این موضوع نشان از ضعف سیستم نظارتی شهرداری و عدم همکاری مناسب و قابل قبول از سوی شهروندان دارد، لذا درصدد آن بر آمدیم تا با رفع ضعف نظارتی شهرداری، مردم را نیز برای همکاری و مشارکت در زمینه پاکیزه نگه داشتن محیط شهری تشویق کنیم و برای این منظور بحث پاکسازی آبادان به صورت بخش به بخش را تحت نام طرح ویژه 77 در دستور کار خود قرار دادیم.
وی افزود: پس از انجام نشستهای مختلف برای رسیدن به یک مدل مناسب برای انجام پاکسازی و نظارت بر حسن انجام کار در نهایت به رقم 77 رسیدیم، در تقسیم بندی‌ها سعی کردیم که حداقل یک محله در یک بخش قرار بگیرد و خیابان‌های اصلی حد فاصل بخشها نیز در آن دیده شود.
شهردار آبادان با بیان اینکه آبادان 14 ناحیه در قالب سه منطقه شهرداری دارد، تصریح کرد: به منظور انجام مناسب و مطلوب عملیات پاکسازی و بهسازی و نظارت بهینه بر حسن انجام کار، آبادان را به بخشهای کوچک‌تر (یعنی 77 بخش) تقسیم کردیم به طوری که در این تقسبم بندی منطقه یک به 24 بخش، منطقه دو به 22 بخش به اضافه 13 بخش در ناحیه ویژه مان در منطقه دو و منطقه سه را نیز به 18 بخش تقسیم کردیم.
حمید پور ادامه داد: آنچه که در طرح 77 اتفاق می‌افتد آنکه 9 فعالیت شامل هرس درختان، نخاله برداری، لکه گیری آسفالت خیابان اصلی و فرعی، شستشوی جداول و درختان واقع در آن بخش، رنگ آمیزی جداول و اصلاح علائم ترافیکی موجود در آن بخش، نی زدایی، جاروکشی معابر اصلی و فرعی، تعمیر درهای خراب منهول ها ، جمع آواری زوائد خطرساز برای شهروندان، چنگالی کانالهای روباز در فاز نخست اجرای این طرح در حداقل سه ماه زمان پیش بینی شده، به انجام می‌رسد و در ادامه، پس از یک تنفس حدود 10 روزه فاز دوم طرح با اضافه شدن چند اقدام جدید برای انجام در بخشها ، به طور مجدد دنبال می‌شود، این طرح تا رسیدن به یک وضعیت مناسب و پایدار به لحاظ بهبود شرایط محیط شهری، ادامه دارد که شاید به یکی دو سال هم برسد.
وی گفت: از هفته گذشته طرح ویژه 77 آغاز شده و همچنان ادامه دارد، در این طرح برای رسیدن به یک مدل مشخص، هر بخش در هر ناحیه و منطقه مشخص را کدگذاری کردیم، به طور مثال کد 311 معرف شهرک دریا به عنوان بخش یک واقع در ناحیه یک، منطقه سه است که انتظار می‌رود تا شهروندان کدهایی را که مربوط به بخشها ، نواحی و مناطق مرتبط با منازل خودشان هست را به خاطر بسپارند تا در موارد کاری مشابه هنگامی که کدی اعلام می‌شود، شهروندان آن بخش بدانند که قرار است کار در بخش آنان صورت گیرد و حتی به منظور مشارکت و همراهی به کمک شهرداری بیایند و حداقل محیط اطراف منازل خودشان را تمیز و پاکیزه نگه دارند.
حمید پور افزود: در حوزه اطلاع رسانی در زمینه نحوه اجرا و روند انجام امور در طرح 77، واحد روابط عمومی و امور بین الملل شهرداری آبادان نیز اقداماتی را به انجام رسانده و ادامه دار خواهد بود.
لزوم همراهی رسانه‌ها
وی بر ضرورت حضور فعال رسانه‌ها در روند اجرای بهتر و ملموس‌تر این طرح به جهت فرهنگ سازی عمومی و آگاهی بخشی به شهروندان از اقدامات انجام شده و در شرف انجام، تاکید و اظهار کرد: حضور معتمدان هر بخش در کنار شهرداری می‌تواند ما را در امر اجرای بهتر کارها با هدف فرهنگ سازی عمومی به منظور افزایش میزان مشارکت‌های مردمی در زمینه پاکیزه نگه داشتن محیط زندگی شأن کمک کند به این افراد از سوی شهرداری کارت شناسایی تحت عنوان «شهر یار افتخاری» داده می‌شود.
شهردار آبادان تصریح کرد: در اجرای طرح ویژه 77، موضوع کیفی سازی اقدامات قابل انجام در زمینه پاکسازی و بهسازی محیط شهری بسیار حائز اهمیت است و لذا پس از انجام هر اقدام، کار نظارت بر حسن انجام صورت و چنانچه به تکرار اقدام در آن بخش نیاز بود، این کار به طور مجدد انجام می‌شود.
حمیدپور یادآور شد: امید می‌رود طرح ویژه 77 با موفقیت به سرانجام برسد ضمن آنکه میزان مشارکت شهروندان برای دستیابی به همان انتظار داشتن شهری تمیز و پاکیزه افزایش یابد.
به گفته وی، اگر توجه و همراهی شهروندان در بحث کاهش تولید زباله، رعایت زمان قرار دادن زباله‌ها در خارج از منازل (11 شب به بعد) و رها نکردن زباله‌ها در هر نقطه از شهر صورت نگیرد، هر اقدامی در جهت جمع آوری زباله‌ها ولو فراوان و پر تکرار، بی حاصل خواهد بود.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در بحث خدمات شهری 16 مورد اقدام برای انجام برای شهرداری تعریف شده است، گفت: 150 نفر به طور مستقیم و غیر مستقیم با استفاده از بیش از 30 دستگاه ماشین آلات مختلف در طرح ویژه 77 مشغول کارند ضمن آنکه هزینه 2.5 میلیارد تومانی پیش بینی شده مورد نیاز در اجرای طرح را نیز بایستی بتوانیم از محل درآمدهای شهرداری تأمین کنیم.
تخفیف در عوارض
حمید پور افزود: شهروندانی که در کنار شهرداری هستند و در پاکیزه نگه داشتن محیط شأن تلاش می‌کنند، در میزان عوارض خدمات شهری قابل پرداختشان به آنان تخفیف داده می‌شود و این تشویقی ما به شهروندان آبادانی است.
وی با اشاره به اینکه داشتن محیط پاک یکی از حقوق شهروندی است، اظهار کرد: در بحث نخاله‌ها، با آن دسته از افرادی که بدون در نظر گرفتن حقوق شهروندی اقدام به ریختن نخاله‌های ساختمانی در نقاط مختلف شهر می‌کنند، به طور جدی برخورد می‌کنیم، شهروندان در صورت مشاهده چنین مواردی می‌توانند مراتب را به شکل یادداشت شماره پلاک خودرو حمل نخاله و یا ارسال تصویر خودرو متخلف به شهرداری ارائه دهند تا ما نیز از فرد متخلف به مرجع قضائی به طور رسمی شکایت کنیم.
شهردار آبادان تصریح کرد: در بحث آسفالت و لکه گیری معابر و خیابان‌های اصلی در فاز نخست، 25 تن قیر را تهیه کردیم، آسفالت معابر فرعی در فاز دوم طرح، پیش بینی شده است.
حمیدپور یادآور شد: برای انجام لکه گیری معابر اصلی و فرعی در هر منطقه بیش از 150 تن قیر نیاز است و این سوای از مصالح سنگین مورد نیاز برای ترکیب با قیر است، البته در حال حاضر به دلیل برخی مسائل، دستگاه‌های متولی امر تأمین قیر قدری با مشکل در تأمین مواجه شده‌اند که اقدامات برای رفع مشکلات در شرف انجام است. به گفته وی، برای لکه گیری تمامی خیابان‌های اصلی و فرعی حدود 500 تن قیر نیاز است.
انضباط شهری در آبادان شکل می‌گیرد
وی همچنین در بخش دیگری از سخنانش گفت: در حال حاضرسه واحد اجراییات در مناطق سه گانه شهرداری فعالیت دارند که قرار است از این پس امورشان را در قالب «انضباط شهری» و با اقداماتی گسترده‌تر و عملیاتی تر به انجام برسانند که از جمله آن می‌توان به موضوع جمع آوری سد معبرها و جمع آوری باقیمانده آنچه در حوزه ساخت و ساز در نقاط مختلف شهر انجام و رها شده، اشاره کرد.
حمید پور با تاکید بر اینکه مباحث اجتماعی در طرح ویژه 77، گنجانده شده، افزود: انتظارمان، گسترش مشارکت‌های مردمی در روند و ادامه اجرای طرح و دنباله دار بودن مشارکت‌ها حتی پس از اتمام طرح است، بر همین اساس از مدیریت پسماند و واحد روابط عمومی خواسته شده تا در زمینه فرهنگ سازی عمومی در بحث نظافت شهری با برنامه ریزی و انجام نشست‌های مختلف با دارندگان ایده و تفکر خلاقانه و قابل اجرا به مدلی از فرهنگ سازی متناسب با بافت جمعیتی شهر آبادان برسند تا پس آن به مرحله اجرا درآید.
وی اظهار کرد: اتمام طرح ویژه 77 زمانی است که این فرهنگ در میان شهروندان نهادینه شود که خودشان نسبت به انجام اتفاقات ناخوشایند از سوی برخی افراد در حوزه نظافت عمومی واکنش نشان دهند، به طور حتم اگر ما به این سطح از فرهنگ شهروندی برسیم، اتفاقات خوبی در شهر آبادان رخ می‌دهد.
شهردار آبادان تصریح کرد: علاوه بر شهروندان، ادارات و سازمانهای مختلف سهری نیز بایستی برای بهبود چهره شهر نسبت به پاکیزه کردن محیط اطراف محل کارشان و نگهداشت این وضعیت اقدام کنند، برای داشتن شهری تمیز و ایده آل به مشارکت و همراهی عمومی اعم از مردم و مسئولان نیاز است.
حمیدپور یادآور شد: نکته قابل تاکید در اجرای طرح ویژه 77 آنست که اجرای این طرح، خللی در انجام اقدامات معمول و روزانه خدمات شهری ندارد بلکه حرکتی مکمل اقدامات روزمره در حوزه خدمات شهری است.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

خسارتی از زلزله‌های اهواز گزارش نشده است

اهواز سه بار لرزید

5 مصدوم حاصل واژگونی پراید در رامهرمز

غربالگری 94 درصدی طرح ملی کنترل فشار خون در خوزستان

دستگیری سارق چاقو به دست در اهواز

اجرای حکم پرونده "36 هزار کولر گازی" متوقف نشده است

آخرین وضعیت پرونده توقیف 36 هزار کولر گازی قاچاق در خوزستان

مدیریت باید با نیاز جامعه اسلامی منعطف باشد / تعامل به معنای سفارش‌پذیری نیست

لزوم استفاده از ظرفیت‌های مدنی در انجام مسئولیت‌های حکومتی

‏تخلیه زباله در تالاب شادگان حیات جانداران را به مخاطره انداخته است

قاچاقچی پرنده شکاری در فرودگاه آبادان به دام افتاد

جوجه آوری گونه کمیاب خروس کولی در تالاب شادگان

خوزستان هفته آینده هم گرمای 50 درجه را تجربه می کند

سال قبل 1500 نفر موفق به ترک اعتیاد در کمپ‌های دزفول شدند

هوای امروز شادگان، "خطرناک" / 12 شهر، "ناسالم" برای گروه‌های حساس

گرما و خاک و شرجی با هم به خوزستان می‌آیند

94 درصد گروه هدف طرح ملی کنترل فشار خون در خوزستان غربالگری شدند

هشدارهای پلیس جهت پیشگیری از کیف‌قاپی

بخشش قاتل با صلح و سازش بین دو طایفه در کارون

گرد و غبار بندر امام و هندیجان٬ 8 برابر حد مجاز

تعیین اجاره‌بها برای اسکان موقت زلزله‌زدگان مسجدسلیمان

بهره‌مندی بیش از 1800 معتاد متجاهر از خدمات بهزیستی خوزستان

مرگ سارق مسلح در نقشه فرار نافرجام همدستانش

خوزستان دوباره بالای 50 می‌رود

پنج شناور صیادی متخلف در آب‌های خوزستان توقیف شدند

جلوگیری از قاچاق یک "دلیجه" در فرودگاه بین‌المللی آبادان

سرعت غیرمجاز در جاده اهواز – اندیمشک حادثه‌ساز شد

دلیل آتش‌سوزی تفرجگاه جاده سد کرخه چه بود؟

سارق طلا در اهواز به دام پلیس افتاد

هشدار پلیس آگاهی خوزستان برای پیشگیری از سرقت خودرو

10 هکتار از جنگل‌های میشداغ طعمه حریق شد

جمع‌آوری سالانه 700 معتاد متجاهر در خوزستان

لزوم راه‌اندازی اردوگاه ترک اعتیاد اهواز تا مردادماه

وضعیت آب و فاضلاب خوزستان همیشه مشکل‌زا بوده است

ساماندهی استندهای سیگار در فروشگاه‌های خوزستان به کجا رسید؟

اعلام برنامه زمان‌بندی هرس درختان کنوکارپوس خوزستان

سیستم بهداشت و درمان هنوز از "کنوکارپوس" شاکی است

ارجاع رسیدگی به وضعیت سیگار و قلیان به شورای تامین خوزستان

رودخانه‌های خوزستان در سه ماه امسال 30 قربانی گرفتند

حتی در حوضچه‌های پرورش ماهی، کود شیمیایی می‌ریزند

خوزستان از فردا خاکی است

افزایش تدریجی دما در خوزستان

افتتاح دو پروژه توانبخشی در خوزستان به مناسبت هفته بهزیستی

کشف نزدیک به 40 کیلوگرم انواع مخدر در اهواز

نگرانی از وقوع بارندگی زودهنگام و بروز مشکلات تنفسی در خوزستان

ربیعی: روحانی نشان داد ایران استراتژی دارد

نجات سه کودک محبوس در اتاق خواب

شناسایی 95 کودک کار در دزفول / 46 کودک ساماندهی شدند

توقیف محموله کالای خانگی قاچاق در آب‌های آبادان

یک کشته و 13 زخمی حاصل درگیری طایفه‌ای در شوش