پیام خوزستان

آخرين مطالب

بعد از یک زلزله و 30 پس لرزه؛

مسجدسلیمان به آرامش نسبی رسید / زلزله سدها را تهدید نمی‌کند سياسي

مسجدسلیمان به آرامش نسبی رسید / زلزله سدها را تهدید نمی‌کند

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - اهواز - مسجدسلیمان بعد از تجربه یک زلزله 5.7 ریشتری که منجر به خرابی برخی واحدهای مسکونی شد، هم اکنون به یک آرامش نسبی رسیده است و مردم زندگی عادی خود را آغاز کرده‌اند.

به گزارش خبرنگار مهر ، روز دوشنبه ساعت 11:30 زلزله‌ای باقدرت 5.7 ریشتر همه مردم خوزستان و استان‌های هم‌جوار را به شوک فرو برد که در همه این مناطق، این زلزله احساس شد تا اینکه مرکز لرزه‌نگاری دانشگاه تهران مرکز زمین‌لرزه را شهرستان مسجدسلیمان معرفی کرد. این زلزله در علاوه بر شهرهای استان خوزستان، در استان‌های همدان، لرستان، چهارمحال و بختیاری و کهکیلویه و بویراحمد نیز احساس شد.
مسجدسلیمان قبل از اینکه با زلزله شدید روز دوشنبه برای مردم ایران شناخته شود، با پیشینه تاریخی‌اش به عنوان زادگاه نفت در خاورمیانه برای ایرانی‌ها شناخته شده بود و اولین گام‌های صنعتی شدن ایران در این شهر نفت‌خیز برداشته شد.
در ساعت چهار صبح روز پنجم خردادماه 1287 خورشیدی برابر با 26 ماه مه 1908 میلادی، مته حفاری گروهی انگلیسی که بعد از سال‌های حفاری بی‌نتیجه در ایران به اوج ناامیدی رسیده بودند، از ضخامت زمینی به قطر 300 متر عبور کرد و آخرین ضربه خود را به صخره عظیمی که روی منبع نفت قرار داشت فرود آورد، در نتیجه در عمق یک هزار و 180 پا (360 متری) نفت با فشار زیادی تا 50 پا (15 متر) بالاتر از نوک دکل حفاری فوران کرد و کارگران را در خود غرقه ساخت. بدین ترتیب فصل جدیدی در تاریخ کشور رخ داد و ایران به جمع کشورهای نفت‌خیز جهان پیوست.
بعد از این واقعه بود که مسجدسلیمان به عنوان زادگاه نفت خاورمیانه شناخته شد و نفت به صورت بی‌محابا از کالبد این شهر استخراج و به شهرها و کشورهای مختلف صادر یا تبدیل به فرآورده‌های دیگر می‌شد اما روز دوشنبه این هفته مسجدسلیمان دوباره بر سر زبان‌های افتاد اما این بار به علت زلزله‌ای 5.7 ریشتری که باعث لرزش شدیدی در این شهر شد.

برخی خانه‌های مسکونی، واحدهای تجاری و بانک‌ها به علت این زلزله تخریب شدند و شب آن روز مردم به توصیه مسئولان در خانه‌های خود نخوابیدند تا از شر حوادث احتمالی ناشی از پس لرزه‌ها در امان بمانند. بعد از زلزله 5.7 ریشتری روز دوشنبه تقریباً 30 پس لرزه نسبتاً شدید و ملایم، شهرهای مسجدسلیمان و همسایه آن ایذه که آن هم از این زلزله شدید، متأثر شده بود، را لرزاند ولی اکنون شهر به آرامش نسبی رسیده و زندگی مردم جریان عادی خود را یافته است.
2115 نفر متأثر از زلزله
آخرین پس لرزه‌ای که شهر مسجدسلیمان را به لرزه درآورد، ساعت 3:30 بامداد امروز چهارشنبه بود که قدرت 2.5 ریشتر اعلام شده است اما به گفته مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر خوزستان، 470 خانوار به تعداد دو هزار و 115 نفر در بخش‌های گلکیر و مرکزی شهرستان مسجدسلیمان از زمین‌لرزه 5.7 ریشتری و پس لرزه‌های آن متأثر شدند.
علی خدادادی در گفتگو با خبرنگار مهر ، اظهار کرد: از این تعداد، 378 خانوار به تعداد یک هزار و 701 نفر از خدمات جمعیت هلال‌احمر بهره‌مند شدند.
وی افزود: 115 نفر در اثر زمین‌لرزه مسجدسلیمان مصدوم شدند و به 10 نفر مصدوم نیز در مناطق مرغاب، سوسن، سراک و مرکزی شهرستان ایذه خدمات امدادی ارائه شد.
مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر خوزستان تصریح کرد: با توجه به احتمال بروز پس لرزه در مناطق مختلف مسجدسلیمان و تخریب برخی از منازل، 378 خانوار شب دوشنبه اسکان اضطراری شدند.
خدادادی گفت: یک مرد کهن‌سال در مسجدسلیمان به دلیل ترس از زمین‌لرزه و بر اساس این گزارش، اثر عارضه سکته قلبی جان باخت.
وی ادامه داد: پنج اردوگاه اسکان اضطراری در بخش مرکزی و گلگیر شهرستان مسجدسلیمان به استعداد 470 چادر امدادی برپا شد.
مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر خوزستان گفت: همچنین 24 تیم عملیاتی به تعداد 140 نفر اعم از امدادگران و کارکنان جمعیت هلال‌احمر خوزستان به امدادرسانی در مناطق زلزله‌زده پرداختند.
خدادادی درباره اقلام امدادی توزیع‌شده، توضیح داد: اقلام توزیع‌شده در مناطق زلزله‌زده شامل 475 دستگاه چادر، 190 تخته موکت، 160 تخته پتو، 176 قوطی انواع کنسروجات، 12 عدد کلمن آب و 20 بسته غذایی بوده است.

وی افزود: خودروهای عملیاتی به کار گرفته در مناطق زلزله‌زده شامل پنج دستگاه آمبولانس، 11 دستگاه خودروی پشتیبانی و یک فروند بالگرد بوده است.
مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر خوزستان یادآور شد: نیروهای امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر استان خوزستان در شهرهای مسجدسلیمان و شهرستان‌های معین آماده‌باش هستند.
وضعیت در مسجدسلیمان عادی است
مدیر کل مدیریت بحران استانداری خوزستان نیز در خصوص این زلزله گفت: فعلاً وضعیت آماده‌باش در سطح شهرستان مسجدسلیمان به منظور پیشگیری از هر گونه حادثه احتمالی برقرار است اما وضعیت در شهرستان مسجدسلیمان عادی است.
کیامرث حاجی‌زاده شامگاه درباره آخرین وضعیت مسجدسلیمان اظهار کرد: 20 گروه ارزیاب در مسجدسلیمان به صورت خانه به خانه در حال ارزیابی منازل خسارت‌دیده هستند.
وی با بیان اینکه در روز سه شنبه پنج سورتی پرواز بالگرد به مناطق مختلف مسجدسلیمان برای امدادرسانی انجام شده است، گفت: در منطقه گلگیر 10 هزار آب بسته‌بندی، 200 تخته چادر و بسته‌های غذایی به تعداد خانوارها و در بخش مرکزی مسجدسلیمان 10 هزار آب بسته‌بندی، 100 تخته چادر و بسته‌های غذایی توزیع‌شده است.
مدیر کل مدیریت بحران استانداری خوزستان گفت: وزرشگاه‌ها و مدارس امن و مقاوم همچنان برای کسانی که احساس می‌کنند منازلشان نا مقاوم است برقرار و امکانات مورد نیاز برای اسکان موقت آنها فراهم است.
نگران سدهای مسجدسلیمان نباشید
از سوی دیگر مدیر دفتر بهره‌برداری و مانیتورینگ سدهای سازمان آب و برق خوزستان با بیان اینکه نگرانی بابت زمین‌لرزه‌های مسجدسلیمان برای سدها وجود ندارد، گفت: ریزش‌های محدودی در محیط پیرامون سدها رخ داده و بررسی آنها تا سه روز آینده ادامه می‌یابد.
یعقوب عرب با اشاره به وقوع زمین‌لرزه‌های روز دوشنبه در مسجدسلیمان افزود: کانون زلزله به سدهای شهید عباسپور (حدود 15 کیلومتر) و سد مسجدسلیمان (حدود 12 کیلومتر) نزدیک است به همین دلیل ایمنی و پایداری سدهای بزرگ در شرایط غیرعادی (بروز زمین‌لرزه، سیل و …) اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند.
وی بیان کرد: سدهای بزرگ برای زلزله‌هایی به مراتب بزرگ‌تر از زلزله رخ داده طراحی و ساخته می‌شوند؛ بنابراین جای هیچ‌گونه نگرانی وجود ندارد.

عرب اضافه کرد: به سرعت بازرسی کاملی از سدها، گالری‌ها، تکیه‌گاه‌ها، مغارها و سایر محل‌های مهم انجام شد و نتایج اطلاعات ابزار دقیق این سدها قرائت و مورد بررسی قرار گرفت که نتیجه اولیه بررسی‌ها، سلامت سدهای مسجدسلیمان و شهید عباسپور را تأیید کرده است.
وی بیان کرد: هیچ‌گونه مشکلی (غیر از ریزش‌های محدودی در محیط پیرامون سدها) ملاحظه نشده و ادامه این بازرسی و بررسی‌ها حداقل تا سه روز آینده ادامه خواهد داشت.
ارزیابی خسارت آغاز شد
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خوزستان نیز در خصوص خسارت‌های این زمین‌لرزه گفت: کار ارزیابی خسارت زمین‌لرزه صبح دوشنبه به خانه‌های شهری و روستایی شهرستان مسجدسلیمان با رهسپار شدن گروه‌های ارزیاب بنیاد مسکن آغاز شد.
مسعود انصاریان افزود: خوشبختانه خسارت وارده به منازل شهری و روستایی این شهرستان در اثر زلزله روز دوشنبه گسترده نبوده و پس از پایان گروه‌های ارزیاب بنیاد مسکن حاضر در منطقه، میزان خسارات به تفکیک به صورت رسمی و قطعی اعلام می‌شود.
وی با بیان اینکه تا کارگروه‌های ارزیاب بنیاد مسکن به سرانجام نرسیده نمی‌توان حجم خسارات وارده را برآورد کرد، افزود: پس از ارزیابی کامل، نسبت به تأمین اعتبار لازم و تشکیل پرونده برای بازسازی منازل آسیب‌دیده اقدام می‌شود.
انصاریان افزود: بر اساس مشاهدات گروه‌های اعزامی بنیاد مسکن، هیچ‌کدام از منازل روستایی به خصوص بخش گلگیر که کانون اصلی این زلزله بوده است نیاز به آواربرداری نداشته و تنها برخی سقف‌های منازل روستایی ترک برداشته است.

در پی رخداد زلزله 5.7 ریشتری در مسجدسلیمان در استان خوزستان، رییس جمهوری روز دوشنبه دوبار به منظور بررسی وضعیت این شهرستان با غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان تماس تلفنی برقرار کرد و بر بسیج امکانات برای رسیدگی و امدادرسانی به مناطق آسیب‌دیده تاکید کرد.
زمین‌لرزه‌ای به قدرت 5.7 درجه در امواج درونی زمین (ریشتر) صبح دوشنبه شهرستان مسجدسلیمان خوزستان را لرزاند که در پی آن پس لرزه‌هایی در بسیاری از مناطق استان احساس شد.
پس از زلزله اولیه تاکنون بیش از پس لرزه‌های متعددی در این شهرستان رخ داده است کانون این زمین‌لرزه شهر گلگیر مسجدسلیمان بوده که در این حادثه 135 نفر مصدوم شدند و یک نفر به دلیل ترس دچار عارضه قلبی شد و جان خود را از دست داد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مناطق زلزله‌زده مسجدسلیمان مورد بازدید کارشناسان قرار گرفت

شرایط در اهواز بعد از زلزله عادی است

جمعی از مقامات کشوری از مناطق زلزله‌زده مسجدسلیمان بازدید کردند

تردید اصولگرایان میان جلیلی، حداد و قالیباف

ظریف: آغازگر جنگ، پایان‌دهنده آن نخواهد بود

حالت آماده باش زلزله در شهرستان کارون اعلام شد

80 میلیارد ریال اعتبار برای بهسازی بافت کهن دزفول تصویب شد

3 پس لرزه بعد از زلزله شدید اهواز ثبت شد

زلزله 4.2 ریشتری اهواز را لرزاند

وقوع زمین لرزه در اهواز

وقوع زمین لرزه شدید در اهواز

خوزستان لرزید

تلاش برای ثبت دز به عنوان رودخانه ای حفاظت شده

اهداف جشنواره 100 روز با رودخانه دز تبیین شد

وجود سیستم بی‌سیم در خوزستان ضروری است

ترکیدگی لاستیک پراید حادثه آفرید/7 نفر در ماهشهر مصدوم شدند

مشارکت مردم شرط مهم پیشرفت بازسازی و نوسازی مناطق سیل زده است

واژگونی پراید در رامهرمز 5 مصدوم داشت

آنتن دهی موبایل در تنها آزاد راه خوزستان همچنان ضعیف است

امسال 9000 شغل برای مددجویان کمیته امداد در خوزستان ایجاد می شود

سند توسعه شیلات خوزستان شهریور ماه رونمایی می شود

حکم 36000 کولر گازی قاچاق متوقف نشده است

کشف و دستگیری باند سارقان نفت در غرب کارون

معاون سازمان تعزیرات حکومتی: آرای قضایی باید منجر به رونق کسب و کارشود

واعظی: درباره بنیه دفاعی کشور مذاکره نمی‌کنیم

آیت‌الله جنتی باز هم دبیر شورای نگهبان شد

ترامپ گوگل را به خیانت متهم کرد

فائزه هاشمی: به خاطر بی‌حجابی حق توهین ندارید

بهسازی محورهای آسیب دیده در سیل خوزستان اولویت بندی می شود

تاکید استاندار خوزستان بر بهره برداری از بنای تاریخی دانشکده سه گوش اهواز

بحران جاری جای حل مشکلات زیربنایی مسجدسلیمان نیست

استاندار خوزستان: کانال های سیلاب‌بر با اهمیت‌تر از سیل بندها هستند

استاندار خوزستان: اربعین نماد و تابلوی استان خوزستان است

نجار: مشکلی در پرداخت تسهیلات به مناطق سیل‌زده نیست

1000 بسته معیشتی سیل‌زدگان به هلال‌احمر خوزستان تحویل داده شد

ظرفیت پارکینگ های مرزی برای اربعین باید 30 درصد افزایش یابد

ورود استانهای معین برای جابه‌جایی زائران اربعین درمرزها ضروری است

دستگیری سارق پراید سوار با 18 فقره سرقت در آبادان

بازیکن خونه به خونه به نفت مسجدسلیمان پیوست

هوای خوزستان روی موج 50 درجه

پیش‌بینی افزایش زائران اربعین با خودروهای شخصی در مرزها

وقتی برای تلف کردن در حوزه ترافیک و پارکینگ‌های اربعین نداریم

4 و 6 خطه شدن مسیرهای اربعین سریع‌تر تکمیل شود

نظارت 12 هزار ناظر شورای نگهبان بر انتخابات مجلس یازدهم درخوزستان

سارق اندیمشکی توسط همدستانش کشته شد

تشریح آخرین فعالیت های کمیته اطلاع رسانی قرارگاه بازسازی مناطق سیل زده خوزستان

لزوم فراهم‌سازی زیرساخت‌های فرهنگی برای ورود گردشگران عراقی

لزوم تقویت تعامل علمی ایران با بصره عراق

چهارشنبه هفته آینده در خوزستان تعطیل اعلام شد

تعطیلی و کاهش ساعت اداری در خوزستان در هفته آینده