پیام خوزستان

آخرين مطالب

به بهانه روز "محیط‌بان"

گفتن از زیبایی دُراج و قشنگی چشمان گوزن‌های کرخه اجتماعي

گفتن از زیبایی دُراج و قشنگی چشمان گوزن‌های کرخه

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - روز میلاد امام رضا(ع) را روز "محیط‌بان" نامیده‌اند و این اشاره‌ای دارد به داستان "ضامن آهو"؛ و اینکه محیط‌بانان هم ضامن حیات هستند، ضامن حیات محیط زیست.
"روح‌الله سرویاس" محیط‌بان 38 ساله اهل شوش است که در پارک ملی "کرخه" در حاشیه رودخانه کرخه و صحراهای شوش در استان خوزستان خدمت می‌کند. او از روزهای سخت محیط‌بانی، عشق و علاقه‌اش به محیط زیست و البته خطرات و نبود امنیت جانی این کار گفت.
روح‌الله سرویاس در گفت‌وگو با ایسنا – منطقه خوزستان، اظهار کرد: قبل از اینکه به این کار وارد شوم، همیشه آرزو داشتم که محیط‌بان شوم و همیشه به محیط‌ زیست علاقه داشتم. زمانی که به طبیعت می‌رفتم و متخلفان را می‌دیدم آرزو می‌کردم ای کاش محیط‌بان بودم تا با آنها برخورد کنم. حدود سال 93 بود که به عنوان محیط‌بان در پارک ملی کرخه زیررمجموعه اداره‌کل حفاظت محیط ‌زیست خوزستان مشغول به کار شدم.
کار سخت محیط‌بانی در پارک‌های ملی
وی افزود: محیط‌بانی کار بسیار سختی است، از درگیری با شکارچی غیرمجاز گرفته تا موارد دیگر؛ البته محیط‌بانی در پارک‌های ملی سخت‌تر است چون با هر نوع متخلفی سر و کار داریم و شیفت کاری هم سخت است و در هر شیفت، شش شبانه‌روز کار می‌کنیم.
این محیط‌بان پارک ملی کرخه بیان کرد: محیط‌بانان همیشه در معرض تهدید قرار می‌گیرند. ما که محیط‌بان بومی منطقه هستیم شب که می‌خواهیم به جایی یا به منزل برویم باید از مسیری عبور کنیم که مطمئن باشیم متخلفان جلوی راهمان را نمی‌گیرند. چند وقت پیش یک متخلف چوب‌بر را دستگیر کردیم. بعد از آن شب، به من زنگ زد و من را تهدید کرد که خانه‌ام را آتش می‌زند. همه اینها تنها بخشی از مشکلات محیط‌بانی هستند.
اولین روز محیط‌بانی
سرویاس عنوان کرد: در اولین روز کاری‌ام، یک متخلف تولید زغال را دستگیر کردیم، کار این گونه متخلفان، قطع درختان جنگل و درست کردن زغال از چوب درختان جنگل است. سال 93 بود و من هنوز تجربه‌ای از چگونگی برخورد با متخلف و درگیری آنها با محیط‌بانان را نداشتم. زمانی که به محل استقرار متخلفان رسیدیم، از دور دیدیم که متخلفان گونی‌های پر از زغال را آماده می‌کنند تا شب بار بزنند. با دو محیط‌بان دیگر کمین کردیم و منتظر ماندیم.
وی ادامه داد: ساعت 22 همان شب بود که دو نفر از متخلفان آمدند تا مطمئن شوند کسی از محیط‌بانان در محل نیست و زغال‌ها را ببرند. در تاریکی شب ما در زمین کشاورزی دراز کشیده بودیم اما متخلفان شک کردند که کسی آنجا است. چون تاریک بود، متخلفان فکر می‌کردند که ما گاومیش هستیم و سنگ پرتاب می‌کردند تا ببینند تکان می‌خوریم یا نه ما هم تکان نمی‌خوردیم اما چون شک کرده بودند کم‌کم بالای سرمان رسیدند. ما هم مجبور شدیم بلند شویم و بایستیم و فرمان ایست دهیم. یکی از آنها فرار کرد و یکی دیگر را دستگیر کردیم.
این محیط‌بان خوزستانی بیان کرد: آن شب تپش قلبم تا حدی بالا رفته بود که نزدیک بود سکته کنم چون اولین برخوردم با متخلفان بود و استرس زیادی داشتم.
مصائب شخصی یک محیط‌بان
سرویاس گفت: قبل از اینکه محیط‌بان شوم ورزش می‌کردم اما از زمانی که محیط‌بان شدم رفیق و ورزش و همه چیز را کنار گذاشتم. حالا هم بیشتر از یکی دو بار در هفته نمی‌توانم با دختر چهار ساله‌ام باشم و او را به کلاس نقاشی یا زبان ببرم.
وی افزود: از طرف دیگر، به دلیل تهدیدهای متخلفان، زمانی که خانه نیستم همسرم را به منزل پدرش می‌فرستم. به دلیل همین تهدیدها، مانده‌ام زمانی که دخترم بخواهد به مدرسه برود، باید چه کار کنم. علاقه‌ام به کار محیط‌بانی تنها دلیلی است که باعث شده در این کار بمانم.
گفتن از زیبایی دراج و قشنگی چشمان گوزن
این محیط‌بان پارک ملی کرخه با اشاره به علاقه‌اش به حیوانات بیان کرد: به پرنده دراج، گوزن زرد ایرانی و روباه علاقه زیادی دارم.
سرویاس افزود: زمانی که می‌بینم دراج توسط متخلفان شکار شده، بسیار ناراحت می‌شوم و دوست دارم متخلفان به مجازات اعمال‌شان برسند. پرنده دراج، پرنده بومی منطقه کرخه با زیبایی خاصی است. مانند این پرنده در منطقه نداریم و نباید شکار شود.
این محیط‌بان درباره زیبایی گوزن زرد ایرانی گفت: گوزن زرد ایرانی چشم‌های بسیار قشنگی دارد. در سیل اخیر خوزستان یک گوزن زرد ایرانی گرفتار شده بود و در این شرایط با گوزن چشم در چشم شدم. ما توانستیم این گوزن را زنده‌گیری کنیم و از سیلاب نجات دهیم.
وی عنوان کرد: علاوه بر چشمان زیبای گوزن‌های زرد، یکی دیگر از زیبایی‌های آنها این است که رنگ پوست گوزن زرد در فصل تابستان و زمستان متفاوت است. پوست گوزن در تابستان قهوه‌ای پررنگ با نقطه‌های سفید و در زمستان قهوه‌ای یکدست است.
سرویاس در مورد علاقه‌اش به روباه‌ها گفت: در پاسگاه محیط‌بانی کرخه، تعدادی روباه داریم که در آنجا زاد و ولد کرده‌اند. زمانی که این روباه‌ها در شب گرسنه می‌شوند، سر و صدا می‌کنند و ما به آنها غذا می‌دهیم. در واقع با این حیوانات انس گرفته‌ایم و می‌توان گفت به حیوانات بومی منطقه‌مان بیشتر از حیوانات دیگر علاقه دارم.
هر چه می‌گوییم، فایده ندارد
وی با اشاره به لزوم فرهنگ‌سازی جهت خودداری از آزار رساندن به حیوانات، گفت: اکثر روستاییان اطراف کرخه دامدار هستند و هر چه با آنها صحبت کنیم هیچ فایده‌ای ندارد. بارها با آنها صحبت کرده‌ایم اما بعد از مدتی می‌بینیم که اقدام به شکار و قطع درختان می‌کنند.
این محیط‌بان پارک ملی کرخه گفت: اداره حفاظت محیط زیست سال گذشته در همین راستا طرحی با عنوان "یک ساعت یا محیط‌بان" اجرا کرد اما این طرح باید مداوم باشد و در مدت زمان بیشتری اجرا شود. اینکه دانش‌آموزان در طول یک سال، یک ساعت با محیط‌بان باشند تاثیرگذاری کمی دارد. آموزش این موارد از سنین کودکی بسیار تاثیرگذار است اما باید به صورت مداوم اجرا شود.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

خوزستان تا هفته آبنده شرجی است

لیزر، از تجربه مراجعان تا نظر متخصصان

علم‌ الهدی : علیه موسیقی روایت نداریم

پیش‌بینی کاهش دمای خوزستان تا اوایل هفته آینده

ترحم به ستون پنجم دشمن، درست نیست

لازمه عدالت، حرکت در مسیر حق است

قضات به گونه‌ای رفتار کنند که زیبنده نظام اسلامی باشد

هیچ جریانی نمی‌تواند ادعا کند دادگستری در اختیارش است

برخی بازداشت‌های موقت طولانی شده‌اند / لزوم تسریع در اجرای احکام

درگذشت ییشکسوت تعزیه رامهرمز

لزوم تدوین سند نظام جامع سلامت خوزستان

هرس تمامی درختان کنوکارپوس اهواز تا قبل از مهرماه

لزوم افزایش حساسیت‌ها در فصل گرما جهت پیشگیری از بروز بیماری های روده ای

جشن عید غدیر مایه اتحاد مسلمانان است

فرصت یک ماهه برای لایروبی جوی‌های روباز خوزستان

رئیس کل جدید دادگستری خوزستان منصوب شد

تعیین تکلیف 143 روستا واقع در حریم رودخانه ها/کندی روند پرداخت خسارات کشاورزی

شوش گرمترین شهر خوزستان شد

رژه لنج ها 4 مهر ماه در شهر چوئبده برگزار می شود

تلاش جهت بازسازی سیل‌بندهای شعیبیه تا قبل از بارندگی

یکهزارو 100 میلیارد ریال صرف ساخت بیمارستان تامین اجتماعی دزفول شد

تالاب بین المللی شادگان پس از 26 سال خشکسالی سیراب شد

دمای خوزستان دوباره بالا می‌رود

بازگشت حجاج خوزستانی در قالب 18 پرواز جده - اهواز

حریق جنگل‌های زاگرس در الوار گرمسیری اندیمشک

یاد کشته شدگان سینما رکس آبادان گرامی داشته شد

خروج ظرفیت توریسم سلامت از خوزستان با پروازهای آبادان - مشهد

بروز بیماری‌های روده‌ای در خوزستان به علت مشکلات آب و فاضلاب بوده است

خوزستان شرجی می‌شود

استقرار 30 پایگاه کد آمبولانس در مسیر چذابه در ایام اربعین

دستگیری موبایل قاپ سابقه‌دار در اهواز

سگ‌های بلاصاحب اهواز جمع‌شدنی‌اند؟

26 مرکز پزشکی متخلف در حوزه علوم پزشکی اهواز پلمپ شد

30 پایگاه کدآمبولانس در مسیر چذابه مستقر می شود

مشکلات زیادی در آب و فاضلاب استان داریم/ طرح موضوع در شورای سلامت

توانمندسازی زنان سرپرست خانوار خوزستان در مناطق سیل زده

شهرداری‌ های خوزستان پیمانکاران و نیروهای بومی به کار گیرند

هشتگ نخبگان در فضای مجازی ایجاد شود

حریق چهار مغازه فلافلی در اهواز

آتش‌سوزی در مراتع منطقه حفاظت‌شده "چهل پا" اندیمشک

راه‌اندازی شبکه "وکالت" بین شیعیان با فعالیت امام هادی(ع)

دستگاه‌های اجرایی درصد ایثارگری را رعایت کنند

بالا و پایین دمای خوزستان در هفته پیش رو

پرونده فعال 2750 آزاده در خوزستان/ اشتغال فرزندان آزادگان پیگیری شود

کشف محموله نوشیدنی‌های قاچاق در بهمنشیر

آتش سوزی ارتفاعات اندیکا مهار شد

رسانه‌های خبری برای دریافت اینترنت اهدایی رییس‌ جمهور چه کار کنند؟

کشف و ضبط 46 تن تخم مرغ غیر بهداشتی در دزفول

غافلگیری در سیل بعدی خوزستان پذیرفته نیست

کاهش دو سه درجه‌ای دمای خوزستان