پیام خوزستان

آخرين مطالب

معاون سازمان تعزیرات حکومتی عنوان کرد:

مدیریت باید با نیاز جامعه اسلامی منعطف باشد / تعامل به معنای سفارش‌پذیری نیست اجتماعي

مدیریت باید با نیاز جامعه اسلامی منعطف باشد / تعامل به معنای سفارش‌پذیری نیست

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - معاون اجتماعی و پیشگیری از تخلفات سازمان تعزیرات حکومتی با بیان اینکه هدف رونق تولید و کسب و کار است، گفت: اگر یک مداخله قهری منجر به رونق تولید شود، هوشمندانه است اما اگر یک مداخله قهری با رونق تولید منافات داشته باشد، حتی اگر منصفانه باشد غیرهوشمندانه است.
به گزارش ایسنا - منطقه خوزستان، محمد بارانی در مراسم معارفه و تکریم مدیرکل تعزیرات حکومتی خوزستان که امروز (26 تیرماه) در اهواز برگزار شد، با بیان اینکه حیات جامعه اسلامی وابسته به گردش چرخ تولید و رونق تولید است، اظهار کرد: هر رفتاری که بخواهد چرخ رونق تولید را متوقف کند، محکوم به شکست است و اجازه فعالیت در این کشور را ندارد.
وی افزود: راهبرد حاکمیت، دولت و به تبع آن سازمان تعزیزات صرفا مبارزه نیست؛ بلکه امروزه راهبرد اصلی و اساسی، تسهیل کسب و کار، رونق تولید و به گردش درآوردن چرخ کارخانه‌ها است.
معاون اجتماعی و پیشگیری از تخلفات سازمان تعزیرات حکومتی تصریح کرد: شاکله حاکمیت و دولت، مداخله هوشمندانه است؛ مداخله هوشمندانه یعنی مداخله اقتضایی با رعایت اصول و ارزش‌ها. آن چیزی که امروز می‌تواند ما را در مقابل دشمنان مستحکم نگه دارد و اقتصاد ما را فلج نکند، مداخله هوشمندانه است.
بارانی بیان کرد: اشکال اساسی قانون و مقررات این است که همگام با نیاز اجتماعی و نیاز حاکمیت حرکت نمی‌کند. در حوزه فلسفه قانون و حقوق مساله‌ای داریم که اگر قوانین و مقرراتی که حاکم است، نیاز حاکمیت اجتماعی و حکومتی امروز را برآورده نمی‌کند، آیا باید از آن تبیعت کرد؟ جواب این پاسخ بسیار سخت است. هنر یک مدیر این است که این موارد را متوازن کند.
وی تصریح کرد: باید به گونه‌ای مداخله کنیم که اگر جایی بخشی از شاهرگ اقتصادی کشور وجود دارد، به حیات خود ادامه دهد و بتواند بخش‌های میانی کشور را تغذیه و مدیریت کند.
معاون اجتماعی و پیشگیری از تخلفات سازمان تعزیرات حکومتی گفت: باید مداخلات هوشمندانه باشند نه بر اساس فایل‌هایی که در ذهن رسوب کرده است. مداخله هوشمندانه این است که باید بدانیم امروز کشور به چه چیزی نیاز دارد.
بارانی ادامه داد: به طور مثال ورود ارز به کشور ممنوع یا قاچاق بود و بارها در این زمینه پرونده تشکیل دادیم. اگر حیات کشور به تغییر یک سری قوانین و مقررات وابسته است و تغییر این قوانین زمان‌بر است، می‌شود رویه‌های هوشمند جایگزین شوند بنابراین در این شرایط ورود ارز صرف هر میزان برای کشور حیاتی است و غیرقانونی تلقی نمی‌شود. این شیوه مدیریت اقتضایی مبتنی بر اصول و ارزش‌های اسلامی است.
وی گفت: در حوزه مدیریت اگر بر یک امر و روش توقف کنیم و حاضر نباشیم روش‌ها را تغییر دهیم، ممکن است آسیب‌زا باشد، در عین حال که شاید مقدس باشد. در برخی مواقع باید مدیریت با نیاز جامعه اسلامی منعطف شود.
معاون اجتماعی و پیشگیری از تخلفات سازمان تعزیرات حکومتی با بیان اینکه هدف حیات جامعه اسلامی است، گفت: بنابراین ممکن است برخی از رفتارهایی که تا دیروز جرم بوده امروز نه جرم تلقی شود و نه تخلف.
بارانی تاکید کرد: مطالبه ما از یک مدیر این است که انعطاف مدیریتی را ایجاد کند. در خوزستان همه چیز به حرمت گذاشتن به سرمایه اجتماعی بستگی دارد. حیات و قوام یک مدیر به این بستگی دارد که بیشترین مشارکت را با مردم را داشته باشد. همگرایی به احترام گذاشتن به سرمایه اجتماعی گره خورده است. در سرمایه اجتماعی گام نخست اعتماد است و اینکه چه میزان به تعزیرات اعتماد اجتماعی وجود دارد، بسیار اهمیت دارد.
وی ادامه داد: تعامل به معنای سفارش‌پذیری نیست بلکه تعامل به معنای تشخیص مصلحت استان و کشور و اتخاذ تصمیم با خرد جمعی است.
معاون اجتماعی و پیشگیری از تخلفات سازمان تعزیرات حکومتی خاطرنشان کرد: اعتماد بر اساس رفتارهای منصفانه و هوشمندانه ایجاد می‌شود. اینکه سازمان تعزیرات یک مرجع رسیدگی‌کننده است، هدف نیست؛ رسیدگی ابزار است و هدف این سازمان تسهیل کسب و کار و رونق تولید است.
بارانی گفت: هدف این سازمان رسیدگی به پرونده چند متخلف نیست بلکه رسیدگی به پرونده متخلفان، بخشی از وظایف این سازمان است. هدف متعالی این سازمان این است که اجازه دهد کسب و کار حلال رونق یابد. راهبرد کلی سازمان این است که صرفا بر رسیدگی به پرونده‌ها متوقف نیست و زمانی که می‌تواند با مشارکت بخش خصوصی،‌ بخش زیادی از تخلفات را پیش‌بینی، پیشگیری و کنترل کند؛ ضرروتی برای توقف و پس از آن رسیدگی و برچسب‌زنی نیست.
وی بیان کرد: امروزه رویه عملی دنیا این است که پیش‌بینی و پیشگیری از جرم وظیفه تک تک افراد بشریت است. کمین کردن و پرونده درست کردن نه در آموزه‌های اسلامی، نه در بخش اخلاقی اجازه داده نشده است. باید رویکرد سازمان به گونه‌ای باشد که رسیدگی یکی از ابزارها علیه متخلفینی باشد که در چارچوب آداب اسلامی حاکمیت و دولت حرکت نمی کنند.
معاون اجتماعی و پیشگیری از تخلفات سازمان تعزیرات حکومتی با بیان اینکه امروز اندیشه جزیره‌ای مردود است، گفت: پیشگیری، مبتنی بر خرد جمعی، تعامل و رفتار اجتماعی است نه جزیره‌ای عمل کردن.
بارانی خاطرنشان کرد: اگر در استانی که واردات، صادرات و کسب و کار و بخش اعظم رونق تولید در آن نهفته است، فعالیت می‌شود باید با مقتضیات زمان، نه تنها در سطح استانی یا کشوری، بلکه در سطح جهانی تفکر کنیم. زمانی که می‌خواهیم رأی صادر کنیم باید آثار آن را بر حوزه‌ها و بر جوانب مختلف در نظر بگیریم.
وی با بیان اینکه باید پیش‌بینی، پیشگیری و مداخلات هوشمندانه داشته باشیم، بیان کرد: مداخلات قهری بخشی از وظایف اجتناب‌ناپذیر سازمان تعزیرات است. اگر یک مداخله قهری منجر به رونق تولید شود، هوشمندانه است اما اگر یک مداخله قهری با رونق تولید منافات داشته باشد حتی اگر منصفانه باشد، غیرهوشمندانه است.
معاون اجتماعی و پیشگیری از تخلفات سازمان تعزیرات حکومتی گفت: قوانین و مقررات همیشه عقب‌تر از اقتضائات جهان یا حاکمیت است. رویه‌ها، تشخیص مدیران، خرد جمعی و تعامل سازنده جلوتر از قوانین و مقررات حرکت می‌کنند و کارگشا هستند بنابراین تکلیف همه ما است که با این رویکرد کار کنیم.
بارانی ادامه داد: مداخلات هوشمند چرخ تولید را به گردش در می‌آورند و پیوند بین ملت، دولت و حاکمیت را استحکام می‌بخشند. مداخلات هوشمند همیشه لابلای قانون پیدا نمی‌شوند. در برخی جاها نیاز است که اجتهاد قضایی با پیوند اجتماعی انجام شود تا رأی مناسب‌تری صادر شود.
وی با بیان اینکه مداخلات هوشمندانه باید از برچسب‌زنی پرهیز کند، گفت: به طور مثال اگر کارخانه‌ای 10 سال به یک استان خدمات ارائه می‌دهد و تخلفی کرد به بهانه یک تخلف، خدمات 10 ساله این کارخانه را نباید زیر سوال ببریم. شهروندان و حاکمیت به خدمات این کارخانه نیاز دارند و می‌توان بر اعمال این کارخانه نظارت کرد. همه این‌ها وظایف اجتماعی است نه سازمانی.
معاون اجتماعی و پیشگیری از تخلفات سازمان تعزیرات حکومتی تصریح کرد: آثار مداخلات هوشمند، ارتقای اعتماد مردم است. در این برهه زمانی که تحت فشار هستیم نباید اعتماد مردم را از دست بدهیم. اعتماد مردم به کارگزاران مایه ثبات اسلام در منطقه است بنابراین از هر آنچه که به اعتماد مردم به کارگزاران لطمه می‌زند، باید پیشگیری شود.
وی ادامه داد: در حالی که همه عقاید مدیرکل اسبق تعزیرات خوزستان قابل قبول است و همیشه به صحت عمل وی قسم خورده‌ام اما این موارد بخشی از کار است و مدیریت آتی باید انعطاف مدیریت امروزی را چاشنی کار کند تا خدمات بیشتری به مردم ارائه دهد و این موضوع به معنای زیر پا گذاشتن قانون یا ترویج فساد نیست.
معاون اجتماعی و پیشگیری از تخلفات سازمان تعزیرات حکومتی خطاب به مدیرکل جدید تعزیرات خوزستان گفت: آقای بیرانوند به این سرزمین آشنا است و انتخاب این فرد برای این سمت هوشمندانه است. توصیه ما به وی این است که با رعایت اصول و ارزش‌ها، مقابله با فساد در درون و برون، کار خود را به قوت ادامه دهند اما نکاتی که بیان شد مورد انتظار سازمان تعزیرات است. یعنی همه صحبت‌هایی که گفتم بر فعالیت‌های آینده وی ناظر است. بنابراین انتظار می‌رود بتواند پیوند بین سازمان‌ها و مردم را برای تسهیل در کسب و کار و آنچه حیات اجتماعی اقتضا می‌کند، رونق بیشتری دهد. 
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

خوزستان تا هفته آبنده شرجی است

لیزر، از تجربه مراجعان تا نظر متخصصان

علم‌ الهدی : علیه موسیقی روایت نداریم

پیش‌بینی کاهش دمای خوزستان تا اوایل هفته آینده

ترحم به ستون پنجم دشمن، درست نیست

لازمه عدالت، حرکت در مسیر حق است

قضات به گونه‌ای رفتار کنند که زیبنده نظام اسلامی باشد

هیچ جریانی نمی‌تواند ادعا کند دادگستری در اختیارش است

برخی بازداشت‌های موقت طولانی شده‌اند / لزوم تسریع در اجرای احکام

درگذشت ییشکسوت تعزیه رامهرمز

لزوم تدوین سند نظام جامع سلامت خوزستان

هرس تمامی درختان کنوکارپوس اهواز تا قبل از مهرماه

لزوم افزایش حساسیت‌ها در فصل گرما جهت پیشگیری از بروز بیماری های روده ای

جشن عید غدیر مایه اتحاد مسلمانان است

فرصت یک ماهه برای لایروبی جوی‌های روباز خوزستان

رئیس کل جدید دادگستری خوزستان منصوب شد

تعیین تکلیف 143 روستا واقع در حریم رودخانه ها/کندی روند پرداخت خسارات کشاورزی

شوش گرمترین شهر خوزستان شد

رژه لنج ها 4 مهر ماه در شهر چوئبده برگزار می شود

تلاش جهت بازسازی سیل‌بندهای شعیبیه تا قبل از بارندگی

یکهزارو 100 میلیارد ریال صرف ساخت بیمارستان تامین اجتماعی دزفول شد

تالاب بین المللی شادگان پس از 26 سال خشکسالی سیراب شد

دمای خوزستان دوباره بالا می‌رود

بازگشت حجاج خوزستانی در قالب 18 پرواز جده - اهواز

حریق جنگل‌های زاگرس در الوار گرمسیری اندیمشک

یاد کشته شدگان سینما رکس آبادان گرامی داشته شد

خروج ظرفیت توریسم سلامت از خوزستان با پروازهای آبادان - مشهد

بروز بیماری‌های روده‌ای در خوزستان به علت مشکلات آب و فاضلاب بوده است

خوزستان شرجی می‌شود

استقرار 30 پایگاه کد آمبولانس در مسیر چذابه در ایام اربعین

دستگیری موبایل قاپ سابقه‌دار در اهواز

سگ‌های بلاصاحب اهواز جمع‌شدنی‌اند؟

26 مرکز پزشکی متخلف در حوزه علوم پزشکی اهواز پلمپ شد

30 پایگاه کدآمبولانس در مسیر چذابه مستقر می شود

مشکلات زیادی در آب و فاضلاب استان داریم/ طرح موضوع در شورای سلامت

توانمندسازی زنان سرپرست خانوار خوزستان در مناطق سیل زده

شهرداری‌ های خوزستان پیمانکاران و نیروهای بومی به کار گیرند

هشتگ نخبگان در فضای مجازی ایجاد شود

حریق چهار مغازه فلافلی در اهواز

آتش‌سوزی در مراتع منطقه حفاظت‌شده "چهل پا" اندیمشک

راه‌اندازی شبکه "وکالت" بین شیعیان با فعالیت امام هادی(ع)

دستگاه‌های اجرایی درصد ایثارگری را رعایت کنند

بالا و پایین دمای خوزستان در هفته پیش رو

پرونده فعال 2750 آزاده در خوزستان/ اشتغال فرزندان آزادگان پیگیری شود

کشف محموله نوشیدنی‌های قاچاق در بهمنشیر

آتش سوزی ارتفاعات اندیکا مهار شد

رسانه‌های خبری برای دریافت اینترنت اهدایی رییس‌ جمهور چه کار کنند؟

کشف و ضبط 46 تن تخم مرغ غیر بهداشتی در دزفول

غافلگیری در سیل بعدی خوزستان پذیرفته نیست

کاهش دو سه درجه‌ای دمای خوزستان