پیام خوزستان

آخرين مطالب

اجرای طرح "توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار" با رویکرد جدید علمی اقتصادي

اجرای طرح "توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار" با رویکرد جدید علمی

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان -
نشست هم اندیشی و پرسش و پاسخ "طرح توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار در 24 استان"، شنبه (پنجم مردادماه) به صورت ویدیوکنفرانس در ارتباط با مسئولان ارشد جهاد دانشگاهی، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و معاونت امور بانوان و خانواده ریاست جمهوری، با حضور رییس جهاد دانشگاهی خوزستان و مدیران اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی و امور بانوان استانداری در اهواز برگزار شد.
به گزارش ایسنا - منطقه خوزستان، در این نشست مهناز امامدادی رییس دبیرخانه ستاد ساماندهی و حمایت مشاغل خانگی، هدف از برگزاری این نشست را ضرورت شفاف سازی و پاسخگویی به سوالات دستگاه های درگیر در طرح توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار عنوان کرد و خواستار طرح سوالات واحدهای استانی مجری طرح شد.
در ادامه این نشست سیدسعید حسینی نژاد، معاون کارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان به نمایندگی از استانهای چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، فارس و خوزستان، به بیان ابهامات و پیشنهادات در خصوص این طرح پرداخت و گفت: سهمیه تخصیص یافته به مناطق بر چه معیاری بوده و آیا با نرخ بیکاری و تعداد زنان سرپرست خانوار هر استان ارتباطی دارد؟ نحوه هزینه کرد و زمان تخصیص اعتبار مشخص و از ظرفیت مراکز مشاوره، اطلاع رسانی و کارآفرینی در مجموعه وزارت تعاون استفاده شود.
وی افزود: باتوجه به جایگاه جهاد دانشگاهی به عنوان مجری، نقش این نهاد پررنگ تر دیده شده و لازم است امور بانوان نیز نقش آفرینی سازنده ای از لحاظ اجرایی داشته باشد. همچنین مشخص شود که چه امتیازاتی برای پشتیبانان و پیشران ها در طرح در نظر گرفته شده و تا چه زمانی متعهد به حمایت از جامعه هدف هستند. آیا زنان دارای همسر کم درآمد نیز می‌توانند از امکان این طرح برخوردار شوند و آیا به زنان شرکت کننده در طرح گواهی فنی و حرفه ای اعطا می‌شود؟
به گزارش ایسنا، در ادامه این نشست دکتر سوسن باستانی معاون بررسی‌های راهبردی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، با بیان اینکه براساس ماده 80 برنامه ششم توسعه معاونت امور بانوان متولی توانمندسازی زنان سرپرست خانوار است، گفت: این توانمندسازی تنها از لحاظ اقتصادی نیست و مباحث اجتماعی، فرهنگی و حقوقی نیز مطرح است و در راستای پیگیری این مأموریت ها، ورود معاونت به این طرح تعریف شده است.
وی با اشاره به تعریف چهار گروه از زنان ذیل عنوان زن سرپرست خانوار، تصریح کرد: زنانی که همسرشان فوت شده، زنان طلاق گرفته به علت اعتیاد و زندان رفتن، از کارافتادگی همسر و زنان خودسرپرست به معنای دختران هرگز ازدواج نکرده، مشمول این طرح هستند و گروههای دیگر مانند همسران کم درآمد به هیچ وجه شامل طرح نمی‌شوند.
همچنین در این نشست نظری درباره نحوه تعیین سهمیه استانها اظهارداشت: براساس آمار سال 95، جمعیت زنان سرپرست خانوار استخراج شد و باتوجه به اولویت طرح برای توانمندسازی زنان کمتر از 55 سال، این جمعیت مشخص و سهمیه هر استان براساس فرمولی خاص، تعیین شد.
وی ادامه داد: اعتبار این طرح در تهران به طور مستقیم به جهاد دانشگاهی ارائه خواهد شد که واحدهای استانی نیز متناسب با پیشرفت کار هزینه‌های مربوطه را دریافت خواهند کرد. در مجموعه جهاد دانشگاهی نیز فعالیتها رصد و راستی آزمایی شده و درصورت تأیید هزینه های مربوط پرداخت خواهد شد.
همچنین در ادامه، دکتر باستانی با تأکید بر اینکه هدف نتیجه‌مند بودن اشتغال زنان است، خاطرنشان کرد: در این طرح اعتبار اولیه ای درنظر گرفته شده که برای آغاز کار است و می دانیم کافی نیست. براین اساس مذاکراتی با بانک رفاه انجام شد که طی تفاهم نامه ای تعداد سه هزار و 300 فقره وام در اختیار زنان سرپرست خانوار متقاضی، قرار گیرد.
  برنامه نحوه اتصال به بازار توسط پشتیبانان، نظارت و رابطه پشتیبان و جامعه هدف، مدت زمان تعهد مجری به ارائه خدمات پشتیبانی، اهمیت کوتاه مدت بودن دولت‌ها باتوجه به شرایط زنان سرپرست خانوار و ...از دیگر پرسش‌های مطرح شده در این نشست بود.
همچنین در این نشست، دکتر محمدصادق بیجندی رییس سازمان تجاری سازی و اشتغال دانش آموختگان جهاد دانشگاهی با تصریح بر تفاوت این طرح با دیگر طرح های اشتغالی و خوداشتغالی نهادهای مختلف، عنوان کرد: پس از چندین جلسه کارشناسی در وزارت تعاون، این وزارتخانه جهاددانشگاهی را به عنوان یک سازمان توسعه‌ای برای اجرا انتخاب کرد.
وی افزود: در این طرح، نه وام اولویت دارد، نه آموزش‌های سنتی و به طور کلی پتانسیل‌های موجود مناطق در حوزه مشاغل خانگی خرد و کوچک مهم است. نکته دوم، فاز مشاوره و آموزش است. این طرح در 9 استان به طور پایلوت اجرا و آموزش‌ها به صورت فشرده و کپسولی و توسط پیشرانها انجام شد. نگاه کاملا جدید، علمی و فنی در طرح حاکم است.
معاون آموزشی جهاد دانشگاهی با تأکید بر تفاوت‌های این طرح با طرح‌های خوداشتغالی، عنوان کرد: طرح توانمندسازی یک طرح کاملا متفاوت و متمایز است و به هیچ عنوان تجربیات تلخ قبلی را تکرار نمی‌کنیم، بلکه از نقاط قوت این طرح‌ها استفاده می‌کنیم. وزارت کار نیز به‌عنوان ناظر در طرح حضور دارد. اگر با نگاه وام و تسهیلات باشیم، کار به پیش نمی‌رود. در این طرح، ما قرار است نقش توسعه و واسطه میان متقاضی و برندهای ملی، محلی و پیشرانها را ایفا کنیم و طرح نسبت به شرایط موجود، بومی سازی شده است.
بیجندی با ارائه پیشنهاد برگزاری تور بازدید از استانهای پایلوت طرح، افزود: ما در بحث فروش محصولات، علاوه بر حضور پیشران ها، از استارتاپ های موفق کشور نیز دعوت کردیم و وزارت بهداشت را نیز به نوعی در این حوزه ورود دادیم. ما در این طرح به هیچ عنوان به دنبال ارائه وام و مجوز مشاغل خانگی نیستیم و کاملا به دنبال شبکه سازی هستیم.
  همچنین در این نشست دکتر عیسی منصوری معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، با بیان اینکه این برنامه، برنامه پشتیبان، فقرزدایی، حل مشکلات معیشتی مردم، حمایت از مددجویان، خرید محصولات از زنان سرپرست خانوار یا حل مشکل حاشیه نشینی نیست، اظهارداشت: قرار نیست به سبک همیشگی در این طرح نیز دولت ورود کند و از مردم کالاها را خریداری کرده یا وام و مجوز و گواهی مهارتی بدهیم. باید ببینیم دغدغه یک فرد سرپرست خانوار چیست و با روشهای فعلی چه کاری از دست ما برمی آید.
وی توضیح داد: اینکه در این طرح جهاد دانشگاهی به میدان آمد، برای آن است که یک سازمان توسعه‌ای داشته باشیم که به نمایندگی از همه دستگاه‌ها ورود کرده و کار کند و قرار شد بررسی کنیم که در هر منطقه و استان چه رشته هایی موضوعیت دارد. بنابراین اگر یک زن سرپرست خانوار جامعه هدف بتواند با این رشته فعالیت ها ارتباط برقرار کند، علاقه اش است یا زمینه قبلی دارد. بستر برای توسعه فعالیت فراهم است، پس به آن معنا نیست که باید همه زنان سرپرست خانوار تحت پوشش این طرح قرار بگیرند.
منصوری همچنین با تصریح بر اینکه مواجهه مستقیم با گروه هدف در این طرح برعهده جهاددانشگاهی است، ادامه داد: آموزش‌ها نیز لزوما نباید استاندارد فنی و حرفه ای باشند و شاید دوهفته آموزش فشرده مهارتی کافی باشد. ما اصرار داریم که بازیگر اصلی، دولت نباشد و جهاددانشگاهی هم بازیگران بخش خصوصی و خیرین را وسط میدان بیاورد، وگرنه اقتصاد به اندازه کافی دولتی است.
وی خاطرنشان کرد: برنامه بیمه نیز در ادامه اجرای طرح پیش بینی شده، ولی تاکنون 30 درصد کار پیش رفته است. در مورد زنان سرپرست خانوار، ورود ما به بحث مشاغل خانگی کمی متفاوت است و اینجا قرار است کار را با گروه هدف مشخصی شروع کنیم.مارکت را به معنای پایه، اصلاح می‌کنیم و بهبود می‌دهیم، به این معنا که فرد بتواند بازیگر این فضا باشد. این راحت ترین و سریع ترین گام است که برای جامعه هدف اعتماد ایجاد کنیم. به بیان دیگر، قرار نیست از کسی حمایت بلاعوض کنیم، بلکه قرار است این افراد درگیر بازار شوند و بطور بدیهی اگر تا این مرحله پیش رفتند، باید به آن‌ها مجوز مشاغل خانگی و وام نیز براساس قرارداد فروش و نیازشان، داده شود.
منصوری با بیان اینکه 10 درصد از منابع اشتغال روستایی برای این کار اختصاص داده شده است، گفت: پیشنهاد می‌کنم یک شیوه نامه فنی مشترک تدوین و ابلاغ شود، همچنین یک کتابچه مشاغل خانگی با پیوست اختصاصی برای زنان سرپرست خانوار تهیه و توزیع شود.
وی ضمن قدردانی از ابتکار عمل جهاددانشگاهی در اجرای این طرح، خواستار همکاری و مساعدت جدی و پیگیر همه نهادهای درگیر برای پیشبرد سریع تر کار و تحقق اهداف این برنامه شد.
همچنین دکتر باستانی با تقدیر از تلاش‌های جهاد دانشگاهی و ادارات کل تعاون در استانها، خاطرنشان کرد: اگر به گروه هدف فکر کنیم، مسائل گروه هدف همه ما را مصمم تر خواهد کرد که طرح را به گونه‌ای پیش ببریم که نتیجه آن به صورتی باشد که بتوانیم برای دیگر زنان سرپرست خانوار نیز اقدام کنیم.
  طرح توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار در حال حاضر با سهمیه 6200 نفر در 24 استان تصویب شده و جهاد دانشگاهی در سطح کشور مجری این طرح است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

8 هزار اتوبوس برای جابجایی زائران اربعین پیش بینی شده است

گسترش 50 درصدی ظرفیت گیت های تردد زائران در مرز شلمچه

کشف 160 تُن سنگ آهن قاچاق توسط مرزبانان دشت آزادگان خوزستان

کاهش نرخ سه قلم کالای پرمصرف/مرغ 13 هزار و 400 تومان

همایش ملی خرما در شادگان برگزار می شود

افزایش 59 درصدی صادرات از بندر خرمشهر

سند تحول شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب تهیه می شود

کشت کلزا در کشور تا سه برابر افزایش می‌یابد

مشاور وزیر جهاد کشاورزی:تحریم در بخش کشاورزی کارساز نیست

افزایش 28درصدی صادرات غیرنفتی از خوزستان به عراق

تهیه سند تحول شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب کلید خورد

30 میلیارد تومان پروژه عمرانی در دستور کار ستاد بازآفرینی دزفول

حدود 50 هزارمتر مکعب آب از غدیر به آبادان می‌رسد

برپایی نمایشگاه کالا ویژه بازگشایی مدارس در اهواز

اشکال طرح موقتی غدیر برداشت آب شرب از پائین دست کانال کشاورزی است

سازمان آب وبرق به تعهدش دراختصاص سهمیه آب آبادان از غدیر عمل نکرد

یارانه‌ها سه‌شنبه واریز می‌شود

نرخ طلا و سکه در بازار

آغاز عملیات لایروبی نهر خوردورق شادگان

طراحی و ساخت سامانه جامع مدیریت عملیات نمودارگیری

اجرای خط انتقال آب از اسکله آبگیر آب خام تا تصفیه‌خانه شماره یک اهواز

2هزار و 800 میلیارد ریال به پروژه‌های اهواز اختصاص می یابد

معاملات بورس منطقه‌ای خوزستان اعلام شد

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای خوزستان ابقا شد

ثبت شناورهای تجاری متقاضی کالای ملوانی در اروندکنار آغاز شد

افزایش بیش از 2 برابری کشت شلتوک در شادگان

خرمای شادگان صادر می‌شود

تردد بیش از 8 هزار زائر ایرانی از مرزهای خوزستان در تاسوعا و عاشورا

روند صادرات کالاهای سنگین وزن از مرز چذابه همچنان با مشکل مواجه است

نرخ طلا و سکه در بازار اهواز

برداشت خرما در شادگان آغاز شد

اما و اگرهای لایروبی کارون/لایروبی تنها در مقطع اهواز، برای کنترل سیلاب موثر نیست

پیش‌بینی برداشت بیش از 2 هزار تن انجیر در ایذه

سهم 30 درصدی بانوان کارآفرین اندیمشکی از تسهیلات فراگیر و اشتغال

قیمت مرغ بازهم پر کشید

فصل گرم در اهواز تا پایان آذرماه است/لزوم رعایت الگوی مصرف برق

جزییات بیمه تکمیلی رایگان رانندگان کامیون و خانواده آن‌ها

واردات برنج، حداقل در فصل برداشت ممنوع یا مدیریت شود

80 هکتار از اراضی کشاورزی ماهشهر تسطیح شد

روند پرداخت خسارات سیل به کشاورزان کند است

روند پرداخت خسارات سیل به کشاورزان کند است

برداشت انجیر در ایذه آغاز شد

5 مهرماه زمان استقرار رسمی گمرک در گیت های منطقه آزاد اروند

طلای جهانی سقوط کرد/ سکه 4 میلیون و 100 هزار تومان

کاهش 63 درصدی تخلفات اضافه بار در خوزستان

بیش از 31 هکتار از اراضی اندیکا زیر کشت برنج رفت

انتقال 80 هزار تن گندم از بندرامام به سایر بنادر کشور

سرانجام "پرنوشته" و "تلخاب" چه می‌شود!؟

مشکل آب 5 روستای باغملک موقتا برطرف شده است

ضرورت تعامل بیش از پیش شرکت‌های بهره‌بردار با محیط پیرامونی