پیام خوزستان

آخرين مطالب

سرگردانی کامیون‌های حامل صادرات در مرز چذابه اقتصادي

سرگردانی کامیون‌های حامل صادرات در مرز چذابه

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان- تقویت صادرات و حمایت از رونق تولید داخل در شرایط موجود کشور از اهمیت ویژه ای برخوردار است اما طی چند روز اخیر مشکلات جدی در مرز چذابه شاهد هستیم که بخشی از آن ناشی از ضعف هماهنگی بین طرف ایرانی و عراقی است.

به گفته تجار از روز سوم مردادماه جاری تا امروز به دلیل مشکل فنی به وجود آمده در دستگاه ایکس ری، تعداد زیادی از کامیون های تجاری برای ورود به عراق و انجام فرآیندهای صادرات کالاهای ایرانی با مشکل مواجه شده و متحمل ضرر و زیان شده اند.

 یکی از تجار ایرانی در این باره گفت: از پنج شنبه هفته گذشته طرف عراقی با اعلام اینکه دستگاه ایکس ری مستقر در مرز دچار مشکل شده است، از عبور کامیون های حامل بار جلوگیری کرده است.

محمد قربانی ادامه داد: تجار و صادرکنندگان ایرانی بنا را بر این گذاشته بودند که مسئولین ایرانی با ارتباط با طرف عراقی تمهیدات لازم  برای جایگزین کردن فوری دستگاه تا حداکثر پنجم مرداد را در دستور کار قرار می دهند.

وی با اشاره به اینکه مذاکره برای حل مشکل کالاهای فاسد شدنی و تاریخ مصرف دار نیز یکی از مهمترین اولویت ها محسوب می شد، گفت: اما از آنجایی که این راهکارها تا صبح امروز عملی نشده بود، بخش قابل توجهی از محموله های صادراتی تجار ایرانی که شامل مواد غذایی و فاسد شدنی بود دچار آسیب شدند.

او بیان داشت: در حال حاضر حجم زیادی از کالاها ومحموله کامیونها  از جمله تخم مرغ و تره بار یا فاسد شده اند و یا در آستانه از بین رفتن هستند.

قربانی یادآور شد: بعد از پیگیری های صورت گرفته ظاهرا دستگاه ایکس ری طرف عراقی درست شد اما با توجه به اینکه تایم کاری به اتمام رسیده است، مسئولان مرزی این کشور بعد از یک ساعت کار، مجددا از ورود کالاهای صادراتی جلوگیری کردند.

شب خوابی کامیون ها و ضرری که به تجار ایرانی تحمیل شد

همچنین یکی دیگر از صادرکنندگان ایرانی حاضر در مرز چذابه که خواست نامی از او برده نشود در این خصوص، اظهارداشت: با وجود گذشت 2 روز از تاریخ تعیین شده برای رفع مشکل در مرز، همچنان کامیون ها معطل هستند و این ما فعالان اقتصادی هستیم که با حجم انبوهی از ضرر و زیان مواجه شده ایم.

وی تصریح کرد: ممانعت از عبور کامیونها طی مدت نزدیک به یک هفته آن هم به خاطر خراب شدن تجهیزات ایکس ری اگر از دید مسئولان توجیه پذیر یا منطقی تلقی شود ، برای ما بعنوان بخش خصوصی که در سخت ترین شرایط اقدام به صادرات می کنیم، قابل پذیرش نیست.

 

او یادآور شد: ضرر سنگین ناشی از شب خوابی کامیون ها، مطالبه وجوه اضافی کامیون داران، از بین رفتن بخش قابل توجهی از بارها به دلیل فساد یا انقضای تاریخ مصرف برای کالاهایی مانند لبنیات و... همگی مواردی هستند که تجار آنها را بر خلاف سیاست های اقتصاد مقاومتی و سال رونق تولید می دانند.

این فعال اقتصادی خواستار ورود فوری مسئولان ارشد در این خصوص شد و بر جبران خسارت های به وجود آمده و نیز جلوگیری از تکرار موارد این چنینی در آینده تاکید کرد.

هماهنگی مسئولان باید سرعت بیشتری داشته باشد

محمود زارعی نیز یکی دیگر از فعالان مرز ضمن گلایه شدید از مسئولان گفت: آیا عقد یک تفاهم نامه با طرف عراقی مبنی بر بکارگیری دستگاه ایکس ری یدک در 2 سمت ایران و عراق کار سختی است و نمی شد این حالت را پیش بینی و از قبل برای آن چاره اندیشی کرد تا ما با این همه ضرر و زیان رو به رو نشویم.

وی با طرح این سوال که چرا انجام هماهنگی های لازم در زمان بروز چنین مشکلاتی باید با تاخیر یک هفته ای صورت بگیرد، افزود: از استانداری و مسوولان مربوطه در خوزستان درخواست می شود که در خصوص وضعیت به وجود آمده پاسخگوی بخش خصوصی باشند و برای جلوگیری از تکرار چنین مشکلاتی چاره اندیشی صورت بگیرد.

 

 در حال مکاتبه با عراق هستیم

مدیر کل هماهنگی امور اقتصادی استانداری خوزستان با تایید اینکه شرایط به وجود آمده بخاطر مشکل فنی ایجاد شده در دستگاه ایکس ری طرف عراقی است، گفت: مکاتباتی در این زمینه صورت گرفته و هم اکنون مشکلات در حال برطرف شدن هستند.

امید بن عباس یادآور شد: مرز چذابه از سمت جمهوری اسلامی هیچگونه ترددی را ممنوع نکرده اما کشور عراق به دلیل مشکلات فنی در سیستم ایکس ری کامیونی این ممانعت را به صورت موقت اعمال کرده بود.

حل مشکل طی 24 ساعت آینده 

مشاور استاندار خوزستان و مدیر هماهنگی روابط تجاری با کشور عراق با اشاره به اینکه در حال حاضر مشکل فنی به وجود آمده از سوی عراق رفع شده، گفت: در تمام طول مدت خرابی دستگاه، طرف عراقی یک دستگاه ایکس ری دیگر اما با ظرفیت محدودتر جایگزین کرده بود.

فاضل سلامات در پاسخ به این سوال که چرا رفع این مشکل نزدیک به یک هفته طول کشید، گفت: از نظر کشور عراق این مشکل تنها 24 ساعت بوده اما از نظر تجار ایرانی به دلیل ترافیک ایجاد شده، مشکل سه تا چهار روز طول کشیده است.

وی با اشاره به اینکه از زمان تعمیر این دستگاه تعداد 250 کامیون از مرز ایران رد و وارد خاک عراق شده است، گفت: در شرایط عادی روزانه بین 600 تا 700 کامیون از ایران وارد خاک عراق می شود.

مسئول هماهنگی روابط تجاری با کشور عراق با بیان اینکه هماهنگی به شکلی است که طی ساعات آینده حجم بیشتری از کامیون ها وارد خاک عراق شوند، ادامه داد: اولویت تردد با کالاهایی است که مواد خوراکی و یا دارای تاریخ انقضاء هستند.

بر اساس این گزارش، خواسته فعلی اکثر صادرکنندگان تمدید ساعات کار گمرک و مرزبانی به منظور کاهش ترافیک شدید بوجود آمده است.

همچنین با توجه به گرمای شدید هوا، رانندگانی که طی چند روز گذشته شرایط سختی را پشت سر گذاشته اند از نبود استراحتگاه که گنجایش کافی را داشته باشد گله دارند و خواهان رسیدگی به این وضعیت با توجه به احتمال تکرار  شرایط مشابه شدند.

 آنها همچنین از کمبود آب و یخ نیز گله داشته و از مسئولین خواستار رفع نواقص موجود در این منطقه مرزی هستند.

مرز چذابه در حوزه شهرستان دشت آزدگان در غرب خوزستان در سال 1388 برای تردد زائران عتبات عالیات و صادرات کالا به عراق باز شد.  

پارسال حدود 550 میلیون دلار انواع کالاهای غیرنفتی از پایانه تجاری چذابه صادر شد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

8 هزار اتوبوس برای جابجایی زائران اربعین پیش بینی شده است

گسترش 50 درصدی ظرفیت گیت های تردد زائران در مرز شلمچه

کشف 160 تُن سنگ آهن قاچاق توسط مرزبانان دشت آزادگان خوزستان

کاهش نرخ سه قلم کالای پرمصرف/مرغ 13 هزار و 400 تومان

همایش ملی خرما در شادگان برگزار می شود

افزایش 59 درصدی صادرات از بندر خرمشهر

سند تحول شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب تهیه می شود

کشت کلزا در کشور تا سه برابر افزایش می‌یابد

مشاور وزیر جهاد کشاورزی:تحریم در بخش کشاورزی کارساز نیست

افزایش 28درصدی صادرات غیرنفتی از خوزستان به عراق

تهیه سند تحول شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب کلید خورد

30 میلیارد تومان پروژه عمرانی در دستور کار ستاد بازآفرینی دزفول

حدود 50 هزارمتر مکعب آب از غدیر به آبادان می‌رسد

برپایی نمایشگاه کالا ویژه بازگشایی مدارس در اهواز

اشکال طرح موقتی غدیر برداشت آب شرب از پائین دست کانال کشاورزی است

سازمان آب وبرق به تعهدش دراختصاص سهمیه آب آبادان از غدیر عمل نکرد

یارانه‌ها سه‌شنبه واریز می‌شود

نرخ طلا و سکه در بازار

آغاز عملیات لایروبی نهر خوردورق شادگان

طراحی و ساخت سامانه جامع مدیریت عملیات نمودارگیری

اجرای خط انتقال آب از اسکله آبگیر آب خام تا تصفیه‌خانه شماره یک اهواز

2هزار و 800 میلیارد ریال به پروژه‌های اهواز اختصاص می یابد

معاملات بورس منطقه‌ای خوزستان اعلام شد

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای خوزستان ابقا شد

ثبت شناورهای تجاری متقاضی کالای ملوانی در اروندکنار آغاز شد

افزایش بیش از 2 برابری کشت شلتوک در شادگان

خرمای شادگان صادر می‌شود

تردد بیش از 8 هزار زائر ایرانی از مرزهای خوزستان در تاسوعا و عاشورا

روند صادرات کالاهای سنگین وزن از مرز چذابه همچنان با مشکل مواجه است

نرخ طلا و سکه در بازار اهواز

برداشت خرما در شادگان آغاز شد

اما و اگرهای لایروبی کارون/لایروبی تنها در مقطع اهواز، برای کنترل سیلاب موثر نیست

پیش‌بینی برداشت بیش از 2 هزار تن انجیر در ایذه

سهم 30 درصدی بانوان کارآفرین اندیمشکی از تسهیلات فراگیر و اشتغال

قیمت مرغ بازهم پر کشید

فصل گرم در اهواز تا پایان آذرماه است/لزوم رعایت الگوی مصرف برق

جزییات بیمه تکمیلی رایگان رانندگان کامیون و خانواده آن‌ها

واردات برنج، حداقل در فصل برداشت ممنوع یا مدیریت شود

80 هکتار از اراضی کشاورزی ماهشهر تسطیح شد

روند پرداخت خسارات سیل به کشاورزان کند است

روند پرداخت خسارات سیل به کشاورزان کند است

برداشت انجیر در ایذه آغاز شد

5 مهرماه زمان استقرار رسمی گمرک در گیت های منطقه آزاد اروند

طلای جهانی سقوط کرد/ سکه 4 میلیون و 100 هزار تومان

کاهش 63 درصدی تخلفات اضافه بار در خوزستان

بیش از 31 هکتار از اراضی اندیکا زیر کشت برنج رفت

انتقال 80 هزار تن گندم از بندرامام به سایر بنادر کشور

سرانجام "پرنوشته" و "تلخاب" چه می‌شود!؟

مشکل آب 5 روستای باغملک موقتا برطرف شده است

ضرورت تعامل بیش از پیش شرکت‌های بهره‌بردار با محیط پیرامونی