پیام خوزستان

آخرين مطالب

اسب خوزستان گمشده ای در گرد و غبار مقالات

اسب خوزستان گمشده ای در گرد و غبار

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان- ورزش سوارکاری از دیرباز مورد توجه بزرگان دینی از جمله پیامبر اکرم(ص) و ائمه اطهار (ع) قرار گرفته لذا باید برای رشد هرچه بیشتر این رشته اسلامی تلاش کرد. از طرفی چون استان خوزستان به ‌عنوان یکی از مراکز اصلی پرورش اسب اصیل عرب در کشور جایگاه ویژه‌ای دارد، این رشته باید بیشتر مورد توجه دولت و بخش خصوصی قرار گیرد.

بسیاری از مدیران استان پرورش اسب را به عنوان یک صنعت و هنر قلمداد نمی کنند در حالی که باید در راستای نهادینه کردن این صنعت و هنر و توسعه آن تصمیم گیری کنند و در این راستا به یک جایگاه تخصصی برای ارائه خدمات به این صنعت در استان نیاز است که بهترین راه ورود بخش خصوصی می باشد.

صنعت اسب یک صنعت انفرادی نیست بلکه رشته های متفاوتی در کنار هم گذاشته شده و آن را به صنعتی کامل در دنیا تبدیل کرده است، بی شک بعد از صنعت نفت یکی از صنایعی که می تواند سطح عرضه را در بازارهای جهانی بالا ببرد صنعت اسب است لذا انتظار می رود که دولت نگاه علمی به این مهم داشته باشد. 

فتاح کنعانی رییس هیات سوارکاری خوزستان گفت: صنعت اسب در دنیا همواره یکی از صنایع درآمد زا  بوده و افراد زیادی به نگهداری و پرورش اسب مشغول هستند اما در خوزستان با وجود اینکه اسب های بسیار خوبی وجود دارد که در دنیا مطرح هستند درآمدی از سوارکاری حاصل نمی شود و به عنوان یک صنعت به این رشته نگاه نمی شود.

وی به کم توجهی مسئولان استان به رشته سوارکاری اشاره کرد و گفت: خوزستان مهد اسب اصیل ایران است و در گذشته حرف های بسیاری در کشور داشت اما در  10 سال گذشته هیچ گونه توجهی به این رشته نشده است و هر چه تلاش کردیم که از مشکلات این رشته کاسته شود، موفق نشدیم.

کنعانی افزود: با وجود اسب های بسیار خوبی که در خوزستان وجود دارد زمینه پیشرفت در این رشته بسیار است اما هیچ گونه حمایتی از ما صورت نمی گیرد و نبود پیست مناسب باعث شده تا از جایگاه اصلی خود در این رشته فاصله بگیریم. متاسفانه زمینی مناسب برای برگزاری مسابقات در اهواز وجود ندارد و  تنها یک میدان نیرو وجود دارد که دیگر جوابگوی سوارکاران استان نیست.

رییس هیات سوارکاری خوزستان فعالیت ها و مسابقات سوارکاری در خوزستان به دلیل گرمای هوا عملا از آبان ماه شروع می شود لذا در نیمه اول سال سعی می کنیم کلاس های آموزشی برگزار کنیم.

وی بیان کرد: در حال حاضر بیش از 250 باشگاه سوارکاری در استان داریم که از این تعداد تنها 15 باشگاه ثبت رسمی شده اند، برخی از این باشگاه ها به عنوان پرورش اسب و یک سری از آن ها به عنوان باشگاه ورزشی ثبت شده اند که حدود پنج باشگاه هستند.

کنعانی افزود: ثبت باشگاه در کشور حائز شرایطی است که اکثر باشگاه های استان استانداردهای لازم را ندارند از سوی دیگر برای راه اندازی یک باشگاه باید 12 مرحله استعلام گرفته شود که این موضوع به سختی کار کمک می کند و باعث می شود که علاقه مندان این رشته دلسرد شوند.

وی در خصوص علت عدم فعالیت در رشته پرش با اسب در استان گفت: اسب هایی که در این بخش مورد استفاده قرار می گیرند از نژاد خاصی هستند که در خوزستان وجود ندارد از سوی دیگر شرایط آب و هوایی استان به گونه ای است که نگهداری این نوع اسب ها بسیار سخت است. ما سال گذشته پنج اسب خارجی برای آموزش آوردیم که اکثرا تلف شدند به همین دلیل نمی توانیم در این بخش کار کنیم.

رییس هیات سوارکاری خوزستان در ادامه گفت: ما کمیته پرش با اسب را در هیات راه اندازی کردیم و دوره های آموزش آن هم برگزار کردیم اما نگه داری این اسب ها در خوزستان  بسیار سخت است.

وی در خصوص راه اندازی پیست 52 هکتاری سوارکاری استان عنوان کرد: ما زمین این طرح را تحویل گرفتیم اما چون هزینه تملک آن که یک میلیارد و 500 میلیون ریال است هنوز توسط اداره کل ورزش و جوانان پرداخت نشده است، این زمین بدون سند باقی مانده است. از طرفی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان ابتدا از ما طرح می خواهد تا بر اساس آن هزینه کند.

کنعانی ادامه داد: ما یک اسپانسر برای طراحی پیست پیدا کردیم و به دنبال آن با یک مشاور خارجی قراردادی به مبلغ 150 هزار یورو (حدود هشت میلیارد ریال) بستیم اما بعد از تغییرات ارز این مبلغ به 30 میلیارد ریال تبدیل شد و هیمن موضوع باعث کناره گیری اسپانسر شد.

رییس هیات سوارکاری خوزستان در خصوص اینکه این طرح چه زمانی آماده می شود گفت: مشکلات زیادی بر سر راهمان قرار دارد و ما از این بابت دیگر خسته شده ایم.

بی شک محور اصلی صنعت اسب در دنیا، ورزش سوارکاری است که برای توسعه آن در استان نیاز به تامین زیرساخت های مناسب به دست دولت و یا بخش خصوصی است، سوار کاری می تواند از جمله ورزش هایی باشد که برای کشور مدال آور باشد لذا به این نتیجه می رسیم که رونق این رشته در بعد همگانی و قهرمانی بسیار مفید و با ارزش است.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

از فال و شیشه‌شو تا بازی و درس...

چند نکته بهداشتی برای فصل بستنی‌های رنگارنگ

کنگره ملی حضرت دانیال نبی(ع) برگزار می شود

اسب خوزستان گمشده ای در گرد و غبار

مقاله‌نویسان برای قصه‌گویی دست به‌قلم می‌شوند

بندر صیادی آبادان بعد از 8 سال 25 درصد پیشرفت دارد

حضور نامزدهای انتخاباتی خوزستان از عمق سیلاب تا کانون زلزله

مرگ نوجوان 13 ساله دهدزی در نتیجه نبود راه دسترسی

درباره کم و زیاد دمای اهواز، گرمترین منطقه مسکونی دنیا

پایان مطالعات اولیه روی تابوت‎های جوبجی/انتقال تابوت‎ها به محل از پیش تعیین‎شده

شوادان؛ تدبیر معماران گذشته برای گذراندن فصل گرما

حریم فراموش شده رودخانه‌ها

بازار کولر اهواز و کلاهی که بر سر خریداران می‌رود

ورود فاضلاب به دز و مدیریت نامطلوب پسماندها از چالش‌های دزفول است

ویلچر، دیسک و امید؛ تمام دنیای حنان

دره توبیرون

اسارت در هویزه؛ باغ وحش یا «باغ وحشت»

خطر 5.7 ریشتری که از سر مسجدسلیمان گذشت

ساباط؛ اندیشه گذشتگان برای رفاه رهگذران

خزان فضای کسب و کار در خوزستان

پل بند لشکر شوشتر ؛ برگی از شکوه گذشتگان

حرکت پرشتاب برای تداوم توسعه استان ها

ضرورت تداوم کمک رسانی به سیل زدگان تا رفع مشکلات

تعیین هوشمند مقصد سفر به جای گرفتاری 15 ساعته در ترافیک شمال

خوزستانی ها در انتظار معرفی مقصران سیلاب ویرانگر

خطر ابتلا به عفونت‌ها با شنا در کانال‌های روباز

توهم پرآبی

من پاکم، هشت سال و پنج ماه و چهار روز...

گذر از تابستان داغ با مدیریت مصرف انرژی

زورخانه‌های مناسبتی!

اسلحه های غیر مجاز امنیت مردم جنوب خوزستان را نشانه رفته

قایقرانی آبادان 70 سال قدمت ، یک دهه محرومیت

مرگ در کمین شناگران دز

همه چیز درباره "حاجی لک‌لک‌ها"، پرندگانی که ایرانی‌ها دوستشان دارند

شوشان: گاهی اوقات مغز انسان سوت می کشد

تغییرات رفتاری اعضای خانواده را جدی بگیرید

هرمز اردشیر؛ شهری گمشده در انتظار احیا

آغازی برای بیرون کشیدن پای اصناف از تاسیسات گردشگری خوزستان

کشاورزی خوزستان جان دوباره می گیرد

سیرسیرک ها مهمان ناخوانده خوزستان/ تبعات سیلاب ویرانگرتمامی ندارد

روندکند رفع مشکلات پساسیل خوزستان/ سیل بندهاهنوز ترمیم نشده اند

دغدغه ای به نام سیل بندهای بدون متولی در خوزستان

دعای روز بیست و دوم ماه مبارک رمضان

هشدارهای هواشناسی قابلیت پیش بینی سیل را ندارد

دزفول از «شهر هزار موشک» تا «بلد الصواریخ»/مقاومت درس همیشگی مردم

بومی‌گرایی، اعتماد و صبر؛ آن‌چه نفت آبادان را تکان داد

من از تو زنده می‌مانم اگر...

پیاز؛ از فراز تا فرود/کاشت با امید، برداشت با اشک

ورزش می‌تواند در پیشگیری از بیماری فشارخون مثبت عمل کند

خورنا:صفوف کالای دولتی دربهبهان، هرروزطویل تر ازروزقبل