پیام خوزستان

آخرين مطالب

گزیده‌های «نفتی» هفته وزارت نفت

گزیده‌های «نفتی» هفته

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - امضای چهار قرارداد پژوهشی، ادامه مذاکره با چینی‌ها برای توسعه فاز 11 پارس جنوبی، بهره‌برداری از 40 پروژه بزرگ صنعت‌گاز در سال 98، استفاده از فاینانس در طرح‌های پتروشیمی، اطلاعیه جدید شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی برای کارت هوشمند سوخت و پیام تبریک وزیر نفت به مناسبت روز خبرنگار سرخط اخبار نفتی در هفته جاری بود.

به گزارش خبرنگار شانا، هفته جاری برای صنعت نفت با تشریح چهارمین دوره همایش مسئولیت‌ اجتماعی آغاز شد و سیدامیر طالبیان، مشاور اجتماعی وزیر نفت شعار این دوره همایش را «مسئولیت اجتماعی صنعت نفت، راهی به سوی توسعه پایدار» عنوان و تاکید کرد: در این همایش سعی شده با انتشار گزارش‌های پایداری از سوی شرکت‌های تابعه وزارت نفت، قدری نگاه تحلیل‌گرانه و در عین حال عملیاتی داشته باشیم.
در نخستین روز هفته، نظرسنجی خبرگزاری رویترز درباره تولید نفت سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) منتشر شد که بر اساس آن 14 عضو این سازمان در ماه ژوئیه 29 میلیون و 420 هزار بشکه نفت تولید کردند که که پایین ترین رقم از سال 2011 تاکنون بوده است.
امضای چهار قرارداد پژوهشی
امضای چهار قرارداد پژوهشی مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران با دانشگاه فردوسی مشهد، انستیو نفت دانشگاه تهران و شرکت دانش بنیان پارس آرین زمین از اتفاق‌های مهم صنعت نفت بود که در دومین روز هفته جاری رقم خورد، بر این اساس قرارداد پژوهشی چهار پروژه تفسیر کمی مکعب لرزه‌ای (QI) در جنوب دشت آبادان، قرارداد فاز دوم پروژه انتقال دانش فنی و فناوری اکتشاف نفت‌های نامتعارف در ناحیه قالی‌کوه لرستان، پروژه پژوهشی ارزیابی و مطالعه ژئوشیمیایی مخازن هیدروکربوری گروه دهرم و اجرای میدانی ساخت 10 هزار بشکه سیال حفاری پایه آبی فشار و دمای بالا برای حفاری چاه اکتشافی عمیق با فشار و دمای بالا به‌منظور جایگزینی سیال پایه روغنی در مشهد امضا شد.
دیدار خالد الفالح و الکساندر نواک وزیران انرژی عربستان و روسیه همیشه برای بازار انرژی جهان جذاب بوده است. این دو چهره بازار نفت هفته جاری درباره شرایط جهانی بازار نفت‌خام با یکدیگر مذاکره کردند و نواک، وزیر انرژی روسیه اعلام کرد که در ماه ژوئیه امسال این کشور تولید نفت خود را فراتر از میزان توافق‌شده با اوپک و متحدانش کاهش داده است.
چرا صنعت نفت ایران بهشت سرمایه گذاران است؟
به‌طور حتم این را شنیدید که صنعت نفت ایران بهشت سرمایه گذاران است، دلیلش این است. از مجموع ذخایر نفتی کشف شده، 45 درصد توسعه نیافته است که این مقدار در بخش گاز به 77 درصد می‌رسد. این آماری است که مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران اعلام و در ادامه افزوده است نتایج حاصل از اکتشاف‌های نفت و گاز نشان می‌دهد که 25 درصد ذخایر نفتی در دوران پس از پیروزی انقلاب کشف شده، در حالی که در بخش گاز، عمده اکتشاف‌ها (75 درصد) مربوط به دوران پس از پیروزی انقلاب بوده است.
محمد تائب که در یکسال و اندی گذشته مدیریت امور اوپک و مجامع انرژی وزارت نفت را با سرپرستی اداره کرده بود اواسط هفته حکم مدیرکل امور اوپک و مجامع انرژی وزارت نفت را از وزیر نفت دریافت کرد.
تنیدگی نفت و سیاست در سال‌های اخیر و با تصویب برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) به اوج رسید. گاهی از برجام به‌عنوان مایه حیات نفت نام برده شد و گاهی از نفت به‌عنوان ناجی برجام یاد شد. محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه در نشست با خبرنگاران گفت: برای ادامه کار در برجام و برگرداندن اقدام‌های ایران به گذشته اقدام‌هایی باید انجام شود که بازگشت فروش نفت به زمان قبل از خروج آمریکا از برجام و بازگشت منابع کف مطالبات است.
زبانمان بسته است که بگویم در تحریم چه می‌کنیم
فعالیت شرکت ملی گاز ایران تنها به گازرسانی به شهرها و روستاها ختم نمی شود، حسن منتظر تربتی، معاون وزیر نفت در امور گاز گفته است: امسال افزون بر بهره برداری از 40 پروژه بزرگ صنعت گاز، بیش از 830 کیلومتر خط لوله و 25 واحد توربوکمپرسور در قالب ساخت و توسعه 12 تاسیسات تقویت فشار گاز راه‌اندازی خواهد شد.
محمدمشکین فام، مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس هم از ادامه مذاکره با چینی‌ها برای توسعه فاز 11 پارس جنوبی خبر داد و اعلام کرد مذاکره با هندی‌ها برای توسعه میدان فرزاد بی ادامه دارد.
جعفر ربیعی، مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس هم که به مناسبت روز خبرنگار میزبان اصحاب رسانه بود در این نشست از مباحث مربوط به تحریم غافل نشد و با بیان اینکه زبان ما بسته است که بگوییم در برابر تحریم چه می‌کنیم تا تاثیر آن را به حداقل برسانیم، گفت: با اطمینان می‌گوییم که تحریم چرخ تولید، صادرات و ارزآوری پتروشیمی را متوقف نکرد و آمریکا به هدفش نرسید اما با اعمال تحریم‌ها، فاینانس خارجی که در اجرای پروژه‌ها به ما کمک می کرد، تقریبا از بین رفته است، با این حال ما منتظر بازشدن راه فاینانس نماندیم و همچنان توسعه را ادامه می‌دهیم.
در فاصله چند روز تا اجباری شدن استفاده از کارت هوشمند سوخت شرکت پخش فرآورده‌های نفتی در اطلاعیه‌ای روش‌های دسترسی آسان‌تر به رمز کارت هوشمند سوخت را اعلام کرد: «از تاریخ 16 مرداد تا 16 شهریورماه امسال، مالکان خودروهایی که رمز کارت هوشمند سوخت خود را فراموش کرده‌اند، می‌توانند با وارد کردن رمز پیش‌فرض چهار رقم سمت راست کد ملی شخصی که کارت هوشمند سوخت به نام آن صادر شده است رمز کارت هوشمند سوخت خود را فعال‌سازی کنند.»
ن والقلم و ما یسطرون...
بیژن زنگنه، وزیرنفت هم در پیامی روز خبرنگار را تبریک و گفت: خباثت دشمنان و بدخواهان ملت بزرگ ایران در ماه‌های گذشته بیش از هر زمان دیگری انسجام یافته است و با وضع تحریم‌های شرورانه و هوشمند، جنگی تمام عیار در حوزه‌های اقتصادی و سیاسی به راه انداخته‌اند تا به مطامع خود برسند. صنعت نفت که در این میان در صف نخست این رویارویی قرار دارد توانسته است به فضل الهی و با تلاش شبانه‌روزی همه دلسوزان کشور، آرزوهای دشمنان را در این زمینه ناکام کند. مفتخرم که اعلام نمایم عموم خبرنگاران و رسانه‌های کشور نیز در این عرصه یاریگر صنعت نفت بوده و در بزنگاه‌های مهم همواره در یک جبهه برای صیانت از منافع ملی جنگیده‌اند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ظرفیت منطقه ویژه پارس برای ورود به بازارهای جهانی

نصب گوی شناور 100 هزار تنی در بندر سیراف

کاهش 3.5 میلیون بشکه‌ای ذخیره‌سازی نفت در آمریکا

تعمیر شیرآلات چاه 313 ژوراسیک مسجدسلیمان

تولید بزرگ‌ترین شرکت نفتی روسیه کاهش یافت

شرکت‌های دانش‎بنیان می‌توانند از مناطق عملیاتی بازدید کنند

تضمینی نیست خودروهای برقی، نفت را شکست دهند

اجرای یک طرح زیست‎محیطی در میدان نفتی آذر

پایان فرصت برای صادرات نفت آمریکا

همکاری ملی حفاری با بیش از 200 سازنده داخلی

سیاست دولت فروش فرآورده‌های نفتی به جای نفت خام است

اجرای 791 پروژه مسئولیت‌ اجتماعی در دستور کار شرکت ملی نفت ایران

قانون حمایت از صنایع پایین‌دستی نفت خام و میعانات گازی ابلاغ شد

کسانی که از بن‎بست حرف می‎زنند، اشتباه می‎کنند

نقص فنی نفتکش ایرانی در دریای سرخ

تشریح برنامه‌های نفت در توسعه همکاری با بخش خصوصی

افزایش قیمت نفت به دلیل کاهش ذخیره‌سازی‌ها در آمریکا

فروش نفت ایران توسط هیچ نهاد بین‌المللی تحریم نشده است

نکته مثبت افت قیمت نفت برای شرکت‌های بزرگ نفتی

میدان‌های نفتی عربستان در خط آتش

دریانوردان پایانه‌های نفتی ایران نمونه کشوری شدند

بهره‌برداری از پروژه‌های مختلف نفت و گاز در هفته دولت

معرفی فناوری نو برای انگیزش چاه‌های نفتی

جمع‌آوری 88 درصد گازهای همراه مناطق عملیاتی نفت و گاز مارون

اثبات توانمندی ماشین‌سازان داخلی در سیزدهمین نمایشگاه ایران‌پلاست

گام بلند پالایشگاه گاز هاشمی‌نژاد در نصب برج پروژه تغلیظ گازهای اسیدی

تولید گاز خاورمیانه در سال 2019 میلادی از روسیه فراتر می‌رود

عربستان نمی‌تواند به وعده کاهش شدید تولید نفت عمل کند

لزوم کاهش روزانه یک میلیون بشکه‌ای تولید نفت اوپک

توقیف دوباره نفتکش آدریان دریا به منزله تهدید کشتیرانی‌ آزاد است

بازدید از کارخانه‌های لوله‌سازی اهواز و فولاد اکسین خوزستان

افزایش قیمت نفت پس از حمله به تاسیسات نفتی عربستان

افزایش تولید بنزین و گازوئیل در عراق

تولید نفت نروژ فراتر از انتظارها بود

راهکارهای ازدیاد برداشت میدان اهواز زیر ذره‌بین پژوهشگاه نفت

وزیر نفت بخشنامه تقویت پایش داخلی مالی را ابلاغ کرد

بهینه‌سازی استاندارد کالاها؛ اولویت صنعت گاز

گازسوزی در نفت و گاز اروندان به مرز صفر می‌رسد

سیل خوزستان با همبستگی و تلاش جمعی مدیریت شد

حمله پهپادهای یمنی به یک میدان نفتی در عربستان

همکاری‌های نفت‌خیز جنوب و پژوهشگاه نفت گسترش می‌یابد

همکاری‌های نفت‌خیز جنوب و پژوهشگاه صنعت نفت گسترش می‌یابد

جلوگیری از سوزاندن 1.4 میلیون بشکه نفت خام در نفت و گاز کارون

کناره‌گیری بزرگ‌ترین شرکت انرژی چین از واردات نفت ونزوئلا

بیش از 68 هزار کارت سوخت مهاجر در زاهدان شناسایی شد

شمار دکل‌های حفاری نفت در آمریکا افزایش یافت

ارجاع طرح اساسنامه شرکت ملی گاز به کمیسیون انرژی مجلس

نگاهی به برخی تجارب جهانی در حوزه مسئولیت اجتماعی

طرح اساسنامه شرکت ملی گاز ایران به کمیسیون انرژی مجلس ارجاع شد

50 درصد کاتالیست‌های پر مصرف کشور بومی‌سازی شده‌اند