پیام خوزستان

آخرين مطالب

شفیعی:

صحبت‌های اخیر رهبر، مسئولیت جهاددانشگاهی را سنگین‌تر کرده است علمي

صحبت‌های اخیر رهبر، مسئولیت جهاددانشگاهی را سنگین‌تر کرده است

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - رییس دفتر استانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های خوزستان با اشاره به مطرح شدن نام جهاددانشگاهی در سخنرانی اخیر رهبر، گفت: نگاه اعتماد مقام معظم رهبری به جهاد دانشگاهی در طول سال‌های طولانی دوران رهبری و قبل از آن برای همه مشهود بوده است اما صحبت‌های اخیر ایشان، بار مسئولیت این نهاد را سنگین‌تر می‌کند.
حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحسن شفیعی در گفت‌وگو با ایسنا - منطقه خوزستان، در آستانه 16 مردادماه، سی‌ونهمین سالگرد تاسیس جهاددانشگاهی، اظهار کرد: کلیات و ماهیت آنچه که مقام معظم رهبری در دیدار با ائمه جمعه سراسر کشور بیان کردند، یکی از مبانی فکری و خط قرمزهای همیشگی ایشان بوده است؛ یعنی همان مساله که باید به جوان‌ها و توان داخلی توجه کرد، باید به امکانات، توانمندی‌ها، استعداد و هوش و نبوغ سرشار جوانان اعتماد کرد.
وی ادامه داد: مقام معظم رهبری همیشه این مساله را بیان کرده‌اند و تاکید داشته‌اند که چشم بر بیگانه ببندیم و امید از بیگانه ببریم. این موضوعات همیشه در مبانی و اصول رهبری بوده است. در سخنرانی اخیر، رهبر نام جهاددانشگاهی را مطرح کردند که این مساله برای من بسیار ارزشمند بود. شیرینی ذکر نام جهاددانشگاهی برای من در این بود که وقتی رهبری داشتند موضوع اعتماد به جوان‌ها و مجموعه خلاق جوان را ذکر می‌کردند، بدون تامل و بدون درنگ نام جهاددانشگاهی بر زبان ایشان جاری شد.
اولین و سریع‌ترین گزینه توانمند داخلی در اذهان، جهاد دانشگاهی است
رییس دفتر استانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های خوزستان گفت: این معنا و مفهوم ارزشمندی دارد و به این مفهوم است که جهاد دانشگاهی در دل و جان ما جا گرفته است و توانسته به عنوان اولین و سریع‌ترین گزینه توانمند داخلی در اذهان و زبان‌ها جاری شود. ذکر نام جهاد دانشگاهی بر زبان رهبری، حقیقتا مباهات و سربلندی و افتخاری برای خانواده جهاد دانشگاهی است.
شفیعی افزود: بدون تردید این صحبت‌ها، این اعتماد و این نگاه، مسئولیت جهاد دانشگاهی و بار خانواده جهاد دانشگاهی را دوچندان می‌کند و طبیعتا نشاط جدیدی را نیز به خانواده جهاد خواهد داد. نگاه ما به جایگاه مقام رهبری، نگاه به نیابت جایگاه حضورت ولی‌عصر است. بنابراین رضایت مقام معظم رهبری، تاکید و نارضایتی رهبری، همه دارای اهمیت مضاعف و دوچندان است.
صحبت‌های اخیر رهبر، مسئولیت جهاددانشگاهی را سنگین‌تر کرده است
وی تاکید کرد: این نگاه اعتماد مقام معظم رهبری به جهاد دانشگاهی در طول سال‌های طولانی دوران رهبری و قبل از آن برای همه مشهود بوده است و همه می‌دانستند که مقام معظم رهبری به جهاد دانشگاهی با نگاه مسروق به علاقه نگاه می‌کنند اما صحبت‌های اخیر ایشان بار مسئولیت را سنگین‌تر می‌کند.
رییس دفتر استانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های خوزستان گفت: از نظر من جهاددانشگاهی ظرفیت بسیار بالایی دارد. من در طول سال‌های گذشته با جهاد دانشگاهی ارتباط داشته‌ام و مجموعه جهاد دانشگاهی را می‌شناسم و با آن در تعامل بوده‌ام و می‌دانم این سازمان چه ظرفیت بالایی دارد.
ماموریت‌های جهاددانشگاهی متناسب با ظرفیت این سازمان واگذار نشده است
شفیعی افزود: اما اینکه بخواهیم بگوییم ماموریت‌های جهاددانشگاهی متناسب با ظرفیت آن به این سازمان واگذار شده است، قطعا می‌گویم خیر. به ویژه اینکه در دولت یازدهم و دوازدهم، خصوصا در سال‌های گذشته متاسفانه نگاه دولت به مجموعه‌ها و توانایی‌های داخلی، نگاه عدم اطمینان و عدم باور بوده است. ما این مساله را در وزارت نفت به طور مشهود دیده‌ایم. آن‌ها به چینی‌ها، فرانسوی‌ها، به خارجی‌ها اعتماد کردند و خودی‌ها را به چشم اعتبار و بزرگی ننگریستند. البته ما ضربه آن را نیز خوردیم و خیانت فرانسه را در قرارداد توتال دیدیم. ما کوتاهی پیمانکاران خارجی را دیدیم.
وی ادامه داد: خوشبختانه بدعهدی آمریکا و نامردی اروپا امروز راه را باز کرد تا بگوییم مسئولان محترم دولتی و دولت محترم، چشم‌ها را بشویند و جور دیگری ببینند و به مجموعه‌های داخلی اعتماد و از توان آن‌ها استفاده کنند.
رییس دفتر استانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های خوزستان گفت: ظرفیت جهاد دانشگاهی بسیار بالاتر از این‌ها است. جهاددانشگاهی امتحان خود را پس داده است. به نظر می‌رسد مسئولان کشور باید نگاهشان را اصلاح کنند. به ویژه نگاه مسئولان اجرایی کشور به داخل و صنعتگران، جهادگران و تلاشگران داخلی باید نگاهی مهربان و با اعتماد باشد.
شفیعی با تاکید بر اینکه تجربه به ما نشان داده است که نمی‌توانیم به بیرون اعتماد کنیم، تصریح کرد: تجربه به ما نشان داده است که کشورها و دولت‌های خارجی در هنگام خطر دست ما را رها خواهند کرد و به ما پشت می‌کنند. تجربه نشان داده است که ما هر جا که به نیروهای داخلی اعتماد کردیم، آنجا کار پیش رفته است. این مساله را در نگاه امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری دیده‌ایم. امیدوارم مسئولان این نگاه را اصلاح کنند. با اصلاح این نگاه، جهاددانشگاهی یکی از قله‌ها محسوب می‌شود.
چهار دهه است که در تحریم هستیم
وی در ادامه در پاسخ به این سوال که در شرایط سخت تحریم، وظیفه جهاد دانشگاهی در حوزه‌های مختلف چیست؟ گفت: اینکه در شرایط سخت تحریم وظیفه جهاد دانشگاهی چیست، معلوم است. ما اساسا چهار دهه است که در تحریم هستیم. لازم است این مساله را رسانه‌های ارتباط جمعی برای مردم تحکیم کنند. چه زمانی در این چهار دهه ما تحریم نبوده‌ایم؟ تنها نوع تحریم‌ها فرق کرده است. دلیل تحریم نیز روشن است. ملت ایران دست رد به سینه استکبار جهانی زده است. ملت ایران شریان‌های حیاتی نظام سلطه را در این منطقه قطع کرده است و در مقابل چپاول و غارت سرمایه‌های انسانی، ملی و منطقه‌ای توسط استکبار در این منطقه ایستاده است.
رییس دفتر استانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های خوزستان ادامه داد: معلوم است که استکبار با ما سر آشتی نخواهد داشت. ما همیشه تحریم بوده‌ایم، بنابراین همیشه به روحیه انقلابی و جهاددانشگاهی نیاز داریم. همه نهادهای انقلاب اسلامی بر اساس ضرورت، نیاز و یک تشخیص درست، تاسیس شده‌اند و مادامی که انقلاب اسلامی در حال حرکت در این مسیر است، به نهادهای انقلابی نیاز دارد.
شفیعی تصریح کرد: چه کسی می‌تواند عظمت و بزرگی را که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای این ملت ایجاد کرده است، نبیند؟ چه کسی می‌تواند جهاددانشگاهی را نبیند؟ چه کسی می تواند جهاد سازندگی را از صفحه ذهن خود به فراموشی بسپارد؟ چه کسی می‌تواند خدمات بنیاد مسکن انقلاب اسلامی را نادیده بگیرد؟ چه کسی می‌تواند کمیته امام خمینی و خدمات آن به محرومان را نبیند؟ بنابراین جهاد دانشگاهی نیز با امید، نشاط، ابتکار و خلاقیتی دوچندان باید در صحنه حاضر باشد.
جهاددانشگاهی از بی‌مهری‌ها نرنجد
وی گفت: من به جهادگران جهاددانشگاهی توصیه می‌کنم از بی‌مهری‌ها نرنجند و از بی‌اعتنایی‌ها دل نگران نشوند. در ذات انقلاب اسلامی و نهادهای انقلاب اسلامی، جوشش، خیزش، خسته نشدن، از ملامت جا نخوردن و دل آزرده نشدن وجود دارد. ان‌شاء‌الله این مسیر با نورانیت ادامه پیدا خواهد کرد و همه کسانی که در عرصه خطر نقش آفریده‌اند، علاوه بر اینکه در محضر خدا نام آن‌ها ثبت شده است، در حافظه تاریخی ملت ایران نیز نامشان به بزرگی خواهد درخشید.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

دیدار معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی با آیت‌الله شفیعی

ارائه 70 رشته جدید در سال تحصیلی پیش رو/ابطال کد مدرسی 1400 مدرس

امضای تفاهم‌نامه همکاری میان دانشگاه شهید چمران اهواز و شرکت فولادخوزستان

نخبگان به دانشگاه شریف اعتبار دادند

موفقیت با بخشنامه به دست نمی آید

کاهش میانگین سنی دانشجویان علمی کاربردی/لزوم ایجاد یک مرکز برای رشته‌های فرهنگی و هنری

رتبه یک گروه ریاضی: فضا برای بروز استعدادهای خوزستان مهیا شود

معایب حذف شرط بومی بودن معلمان در آزمون استخدامی بیش از مزایای آن است

اعلام اسامی پذیرفته‌شدگان بدون آزمون دکتری دانشگاه شهید چمران اهواز

عناوین برتر دانش‌آموزان خوزستانی در جشنواره فرهنگی هنری کشور

دانش‌آموزان به جای شرکت در کلاس‌های تقویتی خودشان درس بخوانند

2 رشته جدید به رشته‌های موسسه آموزش عالی جهاددانشگاهی خوزستان افزوده شد

پذیرش دانشجو در 20 رشته کاردانی و کارشناسی ناپیوسته در علمی کاربردی جهاددانشگاهی خوزستان

دانشگاه جندی شاپور دزفول وارد عرصه تولید فناوری شارژ بیسیم شد

تلاش برای خود کنکور باشد نه فکر کردن به نتیجه آن

2 رشته جدید در دانشکده علوم پزشکی شوشتر

2رشته تحصیلی به دانشکده علوم پزشکی شوشتر اضافه شد

چند نکته برای انتخاب رشته کنکور

اختصاص 5 درصد سهمیه مازاد ظرفیت دوره‌های روزانه برای دانش‌آموزان درگیر سیل

اعلام تقویم آموزشی گروه‌های علوم پزشکی و دامپزشکی دانشگاه آزاد

سنجش سلامت بیش از 58 هزار نوآموز خوزستانی تاکنون

کسب رتبه اول جشنواره کشوری نوجوان سالم توسط خوزستان

برگزاری کنفرانس فناوری اطلاعات و کاربردهای هوش مصنوعی در دانشگاه شهید چمران

فعالیت 36 پایگاه انتخاب رشته کنکور در خوزستان

صحبت‌های اخیر رهبر، مسئولیت جهاددانشگاهی را سنگین‌تر کرده است

لزوم استفاده از طرح‌های نخبگان در زمینه کنترل سیل و آلودگی‌های نفتی

تواضع علمی خود را حفظ کنید

خوزستان در کنکور سال آینده دو تا سه رتبه تک رقمی خواهد داشت

تقویم آموزشی دانشگاه پیام‌نور اعلام شد

ایجاد سامانه جامع اطلاعات پژوهشی برای استفاده از طرح‌های نخبگان

نباید فرهنگ "ترک استان به‌خاطر شرایط بهتر"، جا بیفتد

کسب 2 رتبه برتر کنکور سراسری 98 توسط دانش‌آموزان خوزستانی

علوی: دستاوردهای جهاددانشگاهی از مصادیق کارآمدی نظام جمهوری اسلامی ایران است

دانشگاه شهید چمران مطابق با ظرفیت‌های خوزستان حرکت نکرده است/افتتاح دانشکده نفت تا مهر 99

448 هزار ساعت تدریس رایگان برای دانش‌آموزان لازم‌التوجه خوزستان

تاسیس یک رشته جدید در دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول

انتخاب امید حاجتی به عنوان حامی برتر جهاد دانشگاهی

برگزاری آزمون استخدامی آتش‌نشانی با حضور بیش از 6 هزار داوطلب در خوزستان

اگر قصد انتخاب رشته اقتصاد را دارید، بخوانید

بهره‌برداری از دو طرح آموزشی در اندیمشک

جهش تحصیلی و تاثیرات آن بر دانش آموز

علوی: دستاوردهای جهاددانشگاهی از مصادیق کارآمدی نظام جمهوری اسلامی ایران است

درخشش دانش آموز شوشتری در مسابقات ریاضیات جهانی واترلو

مقام‌آوری دانش‌آموزان خوزستانی در مسابقات قرآن، عترت و نماز

انتصاب کاظمی‌نژاد به عنوان مدیر کارگروه برنامه‌ریزی و گسترش آموزش عالی فیزیک

برگزاری همایش "سیلاب اگر تکرار شود" در اهواز

برای جلوگیری از گرمازدگی، آب بنوشید

به کارگیری بیش از یک هزار نفر در آموزش و پرورش خوزستان از طریق آزمون استخدامی

هدایت تحصیلی 5000 دانش آموز ناحیه یک اهواز ادامه دارد

آغاز ثبت‌نام آزمون تکمیل ظرفیت پایه هشتم مدارس استعداد درخشان از 12 مرداد