پیام خوزستان

آخرين مطالب

چند نکته بهداشتی برای فصل بستنی‌های رنگارنگ مقالات

چند نکته بهداشتی برای فصل بستنی‌های رنگارنگ

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - مدیر سلامت محیط و حرفه‌ای مرکز بهداشت خوزستان با تاکید بر لزوم رعایت نکات بهداشتی در بستنی‌فروشی‌ها گفت: این نگرانی وجود دارد که مصرف بیش از حد رنگ‌ها مخصوصا رنگ‌های غیرمجاز می‌تواند تاثیرات جدی بر سلامت مصرف‌کنندگان بگذارد بنابراین این موضوع در دستور کار بازرسان بهداشت محیط قرار دارد و وضعیت مصرف اسانس و رنگ‌ها را مورد نظارت قرار می دهند.
فرهاد صفدری  با اشاره به اهمیت رعایت بهداشت در بستنی‌فروشی‌ها و آبمیوه‌فروشی‌ها اظهار کرد: با توجه به اینکه در فصل تابستان قرار داریم و یکی از محصولات پر مصرف در این بازه زمانی، آبمیوه و بستنی است؛ بازرسی تشدید یافته از این مراکز در دستور کار مراکز بهداشت قرار گرفته است.
وی افزود: بهداشت ساختمان، بهداشت ابزار و تجهیزات کار این مراکز و مواد اولیه مورد استفاده از جمله شیر و نان بستنی و همچنین بهداشت و سلامت محصول نهایی بسیار مورد تاکید و به صورت ویژه در دستور کار بازرسان بهداشت است.
مدیر سلامت محیط و حرفه‌ای مرکز بهداشت خوزستان گفت: یکی از نکات مهمی که در بحث بستنی‌فروشی‌ها مطرح است استفاده از شیر جوشانده و پخته شده به عنوان ماده اولیه مورد استفاده در بستنی است. بستنی‌فروشی‌ها به هیچ وجه مجاز به استفاده از شیر خام در بستنی نیستند و باید به امکاناتی جهت پخت و جوشاندن شیر در محل مجهز باشند.
صفدری بیان کرد: همچنین نگهداری شیر و شیر بستنی در بستنی‌فروشی‌ها باید با حفظ زنجیره سرما و با استفاده از دستگاه‌های شیر سردکن انجام شود؛ این موضوع یکی از فاکتورهای اساسی در سلامت محصول است و مورد توجه همکاران ما قرار می‌گیرد.
وی عنوان کرد: بحث شست‌وشوی صحیح دستگاه به صورت مستمر با استفاده از مواد شوینده و آب گرم یکی از نکات دیگری است که باید در بستنی‌فروشی‌ها مورد توجه قرار بگیرد. این موضوع در بازرسی همکاران ما به صورت ویژه مد نظر است.
صفدری ادامه داد: همچنین بهداشت فردی کارکنان تولید بستنی و آبیموه بسیار اهمیت دارد. با توجه به اینکه در نهایت بستنی به صورت سرد و بدون طی فرآیند گرمایی به دست مشتری می‌رسد، باید از ورود آلودگی ثانویه به این محصول جلوگیری شود زیرا اگر آلودگی ثانویه وارد محصول شود، آلودگی وارد بدن مصرف‌کننده می‌شود و می‌تواند مشکلاتی برای افراد ایجاد کند بنابراین رعایت بهداشت فردی و سلامت دست افرادی که کار تولید بستنی را انجام می‌دهند، فاکتور بسیار مهمی است.
مدیر سلامت محیط و حرفه‌ای مرکز بهداشت خوزستان تصریح کرد: نکته بعدی بحث استفاده از رنگ‌ها و اسانس‌ها در بستنی است. بعضا مشاهده می‌شود بستنی‌فروشی‌ها از رنگ‌های غیرمجاز و در مقادیر غیرمجاز در بستنی‌ها استفاده می‌کنند که این مساله باعث تولید محصولاتی با رنگ‌های غیرطبیعی می‌شود. این مساله نیز می‌تواند سلامت مصرف‌کنندگان را به خطر بیندازد و بیماری‌های غیر واگیر خطرناک را در پی داشته باشد. 
وی افزود: این نگرانی وجود دارد که مصرف بیش از حد رنگ‌ها مخصوصا رنگ‌های غیرمجاز می‌تواند تاثیرات جدی بر سلامت مصرف‌کنندگان بگذارد بنابراین این موضوع در دستور کار بازرسان بهداشت محیط قرار دارد و وضعیت مصرف اسانس و رنگ‌ها را مورد نظارت قرار می دهند.
صفدری عنوان کرد: بستنی‌فروشی‌ها اجازه استفاده از رنگ‌های غیرصنفی و رنگ‌هایی که نیاز به حضور مسئول فنی را داشته باشند، ندارند. ضمن اینکه مصرف سایر رنگ‌هایی که مجوز صنفی دارند باید به نحوی باشد که در آزمایش‌هایی که از محصول گرفته می‌شود میزان آن غیرمجاز نباشد و باعث تاثیر سوء بر سلامت مصرف‌کنندگان نشود.
مدیر سلامت محیط و حرفه‌ای مرکز بهداشت خوزستان تصریح کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون بالغ بر 415 مورد بازرسی از بستنی‌فروشی‌ها و آبمیوه‌فروشی‌ها توسط مراکز بهداشت شهرستان‌های تابعه دانشگاه علوم پزشکی اهواز انجام شده است. این نظارت‌ها به صورت تشدید یافته در زمان اداری و مخصوصاً خارج از زمان اداری انجام شده و نمونه‌برداری از این محصولات از نظر بررسی فاکتورهای میکروبی و شیمیایی به صورت دوره‌ای انجام می‌شود.
صفدری افزود: علاوه بر نظارت‌های مراکز بهداشت و نمونه‌برداری‌ها از این مراکز، بستنی‌فروشی‌ها و آبمیوه‌فروشی‌ها نیز مکلف به نمونه‌برداری میکروبی توسط آزمایشگاه‌های معتمد و خوداظهاری در مورد سلامت محصول هستند که باید اسناد این آزمایش‌ها که مورد تایید آزمایشگاه‌های مرجع قرار می‌گیرد،به مراکز بهداشت ارسال شود.
وی عنوان کرد: ظروف مورد استفاده در بستنی‌فروشی‌ها یکی دیگر از فاکتورهایی است که مورد بررسی و بازرسی قرار می‌گیرد زیرا صرف محصول در ظروف بهداشتی و مجاز بسیار اهمیت دارد. یکی دیگر از مسائلی که بسیار حائز اهمیت است بحث نان بستنی است که حتماً باید نان بستنی مجوزهای بهداشتی و مجوز سازمان غذا و دارو را داشته باشد.
مدیر سلامت محیط و حرفه‌ای مرکز بهداشت خوزستان ادامه داد: مراکز عرضه بستنی باید از نان‌هایی استفاده کنند که در بسته‌بندی بهداشتی و با مجوزهای بهداشتی باشند و در صورتی که با نان بستنی‌هایی مواجه شویم که در بسته‌بندی‌های غیرمجاز قرار داشته و بدون مجوزهای سازمان غذا و دارو باشند، با این موارد به عنوان تخلف مواد غذایی برخورد می‌شود.
وی گفت: همچنین با توجه به استقبال مردم از بستنی‌های ملاثانی، طرحی در اهواز و ملاثانی در خصوص بحث خوداظهاری بهداشتی بستنی‌فروشی‌ها در حال اجرا است.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مسجدی از متروکه شدن تا احیا/ کهن‌سال‌ترین هیئت‌امنا 31 ساله است

از فال و شیشه‌شو تا بازی و درس...

چند نکته بهداشتی برای فصل بستنی‌های رنگارنگ

کنگره ملی حضرت دانیال نبی(ع) برگزار می شود

اسب خوزستان گمشده ای در گرد و غبار

مقاله‌نویسان برای قصه‌گویی دست به‌قلم می‌شوند

بندر صیادی آبادان بعد از 8 سال 25 درصد پیشرفت دارد

حضور نامزدهای انتخاباتی خوزستان از عمق سیلاب تا کانون زلزله

مرگ نوجوان 13 ساله دهدزی در نتیجه نبود راه دسترسی

درباره کم و زیاد دمای اهواز، گرمترین منطقه مسکونی دنیا

پایان مطالعات اولیه روی تابوت‎های جوبجی/انتقال تابوت‎ها به محل از پیش تعیین‎شده

شوادان؛ تدبیر معماران گذشته برای گذراندن فصل گرما

حریم فراموش شده رودخانه‌ها

بازار کولر اهواز و کلاهی که بر سر خریداران می‌رود

ورود فاضلاب به دز و مدیریت نامطلوب پسماندها از چالش‌های دزفول است

ویلچر، دیسک و امید؛ تمام دنیای حنان

دره توبیرون

اسارت در هویزه؛ باغ وحش یا «باغ وحشت»

خطر 5.7 ریشتری که از سر مسجدسلیمان گذشت

ساباط؛ اندیشه گذشتگان برای رفاه رهگذران

خزان فضای کسب و کار در خوزستان

پل بند لشکر شوشتر ؛ برگی از شکوه گذشتگان

حرکت پرشتاب برای تداوم توسعه استان ها

ضرورت تداوم کمک رسانی به سیل زدگان تا رفع مشکلات

تعیین هوشمند مقصد سفر به جای گرفتاری 15 ساعته در ترافیک شمال

خوزستانی ها در انتظار معرفی مقصران سیلاب ویرانگر

خطر ابتلا به عفونت‌ها با شنا در کانال‌های روباز

توهم پرآبی

من پاکم، هشت سال و پنج ماه و چهار روز...

گذر از تابستان داغ با مدیریت مصرف انرژی

زورخانه‌های مناسبتی!

اسلحه های غیر مجاز امنیت مردم جنوب خوزستان را نشانه رفته

قایقرانی آبادان 70 سال قدمت ، یک دهه محرومیت

مرگ در کمین شناگران دز

همه چیز درباره "حاجی لک‌لک‌ها"، پرندگانی که ایرانی‌ها دوستشان دارند

شوشان: گاهی اوقات مغز انسان سوت می کشد

تغییرات رفتاری اعضای خانواده را جدی بگیرید

هرمز اردشیر؛ شهری گمشده در انتظار احیا

آغازی برای بیرون کشیدن پای اصناف از تاسیسات گردشگری خوزستان

کشاورزی خوزستان جان دوباره می گیرد

سیرسیرک ها مهمان ناخوانده خوزستان/ تبعات سیلاب ویرانگرتمامی ندارد

روندکند رفع مشکلات پساسیل خوزستان/ سیل بندهاهنوز ترمیم نشده اند

دغدغه ای به نام سیل بندهای بدون متولی در خوزستان

دعای روز بیست و دوم ماه مبارک رمضان

هشدارهای هواشناسی قابلیت پیش بینی سیل را ندارد

دزفول از «شهر هزار موشک» تا «بلد الصواریخ»/مقاومت درس همیشگی مردم

بومی‌گرایی، اعتماد و صبر؛ آن‌چه نفت آبادان را تکان داد

من از تو زنده می‌مانم اگر...

پیاز؛ از فراز تا فرود/کاشت با امید، برداشت با اشک

ورزش می‌تواند در پیشگیری از بیماری فشارخون مثبت عمل کند