پیام خوزستان

آخرين مطالب

معاون اول قوه قضاییه:

مردم توقع دارند که جلوی فساد گرفته شود سياسي

مردم توقع دارند که جلوی فساد گرفته شود

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - اهواز- معاون اول قوه قضاییه گفت: امروز مردم به حق از قوه قضاییه توقع دارند که جلوی فساد در اقسام مختلف آن گرفته شود.

به گزارش خبرنگار مهر ، حجت‌الاسلام محسنی‌ اژه‌ای در مراسم تودیع و معارفه رئیس کل دادگستری استان خوزستان با تاکید بر اینکه کار قضا امر خطیری است، گفت: امروز مردم به حق از قوه قضاییه توقعات زیادی دارند که جلوی فسادها در اقسام مختلف آن گرفته شود و در شرایطی هستیم گاهی حق و باطل در هم آمیخته و در فضای مجازی و غیر آن شرایط به گونه‌ای می‌شود تشخیص حق و باطل و احقاق حق آسان نیست.
حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای اشاره کرد: مشکلات زیادی وجود دارد و این توقع هم است که با این کمبودها رضای حق را انجام بدهیم. پس باید از قرآن، ائمه معصومین و صبر و نماز کمک بگیریم.
وی افزود: این جلسه جهت تکریم و معارفه دو بزرگواری است که شما بهتر از من آن‌ها را می‌شناسید. آقای افشارنیا حدود 10 است که با مهاجرت به این استان آنچه در توان داشت در طبق اخلاص گذاشت و به مردم، نظام و دستگاه قضایی خدمت کرد.
معاون اول قوه قضاییه ادامه داد: حجت‌الاسلام مرادی نیز شخص حاذق، خوشنام و آشنا به امور است. حوزه و مردم را می‌شناسد و اهل این منطقه است و امیدوارم به فضل پروردگار بتواند در راه رضای حق تعالی قدم بردارد.
حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در ادامه بیان کرد: من یک خواهش از مردم به خصوص از بزرگان طوایف و اقشار مختلف، بزرگان عرب، بزرگان لر، بزرگان بختیاری و همه سروران عزیزی که برخی از آن‌ها در اینجا شرف حضور دارند و همه آحاد مردم دارم. سروران عزیز! مردم گرامی، شهید داده و شهید پرور! بسیاری از اموری که امروز در دستگاه قضایی می‌آید، می‌توانید آن‌ها را خودتان حل و فصل کنید تا به دستگاه قضایی نیاید. خیر و برکتی که در صلح و سازش است، معلوم نیست در تشکیل پرونده هم باشد.
وی ادامه داد: وقتی پرونده تشکیل می‌شود، فردی که به نفع وی حکم صادر نشده، ناراضی است و فردی که به نفعش حکم صادر شده ممکن است بگوید که کافی نبوده است؛ اما زمانی که خود مردم به خصوص در مواردی که قابل گذشت است، ببخشند و یا حتی بخشی از آن را ببخشند و کوتاه بیایند، خیر و برکتی که در آن بخشش است، تربیتی که در آن بخشش وجود دارد و عنایتی که خداوند در آن بخشش می‌کند، خیلی ارزش دارد.
معاون اول قوه قضاییه افزود: من گزارش این استان را در سال 97 نگاه می‌کردم؛ فقط در سال 97 از چند مورد دادخواست و نه همه آن‌ها 42 هزار و 277 فقره پرونده تشکیل شده است. این موارد عمدتا حقوقی است و طرفین آن مردم هستند و خیلی از آن‌ها مربوط به مهریه، اعسار و امثال اینهاست. اگر خود مردم، دستگاه ها، ائمه جمعه و جماعت، سران طوایف و قشرهای مختلف مردم کمک کنند تا این 42 هزار پرونده به دستگاه قضایی نیاید، قاضی ما برای رسیدگی به پرونده‌های اصلی که در قوه قضاییه است، فرصت، وقت و دقت بیشتری دارد.
حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در ادامه گفت: اگر بتوانیم توهین را ببخشیم و صرف نظر کنیم، هم برای کار دستگاه قضایی بهتر است و هم برای کار خود ما. در خصوص ضرب و جرح هم باید گفت که بالاخره بعضی افراد جوان هستند و مسلط به نفس خود نیستند. در این مورد هم باید به صلح و سازش کمک کنیم.
معاون اول قوه قضاییه عنوان کرد: خواهش من از آقای واحدی هم این است که شورای حل اختلاف فعلی را توسعه دهد و از ظرفیت حوزه، دانشگاه، نیروهای امنیتی، استانداری، فرمانداری، شورا، مساجد و بسیج برای حل اختلافات و کاهش پرونده‌ها استفاده کند.
حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای خطاب به رئیس کل دادگستری استان خوزستان بیان کرد: با مشورت با همکاران، بزرگان و همه مدیران و مسئولان ترتیبی اتخاذ کنید که همه امکانات استان در خدمت این مردم قرار گیرند؛ چراکه امروز همه مردم عزیز انقلابی شهیدپرور کشور مستحق خدمت هستند و همه ما باید خالصانه، خادمانه و بی منت در خدمت این مردم باشیم.
معاون اول قوه قضاییه با بیان اینکه استان خوزستان دارای اهمیت زیادی است، افزود: در این راستا باید همه مسئولان اعم از قوه مجریه، قوه قضاییه و شوراهای شهر دست به دست هم دهند و با به کارگیری امکانات و هم اندیشی بتوانند به بهترین نحو از امکانات استان خوزستان استفاده کنند.
محسنی اژه‌ای گفت: استان خوزستان به دریا متصل است و از نعمت آب، نفت، نهرها و زمین برخوردار است. از سوی دیگر این استان در طول هشت سال جنگ، صدمات و مشکلاتی را به خود دید و همچنین به جهت برخی مسائل زیست محیطی رنج‌هایی را متحمل شد و همچنان نیز با آن‌ها روبروست؛ لذا باید همه ما دست به دست هم دهیم تا بی منت به این مردم خدمت کنیم.
معاون اول قوه قضاییه خطاب به دادستان و رئیس کل جدید دادگستری استان خوزستان درباره بازداشت‌های موقت، گفت: بعضی از بازداشت‌های موقت طولانی شده که البته من به این موضوع آگاه هستم که ممکن است حجت و دلیلی برای آن وجود داشته باشد. من نمی‌خواهم بگویم این بازداشت‌ها بی جهت ادامه پیدا کرده؛ اما از آقای دادستان و آقای مرادی درخواست دارم با برگزاری جلساتی به همراه معاونان خود، به دنبال برنامه ریزی برای این موضوع بوده و با اقدامی فوق العاده و زمان بندی درست، ابتکار عمل داشته باشند.
حجت الاسلام محسنی اژه‌ای گفت: در گام نخست طوری طراحی کنید که کسانی که ضرورتی برای بازداشت‌شان نیست، در بازداشت نباشند و اگر باید تا زمان محاکمه در بازداشت باشند، تلاش شود تا روند دادرسی تسریع شود.
معاون اول قوه قضاییه تاکید کرد: باید برای بعضی از مشکلات راه‌های میان بر پیدا کنید؛ از جمله آنکه بعضی از این پرونده‌ها را سریع‌تر تعیین تکلیف کنید تا حتی یک نفر هم در بازداشت موقت طولانی نماند.
وی تاکید کرد: نکته بعدی این است که همه زحماتی که همکاران شما از دادسرا تا دادگاه عمومی، دادگاه تجدید نظر، دادگاه بدوی کیفری، حقوقی و ... می‌کشند، در نهایت تبدیل به حکم منتهی می‌شود. حال اگر این حکم در اجرای احکام بماند، زحمات همه شما بی فایده یا کم فایده شده است؛ لذا خواهشم این است بررسی کنید که اکنون چه تعداد حکم در اجرای احکام بدوی یا کیفری دارید و چه تعداد حکم دارید که اجرایی نشده است.
اژه‌ای با تاکید بر اینکه البته برخی از احکام که در ظاهر معطل به نظر می‌رسد، در واقع در حال اجراست، گفت: به عنوان مثال ممکن است در اجرای احکام مدنی پرونده‌ای تقسیط شده باشد که ممکن است تسویه آن یکی دو سال زمان ببرد که به این موضوع نیز اشکالی وارد نیست.
وی ادامه داد:، اما بعضی از پرونده‌ها وجود دارد که یا حکم آن‌ها مطلقا به اجرا در نیامده یا در مقام اجرا به ویژه در موارد حقوقی می‌توان آن را تسریع کرد.
محسنی اژه‌ای افزود: در هر حال برخی افراد مدت‌ها منتظر صدور حکم می‌مانند؛ در حالی که گاهی همین حکم اجرا نمی‌شود که این اثر منفی در مردم یا همکاران دادسرا و دادگاه‌ها دارد؛ زیرا برای این حکم زحمت کشیده شده است؛ البته قصد آن را ندارم که بگویم این موضوع عمدی بوده است؛ اما حرفم این است که در این مورد برنامه ریزی و زمان بندی کنید.
معاون اول قوه قضاییه گفت: مثلا اگر تعدادی پرونده در امر کیفری مطلقا اجرا نشده، بلافاصله با مسئولان جلسه بگذارید که چرا اجرا نشده و مشکل را پیدا کنید و به دنبال رفع آن باشید و اگر نیاز بود از کسی کمک بگیرید.
در این مراسم ضمن تقدیر از زحمات افشارنیا رئیس کل سابق دادگستری استان خوزستان، حجت الاسلام مرادی به عنوان رئیس کل دادگستری استان خوزستان معرفی شد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تمام امکانات خوزستان برای خدمت رسانی به زائران اربعین بسیج شود

دستفروشان در مرزهای اربعین خوزستان ساماندهی شوند

ظرفیت های راهیان نور آماده ارائه به زائران اربعین حسینی است

15 درصد زائران اربعین مرز مهران به اندیمشک اعزام می شوند

فوریت های پزشکی خرمشهر 600ماموریت ماهیانه انجام می دهد

تیم بسکتبال پالایش نفت آبادان عازم تهران شد/برپایی اردوی 5 روزه

استاندار خوزستان: رویداد اربعین آزمونی برای دستگاه های اجرایی استان است / برگزاری باشکوه مراسم نقشه های دشمنان را خنثی خواهد کرد

مدافع ملی پوش اردنی اولین تمرین خود را با فولاد انجام داد

میزبانی فینال جام حذفی فوتبال از خوزستان گرفته شد

گل بچگانه نمی‌خوردیم به پرسپولیس نمی‌باختیم/ در حمله خجالتی بودیم

پرسپولیس با نفت برای دربی انرژی گرفت/ دومین برد کالدرون

بازگشت زائران اربعین با ترافیک سنگین در جاده های کشور همراه خواهد شد

کمبودها برای پیشگیری از وقوع سیلاب درخرمشهر از هم‌اکنون اعلام شود

لایروبی شبکه فاضلاب خرمشهر برای فصل بارندگی آغاز شد

تخفیف30درصدی حمل ونقل از مرز های خوزستان برای زائران اربعین حسینی

پیراهن تیم بسکتبال پالایش نفت آبادان دربازی‌های آسیایی رونمایی شد

شرمنده هواداران پرسپولیس هستم/ از بازی بعد بدون بلیت نیایید

سوشا مکانی به بازی سپاهان می‌رسد

گازهای آلاینده شرق و غرب اهواز را تسخیر کرد

سازمان تبلیغات از 38مرکز فرهنگی شاخص خوزستان بازدید کرد

تردد زائران خارجی اربعین فقط از مرز شلمچه انجام می شود

طرح ویژه حمل و نقل زائران اربعین از 17مهرماه آغاز می شود

حوزه های علمیه نیازمندی های جامعه را در زمینه قضایی تامین کنند

آبرسانی از طرح غدیر به آبادان، خرمشهر و شادگان قطع شد

مشکل کمبود آب در آبادان جدی است

سهمیه کالای ملوانی منطقه آزاد اروند 570 میلیون دلار تعیین شد

طرح انتقال آب کوهرنگ 3 اجرایی نشده است

معاون سیاسی اجتماعی استانداری خوزستان:صنایع خوزستان مسئولیت اجتماعی خود را در قبال مردم محقق کنند

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری خوزستان مطرح کرد:زنان مناطق حاشیه‌ای اهواز، نیازمند توجه نهادهای حمایتی

چهارهزار اتوبوس برای جابجایی زائران اربعین حسینی در خوزستان

امسال در بستن تیم نفت بی رحم بودم/ به استقلال تبریک می گویم

می‌توانستیم دومین گل را هم به استقلال بزنیم/ قرعه سختی داشتیم

اسماعیلی مستحق کارت زرد نبود/ دفاعی بازی نکردیم

دکتر استقلال گفت رباط پاره کرده ام

استراماچونی: در برابر نفت مسجدسلیمان موقعیت گلزنی بیشتری داشتیم

تارتار: موقعیت های گلزنی خوبی در برابر استقلال داشتیم

آبادان گرمترین شهر خوزستان شد

استقلال باز هم پیروزی را از دست داد/ توقف آبی‌ها در آستانه دربی

اسماعیلی دیدار استقلال با پرسپولیس را از دست داد/ وضعیت مبهم شیخ

فرشید اسماعیلی دیدار استقلال با پرسپولیس را از دست داد

برخی محله های خوزستان از نظر توسعه ای رها شده اند

آبادان گرمترین شهر خوستان شد

ترکیب نفت مسجدسلیمان برای بازی با استقلال مشخض شد

انتخابات هیئت رئیسه شورای شهر دزفول به سرانجام نرسید

کتاب «مطبق خونه دسفیلی» به چاپ دوم رسید

ترکیب تیم فوتبال استقلال اعلام شد

می خواهیم پرسپولیس را غافلگیر کنیم/ مقابل قهرمان کار سختی داریم

صنایع خوزستان به مسئولیت های اجتماعی خود عمل کنند

نسخه بهبود وضعیت محلات در معرض آسیب اهواز نوشته شود

انتخاب هیات رییسه شورای اسلامی شهر دزفول به تعویق افتاد