پیام خوزستان

آخرين مطالب

آزادراه خرم‎زال، گران با خدمات ناچیز سياسي

آزادراه خرم‎زال، گران با خدمات ناچیز

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - خرم آباد - سال 89 بود که آزادراه خرم‎آباد به پل‎زال به عنوان مسیر ترانزیتی شمال به جنوب کشور بهره‎برداری شد و به دلیل عوارض بالایی که برای عبور از این آزادراه برای خودروها تعیین شد در صدر گرانترین آزادراه کشور نام گرفت.

به گزارش ایرنا، آزادراه خرم آباد پل زال در حد فاصل 2 شهر خرم آباد و اندیمشک به طول 104 کیلومتر قرار گرفته که با هدف کاهش تصادف و زمان سفر، صرفه جویی سالانه 400 میلیارد ریال در مصرف سوخت، کاهش 60 کیلومتری طول مسیر نسبت به مسیر قدیمی خرم آباد - پلدختر - اندیمشک، کاهش بار ترافیکی و افزایش سرعت مطمئن در این مسیر احداث شد و در 11 آبان سال 89 به بهره برداری رسید.
ساخت این آزادراه حدود 750 میلیارد تومان هزینه داشته که 50 درصد آن توسط دولت و بقیه توسط بخش خصوصی تامین شده که گفته می شود سهم دولت پس از پنج سال از محل صرفه‌جویی در مصرف سوخت خودروها برگشت داده شده و در اظهار نظرهایی عوارض دریافتی از خودروها در این آزادراه از 18 سال تا 30 سال پس از بهره برداری به بخش خصوصی تعلق خواهد گرفت.
آزادراهی که به صورت چهار خطه با عرضی در حدود 26 متر احداث شده در فاصله 18 کیلومتری جنوب غربی خرم آباد آغاز شده و در 3.5 کیلومتری روستای پل زال واقع در حدود 60 کیلومتری شهر اندیمشک خاتمه می یابد.
عوارض این آزادراه از ابتدای بهره برداری خبرساز شد و عده ای در این خصوص گلایه داشتند و امروز نیز با گذشت حدود هشت سال از این بهره برداری، عوارض آزادراه خرم زال همچنان خبرساز و نارضایتی برخی مردم استان های لرستان و خوزستان را به همراه داشته است.
آخرین بار نرخ عوارض دریافتی از خودروها در آزاد راه 104 کیلومتری خرم آباد - پل زال از روز شنبه 22 اردیبهشت ماه 97 افزایش یافت.
عوارض دریافتی از خودروهای سواری از 12 به 15 هزار تومان، وانت از 25 به 30 هزار تومان، خاور از 28 به 30 هزار تومان، اتوبوس و 2 محور از 32 به 35 هزار تومان، تریلی از 50 به 55 هزار تومان، مینی بوس از 25 به 30 هزار تومان و کامیون سه محور از 38 به 45 هزار تومان افزایش یافت.
نرخ عوارض تانکر نیز تا پیش از ابلاغیه جدید مشابه نرخ تریلی بود که از 22 اردیبهشت پارسال 60 هزار تومان اعلام شد.
امسال نیز نرخ عوارض جدید برای ابتدای شهریور ماه 98اعمال می شود که در این راستا عوارض دریافتی از خودروی سواری از 15 هزار به 18 هزار تومان، مینی بوس از 30 به 31، وانت از 30 به 35، اتوبوس از 35 به 36، سه محور از 45 به 55 و تریلی از 55 به 65 هزار تومان افزایش خواهد یافت.
مردم لرستان و خوزستان به ویژه شهرهای خرم آباد، پلدختر، اندیمشک و دزفول به دلیل همزبانی و نزدیکی فرهنگ های بومی به یکدیگر، از دیرباز دارای مراودات اقتصادی و خانوادگی بوده اند که با توجه به رفت و آمدهای به نسبت زیاد لرستان و خوزستان، احداث این آزادراه نویدی بود بر کاهش حجم تصادفات و رفاه مردم که البته این مهم محقق و آزاد راه خرم زال علاوه بر انتفاع مردم لرستان، به شاهرگ حیاتی ترانزیتی کشور تبدیل شد.
شاهراهی که برخی اعتقاد دارند مبلغ بالای عوارض آن موجب فرار رانندگان از این مسیر می شود که این امر منجر به افزایش تصادفات در محور قدیم شده است.
امروزه با توجه به وقوع سیل ویرانگر در جاده خرم آباد - پلدختر، حجم خودروهای عبوری از گلوگاه ترانزیتی شمال – جنوب افزایش یافته و افزایش عوارض این مسیر موجب اعتراض تعداد بیشتری از مسافران و رانندگان شده است.
برخی نیز معتقد هستند خدمات بین راهی در این آزادراه گران همطراز با مبالغ عوارض دریافتی نیست و اکنون تنها با یک مجتمع نمی توان پاسخگوی نیاز مسافران از جمله شرایط بهداشتی بود.
عبور روزانه حدود 13 هزار خودرو در آزادراه خرم آباد - پل زال
رییس بهره برداری آزادراه خرم آباد - پل زال در این خصوص به ایرنا گفت: ترافیک روزانه این محور متغییر است اما در ماه جاری روزانه به طور متوسط حدود 13 هزار وسیله نقلیه بوده است.
عبدالرضا دستمالچی با اشاره به هزینه کردبخش خصوصی در این طرح گفت: با توجه به حجم بالای ترافیک و هزینه های نگهداری و تعمیر ، عوارض آزادراه طوری محاسبه می شود که بخش خصوصی متضرر نشود.
وی بدون اشاره به میزان درآمد سالانه از محل عوارض آزادراه نیز گفت: طبق قانون 25 درصد عوارض دریافت شده باید صرف نگهداری آزادراه شود اما در زمان حاضر شرکت بهره بردار، 35 درصد عوارض های دریافتی را برای نگهداری آزادراه هزینه می کند و در ماه گذشته چهار میلیارد تومان برای نگهداری آزادراه هزینه شده است.
وی با بیان اینکه نگهداری و تعمیر آزاد راه به طور دائم انجام می شود افزود: مقایسه نرخ عوارض آزادراه خرم آباد - پل زال با برخی از عوارضی های کشور درست نیست چرا که این عوارضی ها از مرحله بهره برداری خارج شده اند و عوارض آنها کسب سرمایه جایگزین است.
افزایش عوارض آزادراهی با تاییدیه وزارت راه و شهرسازی است
رییس بهره برداری آزادراه خرم آباد - پل زال گفت: افزایش عوارض آزادراه ها با تاییدیه و ابلاغ کتبی دفتر سرمایه گذاری وزارت راه و شهرسازی است.
دستمالچی افزود: در حالی که مقرر شده عوارض آزادراهی کشور سالانه افزایش یابد اما افزایش نرخ عوارض آزادراه خرم زال که باید بهار امسال انجام شد از ابتدای شهریور اعمال می شود.
وی تصریح کرد: کارگروهی در این راستا تشکیل می شود که شرکت های بهره بردار یک عضو آن هستند و پیشنهاد خود در خصوص افزایش نرخ را ارائه می دهند.
وی افزود: تنها 104 کیلومتر از آزادراه خرم آباد - پل زال در حوزه استحفاظی لرستان و بقیه آزاد راه واقع در استان خوزستان و حوزه استحفاظی اندیمشک است که بهره بردار عوارض آن شرکت دیگری است و ارتباطی به شرکت بهره بردار خرم آباد - پل زال ندارد.
وی با اشاره به اینکه افزایش نرخ عوارض فرمول خاصی ندارد ادامه داد: این قیمت ها بر اساس هزینه های نگهداری و استهلاک سرمایه محاسبه و اعمال می شوند که البته برای رفاه مردم و استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی قیمت عوارض اتوبوس و مینی بوس تنها یکهزار تومان افزایش یافته است.
2 مجتمع بین راهی برای خرم زال کافی است/بهره برداری از مجتمع دوم تا پایان سال
رییس بهره برداری آزادراه خرم آباد - پل زال در رابطه با برخی نارضایتی ها در خصوص ارائه خدمات رفاهی بین راهی گفت: بر اساس قرارداد منعقد شده ساخت 104 کیلومتر آزادراه و احداث 2 مجتمع خدمات رفاهی را متعهد شده ایم.
دستمالچی تصریح کرد: استاندارد ایجاد مجتمع های خدمات رفاهی بین راهی در فواصل 50 کیلومتری است و در غیر اینصورت و با فاصله کمتر به صرفه اقتصادی نیست.
وی ادامه داد: در این راستا یک مجتمع در کیلومتر 50 این آزادراه احداث و بهره برداری شده و مجتمع دوم نیز تا پایال امسال افتتاح می شود.
وی گفت: در مواقعی از سال به ویژه هنگام پیاده روی اربعین این مجتمع خدماتی با ازدحام مراجعان مواجه شده که به همین منظور قسمت هایی از ان توسعه داده و 20 چشمه سرویس بهداشتی نیز به ان اضافه شده است.
بدون شک مردم ورسانه ها خدمات این آزادراه و اهمیت ان را کتمان نمی کنند و واقف هستند برای ساخت و نگهداری این شاهکار عظیم مهندسی در دل کوه چه هزینه هایی صورت گرفته اما باید توجه داشت رفاه و رضایت مردم تا جایی که امکان دارد در دستور کار قرار بگیرد چراکه افزایش نرخ عوارض، موجب گرایش رانندگان به ویژه رانندگان خودروهای سنگین به محور قدیم پلدختر و افزایش تصادفات می شود.
7269/6060


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

جزئیات حادثه انفجار منزل مسکونی در اهواز تشریح شد

50 میلیارد ریال کمک بلاعوض به سیل‌زدگان شادگان پرداخت شد

انفجارمنزل مسکونی 4واحده در اهواز/ بیرون کشیدن 4مصدوم از زیر آوار

پرداخت 160 میلیارد ریال تسهیلات برای تعمیر واحدهای سیل‌زده شادگان

کشف 277 قبضه سلاح غیرمجاز در خوزستان

باشگاه نفت آبادان در مورد یک بازیکن محکوم شد

ساقط کردن پهباد آمریکایی جشن ملی می خواست نه برجام

10 پرونده تخلف در طرح نظارتی بازگشایی مدارس شادگان تشکیل شد

وجود 2 میلیون نخل آسیب دیده در آبادان/ کاهش کیفیت آب بهمنشیر

وجود 20 میلیون نخل آسیب دیده در آبادان/ کاهش کیفیت آب بهمنشیر

لزوم مدیریت آب در تمام شهرهای خوزستان/افزایش خروجی آب از سدها

2400 موکب در ایران و عراق پذیرای زائران اربعین هستند

خوزستان در ایام اربعین میزبان زائران 97 کشور است

سهمیه آب اختصاص یافته به آبادان متناسب با نیاز این شهرستان نیست

جدال‌های جذاب و میزبانان مدعی/ دوئل غیرمستقیم سپاهان و شهرخودرو

با صنعت نفت متفاوتی مواجهیم/صدور کارت 3 بازیکن سرباز

شرایط مالی نفت آبادان بد است/ بازیکنان دریافتی ندارند

بورس می تواند پاسخگوی نقدینگی های سرگردان در جامعه باشند

گزارش تصویری / مهرواره قصه گویی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خوزستان

دستگاه‌های اجرایی خوزستان 99 درصد اعتبار اسناد خزانه را جذب کردند

وزیر راه :ظرفیت های پایانه چزابه با میزان استفاده عمومی تناسب دارد

وزیر راه :ظرفیت های پایانه چذابه با میزان استفاده عمومی تناسب دارد

وزیر راه :ظرفیت های ایجاد شده در پایانه چذابه با میزان استفاده عمومی تناسب دارد

کشف دستگاه گنج یاب توسط ماموران پلیس راه آهن زاگرس

حکم جالب یک قاضی در آبادان / کاشت نهال در گلزار شهدا به جای زندان

رئیس قرارگاه اربعین ناجا از پایانه مرزی چذابه بازدید کرد

جانمایی موکب ها در مرزها با هماهنگی پلیس باشد

ظرفیت پلیس راه در ایام اربعین افزایش می‌یابد

4خطه شدن تمام مسیرهای منتهی به مرزهای اربعین برای سال آینده

شناسایی 20 نقطه در خرمشهر برای توسعه گردشگری دفاع مقدس

اتوبوس‌های زائران اربعین از مرز چذابه می‌توانند به عراق بروند

ظرفیت پلیس‌راه‌ برای اربعین حسینی افزایش می‌یابد

کشف راکت عمل نکرده جنگی هنگام حفاری شرکت گاز در دزفول

زیرساخت‌های اربعین در مرزها باید منسجم‌تر از سال قبل باشد

بازدید وزیر راه و شهرسازی از فرودگاه آبادان

آسمان خوزستان در 24ساعت آینده صاف خواهد بود

بیش از سه هزار ویژه برنامه هفته دفاع مقدس در خوزستان برگزار می‌شود

بخشنامه تغییر ساعت کاری ادارات خوزستان ابلاغ شد

شوش همچنان گرمترین نقطه استان خوزستان است

برگزاری بیش از 3 هزار برنامه ویژه هفته دفاع مقدس در خوزستان

گزارش تصویری / بازدید وزیر راه و استاندار خوزستان از پایانه مرزی شلمچه و روند بهسازی جاده کمربندی سوسنگرد به بستان

رئیس قرارگاه اربعین ناجا از پایانه مرزی چذابه دیدن کرد

پیش بینی 11 هزار دستگاه اتوبوس برای جابجایی زائران اربعین

وزیر راه و شهرسازی از مرز شلمچه بازدید کرد

انتشارفراخوان برگزاری دوازدهمین جشنواره تئاتر کودک و نوجوان دزفول

کلنگ خانه بهداشت نهر ابتر اروندکنار به زمین زده شد

کمک شیعیان هندوستان به ساخت 150 خانه و 3 خانه بهداشت در خوزستان

جزئیات تغییر ساعت کاری ادارات و مراکز آموزشی خوزستان اعلام شد

مدیرکل مدیریت بحران استانداری: پنج روستای در معرض خطر استان جا به جا میشوند

استاندار خوزستان در بخشنامه ای جزئیات مربوط به تغییر ساعت کاری ادارات و مراکز آموزشی را ابلاغ کرد / مشروح بخشنامه