پیام خوزستان

آخرين مطالب

راه‌اندازی پویش محیط زیستی «محرم شهر پاک» در خوزستان مقالات

راه‌اندازی پویش محیط زیستی «محرم شهر پاک» در خوزستان

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان- استفاده بی رویه و بدون محدودیت از کیسه های پلاستیکی و ظروف یکبار مصرف یکی از آسیب های زندگی امروزه است که خسارت های آن متوجه انسان و محیط زیست است.

گفته می شود سالانه حدود 185‌ هزار تن و روزانه 500 تن پلاستیک در ایران تولید می‌شود. بعضی منابع نیز مصرف پلاستیک در ایران را روزانه بیش از سه هزار تن و سالانه حدود یک‌میلیون تن عنوان کرده‌اند، که تجزیه آنها 200 تا 400 سال طول می کشد. این مساله پویش های فعالان محیط زیست را به دنبال داشته که از آن جمله در ایام محرم بوده است. در خوزستان نیز این پویش ها از حدود چهار سال پیش به صورت متوالی راه اندازی شده است.

رییس اداره آموزش و مشارکت های مردمی اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان در گفت وگو با ایرنا، هدف از پویش «محرم شهر پاک» را ترویج فرهنگ استفاده نکردن از پلاستیک در میان عزاداران و فرهنگ «نه به ظروف یک بار مصرف» بیان کرد.

مژگان سخایی افزود: هر سال در ایام سوگواری محرم و صفر، اماکن برگزاری عزاداری اعم از منازل، تکایا و هیات ها و اهدای نذورات مختلف از قبیل غذا، آش، شربت، چای و... بیشتر با ظروف یکبار مصرف پلاستیکی با پایه مواد نفتی انجام می شود.

وی اضافه کرد: مصرف غذای گرم در ظروف یکبار مصرف پلاستیکی علاوه بر اینکه سلامت و بهداشت افراد را به خطر می اندازد، به دلیل انباشته شدن در طبیعت و دیر تجزیه شدن به یک معضل و چالش اساسی تبدیل شده است.

سخایی بیان کرد: با توجه به توصیه های دین مبین اسلام درباره ضرورت رعایت اصول بهداشتی و حفاظت از مواهب طبیعی و در راستای سیاست های کلی محیط زیست ابلاغی توسط رهبر معظم انقلاب مبنی بر تدوین منشور اخلاق محیط زیست و نهادینه سازی فرهنگ و اخلاق زیست ‌محیطی مبتنی بر ارزش ها و الگوهای سازنده‌ ایرانی ـ اسلامی، آموزش های شهروندی درباره راهکارهای کاهش مصرف ظروف یکبار مصرف پلاستیکی، کاهش معضلات زیست محیطی و آشنائی سوگواران حسینی ، از جمله زائرانی که از سراسر کشور از طریق مرزهای شلمچه و چذابه به عتبات عالیات سفر می کنند، با مسائل محیط زیستی در بین عزاداران ترویج می شود.

به گفته وی اداره حفاظت محیط زیست خرمشهر استفاده از ظروف یکبارمصرف را ممنوع اعلام کرده و مسئولان این شهرستان نیز در این رابطه همکاری کرده و بازرسی هایی در راستای اجرای این مصوبه انجام شده است.

سخایی همچنین از برگزاری نشست هایی با ائمه جماعات و مداحان برای همکاری در ترویج آموزه های زیست محیطی به ویژه در استفاده نکردن از ظروف یکبارمصرف پلاستیکی و جایگزینی آنها با ظروف پایه گیاهی خبر داد.

وی خاطرنشان کرد: دوستداران محیط زیست خوزستانی در سال های اخیر فعالیت های گسترده ای برای کاهش مصرف ظروف پلاستیکی و پاکسازی محیط شهری داشته اند.

سخایی توصیه کرد: شهروندان به جای توزیع غذای نذری گرم در ظروف یکبار مصرف پلاستیکی، می توانند از سبد غذایی خشک استفاده کنند؛ به عبارتی همان هزینه ای را که می خواهند برای تهیه و پختن غذا و خرید ظروف پلاستیکی پرداخت کنند، صرف خرید اقلامی مثل برنج، روغن، ماکارانی، مرغ، گوشت، رب گوجه، حبوبات و ... کرده و آنها را بین نیازمندان توزیع کنند.

نه به ظروف یکبار مصرف

مدیرعامل انجمن دیده بان جلگه سبز خوزستان نیز با اشاره به راه اندازی پویش «محرم شهر پاک» از سوی انجمن های محیط زیست خوزستان گفت: در این پویش اعضای انجمن های زیست محیطی هر شب با حضور در آیین ها و یا تکیه ها و هیات های عزاداری، آموزش های زیست محیطی را به شهروندان در نظر دارند.

شبنم قنواتی پور افزود: پویش محیط زیستی امسال به آموزش و ترویج جلوگیری از ریختن زباله در معابر و محیط شهری و استفاده نکردن از ظروف یک بار مصرف تمرکز دارد.

وی ادامه داد: استفاده از ظروف یکبار مصرف در میان شهروندان به ویژه در مناسبت هایی مثل ایام محرم، برای توزیع غذای نذری و چای و نوشیدنی در هیات ها و مواکب رواج پیدا کرده، و متاسفانه برخی از شهروندان با ریختن این ظروف در معابر، علاوه بر آلودگی محیط شهری، به تولید بیش از اندازه زباله های پلاستیکی نیز دامن می زنند، در حالی که این زباله ها بیشتر تجدیدناپذیر هستند.

قنواتی زاده گفت: از سوی دیگر باید آثار سوء بر سلامتی را به دلیل استفاده از ظروف یکبارمصرف پلاستیکی در توزیع غذای گرم نیز در نظر داشت.

وی با دعوت از شهروندان برای مشارکت در نظافت شهر و جلوگیری از مصرف ظروف یکبارمصرف، افزود: برخی از شهروندان با تصور اینکه فعالان محیط زیست برای ادای نذر خود، اقدام به پاکسازی معابر می کنند، با این افراد همکاری نمی کنند، در حالی که پاکیزه کردن محیط شهری اقدامی خودجوش از سوی فعالان محیط زیست است.

پویشی برای پاسداشت درخت

مدیرعامل انجمن دیده بان جلگه سبز خوزستان همچنین از راه اندازی پویش «درخت من» در ایام محرم از سوی انجمن دیده بان جلگه سبز خوزستان خبر داد و گفت: هدف این پویش جلوگیری از مصرف زغال و جایگزینی گاز به عنوان سوخت در مواکب عزاداری است.

قنواتی زاده افزود: متاسفانه برخی افراد برای عزاداری برای روشن کردن آتش، درختان کاشته شده در معابر شهری را قطع می کنند، که این مساله علاوه بر تخریب فضای سبز ما که از کمتر از متوسط است، آلودگی هوا ناشی از سوختن ناقص چوب را نیز به همراه دارد.

وی در ادامه با اشاره به آموزش به شهروندان برای استفاده از «لیوان همراه» در ایام محرم گفت: ضمن آموزش های «نه به ظروف یکبارمصرف» از شهروندان می خواهیم که از لیوان همراه استفاده کنند تا هم بهداشت رعایت شود و هم باعث آلودگی محیط زیست نشود.

قنواتی زاده با اشاره به جلساتی که با ائمه جماعات و مساجد برای فرهنگسازی محیط زیستی برگزار شده افزود: حفظ محیط زیست از اصول و آموزه های اسلام است به طوری که «النظافه من الایمان» از احادیثی است که بر آن بسیار تاکید شده است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

دانه برفی‌ام اما پرتوان...

مسایل جدی و بنیادین اندیشه سیاسی در یک کتاب

کودکانه های مسجد صاحب الزمان(عج) اهواز/ جایی برای کودکان هست

راه‌اندازی پویش محیط زیستی «محرم شهر پاک» در خوزستان

آسیب شناسی موضوع تکدی گری و اعتیاد در آبادان الزامی است

مسجدی از متروکه شدن تا احیا/ کهن‌سال‌ترین هیئت‌امنا 31 ساله است

از فال و شیشه‌شو تا بازی و درس...

چند نکته بهداشتی برای فصل بستنی‌های رنگارنگ

کنگره ملی حضرت دانیال نبی(ع) برگزار می شود

اسب خوزستان گمشده ای در گرد و غبار

مقاله‌نویسان برای قصه‌گویی دست به‌قلم می‌شوند

بندر صیادی آبادان بعد از 8 سال 25 درصد پیشرفت دارد

حضور نامزدهای انتخاباتی خوزستان از عمق سیلاب تا کانون زلزله

مرگ نوجوان 13 ساله دهدزی در نتیجه نبود راه دسترسی

درباره کم و زیاد دمای اهواز، گرمترین منطقه مسکونی دنیا

پایان مطالعات اولیه روی تابوت‎های جوبجی/انتقال تابوت‎ها به محل از پیش تعیین‎شده

شوادان؛ تدبیر معماران گذشته برای گذراندن فصل گرما

حریم فراموش شده رودخانه‌ها

بازار کولر اهواز و کلاهی که بر سر خریداران می‌رود

ورود فاضلاب به دز و مدیریت نامطلوب پسماندها از چالش‌های دزفول است

ویلچر، دیسک و امید؛ تمام دنیای حنان

دره توبیرون

اسارت در هویزه؛ باغ وحش یا «باغ وحشت»

خطر 5.7 ریشتری که از سر مسجدسلیمان گذشت

ساباط؛ اندیشه گذشتگان برای رفاه رهگذران

خزان فضای کسب و کار در خوزستان

پل بند لشکر شوشتر ؛ برگی از شکوه گذشتگان

حرکت پرشتاب برای تداوم توسعه استان ها

ضرورت تداوم کمک رسانی به سیل زدگان تا رفع مشکلات

تعیین هوشمند مقصد سفر به جای گرفتاری 15 ساعته در ترافیک شمال

خوزستانی ها در انتظار معرفی مقصران سیلاب ویرانگر

خطر ابتلا به عفونت‌ها با شنا در کانال‌های روباز

توهم پرآبی

من پاکم، هشت سال و پنج ماه و چهار روز...

گذر از تابستان داغ با مدیریت مصرف انرژی

زورخانه‌های مناسبتی!

اسلحه های غیر مجاز امنیت مردم جنوب خوزستان را نشانه رفته

قایقرانی آبادان 70 سال قدمت ، یک دهه محرومیت

مرگ در کمین شناگران دز

همه چیز درباره "حاجی لک‌لک‌ها"، پرندگانی که ایرانی‌ها دوستشان دارند

شوشان: گاهی اوقات مغز انسان سوت می کشد

تغییرات رفتاری اعضای خانواده را جدی بگیرید

هرمز اردشیر؛ شهری گمشده در انتظار احیا

آغازی برای بیرون کشیدن پای اصناف از تاسیسات گردشگری خوزستان

کشاورزی خوزستان جان دوباره می گیرد

سیرسیرک ها مهمان ناخوانده خوزستان/ تبعات سیلاب ویرانگرتمامی ندارد

روندکند رفع مشکلات پساسیل خوزستان/ سیل بندهاهنوز ترمیم نشده اند

دغدغه ای به نام سیل بندهای بدون متولی در خوزستان

دعای روز بیست و دوم ماه مبارک رمضان

هشدارهای هواشناسی قابلیت پیش بینی سیل را ندارد